Pečené zemiaky
Pečené zemiaky

Krumpole chrápem dole

mijaita - fotkamijaita, 1. októbra 2019
Krumpole chrápem dole
Foto: Mijaita

Tuhle dobrotu z brambor jsem objevila na krumpolových slavnostech. A protože všechno z brambor mám ráda, musela jsem tyhle, jak tomu opravdu říkají, také Zobraziť celý popisTuhle dobrotu z brambor jsem objevila na krumpolových slavnostech. A protože všechno z brambor mám ráda, musela jsem tyhle, jak tomu opravdu říkají, také udělat. Nová láska na celý život!

2
porcie
40 minút
príprava
30 minút
tepelná úprava

Suroviny

 (krumpole)
3 - 4 PL (husacia, kačacia)




Postup

  1. 1

    Krumpole používám střední, spíš menší. Pečlivě operu, otřu a přepůlím.

    Krumpole chrápem dole - obrázok 1
  2. 2

    Do nepřilnavé pánve nebo pekáčku dám husí nebo jakékoliv jiné sádlo, do kterého doslova nasázím ony krumpole řeznou stranou (dole chrápem) dolu. Pokropím solí.

    Krumpole chrápem dole - obrázok 2
  3. 3

    Přiklopím a na střední, spíš nižší teplotě, peču (tuhle velikost) 30 minut. Do krumpolí píchnu, zda jsou hotové. Větší se pečou o 10 minut dýl. Ale ty nedělám.

  4. 4

    Hotové krumpole nechám v tuku, kdyby bylo potřeba je přihřát. Je jim v tom dobře.

    Krumpole chrápem dole - obrázok 4
  5. 5

    K jídlu vyndám děrovanou podběrkou a buď je nechám na míse ozdobené petrželkou. Spodní strana (chráp) je krásně zlatavá, opečená!

    Krumpole chrápem dole - obrázok 5
  6. 6

    Nebo rovnou servíruju s kysaným, syrovým zelím.

    Krumpole chrápem dole - obrázok 6

Diskusia k receptu

haji
Vděčný recept a krásná fota. Ještě se zeptám, zda pečeš v troubě nebo na plotně?
frezia68
Pre mňa foto č.6...vyskúšam :-).Nerozumela som slovku "chrápem" , hoci mi čeština nerobí problémy,ale už viem.
afataga
Krasna fotka, skoda, ze ju tak hnusne orezalo.
Krumpole tiez nie na zahodenie :-).
mijaita
@afataga (2.10.2019 10:17)

Az se to tady nejak ustali, treba :-) tak si ji vymenim. Ty zatim upec krumpole, fotka nefotka! :-)
evanaaa
Práve som chcela povedať, že slovo "chráp" - papula :)) je záhorácký výraz....snad nedostanem po chrápje :-) A k tým zemiačikom len toľko - to je moje......
garanco
@evanaaa (2.10.2019 20:29)

Veď aj niekde na Slovensku sú krumple, pekná slovná hračka krížom-krážom cez naše nárečia :-) , no a "chrápem dole" som pochopila až po Tvojom vysvetlení....
mijaita
@garanco (2.10.2019 22:39)
Tomu nerozumim? Mne to doslo hned jak jsem je videla a krumpole je podobne slovo jako krumple a to uz pouzivaly i babicky asi jako erteple a pod. Kazdopadne jsou vyborne!
olinecka
Jej tak toto je dobrota, taká akurát pre mňa, chválim.
bozulka
Recept jednoduchý,chutný,lacný,zdravý napriek tuku s kyslou kapustou.
" Chráp" je záhorácke slovo - ináč aj papula,pusa,ústa...:-)
mijaita
@bozulka pokapané zelé, jak také říkají záhoráci, jsem si přidala. Lžíče sádla z pečených krumpolí je zanedbatelná.
garanco
@mijaita (2.10.2019 23:31)

vieš, mne to nedošlo, asi keď som bola chrápem dole, privreli sa mi oči!
Je to dobrá inšpirácia, dnes ich urobím na večeru -:))
sonulienka
Môžem len potvrdiť, že tieto krumpole sú fakt vynikajúce, ja ich tiež robievam ale dávam maslo no s husacou masťou vyskúšam určite sú vynikajúce.
mijaita
@sonulienka byla jsem zvedava, jestli se ozve nekdo znalý této slovenské dobroty! :-) Na sádle jakémkoliv jsou brambory vždycky lepší. Já nejradši kachní! Upeč na jakémkoliv! Ale máslo je také super, to zase vyzkouším já! :-)




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia