Dusený králik
Dusený králik

Králík v česnekovo-hořčičné marinádě v Remosce fotorecept

klukodvody - fotkaklukodvody, 7. januára 2018

Opět moje oblíbená babička Remoska. Ono to děvče je jen o pár let mladší než já. Ještě mám tu velkou, také pěkně starou, ale Zobraziť celý popisOpět moje oblíbená babička Remoska. Ono to děvče je jen o pár let mladší než já. Ještě mám tu velkou, také pěkně starou, ale tu opravdu používám málo. Ta malá pro nás dva stačí. Tenhle recept vyplynul z návštěvy vnuka s jeho kolegy z Německa, kteří mně přejmenovali na pochodující kuchařskou knihu. Vnuk totiž když neví, tak telefonuje a vaříme po telefonu. Recept si odvezli do Německa a tak si myslím, že ho mohu dát do placu.

4
porcie
40 minút
príprava
45-60 minút
tepelná úprava

Suroviny

4 ks
15 dkg
3 väčšie ks
2 - 3 PL
2 PL
8 - 10 strúčikov
1 - 2 PL




Postup

  1. 1

    Cibuli si oloupeme, slaninu nakrájíme na plátky, stehna omyjeme a v misce si smícháme hořčici a utřený česnek. Do téhle směsi přidáme pepř a trochu soli. Dosolit můžeme kdykoliv. Do remoskové nádoby dáme sádlo a stehna pěkně ve směsi promasírujeme a necháme chviličku odležet, než si nakrájíme cibuli a uděláme přípravu.

    Králík v česnekovo-hořčičné marinádě v Remosce (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    No a protože pracujeme s Remoskou, tak si necháme sádlo jen rozehřát tak, aby pokrylo dno, no vydatně, nemusíme šetřit, dáme větší část nahrubo nasekanou cibuli a polovinu slaniny.

    Králík v česnekovo-hořčičné marinádě v Remosce (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Na základ narovnáme stehna a zasypeme zbytkem cibule a slaniny. Misku od směsi, kde jsme marinovali maso pěkně vypláchneme vodou, můžeme dát teplou a podlijeme.

    Králík v česnekovo-hořčičné marinádě v Remosce (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    No a zapojíme do práce naší Remosku. Nemluvíme jí do toho 45 minut. Nebojte nic se nepřipálí.

    Králík v česnekovo-hořčičné marinádě v Remosce (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Po této době uctivě sejmeme vršek, a zkontrolujeme jak vypadá maso.

    Králík v česnekovo-hořčičné marinádě v Remosce (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Buď vyndáme a nebo ještě chvíli přiklopíme a doděláme. Záleží na věku králíka. Když je starej, tak je tuhej.

    Králík v česnekovo-hořčičné marinádě v Remosce (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Nádobu přendáme na sporák, přivedeme k varu a zaprášíme moukou. A za stálého míchání necháme provařit zahustit až začne vystupovat tuk.

    Králík v česnekovo-hořčičné marinádě v Remosce (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Doředíme spíš na šťávu než na omáčku. Dochutíme podle potřeby solí a pepřem. No a do šťávy vrátíme stehýnka, prohřejeme a podáváme.

    Králík v česnekovo-hořčičné marinádě v Remosce (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu

haji
Jídla z remosky jsou prostě senzační. Mám po babičce Grand remosku - je velká a nemá chybu. I zmenšit ji dokážu, stačí do ní dát litinovou pánev bez rukojeti. No a králík ve tvém podání nemá chybu. Recept je úžasný, moc se mi líbí! Krásné pozdravení letí!


haji
Jo a měla jsem i tu tvoji malou, ale "šla". Měla jsem obavu o své zdraví, bo ze šňůry lezly nehezky dráty. Vyhrála Grand, ta byla totálně funglovka. Stále ji mám uloženou jako krabičku poslední záchrany. A že už mě mockrát zachránila!
arnilka
Ach, Ty "pochodující kuchařská kniho" - milý @Klukodvody , len pridávaj takéto úžasné receptíky pre nás!!! tú vynikajúcu chuť priam cítim na jazyku a preto šup s receptom do kk, bude na programe :-)
aj ked bez remosky, myslím, že sa vydarí!
klukodvody
@Haji (8.1.2018 00:06) No Jituško díky. Grand Remoska to je právě ta velká, kterou mám uloženou a k té malé mám asi čtyři šňůry různě dlouhé. Ani nevím, kde to maminka nabrala. Moc Tě oba zdravíme a myslíme na Tebe.

1x haji
klukodvody
@Arnilka (8.1.2018 03:44) Děkuji za komentář a určitě se vydaří i v troubě. Tak ať chutná a přejeme krásný den,

pivonka
Taký poctivý, krásny recept a veľa šťavy, tá sa ku knedlíkom hodí. Nedá mi - k tej remoske. Nemala som ju, akosi sme si vystačili s rúrou, ale roky počúvam, aký to bol skvelý vynález a koľké desaťročia vydržal a ešte vydrží. Každý ju chválil a nevedel vynachváliť. Dnes majú výrobky síce 2-ročnú záruku ale životnosť veľmi krátku. Plytvá sa surovinami, energiou, aj ľudskou, rastú skládky, ale produkcia a tým aj ekonomika rastie. Ja mám zo starých výrobkov elektrickú podušku. Tú kúpil môj otec asi tak pred 50-timi rokmi a stále funguje. Prepáč @Klukodvody , že som odbočila od receptu.
radost
@Pivonka (8.1.2018 11:24)

dívam sa na plytvanie rovnakými očami..už mám problém si brať tovar v obchode do mikrosáčkov-lietajú všade-visia na stromoch..
a čo naša Matka Zem..??
chýba nám úcta a pokora k životu..
klukodvody
@Pivonka (8.1.2018 11:24) Děkuji za krásný komentář i u nás si vážíme starých funkčních věcí. Ale jestli Tě to zajímá, tak na Aukro.cz se objevují remosky přesně ty staré a velmi často úplně nepoužité, které byli někde uložené a jejich cena se pohybuje okolo 200.- Kč to je nějakých 8 Eur. Srdečně zdravíme.

klukodvody
@Radost (8.1.2018 11:44) Máš pravdu. Možná je to komické, ale máme dvě síťovky a v kufru u auta vozíme jen plátěné pevné sáčky. Krásný den.

1x radost
radost
@Klukodvody (8.1.2018 13:12)

mäsko mladého králika je výborné-doporučujú i detičkám do roka začínať týmto vývarom..chovali sme..už nie-odkedy začali dochnúť na choroby moderné-očkovanie nie vždy pomôže..a tak si tu pri tebe spomeniem-pán Jozef-na časy dávno minulé:
dedko nič nehnojil chémiou..nič nepostrekoval..králiky behali v maštali voľne kozám popod nohy..včielky netrpeli chorobami..tie spomienky mi začínajú "voňať" rajom-ktorý nám po smrti sľubujú-pravda,nie všetkým..:-)
ďakujem životu-že som žila bez vojny..bez novodobého ZLA..
všetkým želám Pokoj a Radosť...
zinnajdha
Chovali sme zajace niekoľko rokov, lebo sme kúpili dom s veľkou záhradou. Nikdy neboli choré, ani očkované. Ale susedom hynuli každý rok.
Klietky boli pod veľkým susedovým orechom (bol asi 1-2 metre od nášho plota). Veterinár povedal, že orech ich chráni pred chorobami. Keď vyťali ten starý dobrý orech, naše zajace stále chytali choroby a "pošli". Už nechováme. Ale najedli sme sa toho diétneho mäska.
klukodvody
@Radost (8.1.2018 13:24) No zatím mám králíky od souseda z bývalého bydliště a dej ˇBože ať ještě dlouho vydrží, má krásně čistý chov a také bez chemie. I u nás běží vzpomínky. Krásný den přejeme a děkuji za krásný komentář.

klukodvody
@Zinnajdha (8.1.2018 14:30) No a o tom to je . Nikdy nikdo neví co přesně pomáhá a chrání. Tak můžeme jen věřit a doufat, že alespoň něco děláme dobře a to dobře neděláme, tak tím se nezabýváme. Krásný pohodový den.

sracz
Môžem len potvrdiť slová mojich "predrečníkov a predkomentátorov" tohoto rcp, kamarát pilný @Klukodvody a aj na základe vlastných viac než 1/4 storočných skúseností, vrelo odporúčať nielen konzumáciu, ale aj chov týchto chlpatých ušatých štvornožcov. Do hrncov, ale aj na údenie, či do klobás som ich "vyprevadil" niekoľko stoviek a vždy chutili. Len to nesmeli byť obľúbenci mojich detí a neskôr aj vnúčeniec. Takže "rozlúčka" s nimi bola tajná a spravidla v nočných hodinách. Pomaly údený studeným dymom, 6 max. 9 mesačný (bez predných behov, použitých aj do polievok) je delikatesa. Naučil ma to kamarát "skorobrat" Dr. Jožko Krešu Dolinský, dábno_pradávno, za čo som mu podnes hlboko vďačný! Jožko so Saškou, aj toto predvedenie vyzerá prudko jedlé a vonia až tu, pod dozrievajúcimi pomarančami!


1x radost
motyka
Králika som jedla naposledy možno ako 20-ročná. U nás to už skoro nikto roky nechová. A aha aká škoda. Keď pozerám na tie suroviny, tak to musí byť véééľmi chutné. Aj ostatné recepty z králika. Až mám chuť presviedčať niekoho z rodiny, aby začali s ich chovom.
Vidím @Klukovody , že ste už fit - podľa toho koľko receptov pridávaš. Som nesmierne rada, že ste už zdraví. Pozdravujem Vás oboch.
1x radost
klukodvody
@Motyka (9.1.2018 21:28) Děkuji díky Bohu je vše tak nějak v pořádku. Že ráno vím o všech kloubech to je to nejmenší. Ale už máme zase radost ze života. No a díky tomu jaké je tu počasí, tak si vařím a přidávám a mám radost, když někomu přijdu k chuti. Díky a přejeme Ti vše hezké, klid a pohodu a na první místo bychom dali ZDRAVÍ.

begonia2
Idem to zajtra aj ja variť. Je to moc dobrý recept. Si moc šikovný kuchtík.
monty469
Ach kralik.....ani nepamätam , kedy som ho jedla. Ako vzdy skvelý recept




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia