Fíkový desert

mijaita - fotkamijaita, 3. novembra 2016
Fíkový desert
Foto: mijaita

Mám recept od známého Turka. Zaměnila jsem melasu za dobrý med. Creme fraiche jsem si udělala sama ze zakysané smetany a šlehačky. Stačí Zobraziť celý popisMám recept od známého Turka. Zaměnila jsem melasu za dobrý med. Creme fraiche jsem si udělala sama ze zakysané smetany a šlehačky. Stačí ale smíchat zakysanou smetanu s Pribináčkem. Turci používají "kaymak", který je chutí velmi podobný. Fíkový desert je to trochu sladký, trochu i vánoční, jemný, laskavý. U nás neznámý. Pochutnáte si. Uvádím i méně sladkou variantu.

Suroviny

8 ks
2 PL (melasa)
1 PL
1 téglik
8 polovíc
Alebo:
1 téglik (smotanový krém)
1 téglik
Variant menej sladký:




Postup

  1. 1

    Z fíků odstraníme ztvrdlý zbytek stopky, upravíme je do placičky.

  2. 2

    V hlubším kastrůlku zahřejeme vodu k varu, přidáme do ní med nebo melasu a 1 lžíci dobrého másla. Do roztoku vložíme fíky a mírně vaříme tak 10 minut. Odložíme na stranu a necháme je v tom roztoku vychladnout.

  3. 3

    Vlažné fíky vyndáme na desertní talířky, urovnáme do koleček. Roztok ještě odvaříme aby byl hustší a pokapeme fíky sladkou, máslovo medovou omáčkou.

  4. 4

    Povrch fíků před podáváním ozdobíme kopečkem creme fraiche nebo kysanou smetanou s pribináčkem. Polovinou vlašského ořechu ozdobte místo třešničky :-)

  5. 5

    Celé ještě zakápneme máslovám medem. Odpolední desert k dobré kávě určitě zachutná.

    Fíkový desert - obrázok 5
  6. 6

    Varianta 2, méně sladká. Fíky namočíme přes noc do vlažné vody. Do rána pustí sladkost (voda je z nich také dobrá). V kastrůlku rozpustíme máslo s medem v trošce vody a do horkého vložíme změklé, méně sladké fíky. Necháme zchladnout, vyndáme na servírovací talířek. Pokapeme máslovám medem a ozdobíme smetanou a ořechem. ještě zvrchu pokapeme máslomedovou šťávou.

    Fíkový desert - obrázok 6
  7. 7

    Je všeobecně známo, že východní země milují přeslazené deserty. Na popud @Mariamky jsem přidala variantu, pro nás velmi přijatelnou. I když mně ta turecká přeslazená nepřijde.

Diskusia k receptu

staja
Krásny dezert, rýchlo hotový, zaujímavo vyzerajúci. A čo s tými zvyšnými 10 polovičkami orechov (okrem toho, že zjesť samostatne)? Alebo zle počítam takto ráno?
patroveckypitrs
Veľmi mi to pripomína dobrotu, čo robievala babka ona pochádzala z kúpeľného mesta Pieštany a doniesla to odtiaľ. Robila to vždy na vianoce. Keď odišla vyčítali sme si, že si to nikto neuložil postup. No toto bude asi ono. Už som to posunul sestre nech to skúsi. Viem len, že to veľmi dobré a sladkéé. Vďaka za recept už je uložený a 5*.
mijaita
@Cesminaz byla jsem zvedava, jestli se k tomu vyjadris! Nezklamals, udelas si tyhle fiky take?
@Patroveckypitrs jsem sama zvedava jak ten můj-nemůj recept u vas dopadne. Urcite dej vedet! A neošiďte máslo, dobré máslo!
mijaita
@Mariamka ja na sladke moc nejsem, ver mi, neni to preslazene. Ten creme fraiche, event muzes pouzit i jen neslazenou zakysanou smetanu, veskerou sladkost zmírní. Fíky jsou sladke samy o sobe, Povarene ji dost pusti do toho roztoku s maslem. Ani med to nepresladi, spis dochutí. Také můžeš fíky pres noc namocit do vody a pak s nimi pracovat.
siisa
Vyzerá to veľmi pekne, figy mám veľmi rada.... taký vianočný receptík.....na Vianoce skúsim , super receptík




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia