Zemiaková polievka
Zemiaková polievka

Žurek

mijaita - fotkamijaita, 11. mája 2018
Žurek
Foto: mijaita

Polská, nakyslá polévka z kvasu - žurku (žůru). Variant je mnoho, ale základ vždy je kvásek (většinou žitný), bílá klobása, brambory, houby. Takové Zobraziť celý popisPolská, nakyslá polévka z kvasu - žurku (žůru). Variant je mnoho, ale základ vždy je kvásek (většinou žitný), bílá klobása, brambory, houby. Takové polské kyselo. Z mnoha různých receptů a také podle mojí chuti jsem sestavila tenhle recept. Boží mana!

30 minút
tepelná úprava

Suroviny

Žurek:
100 g
500 ml
2 strúčiky
kúsok
Polievka:
niekoľko
100 g (s kožou)
1,5 l (hydinový, zeleninový, údený)
2 ks
5 zrniek
1 strúčik
1 stredne veľký ks
1 hrsť (namočené)
Do hotovej polievky:
100 g
1 ks
6 ks




Postup

  1. 1

    Napřed musím vědět, kdy polívku chci vařit. Žurek kvasí 4 - 5 dní. Pak ale chvíli vydrží, tak není spěch. Do sklenice vyšší odvážím 100 gr žitné mouky, zaleju vodou, oloupu cesnek, přepůlím každý stroužek a s kurkou chlebovou dám do toho taky. Zamíchám, přikreju utěrkou a nechám na lince cca 4 dny.

  2. 2

    Polévka se vaří úplně jednoduše. Do vývaru, který použijeme (mám zavařených několik sklenic z uzeného kolena) dáme vařit bůček i s kůží, 1 cibuli, koření, namočené houby a na silnější kolečka, nebo i fakt větší kusy, nakrájené klobásy. Dají se použít i bílé, grilovací, nebo nějaké šunkové, pokud nejsou polské, specielně na žurek.

  3. 3

    Současně vedle v nějaké nádobě uvařím pokrájené brambory v osolené a vodě s kmínem. Tu pak z brambor sleju do polévky!

  4. 4

    Ná pánvičce na lžíci sádla pomalu usmažím na malé kousky nakrájenou druhou část bůčku a na drobno nakrájenou cibulku.

  5. 5

    Brambory rozšťouchám v té osmažené cibulce s bůčkem.

  6. 6

    Vajíčka uvařím na tvrdo.

  7. 7

    Do hotové polévky (cca 30min) vleju přes cedník odhadem 200ml zamíchaného žurku, dochutím utřeným stroužkem česneku a majoránkou.

  8. 8

    Do každého talíře dám 2 bochánky šťouchaných brambor, na každý položím polovinu vajíčka a zaleju polévkou. Smetanou si každý vytuní podle chuti. U nás mám rádi obě.

    Žurek - obrázok 8
  9. 9

    Někde se vaří brambory rovnou v žurku, slanina s cibulkou se nesmaží. Variant je opravdu víc než hodně. U mě zdomácněla a výborně chutná, tahle. Taková vytuněná :-)

    Žurek - obrázok 9

Diskusia k receptu

farbuska
Fíha! Toto mi síce pripadá vhodné skôr na chladnejšie obdobie, ale určite skúsim. Vďaka za inšpiráciu.
capko
To môže ohromne chutiť. Vyskúšam aj ja.
bystro
Vyzerá to prudko jedle. Zaradím na druhy týždeň do varenia. Vďaka za recept.
mijaita
@gabikabp (29.12.2022 21:47)

Proste kousek! :-) treba z pulky krajicku jednu stranu - 10cm? :-)
bugout
Ja sa hanbím ale naučil som sa tu trochu podvádzať. Kúpim si ražný kvások od dr. oetkera... A Žurek je na svete cobydup.
mijaita
@bugout (30.12.2022 22:52)
To nevim ze existuje? Ale varila jsem žurek tehdy prvně a tohle me nenapadlo. Ani pak jindy. I kdyz to neni zadna prace, pohledam kde je ke koupi u nas. Dikyyy :)





SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia