Dusené bravčové mäso
Dusené bravčové mäso

Bravčové mäso na šťave s klobásou, vajíčkom a uhorkou

macka78 - fotkamacka78, 21. januára 2019
Bravčové mäso na šťave s klobásou, vajíčkom a uhorkou
Foto: macka78

Tento recept síce nepatrí medzi tie diétne jedlá, ale prečo si raz začas nedopriať...

20 minút
príprava
40 minút
tepelná úprava

Suroviny

1 kg (pliecko, krkovička)
1 ks väčšia
3 strúčiky
1/2 plechovky
trošku
3 ks (akú máte doma)
3 ks
3 a viac ks (podľa veľkosti)
1 až 2 PL
1 PL




Postup

  1. 1

    Mäso nakrájame na plátky, ak sú moc veľké poprekrajujeme. Naklepeme, osolíme a okoreníme. Cibuľu, cesnak, uhorky nakrájame nadrobno, klobásku na mesiačiky a slaninku môžme kľudne na väčšie kusy :D Do tlakového hrnca som dala 1 menšiu lyžicu bravčovej masti, pridala slaninku, postupne pridávame cibuľku, cesnak a klobásku, pomaly restujeme... Medzi tým si rozpálime panvicu, pridáme máličko masti (ak máte keramickú netreba pridávať žiadny olej) a rezne z každej strany prudko opečieme, aby sa mäsko krásne zatiahlo, postupne ich dáme do slaninkovej zmesi a premiešavame..

    Bravčové mäso na šťave s klobásou, vajíčkom a uhorkou - obrázok 1
  2. 2

    Pridáme 1 ČL mletej papriky, máličko kmínu, premiešame, zalejeme rajčinami a vývarom, tak aby bolo všetko mäso ponorené... Zatiaľ nesolíme, nakoľko sme dali slaninku, ak treba soľ pridáme nakoniec. Varíme zhruba 20 minút. Zatiaľ si pripravíme prílohu (ryžu, tarhoňu, slovenskú ryžu...)

  3. 3

    Po 20 minútach som pridala uhorky a natvrdo uvarené vajíčka, povarila cca 10 minút... Treba mäso vyskúšať. Keď je mäsko pekne mäkké a šťavnaté, nachystáme si zátrepku (1-2 PL múky rozmiešané v 100 - 150 ml vody), zalejeme a necháme variť ešte aspoň 10 minút odokryté. Môžeme servírovať... Dobrú chuť

Diskusia k receptu

siisa
Dobre že si tento recept pripomenula, keď som bola malá mamina ho robievala, ale nie som si istá či to nebolo hovädzie. Výborné jedlo.
haji
Jestli se nepletu, tak se tomuto jídlu říká "rozlétaní ptáčci" a to jak z hovězího, tak vepřového maska. Mám taková jídla ráda. S rýží, nebo těstovinou, knedlíkem, případně jen s chlebíkem. Stará dobrá a vděčná klasika. Jen, prosím, zátrepku povařit déle, alespoň 20 - 30 minut. Jde hlavně o stravitelnost. I chuť múky se zatáhne, ustoupí do pozadí.
macka78
@Haji (21.1.2019 20:53)

Ahoj Haji 20 minút mi príde veľmi veľa na zátrepku, podľa mňa úplne stačí 5 minút, aby nebolo vôbec cítiť múku, aby sa krásne zatiahla...
1x haji
macka78
@Haji (21.1.2019 21:07)

Haji ako máš pravdu, že múka sa musí dlhšie prevariť, ale keď robím v tlakovom hrnci, tak múku musím dať pred koncom varenia a myslím, že tých 5 minút musí stačiť... Rada si nechám poradiť...
1x haji
haji
@Macka78 (21.1.2019 21:14)
Také vařím v tlakovém hrnci. Maso dám bokem a ve šťávě povařím zátřepku těch cca 20 minut. Pokud chceš ten kratší čas, můžeš zahustit solamylem rozmíchaným ve vodě - to jen přivedeš do varu, zhoustne a je hotovo. I jde dát nastrouhaný brambor, případně zahustit nastrouhaným chlebem - ten už je tepelně dostatečně zpracován. Víš, jsem, že "stará škola" /zase ne tak stará ale pamatuju/ a my jsme se učili ve škole zátřepku až 60 minut provařovat. Jiné je to s pokrmy s jíškou, tam už mouka nějakou částí tepelné úpravy prošla. Jíšku v pokrmu provařím tak, abych těch 20 minut celkem dodržela. Ale zase jsou pokrmy s jíškou jak víc kalorické, tak pro některé lidi špatně stravitelné. Si vyber. Já záklechtu/zátrepku povařím těch cca 20 minut. Hodně alergií, zvlášť na lepek může docela dobře souviset i s chybami při tepelné úpravě mouky. Jo, ještě jde mouka tepelně mouku zpracovat nasucho. Už to tu někdo psal. Buď opéct v kastrolu s velkou opatrností, aby nechytla a nebo upéct v troubě. To jsem nikdy nedělala. Vystačím s 20 minutami varu. Pro mě zn. ideál. Méně kalorické, trávící ústrojí šetřící. Přeji hezký večer a ať se ti daří!
macka78
@Haji (21.1.2019 21:33)

Ďakujem ti moc za vysvetlenie ..
Solamyl používam dosť často, ako aj zemiaky, ale fakt som nevedela, že zátrepku treba variť zhruba 20 minút... Opäť budem o niečo múdrejšia...Ďakujem Haji

1x haji
haji
@Macka78 (21.1.2019 22:43)
Rádo se stalo, milá Macka78, není za co děkovat. Je fajn, že máš zájem o informace. Ruku na srdce, také se úplně dogmaticky všeho nedržím. To víš, jsme všichni jenom lidé. Ještě mě napadá, že ráda zahušťuji třeba polévku pohankovou moukou - zátrepkou z pohankové mouky. Tu tak dlouho nevařím. Je to podobné zahuštění solamylem. Ta chuť pohanky mi v zeleninové polévce většinou sedí. Měj se hezky a ať se ti daří! Máš fajn recepty!
macka78
@Haji (22.1.2019 00:34)

Ďakujem za tvoje milé slová... pohánku mám veľmi rada, dosť často robím recepty z pohánky...a uvítam každú novú radu. .. Pekný deň ti prajem...
evanaaa
@Macka78 , ale aj @Haji , je pravda, že tých 5 minút nestačí, aj samotná zápražka sa musí dlhšie povariť - aspoň tých 10 minút, ale raz sem dala radu @Sovka a ja robím podľa nej, a to, že si zátrepku pripraví skôr, aj na začiatku varenia a nechá ju odstáť dlhši čas, potom už toľko prevárať netreba.....tá múka z vodou sa nejako "ustáli"......
2x 123 a macka78
kucharocka123
Podobne na tento spôsob a tiež čo sa týka ingrediencií varím tzv. španielske vtáčky, ale iba z hovädzieho mäsa (roštenec alebo stehno), ktoré naplním a zviniem do závitkov. Mäsko dusím tiež v tlakovom hrnci, ale keď hrniec otvorím, ku koncu pridám už len horčicu a nezahusťujem múkou, iba nechám šťavu krátko redukovať, aby nestratila svoju jedinečnú chuť. Aj tak sa dá...bielej múke sa totiž vyhýbam.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia