Dusené teľacie osso buco
Dusené teľacie osso buco

Teľacie „osso buco“ s gremolatou a so zemiakovými rösti

George Kostka
šéfkuchár Pension & Restaurant Meridiana Bojnice, 15. mája 2019
Teľacie „osso buco“ s gremolatou a so zemiakovými rösti
Foto: Pravda - Robert Hüttner
4
porcie
120 minút
príprava

Suroviny

4 ks (hrubé plátky s kosťou)
Nálev:
500 ml
500 ml
1 ks
20 g
20 g
2 ks
1 strúčik
200 g
2 ks
2 PL
Zemiakové rösti:
4 ks (uvarené v šupke)
1 ks
Hráškové pyré:
200 g
100 ml
podľa chuti
Príloha:
 (hadomor španielsky)
Gremolata:




Postup

  1. 1

    Na prípravu nálevu, v ktorom budeme dusiť teľacie lýtko, zmiešame víno s vodou, pridáme čierne a nové korenie, bobkový list, nakrájanú mrkvu, cibuľu, cesnak, dve rajčiny a dve lyžice soli. Tento nálev necháme zovrieť.

  2. 2

    Medzitým na panvici s olejom opečieme teľacie lýtka ochutené soľou a korením. Nálev aj s lýtkami premiestnime na pekáč a zakryté dusíme v rúre domäkka približne 100 minút.

  3. 3

    Uvarené zemiaky ošúpeme a nastrúhame. Pridáme soľ, korenie a nakrájanú jarnú cibuľku. Z tejto masy vyformujeme pomocou kruhovej formy zemiakové rösti, ktoré smažíme na panvici s olejom.

  4. 4

    Hráškové pyré pripravíme rozmixovaním uvareného hrášku, masla a smotany. Dochutíme soľou.

  5. 5

    Ako prílohu použijeme čierny koreň a špargľu, ktoré nakrájané asi 3 minúty smažíme na masle a dochutíme soľou a korením.

  6. 6

    Gremolata sa tradične robí kombináciou najemno nasekanej petržlenovej vňate a nastrúhanej citrónovej kôry. Po upečení teľacích lýtok gremolatu nanesieme na každý kus lýtka. Osso bucco je tradičný recept zo severného Talianska a obľúbenými prílohami k tomuto pokrmu sú aj polenta alebo rizoto.

Diskusia k receptu

evanaaa
Teľacie lýtko mám v mrazničke, len tri kusy, tak čakám, kedy sa znova objaví v predaji, aby som mohla ešte 2-3 kusy dokúpiť. Už som ho raz robila, ale bez vína, u nás sa nenájde, ale nevadí, chutí aj tak.
marienka44
Aj ja mám teľacie lýtko v mrazničke. Ako si ho @Evanaaa robila, ani ja nedám víno? Zabudla si napísať postup, ďakujem.
evanaaa
@Marienka44 , so zeleninou a v rúre, pozrela som si tu pár receptov a s každého som si niečo vzala, daj si "Osso Bucco" do vyhľadávača, a môžeš si vybrať, podstata je rovnaká, až na to víno u mňa.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia