Jablkovo-čerešňový koláč fotorecept

mesiar50 - fotkamesiar50, 11. apríla 2015
Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept)
Foto: mesiar50

Príprava koláča je jednoduchá.

60 minút
príprava
35-40 minút
na 180 °C

Suroviny

Cesto :
400 g
2 PL
2 ks
10 g
200 g
1 ks (alebo smotana kyslá)
Plnka:
13 ks
100 g
350 g
podľa chuti mletá
podľa chuti
4 PL
Na posyp:
2 väčšie PLna rozvaľkané cesto




Postup

  1. 1

    Z uvedených surovýn si spravíme cesto.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Cesto je po spracovaní lepkavé a musí ísť do chladničky.Pobudne tam zhruba dotial pokial si nespravíme plnku.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Vymastíme si plech na pečenie a jemne ho posypeme múkou.Ja som koláč piekol v malej rúre a preto som použil plech s vnútornými rozmermy 28 x 23 cm.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Cesto po vybratí z chladničky odvážime na dve rovnaké časti.Vyvalkáme ho na papieri na pečenie.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    S cestom musíme pracovať rýchlo,lebo keď preberie izbovú teplotu tak sa nám bude nepríjemne lepiť.Cesto natočíme na valček a premiestnime ho na plech.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Cesto som najprv posypal strúhankou.Ďalej pokračujeme natrením osmažených jablk na cesto.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Do osmažených jablk nastrkáme odkostkované čerešne a pridáme k nim ešte umyté hrozienka.Celé dielo ešte varechou uhladíme.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Vyvalkáme aj druhú časť cesta a zakryjeme nou cesto s plnkou.(Pokial som pracoval na spodnej časti cesta tak po tú dobu som mal druhú časť cesta v chladničke ! !)Naostrenou špajdlou(vidličkou) cesto poctivo popicháme,aby sa nám pri pečení nezdúvalo.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Cesto som piekol 35 minút na 180 C.Po vychladnutí ho posypeme práškovým cukrom.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Tak a ,,ide" sa na plnku.Ošúpeme si jablká.Ako máte možnosť vidieť ja som ich mal 1500g

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Jablká som nastrúhal na vačších dierkach.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    K postrúhaným jablkám som pridal mletú škoricu a 1 PL cukru.Je potrebné zmes ochutnať a každý nech si prosím dochutí podla vlastnej chuti.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 12
  13. 13

    Nie každý smaží jablká,no ja ich smažím cca.10 minút pokial sa mi šťava z nich neodparí. Do takto osmažených jablk som pridal 4 PL strúhanky a zmes som dokladne premiešal varechou.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 13
  14. 14

    Všetky suroviny som nakúpil v Lidl.Okrem strúhanky a vaječných žltkov by tu mali byť zobrazené všetky.

    Jablkovo-čerešňový koláč (fotorecept) - obrázok 14

Diskusia k receptu

janger
@laci , stavnaty kolacik. Pripomina mi to pite, len tato plnka je este bohatsia. Mnam, iste vborne :-).
mesiar50
@janger
Máš dobrý postreh Janka,koláč je naozaj šťavnatý.No a máš pravdu aj v tom,že velmi pripomína jablkové pite.Srdečne ti ďakujem a pekne ťa pozdravujem.
terinka55
Ukladám, parádny koláčik. Určite aj výbornej chuti. Chválim a máš to za 5*
tassiedevil
takéto šťavnaté aj ja mám rád..:)pekne si napiekol, nemá to chybu...:)*****
denyany
Na dnes už mám nápad na koláčik, ale v dohľadnom čase urobím tento, lebo vyzerá dobre a ak je taký chutný ako si predstavujem, tak ho musím ochutnať.
mesiar50
@denyany
Bez hocijakej arogancie ti možem napísať,že koláčik je naozaj chuťovo skvelý.No mám v recepte preklep.Jablká sa volajú Elstar a nie Elsar.Prosím o prepáčenie.Teší ma,že sa ti koláč páči a vďaka.
mariamka
ty v tom peceni si uz uplny profesional, mame sa co ucit, dopodrobna rozpitvana priprava cesta, to musim ocenit, su tam vychytavky, ktore inde nenajdes, pekny recept, krasny kolacik, jablka/ceresne kombinacia pre mna novinka, ale vitana
kukulienka71
Mám rada na tvojich receptoch precízne vypracovanie, naozaj detailné. Preto ti patrí mojich 5*. Tieto koláče s krehkým cestom plnené jablkami milujem! Ešte si ich vytunoval čerešňami a hrozienkami, pekné aj na oko. Neodolala by som:-)
izabella929
@mesiar50 , mám rada ovocné koláče a zákusky..kombinácia ovocia v tvojom koláčiky vyzerá krásne a chutne..-)veľmi šikovný cukrár.-)
mesiar50
@mariamka
Si zlatá,ale od profíka je to ešte stále ďaleko.Som rád,že sa ti koláč páči.
Srdečná vďaka.
mesiar50
@tassiedevil
Ďakujem ti pekne kamarát.Viackrát som ti písal k tvojej ukážkovej štrúdle,ale sa mi nedarí pridať komentár.No a už to robí aj pri mojom recepte aj tak neviem,že prečo.Pekne pozdravujem.
tassiedevil
@mesiar50 , nerob si z toho problém priateľu...: počítače zavše blbnú...:))správa prešla, to je hlavné.. aj ja dakujem. Maj sa dobre.
pusta1
veľmi chutné, len sa zahryznúť :-)
si naozaj šikovný človek.
*****
martamm
@masiar50 , Ty nikdy nesklames, paradny recept, ktory musim urcite vyskusat, zostali nam este nejake jablka, tak najdu uplatnenie, chvalim Ta za predcizny a zrozumitelny fotopostup, parada :)
havino
cesto so smotanou je rozdiel, ako len s tukom, viem, mám odskúšané,dávam síce menej smotany a preto chválim @Laci , aj cesto, aj plnka super a spolu výborná chuť, chlape Ty valíš, ako cukrár
mesiar50
@havino
Píšeš správne Tánička.Kyslosť smotany dopomože k tomu aby cesto bolo krehkejšie.Podobne to,,funguje" aj u pácovaní masa,kde kyslý pác
naruší tkanivo a maso sa s týmto procesom vlastne zjemňuje.Srdečná vďaka za pekný a poučný komentár.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia