Bravčové s fazuľou
Bravčové s fazuľou

Furmanská fazuľa fotorecept

kvakac - fotkakvakac, 2. júna 2018
Furmanská fazuľa (fotorecept)
Foto: kvakac

Nosievali si ju gazdovia, keď išli na zárobky furmančiť. Takúto fazuľu mali celodenné jedlo. Potom pretekali s koňmi, kto urobí väčší prievan.

6
porcií
15 minút
príprava
75 minút
tepelná úprava

Suroviny

700 g
500 g
200 g veľká suchá
200 g
2 ks stredná
5 - 7 strúčikov
250 g
1 ks
1 PL
1 KL
1/2 KL
1 PL
Na fazuľu:
 (kto chce)




Postup

  1. 1

    Fazuľu namočíme večer pred varením do vody. Najsamlepšia je veľká strakatá, taká ako tretina prsta (švábka), ale keď dôjde, tak aj veľká biela postačí. Vodu z nej zlejeme a dáme variť do čistej vody s koreninami. Táto sa vari najdlhšie.

    Furmanská fazuľa (fotorecept)  - obrázok 1
  2. 2

    Do hrnca dáme masť zohriať na ňu slaninu pokrájanú na kocky a cibuľu na polmesiace. Osmažíme do červena. Počas toho dáme k tomu cesnak, korenie a rascu.

    Furmanská fazuľa (fotorecept)  - obrázok 2
  3. 3

    Hrniec odložíme zo sporáku a pridáme mletú papriku premiešame. Do tohto dáme pokrájané mäso premiešame na sporáku asi minútku a zalejeme vodou a necháme variť.

    Furmanská fazuľa (fotorecept)  - obrázok 3
  4. 4

    Keď už mäso ostáva mäkké pridáme pokrájané zemiaky. Ak mäso aj zemiaky sú uvarené tak do hrnca pridáme uvarenú fazuľu. Povarime to spolu chvíľu. Zmiešame múku s vajcom a vodou vypracujeme cesto. Z neho nahádžeme halušky priamo do polievky. Keď vyplávajú hore máme polievku hotovú. Kto chce môže pridať zelerovú vňať a odstaviť zo sporáku.

    Furmanská fazuľa (fotorecept)  - obrázok 4
  5. 5

    Chvíľu necháme postať a môžme sa pustiť do polievky.

    Furmanská fazuľa (fotorecept)  - obrázok 5

Diskusia k receptu

finczi
No tak takúto polievku by som si veru dala... Sýta a výživná, veruže na celý deň ma človek pokoj od hladu. Príležitostne skúsim, počkám však asi do jesene. Teraz v tých horúčavách ja osobne radšej niečo ľahšie. KK, pekný víkend!
evanaaa
Ozaj sýta polievka, netreba ani druhé jedlo, keby môj muž mohol fazuľu, tak ju hneď urobím, škoda, že som sa musela zriecť fazuľových jedál, a takáto, s mäsom by sa aj jemu páčila.
1x kvakac
kvakac
@Finczi (2.6.2018 12:08)

Vďaka za koment. Netreba čakať do jesene aj teraz sa dá jesť, keď sa človek dobré narobí aj jesť chutí.
rolfynka
no ja do jesene nepockam a varit sa bude v stredu lebo teraz mame karfiolovu uz sa tesime urcite bude moc dobra ja som doteraz varila sklobaskou ale treba aj zmenu dakujem
vlado29
@Kvakac (3.6.2018 18:19)

presne tak, keď si "mákneš" v záhrade, tak ti padne takáto polievka jak "oči"
1x kvakac
lilyre
No teda, ďalší recept pre hladných , varí sa u nás v sobotu, ďakujem pekne za recept.
1x kvakac
rolfynka
ta polievka nemala chybu je moc dobra vdaka a klobasu by som tam nedavala nam chuti takto mnam
1x kvakac
kvakac
@Rolfynka (16.6.2018 08:11)

Ďakujem za odobrenie receptu a som rád, že chutilo. Fazuľu dávam bez vody.
oldomachac
toto jedlo nema chybu, ale mi neda, aby som to tu trošku ,,,,neoperlil,,,, pripomenulo mi to scenu z jedneho ,,,spagety westernu,,, s Terencem Hillom, kde jedol obdobnu fazulu tak labuznicky, ze kazdy divak musel žasnut, ale mu urcite museli aj tiect slinky, ako mne, co som potom skusal napodobnit, aj sa mi to podarilo, podla neho pripravujem aj ja fazulu, a musim priznat, ze je ozaj taka, ako v tom filme a teraz ,,,varianta,,, ktora mi, nam, obohati jedalnicek, pridavam si do receptov, prajem vsetkym dobru chut
1x kvakac
dosa
Vyborna polievka, zelerova vnat nesmie chybat....nebolo by to ono...
1x kvakac
kvakac
Vďaka za koment, to máš pravdu k fazuli zelerová vňať pasuje.
sracz
Fazuľová "furmanská" šperk medzi polievkami a táto Tvoja, @Kvakac kamarát medzi ne právom patrí. Pred chvíľou som komentoval aj Tvoju "Vlaštinu" a teraz ďalšia "paráda" z Tvojej kuchyne. Blahoželám a ďakujem!
1x kvakac




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia