Marcipánový koláč
Marcipánový koláč

Marcipánový pletenec fotorecept

ancicka - fotkaancicka, 3. apríla 2019
Marcipánový pletenec (fotorecept)
Foto: ancicka

Dlho som rozmýšľala, či pridať tento recept. Je to recept z babičkinej knižky. Musím povedať, že je to veľmi chutný a lahodný koláč. Keď Zobraziť celý popisDlho som rozmýšľala, či pridať tento recept. Je to recept z babičkinej knižky. Musím povedať, že je to veľmi chutný a lahodný koláč. Keď skúšam staré recepty, tak je to aj tak troška lotéria, či to vyjde. Určite ho upečiem aj na Veľkú noc, lebo chutil všetkým a z plechu zmizol, len sa tak zaprášilo.

20
porcií
40 minút
príprava
30 minút
na 180-200 °C

Suroviny

1/2 kg
25 g čerstvé
1/4 l vlažné
100 g
2 ks
2 PL
1 čl
Marcipánová plnka:
2 ks menšie
2 PL
150 g olúpané mleté
2 PL
Poleva:
3 PL
3 PL
4 PL




Postup

  1. 1

    Kysnuté cesto si klasickým spôsobom vypracujeme, alebo použijeme pomôcky, ako je to v mojom prípade, pekárnička. Do cesta použijeme menšie vajíčka. Použijeme žĺtky a bielky odložíme do plnky.

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Medzitým, kým kysne cesto, pripravíme si mandle. Necháme si zovrieť vodu a keď vrie, sparíme mandle, necháme ich asi 2 min postáť vo vriacej vode, vodu zlejeme a pekne nám šupka z mandlí zíde. Potom mandle osušíme a zomelieme.

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Pripravíme si marcipanovú plnku. Chcem iba upozorniť na to, že keď skúšam straré recepty, tak vo väčšine prípadov viem si asi predstaviť, ako bude vyzerať v konečnej fáze, ale niekedy musím aj riskovať. Preto pridávam tento rcp, pre porovnanie, že vzhľad nemusí byť perfektný, ale chuťove to môže byť na výbornú.

  4. 4

    Po prvý raz som takúto plnku robila a preto chcem upozorniť, že treba použiť menšie vajcia. Ja som mala domáce, bielky boli dosť veľké a preto sa mi plnka urobila trocha redšia. Bielky s cukrom a sušeným mliekom vymiešame.

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Pridáme mleté mandle a zamiešame.

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Kedže som mala bielky veľké, videlo sa mi, že plnka je redšia, pridala som trocha vlašských orechov.

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Vykysnuté cesto vyložíme na dosku.

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Cesto vyvaľkáme na plát vo veľkosti 50 x40 cm, potrieme plnkou a stočíme do rolky. Do budúcna je moja rada taká, že cesto si treba rozdeliť na polovicu a vyvaľkať 2 obdĺžniky a stočiť 2 rolky.

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Potom rolku som rozrezala na polovicu a konce som trocha pozatláčala.

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Obidve polovice postáčame spolu.

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Rolku preložíme na vymastený plech a upečieme.

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    Kým sa koláč pečie, pripravíme si polevu. Zmiešame suroviny...

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 12
  13. 13

    ...a hneď ako vyberieme koláč z rúry, potrieme polevou. Polevu spotrebujeme všetku. Krásne koláč sa zaleskne a zavonia. Necháme ho vychladnuť.

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 13
  14. 14

    Dobrúúú chuť!!!

    Marcipánový pletenec (fotorecept) - obrázok 14

Diskusia k receptu

haji
Zajímavý recept. S radostí bych ochutnala, pletenec vypadá prudce jedle. Jsi šikulka, táto práca chce trpělivost, smekám!