Špaldovo-medové rolády s ovocím

danda3 - fotkadanda3, 26. októbra 2014
Špaldovo-medové rolády s ovocím
Foto: danda3

Pôvodný recept z Dorky, zmenila som múku, ubrala cukru, pretože plnka je sladká dosť, nabudúce skúsim vynechať úplne. Postup mám nafotený už rok, len Zobraziť celý popisPôvodný recept z Dorky, zmenila som múku, ubrala cukru, pretože plnka je sladká dosť, nabudúce skúsim vynechať úplne. Postup mám nafotený už rok, len hlavnú fotku sa mi nikdy nepodarilo urobiť, pretože nebolo čo fotiť.☺

40 minút
príprava
30 minút
na 160 °C

Suroviny

CESTO:
600 g
100 g
1 ČL
2 Čl
100 g
4-5 PL
4 ks
Plnka:
 (alebo iné)
2 hrste (alebo vlašské orechy, mandle)
1 ks na potretie




Postup

  1. 1

    Maslo si dáme rozpustiť, potom pridáme med, vymiešame. Múku + sódu bikarbónu + cukor + perníkové korenie premiešame, pridáme vajcia +maslovo-medovú zmes, vypracujeme cesto. Necháme odležať, ja som si ho zarobila ráno a piekla som večer. Cesto si rozdelím na tri časti a vypracujem bochníky. Na obrázku sú štyri, pretože som na vianoce piekla z dvoch dávok, tie dve som už mala zavinuté.☺

    Špaldovo-medové rolády s ovocím - obrázok 1
  2. 2

    Sušené ovocie zalejeme vriacou vodou a necháme napučať. Ovocie dávam od oka do stredne veľkej misky a miešam aspoň tri druhy. Potom ho scedím, nechám dobre odkvapkať a potom nakrájam na menšie kúsky. Orechy nasekáme na hrubo a primiešame do ovocnej zmes. Rozdelíme na tri časti. Ak ho budete mať málo, kľudne roládu potrite lekvárom a posypte nasekanými orechami. Ovocie si tiež prichystám spolu s cestom.

    Špaldovo-medové rolády s ovocím - obrázok 2
  3. 3

    Cesto natenko vyvaľkáme,

    Špaldovo-medové rolády s ovocím - obrázok 3
  4. 4

    potrieme slivkovým lekvárom najlepšie domácim, a posypeme zmesou ovocia a orechov.

    Špaldovo-medové rolády s ovocím - obrázok 4
  5. 5

    Kraje zahneme a zrolujeme. Postup opakujeme 2x.

    Špaldovo-medové rolády s ovocím - obrázok 5
  6. 6

    Dáme na plech vyložený papierom na pečenie, popicháme vidličkou, potrieme vajíčkom a dáme piecť na 160°C cca 30 minút, treba si odsledovať, moja rúra je rýchla.☺

    Špaldovo-medové rolády s ovocím - obrázok 6
  7. 7

    Upečené rolády, niekedy mi popraskajú, niekedy nie, ale na chuti to neuberie.☺

    Špaldovo-medové rolády s ovocím - obrázok 7
  8. 8

    Keď vychladnú, prekrojím ich na polovicu, zabalím do fólie a dám do chladničky, vydržia niekoľko týždňov (teda u nás určite nie), keď príde návšteva, stačí nakrájať. Mimochodom, keď šli synovia na strednej škole na lyžiarsky, pýtali si práve tieto rolády. Piekla som ich aj v lete na dovolenku k moru, akurát som ich zabudla v chladničke.☺

    Špaldovo-medové rolády s ovocím - obrázok 8

Diskusia k receptu

eviana
@danda , Darinôčka, nedá sa inak ako chváliť... krásne špaldulienky si napiekla, ukladám a isto niekedy vyskúšam :) 5*
danila
musia byť výborné a voňavé, 5* ukladám na vyskúšanie
havino
@dar ča, už sa mi nechce dvíhať, ísť sa pozrieť na recept v zošite, som dorobená dnes, ako ... ale podla váhy múky, totok ja volám ružomberský perník,tiež už pečiem len zo špaldovej, lekvár tvoj, teda môj, ale podľa teba už druhý rok a voňavý, nič lepšie pre mňa na Vianoce nie je, sama sebe si ho pečiem a neterke nadeľujem, vynikajúci a trvácny , odporúčam
1x danda3
danda3
Môže byť, Tánička, ja ho mám zo starej Dorky, ale ten recept putuje pod rôznymi menami a stále je dobrý. Maslové plnky už veľmi málo robím, skôr tieto medové cestá v rôznych variáciach. Kúpila som si novú kuchárku - Babičkina kniha o mede, tak budem skúšať zas ďalšie recepty z medového cesta.♥
cesminaz
Cesto na zavin z tejto muky sa mi strasne paci a urcite,ze ho najblizsie vyskusam ;-) ale ja dam ine plnky.Vdaka @danda3 za dalsi skvely kolacik ;-P
danda3
♥Ďakujem vám za milé komentáre, potešili.♥
@cesminaz Variácie sú povolené.☺Dúfam, že nám prezradíš, aké plnky dáš, inšpirujeme sa. Ja chcem vyskúšať, ešte jednu, tiež z Dorky, ktorú som ešte nikdy nerobila, ak sa podarí, pridám.♥
alex37
robila som podobné, tuším do plnky išla aj čokoláda.. výborné, určite odporúčam:-)
elysa
tieto rolády sú priam úchvatné:)
marika21
Koláčiky, roládky s ovocím veľmi pekné, určite chutné. KK*****
anina15
Výborný recept, ďakujem. Včera som ich upiekla, vydarili sa nad očakávanie :) Časť cesta som použila na medovníčky, tiež vypadajú a chutia super. Podobný recept som mala už dávnejšie, no tento perfektne spracovaný a upravený ma oslovil a oplatilo sa. Doporučujem každému :)
danda3
Ďakujem @anina15 , že si vyskúšala a si s receptom spokojná, ja sa tiež na ne chystám.♥