Kapustnica
Kapustnica

Vianočná kapustnica videorecept

majkicn - fotkamajkicn, 1. novembra 2018

Vianočná kapustnica tak, ako ju máme radi doma my.

10
porcií
15 minút
príprava
60 minút
tepelná úprava
Vianočná kapustnica (videorecept)
Foto: Majkicn

Suroviny

500 g (sudová)
40 g mix
2 ks
1 ks
1 ČL
1 ČL
2 ks
500 g
2 ks
2 strúčiky
2 PL
100 g
50 g
1,5 l




Postup

  1. 1

    Najprv si rozpálime bravčovú masť a pridáme do nej rascu, cibuľu, čierne korenie, paradajkový pretlak, sušené paradajky, mrkvu a údené mäso a klobásu nakrájané na kocky. Celé to spolu popražíme.

  2. 2

    Pridáme ešte červenú papriku a ak máme, kožu zo slaniny. Celé to spolu ešte minútu popražíme a zalejeme vriacou vodou (podľa potreby dolievame viac).

  3. 3

    Všetko spolu 5 minút povaríme a konečne pridáme kyslú kapustu. Keď nám to aj s kapustou vrie, pridáme sušené huby a necháme asi 30 minút pomaly vrieť.

  4. 4

    Po polhodine si do kapustnice pridáme zemiaky a ešte 20 minút alebo dlhšie necháme vrieť.

  5. 5

    Keď sú zemiaky mäkké, pridáme slivkový lekvár a ešte chvíľu povaríme.

  6. 6

    Nakoniec pod polievkou vypneme oheň a pridáme ešte rozpučený cesnak a podľa chuti ochutíme vegetou, soľou a tabascom.

  7. 7

    Kapustnicu máme hotovú, dobrú chuť! Kto má rád, pri podávaní si do kapustnice môžeme pridať ešte trochu kyslej smotany.

Diskusia k receptu

farbuska
Ja dávam sušené slivky, ale v lekvár ich vlastne celkom dobre nahradí. A ďalšia zelenina môže byť tiež pridaná hodnota. Vďaka na za námet na zaujímavú zmenu.
mirop
@2010 (1.11.2018 16:34)

Tiez nechapem preco do kapustnice z tolko dobrych surovin niekto pcha vegetu, polievkovy sajrajt a tabasco
farbuska
@2010 (1.11.2018 16:34)

Vďaka za reakciu. Ja vegetu a niektoré ďalšie spomenuté koreniny vôbec nepoužívam, ale kombinácia ostatných čerstvých surovín nie je zlá. Trochu mi to pripomenulo boršč. To som mala na mysli. Väčšinu receptov považujem skôr za námet alebo inšpiráciu, posúdim ich podľa svojich zvyklostí a presvedčenia a nasledujem to, čo považujem za vhodné a dobré.
bojar
chudiny naše staré matere, keby tento nezmysel čítali asi sa zbláznia. Toto nemá nič spoločného s vianočnou kapustnicou či už by bola z Liptova, Horehronia ...
zolik
@Bojar (2.11.2018 00:03)
za pravdu Ti davam. Toto je dost domrvene. O nasich starych materiach v hroboch sa obracajucich radsej pomlcim. Nemyslim ze poznali Klasik, Vegetu a Tabascco.

radost
@Zolik (2.11.2018 02:06)

súhlas..
myslím-že by autor mohol vypustiť z názvu -vianočná- a dobre potom-kapustníc je nesčítane..aj táto môže chutiť..
1x zolik
marienka44
Pripájam sa aj ja k negatívnemu hodnoteniu. Ako všetci vieme, zemiaky sa v kyslom prostredí neuvaria!!!
Preto ja kyslím vodu za stamperlík octom, ked napr. varím zemiaky v šupke za zemiakový šalát.
Zemiaky ani nepatria do pravej kapustnice.
Ja si predpripravím vývar udeneho rebierka, udeného masa v tlakovom hrnci a klbásu dávam uvarit pokrájanú skoro do hotovej kapustnice. Huby vopred namáčam do vody.
rubyrom
Moje kapustnica
1 sáček kysaného zelí
1,5 l vývaru z uzeného masa
1 cibule
400 g uzeného masa
2 hrsti sušených hub předem namočených
olej
máslo a hladká mouka na jíšku
mletá paprika
sůl a pepř
Na oleji zpěníme cibuli, přidáme nakrájené uzené maso a orestujeme, zaprášíme paprikou, pak přidáme vymačkané a nakrájené kysané zeli, přes noc namočené houby a zalijeme vývarem. Povaříme a přidáme jíšku, ještě provaříme.


1x haji
motyka
Z tých surovín, ktoré si použila - musí byť fantastická. Vyzerá výborne. Každý vari tak, ako to rodine chutí. Čo mi v nej vadí, tak to vynechám. Niekedy vyskúšam, ale nie na Vianoce - my máme svoj letitý recept, ktorý naši nechcú meniť. Najlepšie variť tak, ako to chutí rodine. Tak sa toho drž.
vodic
Myslím si ,že treba najskôr vyskúšať uvariť A AŽ potom "komentovať". Ja to určite vyskúšam a možno že ani nemusím čakať na vianoce, asi si k tomu pridám aj trochu mäska.
peter48
Nakoľko stará tradícia vraví, že na štedrovečerné večera musí mať minimálne 7 chodov, my sme síce v kapustnici varili údené mäso, aj klobásu, ale polievka sa servírovala bez nich a kúsok mäsa, ako aj klobásy, s kúskom chleba a chrenom, tvorili dva samostatné chody.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia