Rybacie fašírky
Rybacie fašírky

Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch fotorecept

sracz - fotkasracz, 20. júna 2019
Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept)
Foto: sracz

K tejto pochúťke som sa dostal čírou náhodou, sledovaním putovania zvedavých gurmánov a kuchárov aj po krajinách Škandinávie. Žiaľ, vlastnou nepozornosťou som akosi minul Zobraziť celý popisK tejto pochúťke som sa dostal čírou náhodou, sledovaním putovania zvedavých gurmánov a kuchárov aj po krajinách Škandinávie. Žiaľ, vlastnou nepozornosťou som akosi minul konkrétnu krajinu, kde sa jeho „in natura“ príprava vykonala. Videl som však, že rybár varil priamo na brehu mora, s čerstvo ulovenými treskami. Zemiaky majú u nás na Slovensku dávnu tradíciu, tak som neváhal a „išiel som na to priamo za pochodu“, než na receptúru zabudnem. Kto chce, môže sa ku nám pridať, my sme si pochutnali!

4-6
porcie
35 minút
príprava
7-12 minút
tepelná úprava

Suroviny

1 000-1 200 g žlté „Idaho“
400-600 g (filety)
2÷3 ML
1 ML
1-1,5 PL
2-3 ks
250-333 ml (zelená časť)
podľa potreby
podľa potreby
Šalát ako príloha:
200-250 ml
2-3 ks
1 ks menšia
1 ks menší
podľa chuti
podľa chuti
2-3 KL
2-3 PL
2-3 PL




Postup

  1. 1

    Na „vec” som išiel odhodlaný s mottom: „Ak to zvládol Laponec, zvládne to aj našinec” a verte, či nie, túto „skladačku” zvládne aj „Gazdiniak na štarte”! Zemiaky na vstupnom obrázku sú už v šupke uvarené a tresku, kúpenú v „Lilly-Lilly markete”,

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    som pokrájal na takéto kocky s „nedefinovatedľnými” rozmermi, ale po tomto tzv. „pilotnom” pokuse viem, že mali byť, akože aj v repete budú, menšie aspoň o ½.

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Zemiaky som ošúpal a po nachystaní potrebných aditív,

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    som ich „dušákom” popučil (nie na veľmi jemno), pridal k nim pokrájané filety tresky,

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    posypal soľou a čerstvo mletým korením štyroch farieb,

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    doplnil kopcovitou PL hladkej múky, 2 žĺtkami, pokrájanými „pierkami” zo zväzku zelenej cibuľky a po opatrnom zmiešaní, celú zmes „nadľahčil” ľahkým vmiešaním tuhého „snehu” z ostávajúcich dvoch bielkov.

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Tak a išlo sa do finale. Zo zušľachtenej zemiakovo-treskovej zmesi som vytvaroval bochníčky do tvaru budúcej fašírky, každý zľahka obalil v jemnej preosiatej pečivovej strúhanke a následne

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    vypražil na dostatočnom množstve horúceho slnečnicového oleja s vitamínom E (nuž, pre „inkvizičnú komisiu”, preto, lebo som ho mal v komore).

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Uložil na pomocnú tácňu s kuchnským papierovým obrúskom a nechal odsať zbytočný tuk.

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Nastal čas na prípravu prílohy vo forme studeného šalátu, kedy som pokrájal asi 200 mm „baby” cuketku, dva stonky zeleru, menšiu červenú cibuľu a menší čerstvý „romain” šalát.

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Uložil do misy na šaláty, pridal menšiu hrsť nahrubo pokrájaných vlašských orechov, posypal soľou a čerstvo mletým korením štyroch farieb, pokropil extra panenským olivovým olejom, zalial „dressingom” so sezamovou majonézou, premiešal a

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    servíroval. Na počudovanie, nebolo to zlé a navyše prispel som aj sezóne „do plaviek”! Poznámka na záver: ak si k takejto fašírke (bez zeleného šalátu) pridáte tatarskú omáčku, môžete ju podávať aj ako predjedlo.

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 12
  13. 13

    Aj so „Zelným salátem s pomerančem” podľa fotoreceptu priateľa Jožky Klukaodvody, to všetkým chutilo! Jožku srdečné veľké ďakujeme, … máš to u nás ukryté ako v ČSOB!

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 13
  14. 14

    Včielky v Peoria-AZ, pracujú 12 mesiacov v roku, takto sa mi postarali aj o budúcu úrodu pomarančov.

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 14
  15. 15

    Hádanka na koniec: viete, ktorej rastline patrí tento kvet?

    Lahôdkové fašírky z tresky v zemiakoch (fotorecept) - obrázok 15

Diskusia k receptu

sracz
@Haji (20.6.2019 11:57)

... tak 3. alias C pokus Ti vyšiel, áno je to aleo vera v mojej záhrade!


1x haji
haji
@Sracz (20.6.2019 19:33)
Děkuji za dobrou zprávu.
Jen na okraj, není to na třetí pokus - aloe vera patří k sukulentům, čeledi Asfodelovité - jejíž zástupci jsou také aloe. Všechny tři odkazy jsou posloupné a spějí k jednotnému závěru.
Uvádíš, že máš Aloe vera, tak tu je:  cs.wikipedia.org/wiki/Aloe_prav%C3%A1...

Přiznám se, že poznat podle květu druh aloe, to už bylo moc. Mně nikdy nekvetla a možná, že jsem ji viděla kvést v botanické zahradě, ale to už je dávno.
evanaaa
Páčia sa mi tie zemiakovo-rybie fašírky a tuším ich aj spravím, len by som skúsila, ako by sa dali na plechu v rúre.....mne by sa páčila k nim tá tatárska omáčka. A máš pekné kvietky pomarančové, aj aloe, včielky si prídu na svoje, aj to zákutie v záhradke je krásne.
bembo
Keďže sa mi tento recept páči,neostáva mi nič iné,len ho vyskúšať,a potom okomentovať.Verím, že to bude maškrta.
radost
Takéto fašírky z rybieho filé robievala moja mama veľmi dávno..spomenula som si-že urobím-tak ako ona-filé pomlela na mäsovom mlynku -no tak mi tiekla voda-že som to už nikdy nezopakovala..
nápad s nakrájaním na malé kúsky by pomohol..
záver:
urobím dľa zamlákového priateľa..
druhý záver:
kvalita rybieho filé je teraz horšia ako pred 40 rokmi..
zdravím všetkých
1x leaela
sracz
... a ešte "krát" záber na kvet aloe vera, po mojej ľavej ruke pred tým veľkým "kakatusom"! @Sracz (20.6.2019 19:33)




sracz
... nuž a do tretice všetko dobré; takto kvitne jeden z druhov aloe vera, pred susedovie domom! Po pokochaní sa pohľadom, želám len a len krásne pohodové dni, na čele s nastávajúcim "vajkendom"! @Sracz (20.6.2019 19:33)




1x radost