Tvarohové fánky
Tvarohové fánky

Tvarohové fánky s čokoládovým pudingom

Marek Karaka
majiteľ a šéfkuchár reštaurácie Alej v Bojniciach, 1. októbra 2018
Tvarohové fánky s čokoládovým pudingom
Foto: Pravda - Ľuboš Pilc
12
porcií
90 minút
príprava

Suroviny

Cesto:
250 g
250 g
1 bal.
1 ks
štipka
1 KL
4 PL
1 PL
2 PL
1 PL
250 ml
250 g
Puding:
1 ks
250 ml
100 g
1 PL
 PL




Postup

  1. 1

    Cesto: Všetky suroviny na cesto vymiešame a necháme cesto vykysnúť asi 45 minút. Cesto rozvaľkáme, vykrojíme fánky, ktoré vysmažíme v oleji a posypeme cukrom.

  2. 2

    Puding: Podávame s čokoládovým pudingom, ktorý pripravíme tak, že vo vlažnom mlieku rozšľaháme žĺtok, pridáme cukor, kakao a za stáleho miešania privedieme do varu, zahustíme solamylom. Dozdobíme ovocím.

Diskusia k receptu

45678
Je názov správny? nie sú to šišky?
Recept je dobrý aj výsledok:-) páči sa mi cesto,určite vyskúšam.
silvia16
Veľmi pekné. Deti šišky milujú. Vyskúšam vaše. A puding vyzerá tiež super.
haji
@Mata3636 (2.10.2018 07:48)
40 let doma děláme fánky z kysnutého těsta. Recept jsem přinesla ze školy, hodin vaření. I tu na Vareche jsou recepty na fánky z kysnutého těsta.
mata3636
@Haji (2.10.2018 12:00)

Haji, nechcem sa hádať, ale podľa teba potom nie je rozdiel medzi šiškami a fánkami. Ale podľa mňa: fánky - prášok do pečiva, špecifický tvar,šišky - droždie, okrúhle, či už prázdne alebo s džemom vo vnútri alebo s dierkou.
1x 45678
haji
@Mata3636 (2.10.2018 14:31)
Ani já se nechci hádat. Jen uvádím své zkušenosti, recepty se kterými jsem se setkala - nevytvořila jsem ani jejich názvy, ani postupy a užití surovin.
Recept, který léta používáme má název Boží milosti s kvasnicemi. Aj tvar mají v postupu : vyválíme těsto a rádýlkem vykrájíme čtverce, obdélník, nařežeme v prostředu a protahujeme jednotlivé rohy /podle zvyklostí/. Tolik k receptu, který se udomácněl u nás doma. Odkud přišel, netuším, napsala nám ho profesorka na tabuli, odkud čerpala neuvedla. Už se jí nezeptám, bo už před 40 léty to byla starší dáma. Jinak se tu na Slovácku dělají Boží milosti různé - s bílým vínem, nebo zakysanou smetanou, s pr.do pečiva, bez pr. do pečiva... Recept na Vareche v odkaze hore na fánky /s kvasnicemi/ se dokonce jmenuje Slovesnké fánky.
A šišky - koblihy - klasické plněné aj neplněné se na Slovácku také dělají. U nás doma babka robila "báleše" /obdoba šišek, jen se nevyvaluje, ale těsto se vykrajuje lžící z mísy, pak se vytáhnou okraje a smaží/, po usmažení do důlku uprostřed dávala povidla, nebo marmeládu. Takové "báleše" dělala i babiččina maminka, stařenka, takže starý recept a babi jej dělala z hlavy, nic napsaného. Na přilepšenou jsme v pozdějších letech začali někdy dávat i kopeček šlehačky.


mata3636
@Haji (2.10.2018 15:02)

Tak to je. Doma zaužívané recepty a názvy. Ja som zasa nevidela recept s droždím. Mama z Trutnova, babka Maďarka, obidve fánky a šišky ako som napísala :-). Je to ako s perkeltom a paprikášom. Kto doma desiatky rokov varí perkelt so smotanou a paprikáš s mletou paprikou, tak je na smrť presvedčený, že je to tak správne -:)
Šišky, nešišky, jeden kúsok by teraz bodol ku káve, že?
Aaaaj dva by mohli byť -:)
1x haji
haji
@Mata3636 (2.10.2018 15:17)
No to je řeč, něco sladkého ke kafíčku by koplo. Jdu umýt sklenice a zavařit čalamádu podle @Kimlo.
Zítra peču chlebík, tak do rozehřáté trouby dám i nějaký koláč, protože jsme si my dvě nadělaly chutě! Měj hezké a klidné indiánské léto!
denyany
Práve som dala kysnúť cesto na fánky. U nás sú to fánky, mama a babka robievali aj čeregi(bez droždia, špecifický tvar). S tvarohom som ešte nerobila, tak potom dám vedieť, aké tie fánky boli.
evanaaa
Tiež som sa podivila, aj pre mňa je to no

vinka - fánky z kysnutého cesta......mama bola výborná kuchárka, varila aj v zámožných roxinách a výborne, ale fánky boli len také, ako píše aj @Mata2626 , nepochybne su dobré aj tieto, ale nejaký rozdiel v chuti byť musí medzi kysnutými a nekysnutými, takže pre mňa bdú fánky vždy len tie, bez droždia, a šišky kysnuté, oboje mám rada, aj ekď som ich už roky nejedla.
1x 45678
evanaaa
Nechtiac sa mi text rozdelil.....tá medzera nemala byť.
haji
@Denyany (2.10.2018 16:49)
Jsem napnutá jako malé triko! Aj mě recept zaujal, ovšem já k němu potřebuji čas a odvahu. Ráda se dopředu poučím. Jsi rychlá jako vítr @Denyany a šikovné děvče!
1x bubaya
bubaya
Tak toto by som si dnes dala, s horúcim čajíkom s rumom, ani puding by nemusel byť....
Presne takéto kúsky z kysnutého cesta, ale bez tvarohu, posypané cukrom, robí moja kamarátka z Horehronia. U nich tomu hovoria Grapne. Nie krapne, ale grapne. Keď som tie grapne doniesla domov, mama sa potešila - jééééj, my máme fánky na večeru. Tak si vyberte. Ale na rozdiel od obyčajných šišiek nezáleži tak veľmi na tvare, lepšie a rýchlejšie sa pražia a nenasajú preto toľko oleja. Odvtedy už doma robím len fánky/grapne....a či čo vlastne.
1x haji
denyany
Veru, na názve nezáleží. V otcovej rodine to boli kreple, napr. Ale k mojim fánkam: boli fantastické! Jemné a ľahučké. Neboli to tie klasické fánky, tvaroh tam urobil svoje. V dobrom. Jedli sme ich s malinovým a jahodovým džemom.V tomto počasí to bolo dokonalé s teplým čajom. Odporúčam.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia