Prekmurský guláš

izabella929 - fotkaizabella929, 26. októbra 2015

Tento recept som našla na Českej stránke...svojou jednoduchosťou prípravy ma veľmi zaujal..skvelé..

7
porcií
10 minút
príprava
70 minút
tepelná úprava

Suroviny

700 g
50 g domáca
1 ks
2 väčšie strúčiky
2 PL domáci
1 ČL
podľa chuti
2 PL domáce
100 g
1 lístok




Postup

  1. 1

    Hovädzie mäso som umyla, osušila a pokrájala na malé kocky..do rajnice som dala orestovať slaninu, pridala som pokrájanú cibuľu a jeden strúčik cesnaku a všetko opiekla..pridala som pokrájané mäso a dusila som všetko spolu, pokiaľ sa tekutina celkom neodparila..vtedy som pridala mletú papriku a podliala som paradajkovým pretlakom..ja som dala troška viac pretlaku, lebo je domáci takže asi deci..v tejto šťave som nechala mäso podusiť na slabšom plameni..teraz som mäso osolila, okorenila pridala som bobkový list, podliala asi 2 dl. vodou..zemiaky som ošúpala, umyla a pokrájala na malé kocky..pridala som ich k mäsu a nechala pomaly dusiť na slabšom plameni..zemiaky sa musia počas dusenia celkom rozvariť..keď som to po uvarení ochutnala, bolo cítiť tie zemiaky, tak som to vylepšila oproti receptu a pridala som už do celkom hotového mäsa 2 lyžice červeného vína..už iba sekundu nechala prejsť varom..hotový obed som podávala s nokedlami..ale keďže som mala návštevu a všetky sa minuli, uvarila som zemiaky a dojedli sme to s nimi...veľmi chutný guláš...prajem vám dobrú chuť..

    Prekmurský guláš - obrázok 1

Diskusia k receptu

frezia68
Také dobré guláše by som jedla aj 2x do týždňa :-)
bozulka
********** pekná prezentácia...vlastne ako vždy !!!
sracz
Už podľa názvu, milá @izabella929 naozaj excelentné a určite hodné aj odskúšania na vlastnom jazyku! S očakávaním príjemného gastro zážitku hodnotím ∞*!!!
izabella929
Všetkým vám, ktorým sa páči tento jednoduchý, ale veľmi chutný guláš páči zo srdca ďakujem...ste všetci úžasní a ja vás mám rada...)
slavkabis
5* škoda že sa nedá cez monitor okoštovať. určite vyskúšam ☺
gabriele
gulas je urcite velmi dobry...aj ked v prekmurskom gulasi je viac zemiakov...prekmursky gulas je tradicna slovinska specialita...je to v podstate nieco ako nas kotlikovy gulas...ved aj jeho slovinsky nazov-bograč-je odvodeny od kotlika, v ktorom ho kedysi varili pastieri...najcastejsie sa vari z troch druhov masa-hovadziny, bravcoviny a diviny...Prekmurje je sevorovychodny cip Slovinska...je to oblast, ktora bola tisic rokov sucastou Uhorska...ma svojsky dialekt, v ktorom je vela madarizmov...a aj kuchyna a nazvy jedal su tu scasti ovplyvnene kuchynou madarskou...ale aj rakuskou...gulas-bograč je popularny v celom Slovinsku...kazdorocne sa kona velka sutaz vo vareni tohto gulasu "bogračiada" v Murskej Sobote
izabella929
@slavkabis , hej aj ja by som tu mnohé jedlá ochutnala cez monitor..)@babav ,potešila si ma.-)@gabriele , toť práve včera večer som si čítala o tomto guláši na slovinskej kuchyni..tiež ma zaujal ten názov..ale v každom prípade ich jedlá sú skvelé ako jedlá z celého Balkánu...) Ďakujem vám všetkým za milé komentáre.-)
gabriele
ok...takze si urcite zistila, ze ku prekmurskemu gulasu sa nepodavaju zemiaky ani nokedle ako priloha, ale zemiaky su rovno v gulasi :)
izabella929
@gabriele ,je mi to jasné, ked´ ma na to neupozorníš, ani to neviem...potrebujem pri každom mojom varení a pečení odborníka ako si ty..ďakujem že si...)




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia