Zemiaky s kapustou
Zemiaky s kapustou

Smetisko fotorecept

sima3131 - bez fotkysima3131, 1. apríla 2018
Smetisko (fotorecept)
Foto: sima3131

Jednoduché sýte jedlo, je zdrojom vitamínu C a pochádza z oblasti Martina.

15 minút
príprava
15 minút
tepelná úprava

Suroviny

1500 g
podľa potreby
1500 g
70 g
200 g
200 g
20 g
10 g
20 g




Postup

  1. 1

    Zemiaky umyjeme a dáme variť do posolenej vody, po uvarení zemiaky olúpeme, nakrájame na kocky.

    Smetisko (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Očistenú cibuľu nakrájame a opražíme na bravčovej masti do zlata, pridáme vyžmýkanú kapustu.

    Smetisko (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Spolu podusíme, pridáme slaninu a klobásu, zemiaky, ochutíme.

    Smetisko (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Pokrm je hotový.

    Smetisko (fotorecept) - obrázok 4

Diskusia k receptu

drajan
Ja som z Liptova a myslela som si veru, že smetisko je "made in Liptov", no nikdy som po tom nepátrala. Robievam ho aj ja, ale kapustičku pridávam do popučených zemiakov, občas pridávam aj surovú, potom pridám už len opečenú slaninku. Ak kapustu dusím tak len tak "al dente"... je to výborné jedlo, či už ako samostatný chod alebo ako príloha. Myslím, že kde je kyslá kapusta, všetko chutí...Mám takú úsmevnú spomienku, dávala som tento recept mojej známej. Veľmijej rodine zachutil a jedlo sa stalo súčasťou ich rodinného jedálnička. Zvlášť manželovi veľmi chutí. Keď si raz dostal chuť na toto jedlo, tak povedal manželke, že aby urobila "bordel", že má chuť... na slovo smetisko si nespomenul, tak použil jeho ekvivalent. Odvtedy, keď robím smetisko, vždy mi mysľou prebehne "bordel".
maxinka
Jednoduché, dobré, sýte jedlo, poznáme aj na strednom Slovensku.
radost
Robíme podobne..svokor to volal =sedliacky fruštyk=
keď zostalo odvčera-rád si pýtal aj na raňajky..:-)
1x trogar
obor123
Odkiaľ pochádza ten názov . Inak vypadá, že chuťovo to nie je zlé. Len názov ma prekvapil. U nás to nepoznáme.
jack
Tak toto smetisko sa mi páči ;-) Možno si ho urobím aj doma :D
dormella2
Robievam to tiež a voláme to Horehronské zemiaky. Robievali to už moji rodičia a pochádzame z horehronia. A robíme to trochu inak. Všetko varíme spolu v jednom hrnci. Slaninu s cibuľou škvaríme na panvici, nalejeme na zemiaky a premiešame. Vodu z jedla použijeme na kapustnicu.
haji
Bezva rychlovka, vděčná a chutná.
motyka
Varíme to aj u nás. Je to syté, výborné jedlo. My to voláme "striasky". Prečo smetisko? Veď sú v ňom samé dobré potraviny.
1x radox1
frezia68
Na východe sa to volá trešenina,slaninu nahradili aj škvarky.Hrniec sa prikryl a natriasaním sa všetko pomiešalo.Ak nebol námestník v práci,tak sme si to kolektív báb varili na variči a a robili chute susedným kanceláriám.Zlatý socializmus :-)))))
mitzy
hihi, odporúčam zmeniť názov na ,,ihrisko,, sa tu tuším zas hrali nejaké veľké deti pod receptom na jedlo :)
nephilim
S výnimkou klobásy toto jedlo poznám ako zemiakové úhrabky. Je to chutné a celkom isto konzumovateľné jedlo, hoci ho ja osobne nemusím. Názov neriešim, pretože už sa mi mnohokrát stalo, že vznešene pomenované jedlo v reštaurácii bolo hodné prepotenej ponožky.
nika168
Dať jedlu názov smetisko je dost nezvyklé a neúctivé, viem že vy ste to tak nenazvali, ale pôvodcu receptu, ktorý to takto nazval by som radsej nekomentovala. Inak skvelé jedlo, sýta výdatná mňamka, ďakujem za recept :) hlavne tu platí, že v jednuduchosti je sila, nie je to prečačkané jedlo predrahými surovinami a zavše každý si príde na svoje. Ja len na začiatok tá moja reakcia na ten názov, osobne to neberte, veď s tým nemáte nič spoločné. Ja som len odmalička vedená, že k jedlu sa treba správať úctivo a takisto sa naši mierne mračili už len keď sme nad jedlom povedali FUJ :D
marianne
Mam recept v knihe slovenský rok, odporúčam,z niektorých názvov budú utlocitnejsim vlasy stať..


2x haji a radost
radost
@Marianne (6.4.2018 10:21)

dievčatko-dobre robíš-čo robíš..
pre mňa je často nepochopiteľná nevraživosť..zloba ľudí..
niekedy aj názvy..
ale-pomáha mi to hľadať a vidieť Dobro..Radosť..:-)
som za -slušné Slovensko-
ale ináč..nie to verejné..:-)
majme pokojný deň
radox1
@Redakcia (4.4.2018 09:01)

ked si tato osoba nabuduce opät dupne nohou a poziada vas,aby ste varechu premenovali na žufanu,predpokladam ze jej poslusne vyhoviete.
redakcia
@Radox1 (6.4.2018 13:14)

Ubezpečujeme Vás, že ak by od nás požadovala toto, tak jej určite nevyhovieme :) Komentáre (aj keď boli diplomaticky formulované) boli vymazané z dôvodu, že by mohli viesť k ešte problémovejším reakciám a vyostrujúcej sa diskusii. Bolo to preventívne opatrenie z našej strany. Nad vymazaním sme uvažovali ešte pred žiadosťou od @Conscientia , jej reakcia nás v našom rozhodnutí ich vymazať definitívne utvrdila.
zitar
Strasanka - jedlo starých materí........takto ho pridala dávno, pradávno @egreska , je výborné




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia