Prívarok zo šťaveľa fotorecept

mesiar50 - fotkamesiar50, 19. novembra 2014
Prívarok zo šťaveľa (fotorecept)
Foto: mesiar50

V tomto recepte by som vám rád predstavil ako spraviť z kuracieho krídelka tri rôzne druhy jedla.

Suroviny

Na šťaveľový prívarok :
podľa chuti
podľa chuti
podľa chuti
 zakonzervovaný domáci
Na skryté vajce :
100 ml (cca)
podľa potreby
Na marinádu:
3 PL
podľa chuti
2-3 štipky
 (rozmrvené cec sitko)
 trochu
Na kuracie krídelká:
 trochu
podľa chuti
podľa potreby (štiplavá)
podľa chuti
 trochu
podľa potreby
8 ks
Na perkelt :
6 ks
Koreniny a ostatné suroviny :
 na osmaženie cibule (alebo masť)
1 ks
3 ČL
podľa chuti
podľa chuti
podľa chuti
3 PL (rozsekané na jemno)
Na vysmážané kuracie krídlo s pečienkou:
2 ks
2 ks
1 ks
podľa potreby
podľa potreby na vysmážanie




Postup

  1. 1

    Začneme s prípravou šťaveľového prípravku.Zakonzervovaný šťaveľ vlejeme o nádoby a podlejeme ho podľa uváženia studenou vodou a následne ho privedieme do varu.Po zovretí diela doň primiešame smotanu na varenie(na šľahanie).Povarime zo 5-10 minút a potom dochutíme kryštálovým cukrom a soľou.Záleží na vás kto aké má rád.Ten náš šťaveľ bol veľmi kyslý tak som k nemu pridal 1 PL kryštálového cukru.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Ďalej si spravíme skryté vajce.Ja som spravil iba dva kusy na skúšku,lebo moja manželka robí skryté vajce iným spôsobom.Vlejeme si ocot do nádoby cca.100 ml.Najprv iba jedno,ale sa dá iste naraz aj viac.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Tento obraz je rozmazaný,lebo sa snažím roztočiť vodu.Musí byť ako vodný vír.A až potom vajce vložím do vrelej rozvírenej vody.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Vajce necháme aby sa otáčalo vo vrelej vode a keď voda bude pokojná tak s ňou nehýbeme a necháme aby sa vajce varilo.Keď sa už žĺtok obalí bielkom opatrne vajce vyberieme a stlačením na žĺtok zisťujem či ešte vajce variť a či nie.Záleží na tom aké vajce kto ako rád.Keď mäkké tak automaticky by mal byť žĺtok mäkší.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Na obrázku máte možnosť vidieť už uvarené vajce.Ja som si spravil také polomäkké.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Do vnútornej strany kuracieho krídla priložíme cca.pol väčšej kuracej,alebo jednu menšiu pečienku.Obalíme najprv v hladkej múke potom vo vajci a nakoniec v strúhanke. Vysmážame buď na oleji,alebo masti ale veľmi pomaly a miernom ohni ináč bude vo vnútri surové.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Hotové kuracie krídelká s pečienkou.Prílohu si vyberte prosím sami.: Zemiaky,ryža,slovenská ryža.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Ďalej si spravíme,,ozdobné"stehienka.Stehennú časť odrežeme od krídla.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Ľavou rukou uchopíme koniec krídla(najlepšie utierkou)

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Pravou rukou uchopíme pravú stranu a krídlo nalomíme.Ako vidíte z utierky mi zmizla ľavá ruka,keďže som s ňou fotil.Samozrejme tento úkon sa prevádza oboma rukami naraz.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Palcom tlačíme nadol čím sa pretrhne blana resp.tenká kožka.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    Mäso palcom stláčame stále nadol.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 12
  13. 13

    Odrežeme koniec krídla.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 13
  14. 14

    Potom z dvoch kostí tú tenšiu vytrhneme z mäsa.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 14
  15. 15

    Pomocou dvoch prstov mäso stiahneme celkom dole,ale aj tak opatrne aby sme ho celkom neoddelili od kosti.Spravíme si vlastne takú akoby ružičku.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 15
  16. 16

    Tak a máme tu hotové falošné stehienka.(ružičky)

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 16
  17. 17

    Ďalej vám napíšem prípravu marinády a samotné pečenie kuracích krídiel.: Začneme hádam tým,že v predošlí večer si spravíme marinádu.Ja som ju robil takto.: Na umyté stečené kuracie krídla nalejeme trochu oleja.Mäso osolíme,okoreníme,posypeme oreganom a pridáme k nemu 3 PL kyslej smotany.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 17
  18. 18

    Zmes premiešame a vložíme na noc do chladničky.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 18
  19. 19

    Na druhý deň mäso opláchneme a necháme ho odkvapkať.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 19
  20. 20

    Ďalej krídelka posypeme červenou mletou paprikou,čiernym korením,soľou,rascou,a nalejeme na ne olej podľa potreby a dielo premiešame.Následne dáme mäso do rúry a pečieme cca 1 hodinu pri 170-180 C.V bode 20 Máme už krídelka upečené.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 20
  21. 21

    Pokračujeme urobením perkeltu.Pokrájanú cibuľu speníme na masti,alebo oleji.Keď je už sklovitá tak k nej pridáme rascu a sladkú mletú papriku.Zmes následne z ohňa odstavíme.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 21
  22. 22

    Keďže mi niektorý členovia rodiny neobľubujú lečo tak som im to rozsekal na celkom jemno.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 22
  23. 23

    Mäso podlejeme vodou,ale iba toľkou aby nám nevyčnievalo z vody von.Keďže sa snažíme pripraviť perkelt tak by malo byť finálne dielo hustejšej konzistencie.Rozsekané lečo vlejeme do tejto zmesy.Prikryjeme pokrievkou a varíme cca.40 minút.Po uplynutí tejto doby dáme pokrievku z hrnca dole a varíme do odparenia vody aby nám vzniklo hustejšie dielo,môže to byť aj 15-20 min.Samozrejme záleží na tom ako budeme kúriť pod hrncom. Ja som sa veľmi neponáhľal,keďže som sa bál,že tie falošné stehienka sa mi trhnú.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 23
  24. 24

    Výsledné dielo resp.perkelt by mal vyzerať takto prípadne lepšie.Dochutíme ho čiernym korením,soľou,majoránkou,a samozrejme korením ktoré vy máte radi.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 24
  25. 25

    Dobrú chuť vám želám aj k vašej dnešnej večeri.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 25
  26. 26

    Mali sme tu aj nejaké sladkosti. Majte sa pekne.

    Prívarok zo šťaveľa (fotorecept) - obrázok 26

Diskusia k receptu

kukulienka71
@mesiar50 , ty si neúnavný kuchár-cukrár! tie falošné stehienka sa mi veľmi páčia:-) určite ich vyskúšam. Popis celého receptu ma pobavil, dal si si záležať, aby to bolo zrozumiteľné. A to mixovanie leča som ešte nevidela, dobrý nápad!
mesiar50
@Ku ,ulienka71
Vypadol mi firefox.Musel som preorientovat pisanie receptu na google chrome.Vidim mensiu chybu v rozpise surovin.Ma byt :Na kuracie kridelka pecene.Ospravedlnujem sa.Som rad,ze sa ti recept paci a dakujem ti velmi pekne.
daguska
Dost pracné,ale urcite to stálo za námahu.Samé dobré veci.Chutne si navaril.
mariamka
riadnu alchymiu si nam predstavil, šóšku mame radi, s masom som ju este nekombinovala, paci sa mi ta "plasticka chirurgia", kridelka hned "opekneli" :) vidno, ze varis s laskou, citom a zanietenim pre svojich blizkych, nech ti to vydrzi :)
mesiar50
@mariamka
Tu plasticku chirurgiu som sa naucil z videa od Pepin Debone.Podla toho videa vykostujem uz davnejsie aj kura.Skvele video a vrelo odporucam.Dakujem ti pekne.
mesiar50
@daguska
No pravda je taká.že celé doobeda som sa nenudil,ale žiadny problélm,keďže moje prioritné hobby je varenie.Srdečná vďaka.
frezia
Mily @mesiar50 , stavel tu urcite nezozeniem, ani len prelozit cez `"translate" sa mi ho nepodarilo, ale tie kridelka vyskusam a velmi ma zaujimaju tie tvoje sladkosti. Ked si ich robil sam, prosim si recept!
mesiar50
@frezia
Samozrejme,že som ich robil sám.Moja polovička ich dáva na plech pomocou polievkovej lyžice.Recept mám na vareche.Nech sa ti páči.
Robil som ich navlas podobne s nepatrnou zmenou,že som si rozpustil 50g čokolády na varenie s 25 g Cera,(nemám odskúšané z maslom).Štetcom nato určeným som potom čokoládu nanášal na veterníky.Je dobré keď čokoláda trochu ochladne no nemôže byť hustá.A ešte jedna zmena tam bola že cesto bolo husté tak som tam šupol ešte jedno vajce.
 varecha.pravda.sk/recepty/venceky-aj-s-makovym-kremom-fot...

Keď budeš mať nejaký dotaz ohľadom receptu tak mi napíš.Už mi fungujú aj TS aj tam môžeš.Ďakujem ti veľmi pekne.



Tieto včerajšie boli abnormálne veľké najťažšia mala 38 g.
frezia
@elalea , @gubics , dakujem vam velmi pekne. S vasou pomocou som to nasla, po nemecky je to Ampfer, po turecky Labada. po turecky preto, lebo co nedostanem v beznych obchodoch, u Turka vzdy. Takze sa tam vyberiem a verim, ze si coskoro budeme tiez pochutnavat na staveli. @mesiar50 , dakujem za vysvetlenie aj link na recept. Najneskor na Vianoce tie venceky vyskusam urobit, potom ti dam vediet, ako dopadli. Zelam vam krasny den.
 www.google.de/search?q=ampfer&espv=2&biw=1600...
alex37
milý Lacko, šťavel v tejto forme nemusím, ale tie krííídielka na tri spôsoby sú FANTASTIKUŠ :-)
mesiar50
@alex37
Sto ludi,sto chuti.Moja dcerka jedla iba maso,stavel si
,,zabudla'nabrat na tanier.Chcel som este spravit hamburger ,ale mal som tu milu navstevu a tak som sa potom im venoval.Dakujem ti Evicka zlata.
terinka55
Som nadšená, tlieskam a chválim. Šošku varili aj moja nebohá svokra a manžel sa vždy veľmi tešil. Svokrina kuchyňa bola podobná Tvojej. Asi to je tým krajom. Pekný deň!
mesiar50
@terinka55
Tak ako píšeš terinka55. V našom regióne nazývaná aj šóška(po maďarsky) je vďačný a lacný produkt.Moji rodičia majú zasadený šťaveľ záhradný u nich doma.Ten nie je taký kyslý ako šťaveľ ktorý mi nazbierala moja šikuľka manželka v odľahlej časti mesta.Môže sa podávať zo zemiakmi,parenou knedľou a dokonca aj s chlebom vo vajíčku,ďalej s rôznymi variáciami vajec ako skryté vajce atď.Srdečná vďaka a želám ti pekný víkend.
sracz
Poznám šťaveľ_šóšku_kvašňički až intímne, kamarát @mesiar50 nielen v omáčkove, či polievkovej verzii, ale aj v šalátovej; no chute sa mi zbiehajú na Tvoju technológiu prípravy kuracích krídiel! Nápadité, vkusné a určite aj chutné! => určite vyskúšam aj ja! P.S.: aj na tohotoročnej poslednej (novembrovej) úrode mojeho záhradného šťaveľa si opäť pochutili jelene a srnky!
mesiar50
@sracz
Ty sa mas,ked zo stavelom krmis srnky.Nezavaras ho do flias? Technologia pripravy kuracich kridel,je z videa na ktore ma upozornil uz davnejsie @radox1.Mozem mu byt zato len vdacny.Podla toho videa vykostujem aj kura.Dakujem ti krasne priatelu.



marcel83
@mesiar ja tým kúskom "nadávam" lollipops :) Tuším to aj ta Jacques nazval v tom videu.. Inak... Vykosťujem presne podľa tohoto návodu, ak chcem "Ballotine" spraviť.
rela
Lacko, ides s dobou 3v1 + dezert, no nema to chybu :-)) Stavel som jedla naposledy ako decko, cize velmi davno. Uz si ani nepamatam ako to vyzera.
mesiar50
@marcel83
Musim uznat,ze vystizny nazov.Tie kusky masa sa naozaj podobaju na lizatka.To video je naozaj supi,velakrat som vykostoval podla neho.Dakujem ti marcel83.
mesiar50
@rela
Stavel mam rad,ale islo mi skor o tie ako ich marcel83 nazval lollipops.Videl som s nimi ozdobovat spenat,ale trochu inac ako pri mojom recepte.Predtym mi deti nechceli jest kridelka.Takto vyzeraju o nieco zaujmavejsie.Srdece ti dakujem.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia