Jablkovo-slivkový mrežovník
Jablkovo-slivkový mrežovník

Jablkovo-slivkový mrežovník z tvarohového cesta fotorecept

elenas - fotkaelenas, 10. septembra 2019
Jablkovo-slivkový mrežovník z tvarohového cesta (fotorecept)
Foto: elenas

Mám rada tvarohové cesto a tentokrát som pripravila mrežovník s jablkami a slivkami. A podarili sa mi aj lekvárové rožteky zo zvyškov cesta.

12-16
porcií
30 minút
príprava
30-40 minút
na 180 °C

Suroviny

500 g
170 g
2 ČL
štipka
3 ks
180 g
620 g
1 bal.
Plnka:
5-6 ks
400 g
3-4 PL
2 ČL
1,5 PL (alebo zemiakový)
Na vrch:
1 ks




Postup

  1. 1

    Tvaroh vymiešame s cukrom a vanilkovým cukrom, pridáme soľ a rozmiešané vajcia. Všetko dobre premiešame (ja som miešala vidličkou, môžete miešať aj mixérom na nízkych otáčkach). Pridáme zmäknuté maslo a premiešame. Múku zmiešame s práškom do pečiva a preosejeme do cesta, rukou zamiesime mäkké cesto. Cesto prikryjeme utierkou a necháme odpočívať cca 20 minút.

    Jablkovo-slivkový mrežovník z tvarohového cesta (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Zatiaľ som pripravila plnku. Ošúpala a nakrájala na plátky jablká, slivky odkôstkovala a nakrájala na mesiačiky. Pridala cukor, škoricu, škrob a všetko spolu premiešala.

    Jablkovo-slivkový mrežovník z tvarohového cesta (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Odpočinuté cesto rozdelíme na 2 diely (2/3 a 1/3). Väčší diel rozvaľkáme a uložíme na vymastený plech (klasický 30x40 cm). Rukou urobíme malé boky. Na cesto rozložíme jablkovo-slivkovú plnku.

    Jablkovo-slivkový mrežovník z tvarohového cesta (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Menší diel rozvaľkáme a nakrájame na cca 1,5 cm pásiky, ktoré poukladáme na koláč v tvare mriežky. Vrch potrieme rozšľahaným vajíčkom a pečieme pri 180 °C asi 30-40 minút.

    Jablkovo-slivkový mrežovník z tvarohového cesta (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Z vrchného dielu mi ostalo trochu cesta tak som urobila rožteky so slivkovým lekvárom.

    Jablkovo-slivkový mrežovník z tvarohového cesta (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Cesto som rozvaľkala do kruhu, rozrezala na 8 dielov. Na širšiu časť dala lekvár, okraje zohla a stočila do rožtekov. Vrch som potrela rozšľahaným vajíčkom, posypala makom a upiekla do zlatista.

    Jablkovo-slivkový mrežovník z tvarohového cesta (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Upečené necháme chvíľu vychladnúť, posypeme práškovým cukrom a môžeme podávať.

    Jablkovo-slivkový mrežovník z tvarohového cesta (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    A v reze. Dobrú chuť.

    Jablkovo-slivkový mrežovník z tvarohového cesta (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu

haji
Hmm, tvarohové těsto s ovocem, to musí být dobrota! Moc pěkný recept, detailní postup a krásná fota! Nejenom koláč, ale i rožteky vypadají prudce jedle. Krásná práce, děkuji za zajímavý receptík!
evanaaa
Veľmi zaujímavé je to tvarohové cesto a aj sa mi páči koláč z neho, len by ma zaujímalo, aký tvaroh si použila, lebo si myslím, že aj to môže ovplyvniť akosť cesta, či jemný (krémový), alebo polotučný, hrudkový, alebo...?
elenas
@evanaaa (12.9.2019 20:49)

Na cesto je možné použiť akýkoľvek tvaroh, ktorý práve mate alebo používate, jemný alebo hrudkovitý, tučný, polotučný alebo aj nízkotučný, preto som nešpecifikovala. Ja som mala jemný, tak som ho aj použila. Niekomu vadia hrudky v ceste, niekomu naopak sa páčia, je to individuálne. Konzistenciu cesta sa dá regulovať múkou, ak je príliš riedke, tak pridať a naopak, ak je tvaroh suchý, tak trochu menej múky. Cesto by malo byť prijemne jemné a elastické.
haji
Hmm, tvarohové těsto s ovocem, to musí být dobrota! Moc pěkný recept, detailní postup a krásná fota! Nejenom koláč, ale i rožteky vypadají prudce jedle. Krásná práce, děkuji za zajímavý receptík!
evanaaa
Veľmi zaujímavé je to tvarohové cesto a aj sa mi páči koláč z neho, len by ma zaujímalo, aký tvaroh si použila, lebo si myslím, že aj to môže ovplyvniť akosť cesta, či jemný (krémový), alebo polotučný, hrudkový, alebo...?
elenas
@evanaaa (12.9.2019 20:49)

Na cesto je možné použiť akýkoľvek tvaroh, ktorý práve mate alebo používate, jemný alebo hrudkovitý, tučný, polotučný alebo aj nízkotučný, preto som nešpecifikovala. Ja som mala jemný, tak som ho aj použila. Niekomu vadia hrudky v ceste, niekomu naopak sa páčia, je to individuálne. Konzistenciu cesta sa dá regulovať múkou, ak je príliš riedke, tak pridať a naopak, ak je tvaroh suchý, tak trochu menej múky. Cesto by malo byť prijemne jemné a elastické.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia