Hubové rizoto
Hubové rizoto

Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom fotorecept

sracz - fotkasracz, 16. októbra 2019
Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept)
Foto: sracz

Veľmi rýchlo som si zvykol na prílohy vo forme teplých šalátov. V priebehu dávno odišlého detstva a následne aj mladosti, sme často požívali Zobraziť celý popisVeľmi rýchlo som si zvykol na prílohy vo forme teplých šalátov. V priebehu dávno odišlého detstva a následne aj mladosti, sme často požívali slovenskú klasiku. V lete kombinácie strúhaných čerstvých uhoriek, na čisto či s paradajkami a paprikami. V zimných mesiacoch sa „pendlovalo“ medzi komorou a jedálenským stolom. Po prestupe na „Univerzitu III. veku“, nám trávenie zľahčujú rôzne kombinácie listovej a koreňovej zeleniny. Veľkými pomocníkmi v kuchyni sú ale aj „vok“ a panvice rôznych veľkostí!

6-8
porcií
30 minút
príprava
12-15 minút
tepelná úprava

Suroviny

120-150 g
240-250 g
2-3 ks
2-3 PL
2-3 KL
0,5 ML
2-3 KL
300-350 ml
600-700 ml (alebo vývar zeleninový)
300 ml ( sterilizovaná zmes)
240-250 ml (petržlenová a zelerová)
Zeleninový šalát:
2-3 PL
1-1,5 KL
1 ks väčšia
120-150 ml
120-150 ml
120-150 ml
120-150 ml
120-150 ml
2-3 ks
6-7 ks (tuscano kale)
2-3 strúčiky
2-3 KL čerstvé




Postup

  1. 1

    Pokrájanú údenú slaninu som vyškvaril, tuk podľa potreby „nadstavil” slnečnicovým olejom, pridal nastrúhanú červenú cibuľu a pokrájané stonky zeleru; krátko, 3-4 min, nechal podusiť.

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Medzitým som jednoduchou technológiou (film oleja v rajnici, krátko opražiť umytú ryžu, zaliať dvojnásobkom horúceho vývaru, alebo vody, posypať KL soli, vložiť PL masla a variť do odparenia tekutiny) uvaril ryžu.

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Na slaninovo-cibuľovo-zelerový základ som vložil 300 ml sklenený pohár sterilizovanej zmesi húb bez nálevu, podusil ho a na záver hojne zasypal lístočkami petržlenovej a zelerovej vňate.

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Presypal do uvarenej ryže, zmiešal a hotovo.

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Podobne jednoducho som pripravil aj teplý zeleninový šalát. Na 2-3 PL oleja vo veľkej panici (alebo i „voku“) som opražil KL suchých feferónkových zrniečok.

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Pridal pokrájanú veľkú červenú cibuľu a po „minútke“ podusenia

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    vložil aj po asi 120-150 ml na „julienne“ pokrájanej brokolice, cukety, jicamy, červenej kapusty (ale ak máte radicchio, neváhajte a pridajte, podporuje trávenie) a karotky, posypal soľou a čerstvo mletým korením štyroch farieb (dochutiť sa dá aj po podusení).

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Pokrájaný stonkový zeler u nás nesmie chýbať a po premiešaní a krátkom podusení,

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    došiel čas aj na pokrájaný listový kel (s vyrezanými hrubšími „nervami“) a pretlačené strúčiky cesnaku.

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Premiešal som...

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    ...„ozdobil“ pokrájanými plátkami „orieška“ čerstvého masla a nechal „ukľudniť“ pod pokrievkou, pri vypnutom ohreve. Nuž a to je vlastne všetko.

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    Kombinácia 4. a 11. „kroku“ na tanieri nemá gastronomickú chybu!

    Skladané rizoto s hubami a zeleninovým šalátom (fotorecept) - obrázok 12

Diskusia k receptu





SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia