Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou fotorecept

pusta - fotkapusta, 22. mája 2015
Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept)
Foto: pusta

Jahňacie guľky som pripravila z mletého jahňacieho mäsa na pikantný spôsob, opražila som ich v olivovom oleji, posypala som ich nastrúhaným syrom, ktorý sa Zobraziť celý popisJahňacie guľky som pripravila z mletého jahňacieho mäsa na pikantný spôsob, opražila som ich v olivovom oleji, posypala som ich nastrúhaným syrom, ktorý sa čiastočne rozpustil a vytvoril na guľkách akúsi čiapočku a podávala som ich na špagetách v paradajkovej omáčke s dusenou cuketou, je to výdatné a veľmi chutné jedlo, príprava je jednoduchá a pomerne rýchla.

4 -5
porcie
40 minút
príprava
30 minút
na 80 - 90 °C

Suroviny

500 g mleté
podľa chuti
podľa chuti čerstvo mleté
1 ČL
1 ČL celá
1 ks (alebo feferónka)
3 strúčiky
1 zväzok posekaná
1 zväzok čerstvá posekaná
Omáčka:
1 ks stredne veľká
2 strúčiky
500 ml domáca
500 ml domáci
2 ks
podľa chuti
podľa chuti
5-6 guľôčok
2-3 guľôčky
podľa potreby na vyrovnanie chuti
3-4 ks
Na posypanie jahňacích guliek:
podľa chuti nastrúhaný
Príloha:
400 g
podľa chuti
podľa potreby
podľa potreby
Ešte do omáčky:
2 ks




Postup

  1. 1

    Do misy som dala pomleté jahňacie mäso, čerstvo mleté čierne korenie, soľ, rímsku rascu, posekanú chilli papričku,...

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    ...sladkú mletú červenú údenú papriku, premiešala som, pridala som prelisovaný cesnak, posekanú petržlenovú vňať a posekanú pažítku,...

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    ...zmes som poriadne premiešala, odložila odpočívať do chladničky na 30 minút, aby sa dobre prepojili všetky chute,...

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    ...tesne pred oprážaním som z tejto hmoty vytvarovala guľky o priemere asi 5 cm vlhkými rukami,...

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    ...kým mäsko odpočívalo v chladničke uvarila som paradajkovú omáčku s cuketou, na rozohriatom oleji som orestovala cibuľu, cesnak, kolieska cukety, pridala som paradajkovú šťavu, kryštálový cukor na vyrovnanie chuti,...

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    ...zelenú papriku pokrájanú na malé kocky,...

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    ...celé nové a celé čierne korenie, bobkové listy, podliala som horúcim vývarom z jahňacích kostí vždy malým množstvom,...

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    ...dusila som prikryté pokrievkou na strednom plameni asi 30 minút, kým omáčka pekne zhustla, ...

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    ...v rozohriatom oleji som opražila guľky z každej strany za občasného otáčania, hotové guľky som vybrala na tanier, nechala som ich odsať na papierovej kuchynskej utierke z prebytočnho tuku,...

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    ...kým sa opražili všetky mäsové guľky, uvarila som spagetti vo vriacej osolenej vode na al dente - asi 6 - 7 minút, scedila som ich nechala odkvapkať z vody na cedníku, dala do misy, premiešala s olivovým olejom, aby sa nezlepili...

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    ...na tanier som dala spagetti, pridala som horúcu paradajkovú omáčku s cuketou, na ktorú som položila opražené guľky, posypala nastrúhaným syrom, ktorý sa zbytkovým teplom čiastočne rozpustil a hotové jedlo som podávala horúce,...

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    ...je to veľmi chutné jedlo s pikantnými opraženými šťavnatými guľkami z mletého jahňacieho mäsa s voňavou paradajkovou omáčkou a s dusenou cuketou, doplnené nastrúhaným syrom, je to pomerne rýchlo hotové a jednoduché jedlo, ktoré zasýti i zahreje.

    Jahňacie guľky so syrovou čiapočkou v paradajkovej omáčke s cuketou (fotorecept) - obrázok 12

Diskusia k receptu

redakcia
Upozornenie: Vzhľadom na to, že pod receptami tejto autorky vznikajú dlhodobo hádky, urážky, osobné spory, budú všetky komentáre, ktoré nesúvisia s receptom, bez upozornenia odstránené.
amelie
tvoj recept mi trochu pripomína jedno marocké jedlo, ktoré mi veľmi chutilo, ale názov malo iba arabský, takže som si ho, samozrejme, nezapamätala. prvýkrát som vtedy jedla kombináciu paradajok, cesnaku a cukety, bolo to už dávno... KK*****
kukulienka71
na tvojich receptoch oceňujem novinky a veľmi pekné spracovanie, textová časť aj fotodokumentácia naozaj vhodná aj pre začiatočníkov.
Recept si ukladám, lebo sa mi páči celý ako je, aj omáčka aj guľky sú zaiste veľmi chutné, aj z iného mäsa, ja sa k jahňacine často nedostanem. By som ho nazvala skôr "guľky so syrovou hrivou", :-DD, podarené! 5*
xaloc
to pusta@ mali sme možnosť ochutnať niečo veľmi podobné, len nebol na vrchu strúhaný syr. Zato bol pridaný vo väčšom množstve k ml. mäsu a boli touto zmesou plnené tekvicové kvety ako príloha plus plnené tekvicové kvety len syrom a bylinkami pre "nie-mäsožrútov", ale paradoxne, aj tí nie-milujúci mäso mali pokušenie vyskúšať práve tie kvety plnené ml. mäskom a syrom.......pre mňa fajn, ale bez špagiet, a tak ako som popísala...ale za to 5*
56859_1426519131 - profilový obrázok
dr
dr
pekný recept :-)
marika21
Recept sa mi páči. Je tam zelenina , mäso, paradajková šťava, tú mám rada. Mne sa tam špagety hodia. Takto perfektne pripravené, popísané, pofotené, naservírované, šup sem porciu. Nepohrdnem. KK5*
pusta1
@xaloc , áno, syr sa môže podať aj vedľa, ja som ho v miske mala a každý si mohol pridať, môže ísť aj do mäska či do kvetov a tie sú teda fakt úžasné.
tieto, všeobecne nazvem, "arabské spôsoby rôznych guliek" sú jednoducho fantastické. :-)))
nemusíš mať špageti, môžeš si dať čokoľvek iné, čo ti chutí, viem si výborne predstaviť Pita chlieb ako prílohu.
dakujem za pochvalu.
pusta1
@marika21 , som rada, že sa ti môj receptík páči :-)
dakujem za krásnu pochvalu, za uloženie do kk a za 5*
pusta1
@kukulienka71 , rada objavujem niečo nové a rada sa aj podelím o nové a dobré :-)
ak nemáš práve jahňacie, môžeš použiť kľudne bravčové, hovädzie, alebo ich mix, vždy to bude výborné.
si ma veľmi chutne rozosmiala s tou "hrivou", napadlo ma, že hoci aj "strapaté" DDDDD
dakujem za úžasné ocenenie mojej práce v každom smere, za pochvalu receptu, za uloženie do kk za 5*
poteší ma, ak spravíš, prajem ti, aby sa vydaril a úžasne chutil :-)
pusta1
@mesiar50 , som rada, že ťa recept zaujal, teší ma, že sa ti páči :-)
vážim si tvoju pochvalu a dakujem ti.
silvi
a necitit tam jahnacinu? toho by som sa trochu bala ale vyzera to suprovo 5*
pusta1
@silvi , my máme jahňacie veľmi radi, pre nás nemá žiadnu nepríjemnú príchuť, je to veľmi chutné jemnučké mäsíčko, myslím, že sa nemáš čoho obávať.
síce sa nájdu aj takí, čo nemajú jahňacinu radi, osobne považujem jahňacinu za delikatessu a nie som sama. skôr by som povedala, že baranina má nepríjemnú príchuť, ale správnou prípravou sa tej príchute možno výborne zbaviť a dôležité je vedieť ju dobre ochutiť, to sú len určité predsudky a výhrady z nedodržania spomenutého.
dakujem za pochvalu a za 5*
1x silvi
pusta1
@silvi , vidíš, ak budeš mať návštevu z Turecka, jahňacina sa veľmi hodí
ako vhodné a chutné jedlo pre moslima.
1x silvi
brano24
Vyzerá to dosť profesionálne a musí to byť chutné. Na 9 ročné dievča....hmmm. Tento recept je skutočne profesionálny. Oblízal som sliny. Nakoľko som práve dal piecť do rúry marinované jahňacie rebrá na zemiakoch a slanine , pozeral som aj TU nejaké recepty. Pre mňa ako nemoslima je však mleť jahňacinu tak trochu ľúto. To jahňa má celé tak 15 kg aj s kosťami a moc tam toho mäska nieje...teda na mletie. Jahňa preferujem piecť s kosťami, inak je to pridrahé mlsanie. Takto perfektne sa dá pripraviť aj bravčové. Mleté bravčové. Svinka má toho mäska viac. Nakoniec ani odstavčatá sa nevykosťujú a nemelú ale pečú sa celé. Recept úžasný a určite si ho ukladám a túto dobrotu pripravím. Avšak z bravčovinky. :-) dobrú chuť.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia