Chlebová polievka
Chlebová polievka

Chlebová polévka fotorecept

klukodvody - fotkaklukodvody, 5. apríla 2019

Dnes to bude o chlebu. Pro mně to nejdůležitější. Není mnoho jídel, která by se nedala jíst s chlebem. Nevím kde jsem četl takový Zobraziť celý popisDnes to bude o chlebu. Pro mně to nejdůležitější. Není mnoho jídel, která by se nedala jíst s chlebem. Nevím kde jsem četl takový citát kde se píše - Zemře otec, zemře chleba. Zemře matka, zemře - Ono to souvisí jen částečně. Ale nevím kolik z nás si dovede představit život bez chleba. Proto s chlebem zacházím s největší úctou. Podle mojí milované babičky Cilinky máme chleba vždy v bílé utěrce, která se pere jen ve vodě bez veškeré chemie a uchováváme v dóze na chleba.

8
porcií
20 minút
príprava
30 minút
tepelná úprava

Suroviny

podľa potreby starší
1 PL
4 - 6 ks
1 ks malá
podľa chuti (čerstvé aj sušené)
 (na dochutenie)




Postup

  1. 1

    Chléb, který nespotřebujeme uchovám v mrazáku a když je ho víc, rozmrazím a upravím. Kůrky se těžko zpracují, tak je okrájím, usuším a dám sousedům pro slepice nebo králíky.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Teď si rozdělím na díly podle potřeby. Na polévku, na Veselou bídu a na chlebánky. Veselá bída je v podstatě podobná chlebové omeletě jakou přidala Rubyrom, ale děláme ji trochu jinak a má také hezké jméno. Když jsem ji nabídl, přišel dotaz, jestli dostanou prázdný talíř u kterého se budou smát.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Chléb na polévku si dáme do vlažné vody, necháme rozmočit.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Potom dáme vařit. Já si nejdříve pomohu rukou a chleba ve vodě rozmačkám a potom už použiji metlu a snažím se rozšlehat.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Mezitím si dáme namočit do vařící vody houby, v surovinách píši čerstvé i sušené. Teď samozřejmě sušené.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Když se chleba začne vařit, vezmu tyčák a rozmixuji, protože chci mít polévku hladkou. Přidáme kmín, sůl, pepř a dost často při vaření mícháme. Vlijeme namočené houby a mícháme.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    A je čas na vajíčka.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Na lžíci sádla si osmahneme cibulku a osmažíme vajíčka. Přitom promícháváme a hlídáme polévku. Přesně v momentě kdy se na ní nedíváte, ono se vydá podívat co děláte a kdo má potom ten sporák umývat.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Vajíčka smažím asi takto, abychom věděli, že v polévce něco máme.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    No a vsypeme do polévky, promícháme a dochutíme. Ocet dávám na stůl, někdo má raději kyselejší a někdo jen tak.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    A v té polévce na obrázku je kolečko vajíčka. To jsem tam dal jen pro parádu, abych se přiblížil krásným fotkám které tady jsou. No ale já jsem jen tak na přírodno.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    Teď už jen rychle na Veselou bídu krájím takhle a dám do sáčků zamrazit po dvou porcích.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 12
  13. 13

    No a na chlebánky asi jako na polévku, protože ty se potom také máčí. Já nevím kde se všade vaří a tak jsem zaškrtl Česká a Slovenská kuchyně. Snad je to dobře, já jí vařím tam kde jsem.

    Chlebová polévka (fotorecept) - obrázok 13

Diskusia k receptu

haji
Pěkný recept. Doma jsme takovouto polévku vařili. Jako ekvivalent Podkrkonošského kysela. Jen se, potvorka, hezky odspodu připaluje, musí se poctivě míchat. Letí krásné pozdravení tobě i paní Saše! Věřím, že v úterý všechno dobře dopadlo. Krásný víkend přeji!
kvakac
Takýto typ polievky som ešte neskúšal. Ja obyčajne robím zo staršieho chleba kocky a tie opečiem v rúre. Tie vajcia a hríby ma na tom zaujali. Chleba po nedeli ostane vyskúšam, dám potom vedieť. Už som to napísal pri koprovke mistr je mistr. Ja rád si ukladám dedičstvá receptov. Tento stojí za uloženie, vďaka zaň.
klukodvody
@Haji (5.4.2019 15:13)

Haji dopadlo to výborně, Saša vidí i to co nemá. Ano nechtěl jsem použít to kyselo protože základ na kyselo je těsto, chlebová. Srdečně Tě oba zdravíme.
2x haji a danach
kvakac
Chcel som označiť komentár od @Haji a označil som svoj. No čo už chybička sa vloudila.
1x haji
haji
@Kvakac (5.4.2019 15:44)
Nevadí, alespoň jsi vyzkoušel, že to jde. Odebrat lajk jde znovu klepnutím na krabičku. Všechno je prvně, ne?! Pěkný víkend i tobě a celé rodině!
klukodvody
@Kvakac (5.4.2019 15:42)

Díky moc ona se skoro od kysela neliší, ale chleba je potřeba opatrovat a zpracovávat. Budu rád, když dáš vědět. A jestli chceš, mrkni na mojí sekerkovou. Byla to tady docela krásná zábava. Moc pozdravujeme.
2x haji a kvakac
haji
@Klukodvody (5.4.2019 15:43)
Ano, základ kysela je kvásek - těstíčko. Na severu Čech se prodává kvásek v krabičce, aby si mohli lidé dělat domácí kyselo. Kdyby kvásek nebyl - asi by v Severních Čechách proběhla revoluce. Recept na chlebovou polévku máme též ze Severních Čech a u nás doma se ujal.
Jsem ráda, že paní Saša konkuruje Sokolímu oku, dobrý zrak se hodí, ne?!
klukodvody
@Haji (5.4.2019 15:53)

No nevím jestli je to výhoda to vidění. Teď vidí každou kapičku kterou udělám. Ale nekomentuje a protože se nesmí ohýbat po operaci, tak mám čas uklidit. A s tím těstem je to jak píšeš, protože tam kdo neměl kyselo byl mimo. Vařili jsme ho denně asi tak 60 litrů, protože cyklisté zastavili jen na něj a jeli dál. Ahojky a zdravíme.
1x haji
kvakac
@Haji (5.4.2019 15:46)

Stalo sa a funguje to, teraz sa budem mať s čím hrať. Ďakujem za radu.
1x haji
používateľ nemá avatar
123
123
chlieb -je dar Boží, nesmie sa len tak vyhadzovať... my sme zatiaľ malé zbytky dávali na skŕmenie, ale tá polievka stojí za to, použiť ho doma... uložené
45678
Mistre@klukodvody , varíš super jedla,aj mne sa páči keď sa všetky potraviny spotrebujú, podobne varím polievku z chleba,iba vajíčka iba rozšprudlujem:-) ak chces,vyskúšaj,krížom na vrch hrnca polož varechu, z hrnca nevykypi:-) pekný večer želám.
klukodvody
@123 (5.4.2019 16:49)

Krásně řečeno a díky. Byla doba, kdy jsme ani suchého chleba neměli dost a proto mám velkou úctu.
Přejeme krásný večer.
1x haji
klukodvody
@45678 (5.4.2019 19:24)

N vidíš ta vařečka už mně vypadla z paměti. Ale to je tím, že u toho stojím a většinou to stihnu ohlídat. A tu polévku také hlídám nejen aby nešla zamnou, ale aby se nepřichytla to ona dělá ráda. Díky moc a krásný večer.
2x haji a 45678
haji
@45678 (5.4.2019 19:24)
Jestli se mohu vloudit. Vajíčka se dělají na cibulce a dají této polévce super chuť.
haji
Také se přidávám s gratulací! Jste vyvážená, harmonická dvojice, plná lásky, pohody a vzájemné úcty. Hodně zdravíčka a štěstíčka do dalších společných let!
Včera mi to nějak uniklo. A také dávám koment pod tvůj recept, ať se neroztahuji pod receptem @Olinecka.
sracz
Tento a nielen iba ten, Tvoj rcp nabudzuje nostalgické spomienky na moju dávno zašlú mladosť a bezstarostné detstvo. Som "na betón" presvedčený, že nielen mne. Ranné prebúdzanie sa a vstávanie do nevykúrenej izby našeho domca, ale zároveň do vône niektorej z raňajkových polievok mojej Babičky lady Ann, košického proťajška Tvojej milovanej Cilinky. ... a hneď sa nám "smarkatým kotňakom" (ogarom) zdal svet krajším! Škoda len, že dobré i dobre už bolo!
ivan14
V té silně minulorežimní knížce Náš dědek Josef píše J. Matějka, že jeho téměř stoletý dědek jedl ke všemu chleba. I ke knedlíkům se zelím! S jednoduchým zdůvodněním - "dyš néni chleba, je zle."
1x tejuka




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia