Orechové rezy
Orechové rezy

Orechové rezy z dvojakého cesta

jack - fotkajack, 17. júna 2017
Orechové rezy z dvojakého cesta
Foto: jack

Tento recept je z knihy MúčNIKY od Márie Hájkovej.

60 minút
príprava
20-30 minút
na 180 °C

Suroviny

1. cesto:
300 g
120 g
120 g
2. cesto:
300 g
troška
troška
50 g
2 ks
20 g
1 dcl
Orechová plnka:
1 a 1/2 dcl
150 g
150 g
 (alebo podľa chuti)




Postup

  1. 1

    PRVÉ CESTO: K odváženej múke pridáme maslo, masť a zamiesime cesto.

    Orechové rezy z dvojakého cesta - obrázok 1
  2. 2

    Zamiesené cesto necháme v chladničke 1 hodinu postáť.

    Orechové rezy z dvojakého cesta - obrázok 2
  3. 3

    DRUHÉ CESTO: V múke rozmiešame soľ, postrúhanú citronovú kôru, práškový cukor, pridáme vajcia v mlieku rozmiešané droždie a zamiesime cesto.

    Orechové rezy z dvojakého cesta - obrázok 3
  4. 4

    Dáme vykysnúť. Vykysnuté cesto na múkou posypanej doske rozvaľkáme do štvorca, položíme naň maslové cesto. Zabalíme a rozvaľkáme.

    Orechové rezy z dvojakého cesta - obrázok 4
  5. 5

    Poskladáme na štyrikrát necháme chvíľku tak a znova rozvaľkáme.

    Orechové rezy z dvojakého cesta - obrázok 5
  6. 6

    Tento postup urobíme ešte dvakrát. Necháme chvíľu postáť.

    Orechové rezy z dvojakého cesta - obrázok 6
  7. 7

    Rozdelíme ho na polovice. Jednu polovicu rozvaľkáme, položíme na väčší vymastený plech, potrieme marhuľovou marmeládou.

    Orechové rezy z dvojakého cesta - obrázok 7
  8. 8

    Na to nanesieme orechovú plnku a založíme druhým rozvaľkaným plátom. Vrch potrieme rozšľahaným vajcom a upečieme.

    Orechové rezy z dvojakého cesta - obrázok 8
  9. 9

    ORECHOVÁ PLNKA: V mlieku zamiešame cukor a dáme zovrieť. Odstavíme . Nasypeme mleté orechy, zamiešame a necháme vychladnúť.

    Orechové rezy z dvojakého cesta - obrázok 9
  10. 10

    Vychladnutý koláč pokrájame na štvorce, posypeme práškovým cukrom (nemusí byť) a poukladáme na misu.

    Orechové rezy z dvojakého cesta - obrázok 10

Diskusia k receptu

haji
Krásná práce, tvoje rezy, milá @Jack musí být výborné! Hned bych ochutnala, ke kafíčku, prosím si s hvězdičkou i se srdíčkem - do obou ručiček! Zdravím celou rodinu!!
1x ababa
chica114
No jedla som tento koláčik a musím povedať že je veľmi dobrý, podaril sa ti @Jack :-) preto dávam 5* a samozrejme aj KK
jack
@Haji (17.6.2017 15:45)

Ďakujem ti milá Haji.Keby som mohla tak hneď by som ti poslala,a nie len do oboch ručičiek,ale rovno za tácku:-) Pekný zvyšok víkendu.
1x haji
jack
@Izabella929 (17.6.2017 17:31)

Ďakujem Izka.Sú fakt dobré,pekne sa lístkujú,len na fotke to veľmi dobre nevidno.S cestom sa robí dobre.Pekný dník:-)
ancicka
Túto knížku mám aj ja a z nej som už robila nejeden recept a vždy sa vydaril.Aj Tieto ,sú fajnové.
jack
@Ancicka (17.6.2017 18:40)

Vďaka.Knižku som si ešte v zime objednala z antikvariátu,milujem antikvariáty,nájdem v nich všetko čo už v kníhkupectve nieje.Nielenže ušetrím,ale nájdem tam poklady.A v tejto knihe sú dobré staršie recepty.Je to z jej prvých sérii,má ich mnoho.
1x haji
kukulienka71
Toto by mal byť prvý koláčik, ktorý urobím, ak už budú konečne toho roku orechy. Zaslúžiš si aj viac ako 5*, krásne úvodné foto.
jack
@Kukulienka71 (17.6.2017 21:13)

Jóój ďakujem ti pekne,si zlatá.Koláčik sa oplatí urobiť.Už dlhšie som sa naňho chystala,ale mala som taký istý problém ako ty.Nemala som orechy.Až švagriná mi tento týždeň poslala asi 5kg,tak som sa mohla doňho pustiť.A bola som milo prekvapená aký je chutný.Tak dúfam,že niekedy urobíš a dáš vedieť.
mitzy
@Jack krásny koláčik, prekrásne nazdobený :) 5* odo mňa ku vám letí! Ukladám si. Marhuľový lekvár a orechy. No mňam
haji
Aj já mám knihu Moučníky od Márie Hajkové, která byla vydána nakladatelstvím Osveta Martin v koprodukci s nakladatlstvím Profil Ostrava v roce 1984. Byla přeložena ze slovenského originálu Múčniky, 9. prepracované vydanie, Martin 1983. Je to jedna z mých prvých kuchárskych a cukrárskych knih. Je to studnice výborných receptů, na které se člověk může spolehnout. A to je platné dodnes, jen suroviny někdy pokulhávají - nejslabší článek řetězu. Objednávala jsem si ji poštou, bo v knihkupectvích u nás jsem si o podobných knihách mohla nechat jenom zdát. Ani vystát frontu před prodejnou Kniha by mi nepomohlo, bo takové knihy u nás nedostávali. Každý týden ve čtvrtek /?/ stála řada jako blázen a stálo se od beletrie po kuchařky na všechno. Až se tomu dnes nechce věřit.
Milá @Jack tvoja kniha z antikvariátu je vzácnost veliká, dobre si nakúpila. Přeji plno dalších takových úlovků a bezva dobrot z nech napečených a uvarených. Krásnou neděli tobě i celé rodině! Příští týden si to hezky užijte! Mávám!
jack
@Mitzy (18.6.2017 05:14)

Ďakujem Mitzinka,tak vieš,nemám rada prezdobenè veci.Veď v jednoduchosti je krása.Tvoj komentárik ma veľmi potešil,ako vždy.Maj ešte peknú nedeľu:)
jack
@Cesminaz (18.6.2017 08:47)

Tak tomu ver Cezminka:-) Ďakujem ti pekne,si milá.
jack
@Haji (18.6.2017 11:43)

No tak to máš pravdu Haji.Niekedy sa na knihy stála fronta,kopa ľuďí.Ale teraz kúpiš všetko,len si nachystaj kóópu peňazí.Ja som ju kúpila za 1 euro,super že?Teraz ani časopis za to nekúpiš...A ďakujeme za prianie,užijeme si to:-D
1x haji
siisa
Milá @Jack , super si napiekla a ešte orechový.....to ja milujem !
jack
@Siisa (18.6.2017 21:37)

Ďakujem pekne.Orechové,makové a tvarohové sú topky:-)
afataga
Vydareny kolac. Mucniky od p. Hajkovej ma aj moja mama a aj ja som dostala od svokry, ked som sa vydala novsie vydanie, sranda, ze skoro vsade dava do cesta mast, treba vyskusat, do kysnuteho je podla mna najlepsi tuk.
jack
@Afataga (19.6.2017 13:20)

Ďakujem za nahliadnutie.Rada pečiem s masťou,je to potom také iné.
1x haji
kukulienka71
Koláč dnes piekol manžel, naozaj chutí fantasticky, cesto je jemnučké a celok veľmi chutný. Nazvala som ho Orechový Jack a vrele ho odporúčam, plnka môže byť aj maková povedzme. Ďakujem, pozdravujem:-)


jack
@Kukulienka71 (17.9.2017 19:19)

Jéééj ja som taká rada,že si ho vyskúšala,respektíve manžel;) Šikovný je.Podaril sa vám krásne.A ten názov"si zabila".:-D. Ha-ha,som sa pobavila...No a ešte sa mi to aj rýmuje:-)
kukulienka71
@Radost (17.9.2017 19:26)
možno nejakou chalupou na horniakoch to vyriešime a ostatné dohodneme, si milá, vďaka:-) pridávam foto aktívneho manžela, spočiatku sám neveril, že z toho bude koláč:-D ale tu už bol vo fáze skladania, už sa to rysovalo.



1x haji
kukulienka71
@Jack (17.9.2017 19:39)

no vidíš, tak je radosť všestranná, tak to má byť. Som sľúbila, že z prvých orechov bude tento tvoj;-)
haji
@Kukulienka 71 (18.9.2017 13:09)
Tyjo, to je jako továrna na Orechového Jacka, haha Svalstvo vymakané, precizní přesnost jak při vyvalování, tak při ukládání těsta,tá jemnost medvědích tlap a čistý prostor okolo. Tiše závidím. Mít tak jen 10% potenciálu tvého manžela, milá @Kukulienka , tak se s nikým nebavím. Krásná práce, klobúk dole! Gratulace oběma - tobě k manželovi, manželovi k profi výkonu!
kukulienka71
@Haji (18.9.2017 14:12)

haha, si nás pobavila, vďaka za pochvalu. Manžel je dosť rýchly, ja sa väčšinou šuchcem (rozumej užívam si to), ale vystihla si to presne, má v rukách silu aj cit. Musím ho využívať častejšie, aspoň kým sa mu chce;-)
1x haji
zolik
V chceni mu rozhodne netreba branit. Ze Janko dobre vari, uz vieme. Ale ze sa pusti aj do pecenia? Tak to je velmi chvalihodne!
lencsejani
@jack , dakujem za vyborny recept , chutnaju a paci sa mi , ze sa to dá zvládnut a je spolahlivy. Spolu s manzelkou som to zvládol. vsetko dobre prajem nadalej.
jack
@Lencsejani (19.9.2017 11:09)

Ďakujem pekne.Potešil si ma.Aj vám všetko dobre prajem.
jack
@Kukulienka71 (18.9.2017 13:12)

Áno,a sľuby sa majú dodržať;-).Ty si to dodržala do bodky.Si super:-)




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia