Zapečený ružičkový kel s chrumkavou zemiakovou krustou fotorecept

mataaa - fotkamataaa, 19. novembra 2015
Zapečený ružičkový kel s chrumkavou zemiakovou krustou (fotorecept)
Foto: mataaa

Inšpirácia na internete, dúfam, že vám bude rovnako chutiť ako nám.

4
porcie
30 minút
príprava
45 minút
na 180 °C

Suroviny

 (šľahačka)
 (alebo solčanka)




Postup

  1. 1

    Ružičkový kel si očistíme od vrchných lístkov, umyjeme a dáme variť do posolenej vody cca. 5 min.

    Zapečený ružičkový kel s chrumkavou zemiakovou krustou (fotorecept)  - obrázok 1
  2. 2

    Po uvarení ho dáme do vymastenej zapekacej misy v jednej vrstve - množstvo teda nechávam na vás, podľa velkosti misy. Ja som mala 20x28 cm a vyšlo mi ho asi 500-600 g v surovom stave.

    Zapečený ružičkový kel s chrumkavou zemiakovou krustou (fotorecept)  - obrázok 2
  3. 3

    Očistíme si zemiaky a surové ich nastrúhame na veľkých očkách. Množstvo asi toľko, koľko dáte kelu. Zemiaky rozdelíme na jednu a dve tretiny.

    Zapečený ružičkový kel s chrumkavou zemiakovou krustou (fotorecept)  - obrázok 3
  4. 4

    Do tých 2/3 pridáme 200g sladkú smotanu, soľ, eventuálne vegetu (alebo solčanku) a zamiešame.

    Zapečený ružičkový kel s chrumkavou zemiakovou krustou (fotorecept)  - obrázok 4
  5. 5

    Túto zmes navrstvíme na a pomedzi ružičkový kel a dáme do rúry na 180 stupňov 30 minút zapiecť.

    Zapečený ružičkový kel s chrumkavou zemiakovou krustou (fotorecept)  - obrázok 5
  6. 6

    Medzitým si na viackrát na oleji vysmažíme zvyšné posolené zemiaky (nesolíme dopredu, aby nepustili šťavu). Necháme odkvapkať na papierovom obrúsku.

    Zapečený ružičkový kel s chrumkavou zemiakovou krustou (fotorecept)  - obrázok 6
  7. 7

    Vzniknutú krustu uložíme na predpečený kel so zemiakmi a vložíme späť do rúry ešte 10-15 minút dopiecť.

    Zapečený ružičkový kel s chrumkavou zemiakovou krustou (fotorecept)  - obrázok 7
  8. 8

    Podávame so šalátom alebo zeleninou ako hlavné jedlo, alebo teplú večeru. Dobrú chuť.

    Zapečený ružičkový kel s chrumkavou zemiakovou krustou (fotorecept)  - obrázok 8

Diskusia k receptu

jozka2
Vdaka za vyborny recept.Moze to byt aj ako samostatne jedlo i ako priloha k masu.5*
katka78
Vyzerá to dobre, pokojne by som sa ponúkla. Akurát mne by sa asi medzi bodom 6 a 7 stratila tá krusta v brušku :-)
aandulka
pekný recept, ukladám, 5*.
Mne sa tam však zdá tá krusta už zbytočná, stačilo by mi to len tak zapečené kel so zemiakmi. Možno urobím už dnes.
mijaita
@mataa uz je to dost dlouho co jsem zapekala kapusticky s kasi, jeste jsem v nich mela cukinu myslim. Super zes mi to pripomnela. Recept je to vyborny a @aandulka tak zapečené, když mas v kasi maslo, je to delikatesa, samostatne brambory jsou o necem jinem. Skvely recept, zaslouží pozornost!


mijaita
@mataa ted jsem si vsimla teprve, ze jsi zapekala strouhane brambory. Ja bramborovou kasi. Tak podle tebe (bez vegety samozrejme) strouhane brambory budou priste. Libi se mi to.
bembo
tak toto,musím najbližšie vyskúšať,pretože ružičkový kel máme zo ženou veľmi radi,a je to pre mňa menej pracné,ako obaľovaný a vyprážaný v cestíčku
pivonka
Akurát rozmýšľam, ako si spraviť ružičkový kel. Je rozhodnuté, ibaže, ako @katka78 , budem mať dva chody :-))

@mijaita , pridáš link na recept k tej krásnej fotke?
mijaita
@pivonka t kapusticky, cukinu, jsem rozmackala trochu. Taky to muzes dat na spenat, no je to jedno, k cemu mas rada brakši! Mně se zas libej ty strouhany brambory, uz se na to tesim @mataaa protoze to zas bude neco jineho i kdyz jsou to stejne brambory
sashan
Výborný recept,určite urobím.Iba sa chcem spýtať,keby sa nerobila zvlášť zemiaková krusta,ale končilo by sa 5.bodom v postupe,utrpelo by toto jedlo v chuti?Možno ani nie,lebo sa mi zdá originálne a výborné!
mijaita
@sahsan osmazene brambory na oleji budou chutove jine nez jen zapecene, mne se zrovna tohle libi, ale uvidime co odpovi @mataaa :-)
mataaa
Ďakujem všetkým za nahliadnutie do receptu.
@katka78 mne sa tá krusta strácala tiež :-) Hlavne nezačať ochutnávať, lebo potom človek nevie prestať.
@mijaita tej vegety sa postupne snažím zbaviť i ja, ale závislosť na glutamane pestovaná od detstva je niekedy silnejšia.... Možno by ale stačilo prestať ju kupovať, keď nebude doma - nepoužije sa.
@sashan myslím, že ani moc nie, ale asi by povrch nebol až taký chrumkavý. A určite by to bez toho vyprážania bolo zdravšie.
slonikvzoo
Vegetu do nas pchali od detstva... neodsuzdoval by som ju uplne, ale skutocne dobri kuchari ju urcite nepouzivaju. Ja som venoval pred rokom a pol pol dna priprave svojej-z domacich surovin od mojich skvelych svokrovcov a stalo to za to. Mam ju stale a rozdavam po rodine ci priatelom :-)
...apropo, super napad, jednoducha a skvela kombinacia, ja by som mozno pridal trooooska parmazanu ;-)
Samozrejme 5*
dadajka
Dakujem za navnadenie dat ruz. kelu este sancu. Skusila som s mensou obmenou- nie klas. zemiaky ale sladsie bataty a pridala som ricotu. Teraz som to dojedala, uz stvrty den, velka mnamka.
dadajka
Dakujem za navnadenie dat ruz. kelu este sancu. Skusila som s mensou obmenou- nie klas. zemiaky ale sladsie bataty a pridala som ricotu. Teraz som to dojedala, uz stvrty den, velka mnamka.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia