Srnčí guláš
Srnčí guláš

Srnčí guláš fotorecept

klukodvody - fotkaklukodvody, 30. januára 2019

Nevím jak, ale prostě jsem byl na vsi pasován na vaření gulášů. Ono se vlastně ani nikomu nechce se trápit doma na normálním sporáku Zobraziť celý popisNevím jak, ale prostě jsem byl na vsi pasován na vaření gulášů. Ono se vlastně ani nikomu nechce se trápit doma na normálním sporáku s 80 porcemi guláše, s přípravou a čištěním hlavně proto, že je to ze zvěřiny a musí se nakládat, čistit a opečovávat. Díky trpělivosti mé ženy a uklízení bince to děláme. Také nás každý rok nemine porotcování kotlíkových gulášů. No asi také proto, že vždycky máme pro vítěze nějakou cenu. Ať nějaké nářadí a nebo kuchařku z mé sbírky. Ale nemám finální fotku.

10
porcií

Suroviny

1 1/2 kg (plece, stehno, orez)
2 ks
1/4 ks
1 ks
5 strúčikov
2 ks veľké
1 PL
10 - 12 ks
20 dkg (biela)
3 PL
1 ks
10 ks
1 KL
3 - 4 PL
3 - 4 PL
2 PL strúhaný
2 dcl
1 PL
1 neplná KL




Postup

  1. 1

    Jako první si očistíme maso a z horšího ořezu si připravíme vývar. Do vývaru si přidáme kus mrkve, celeru, petržele, cibule nejlépe neoloupané pro barvu, lehce osolíme, přidáme nové koření, bobkový list, celý pepř a pomalu vaříme, spíš jen tak táhneme asi 4 hodiny. Suroviny do vývaru jsem tady jen napsal, nejsou v rozpise surovin. No a potom vývar ocedíme a máme základ na zalévání guláše.

    Srnčí guláš (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Očištěné maso nakrájíme na kostky a protože chci aby všechny chutě a suroviny zůstaly tam kde zůstat mají tak potom nechci nic vybírat ani cedit a proto nastoupila manželka a pečlivě mně nadrtila koření. Nové koření, bobkový list, jalovec, bezinky a vše hezky tak, aby to v omáčce nevadilo a mohlo to tam zůstat a tím jsem maso prosypal a pečlivě promasíroval aby se to dostalo všude, trochu jsem vše prolil olejem, ale ne moc, jen aby maso natahovalo aroma, přikryl a dal do chladu do druhého dne.

  3. 3

    No a přichází den vaření zeleninu si očistíme a nastrouháme, aby se pěkně do šťávy rozvařila, česnek promačkáme a cibuli nakrájíme, citron pečlivě omyjeme a rozkrojíme, ten jediný pak vyhodíme. Nakrájíme slaninu na kostičky a do misky si rozmícháme rajčatovou pastu , džem, víno a nastrouhaný perník do druhé misky si papriky a také promícháme a půjdeme na to. Množství surovin jsem upravil na 10 porcí, tady je toho trochu víc.

    Srnčí guláš (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Dáme si rozpálit sádlo a přidáme nakrájenou slaninu, pěkně do sklovata a přidám cibuli osmahneme přidám cukr aby to chytlo trochu karamel, zeleninu prorestujeme a přidáme maso a vše pěkně orestujeme. Tady nemám fotky a proto jdeme dál. Zapráším moukou, a směsí papriky, než paprika zavoní trochu osmahnu a zalijeme vývarem. Ne moc . když začne probublávat, vlijeme směs vína a ostatních surovin, které jsme si promíchali zase počkáme až začne bublat a pořád mícháme. Přidáme vývar, přikryjeme a dusíme do měkka. Tohle maso bylo mladé a tak bylo za 2 a 1/2 hodiny hotové. Dochutíme solí a když je potřeba dohustit, rozmícháme trochu mouky se sladkou paprikou, aby guláš neztratil barvu, rozmícháme s trochou vody a dohustíme. Ale musíme ještě provařit. No omlouvám se i redakci že dávám bez fotek a finálního servisu, ale nebyl můj a nemohl jsem hotový fotit.

    Srnčí guláš (fotorecept) - obrázok 4

Diskusia k receptu

haji
Hmm, já věděla, že je to recept - super recept! Jakmile se dodrapím k srnčímu, je to jasné, že vyzkouším. Velmi zajímavé indredience, hlavně ten perník mě dostal. S radostí bych ochutnala, guláš vypadá náramně!! Mám otázku: maso a guláš sám nesolíš? Podle postupu je jemně osolený jen vývar.
Moc děkuji za recept - srnčí guláš od tebe - půjde do KK na čestné místo. Obdivuji nejenom tebe, ale hlavně paní Sašu, je nesmírně šikovná, trpělivá a extrémně pracovitá žena. Klobouk dolů a nosit na rukou!! 80 porcí sem, 50 porcí tam, to je neskutečně práce.
denyany
Tak toto je niečo! Zbožňujem guláše, rada ich aj varím, varila som max.tak 25 porcií, ale vy ste proste machri! Máte môj obdiv.
haji
@Haji (30.1.2019 18:00)
Omlouvám se - ingredience - klávesnice si žije svým životem.
klukodvody
@Haji (30.1.2019 18:29)

Omlouvám se a pro všechny. Solím ale až asi polovině vaření a solím až na konec . Díky moc za připomenutí. Moc zdravíme.
kuko95
tak takyto gulas od majstra aako si ty musi byt poriadny pozitok :D s knedlu zo 3 taniere by som zjedol :D
klukodvody
Děkuji všem za milé komentáře. Kdyby mně @Haji nepostrčila, tak bych ho asi nedal, protože to je bez fotek a to nemám rád a o to víc děkuji za Vaši pozornost a moc pozdravujeme.
izabella929
@klukodvody , kým som žila doma na juhu SK mala som prístup k divine..dnes ju postrádam v mojej kuchyni..chuť tvojho guláša si dokážem predstaviť,nie raz som ho varila na mojej chate..blahoželám, vyzerá perfekne...pozdravujem do Česka aj pani manželku..
klukodvody
@Izabella929 (31.1.2019 14:58)

Děkujeme moc také oba srdečně zdravíme no a letos máme zase v plánu Slovensko tak si zase užijeme krásný čas.
adamos69
Ahoj,dobrý receptík - " ale " u nás se vždy říkalo zvěřinové ragů - asi krajový název a babička dávala místo perníku strouhyný chleba zdr, ad
sracz
Chute, ktoré rád skúsi každý labužník i obdivovateľ dobrého jedla a nefalšovanej kuchyne. Maj pekné dni, priateľ vzácny, nielen so Saškou, ale aj v zástere!




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia