Orechový koláč
Orechový koláč

Hnetený orechový koláč s piškótou fotorecept

monty469 - fotkamonty469, 9. decembra 2017
Hnetený orechový koláč s piškótou (fotorecept)
Foto: monty469

Tento koláč robievala ešte svokra, ktorá ho kedysi piekla aj na svadby.

35-40 minút
na 180 °C

Suroviny

Hnetené cesto:
250 g
150 g
1 ks
80 g
1/2 bal.
Plnka:
200 g
140 g
2 bal.
2 Pl
100 ml
50 g
Piškótové cesto:
4 ks
120 g
160 g
1/2 bal.
štipka
Ďalšie:




Postup

  1. 1

    Najprv pripravíme hnetené cesto. Všetky potrebné suroviny dáme do misy a zhnetieme cesto. Necháme ho chvíľu odpočívať pri izbovej teplote.

    Hnetený orechový koláč s piškótou (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Zatiaľ pripravíme orechovú plnku. Všetko spolu zmiešame, vznikne nám hmota, ktorá sa dá rozotrieť.

    Hnetený orechový koláč s piškótou (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Cesto rozvaľkáme a nanesieme na vymastený a múkou vysypaný plech s rozmermi 35 x 23 cm.

    Hnetený orechový koláč s piškótou (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Na cesto natrieme marhuľový lekvár. Lekvárom nešetríme. Na lekvár rozotrieme orechovú plnku.

    Hnetený orechový koláč s piškótou (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Teraz je na rade piškótové cesto. Bielky oddelíme od žĺtkov. Do bielkov dáme štipku soli a vyšľaháme dotuha. Pridáme kryštálový cukor a dobre vyšľaháme. Pridáme žĺtky a opäť prešľaháme. Nakoniec zľahka zamiešame múku, v ktorej sme rozmiešali kypriaci prášok.

    Hnetený orechový koláč s piškótou (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Piškótové cesto nanesieme na koláč a pečieme 35 - 40 min. na 180 °C do zlatista. Necháme vychladnúť a navrch dáme čokoládovú polevu.

    Hnetený orechový koláč s piškótou (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Už sa len zahryznúť.

    Hnetený orechový koláč s piškótou (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    A na záver náš Monty :-)

    Hnetený orechový koláč s piškótou (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu

haji
Skvostný recept ze tvé dílny, jako vždy bych hned ochutnala! Krásná práce, postup, fota a finální rez vypadá tak chutně a šťavnatě, že mi slinky tečú!! Montík je milučký, aj když spinká! Krásný den přeji tobě i celé rodině! Díky za receptík, jsi šikulka!!
1x martau
tatranka
To je určite chutný a šťavnatý zákusok.Zákusky s orechmi sú veľmi chutné a veru ich uprednosťňujem.Tento zákusok nepoznám a páči sa mi.Ďakujem už je v kk.
mitzy
Ooo celé to vyzerá super a posledná foto je ako z kalendáru ;)
olinecka
Určite musel byť výborný.Dobrota veď sú tam aj orechy, paráda.
jack
No a dosť!!! Ja sa nehrám...To čo má zas znamenať?My dnes len o pudingu a aha ju,potvorku prešíbanú.Orechovie sa zachcelo,že?..Ty sa fakt nezastavíš.Koláčik pekný a Montík najkrajší❤Pozdravujeme.Pa
izabella929
@monty469 ,mám tento recept, ale s makovou plnkou a s bielkovou polevou...ak mi vyjde čas pridám ho sem pre vás.-)fajne si napiekla...
sracz
... a vieš Ty Montyčku, že aj ja som bol zákazník jednej šikovnej Pani kolačkárky v TV (adresu a meno sa dozvieš pri návšteve na Jarkovej 20)? To keď som v r. 1999 vydával svoju bábiku, milovanú dcérku Angeliku a ona sa mi 25. 7. 2 000 odmenila bľižňakami vnúčencami Lillynkou a Samkom. ... nuž ale aj Tvoj kolačok vipatra bars fajňe až prešmačňe!
1x fox
garanco
Ja má tento recept od mamy, v jej písanke je pod názvom Berlínske rezy a rozpis surovín je totožný s Tvojim, niekedy ho robievala aj s citrónovou polevou.
Naozaj je to chutný šťavnatý koláčik (...a Motymu predlož nejaké mäsko, nebude podriemkávať ...).
monty469
@Sracz (10.12.2017 01:12)

Dzekujem ci bars šumne. Už še mušim vybrac na totu Jarkovu co to tam vlastne je
monty469
@Garanco (10.12.2017 08:51)

Dakujem ti velmi pekne. Mam aj niekde recept na Berlinske rezy, musim sa pozriet. Tento rp mam opisany zo svokrinho zosita. Obcas to tak byva ze jeden kolac ma viac nazvov.
siisa
Milá @Monty , tebe z tých úžasných, dobových koláčov vôbec neubúda ! Ale na druhej strane sa teším, vždy čakám čo príde nabudúce :) Vyzerá veeeeľmi dobre !
monty469
@Siisa (11.12.2017 19:01)

A keby si vedela, kolko ich este mam:-))) Nestiham ich piect a treba trochu sladke redukovat, no da sa to? Tazko ;-))) Dakujem ti velmi pekne
mvrekova
Srdečne pozdravujem, chcem sa opýtať na fotografii som si všimla nejakú plnku pod čokoládou. A plnka sa neobjavuje v popise. Ale tá plnka dobre vyzerá. To ste použila iba na vyrovnanie nerovností? Dakujem za odpoveď.
Mária
monty469
@Mvrekova (12.12.2017 07:54)

Nie, to len piskotove cesto vsiaklo do orechovej plnky a preto to tak vyzera. Je to vlastne cast piskotoveho cesta pod cokoladou
bambulkaaa
Piekla som tento super koláč teraz na Veľkú noc a môžem potvrdiť že je veľmi dobrý šťavnatý a priam sa rozplýva na jazyku :) Ďakujem za super receptík určite ho budem ešte piecť ;)


monty469
@bambulkaaa (23.4.2019 07:04)

Prepac, ze reagujem az teraz, no nevsimla som si komentar. Tesim sa, ze kolacik chutil a mal u vas uspech. Prajem ti pekny vikend




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia