Králik na smotane
Králik na smotane

Králik na smotane podľa Romana Paulusa fotorecept

kimlo - fotkakimlo, 6. mája 2019
Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept)
Foto: kimlo

Vyskúšal som už viacej receptov na králika na smotane, tento je zatiaľ najlepší.

5
porcií
30 minút
príprava
60 minút
na 160 °C

Suroviny

1 ks domáci
100 g
50 ml (alebo masť)
2 ks
1 ks
1/4 ks menší
1 ks
1 ks
1 ks
podľa potreby (alebo voda)
podľa chuti
podľa chuti
10 ks
5 ks
3 ks
1 PL
1 PL
1 PL
50 g
1-2 PL
podľa potreby (na zápražku)
250 ml
1 PL




Postup

  1. 1

    Porcie králika osolíme a okoreníme. Kto chce, môže prešpikovať prúžkami slaniny. V rozohriatej masti alebo oleji mäso opečieme zo všetkých strán, aby sa zatiahlo.

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Mäso vyberieme na tanier a do výpeku pridáme údenú slaninu pokrájanú na kocky a orestujeme...

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Pridáme mrkvu, petržlen a zeler pokrájané na kocky a restujeme. Až začne zelenina chytať farbu a karamelizovať, môžeme pridať trocha vody alebo vývaru.

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Potom pridáme trocha masla a nadrobno nakrájanú cibuľu. Tá sa pridáva neskôr, lebo sa restuje kratšie ako ostatná zelenina.

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Pridáme na kocky nakrájané jablko a taktiež orestujeme spolu so zeleninou.

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Pridáme lyžicu horčice, trocha cukru a necháme skaramelizovať. Zastrekneme troškou octa a prevaríme.

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Citrón ošúpeme a nakrájame na kocky. Dôležité je, aby na ňom nezostala biela šupka, od nej by bol pokrm horký. Použijeme len dužinu.

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Po vyvarení octa podlejeme vývarom, krátko povaríme a vložíme späť porcie mäsa. Vložíme aj balíček s koreninami, ja používam guľaté kovové sitko. Mäso nemusí byť úplne ponorené. V pôvodnom recepte sa takto pripravené dá prikryté do vyhriatej rúry na 160 °C asi na 1 hodinu. Ja som použil pomalý hrniec a robil som ho 4 hodiny na LOW. Mäso bolo mäkké, oddeľovalo sa od kosti, tak som ho potom vykostil.

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Po udusení, mäso vyberieme z omáčky. Na suchej panvici spravíme zápražku. Hladkú múku na sucho opražíme do bledohneda...

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    ... pridáme trocha oleja, chvíľu opražíme a zalejeme vývarom...

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    ...a pridáme do omáčky. Povaríme asi 15 minút.

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    Ponorným mixérom rozmixujeme. Rozriedime trochou vývaru alebo vody...

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 12
  13. 13

    ...pridáme smotanu, rozmiešame a nakoniec dochutíme citrónovou kôrou, cukrom a soľou...

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 13
  14. 14

    ... ešte raz rozmixujeme... Ja mám rád kúsky zeleniny tak som to nemixoval úplne do hladka. Vložíme naspäť mäso a prehrejeme.

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 14
  15. 15

    Podávame s knedľou.

    Králik na smotane podľa Romana Paulusa (fotorecept) - obrázok 15

Diskusia k receptu

izabella929
@kimlo ,králik je moje najobľúbenejšie mäsko.Tiež som ho zvykla špikovať, aby bolo chutnejšie a mne je jedno či ako perkelt,paprikáš, pečené,mám ho rada..pochutnala by som si aj na tvojom obedíku..)
1x kimlo
45678
@Kimlo , ja už nemusím ani variť:-)) tak si to krásne popísal,že som precítila chuť aj vôňu, si paťák!
1x kimlo
kimlo
Ďakujem Vám všetkým za komentáre, veľmi si ich cením. Ak tento recept vyskúšate, dajte vedieť ako chutilo, napíšem Romanovi... :-)
skotova
Králičí maso mám velmi ráda. Omáčka i maso musí být velmi chutné. Panu Paulosovi se také občas dívám přes rameno.
1x kimlo
evanaaa
Dávno mám chuť na králika (alebo zajaca), ale môj muž ho nechce ani vidieť, darmo sa oháňam jeho diétnym a chutným mäsom, vždy ho prirovnáva k jednému zvieratku (domácemu).....práve dnes som sa pozerala v jednom markete na kúsky králičieho mäsa a napadla ma myšlienka, že čo by sa stalo, ak by som spravila králika na smotane a oklamala ho, že je to iné (ale aké?) mäso :))) ale riskovala by som, že na to príde, škoda, lebo keď vidím, ako sa dá pekne a dobre spraviť, viď - @Kimlo , tak si musím nechať zájsť chuť. Naposledy som ho jedla ešte doma, keď varila mama.
1x kimlo
eruska25
Dnes som varila králika podľa tohto receptu. Keď som tu recept zbadala, hneď mi bolo jasné, že najbližšie to budem variť, keďže králik čakal v mrazničke. A veru čakal na ten správny recept. Manžel po obede povedal len jedno slovo: Fantastické. Nezahustila som múkou, používam za hrsť jemných ovsených vločiek. Tak opakujem: Fantastický králik.
1x kimlo
kimlo
@Skotova (7.5.2019 14:40)
On má skvelé recepty, tú michelinskú hviezdu si určite zaslúžil...
kimlo
@Evanaaa (7.5.2019 20:49)
Sprav to ako ja, mäso oberieš od kostí, to sa potom ťažko zisťuje aké zviera to bolo pôvodne.... :-)
kimlo
@Eruska25 (8.5.2019 16:43)
Som rád že chutilo. Variantu králika na smotane už budem asi robiť len túto osvedčenú... ale nikdy nehovor nikdy...




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia