Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami fotorecept

elysa - fotkaelysa, 16. mája 2014
Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept)
Foto: elysa

Kompromis- jeden chce kakaový koláč, druhý s jahodami, tak som upiekla dvojfarebnú bublaninu s čerstvými jahodami a časť bielej múky som nahradila múkou ovsennou Zobraziť celý popisKompromis- jeden chce kakaový koláč, druhý s jahodami, tak som upiekla dvojfarebnú bublaninu s čerstvými jahodami a časť bielej múky som nahradila múkou ovsennou a múkou hladkou ražnou celozrnnou. Bála som sa, že koláč bude suchý a hutný, ale obavy boli zbytočné. Bublanina je vláčna a šťavnatá.

30 minút
príprava
20 minút
na 180 °C

Suroviny

6 ks
250 g
1 PL
1 dcl
1 dcl
300 g
1,5 PL
1 ks
na vymastenie plechu
na posypanie plechu
na posypanie




Postup

  1. 1

    Namiesto 300 g čistej polohrubej múky som použila 50g múky ovsennej, 150 g ražnej celozrnnej múky hladkej a 100g polohrubej múky.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Bielky vyšľaháme zo štipkou soli na tuhý sneh. Postupne zašľaháme cukor s vanilkovým cukrom.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Pridáme žĺtka a dobre prešľaháme.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Všľaháme olej a vodu.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Na sitku umyjeme jahody aj s lístkami a necháme stiecť. Očistíme ich od lístkov a pokrájame na štvrtinky.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Plech- 29x38cm vymažeme a vysypeme múkou.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Preosiate múky zmiešame spolu a pridáme k nim PDP. Vmiešame na malých otáčkach do pripraveného cesta. Cesto sa mi zdalo dosť husté- bolo to inými múkami, tak som pridala asi 0,5 dcl vlažnej vody.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Polovicu cesta vylejeme na pripravený plech.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Do druhej polovice vmiešame preosiate kakao.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Lyžicou dávame kôpky tmavého cesta na bledé cesto.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Poukladáme jahody, bolo ich asi cca 500 g.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    Dáme piecť do vyhriatej rúry na 180°C na približne 20 minút, keď sa oddeľuje cesto od plechu a špáradlo v strede je suché, koláč je hotový. Po vychladnutí posypeme práškovým cukrom.

    Fľakatá bublanina s čerstvými jahodami (fotorecept) - obrázok 12

Diskusia k receptu

eviana
@elysienka , aký skvelý kompromis si spravila, bublanina už na pohľad vyzerá štavnato a chutne... a skvelá kombinácia múk, chválim veľmi, veru by som neodolala, mňam :)
1x elysa
afataga
salamunsky si to vyriesila :-) vyzera dobre, len ja vzdy davam menej cukru ako je v rcp
tinca
pekný koláčik a hlavne, že všetci boli spokojní:)
brambora
paradne... ked budem velka, musim si aj ja zaobstarat taku masinku, co by robila za mna. :D
havino
no ako si sa vynašla, šikovná si, krásna foto, chválim za tie múky a napodiv aká je pekne nadýchaná, celozrnnú ražnú som veru do koláča ešte nemala odvahu dať, vidím, že sa dá a bez ujmy na chuti
elysa
ďakujem všetkým za nahliadnutie, koláčik bol chutný, sama som bola prekvapená, že nebol pri tých múkach suchý, tiež niekedy pridávam menej cukru, tak ako píše @afataga , @brambora aj som čakala nech dorastiem a dočkala som sa a vybrala som dobre, je to riadny šikula :), odrobí kus roboty za mňa..., @havino ja nie som veľký znalec múk, moje začiatky "škriabali" v krku, Ty si pre mňa znalec, možno vieš o čom píšem, a som rada, že Ťa takto poznám, viem, že by si mi vedela poradiť, keby niečo, a vidíš, moja nevedomosť upiekla chutný koláč, na obale bolo, že aj do koláčov :)
ola111
Bublaninu môžem vždy,ale táto tvoja fľakatá je výborný nápad:)
1x elysa
marika21
Práve som ju upiekla podľa tohto návodu. Čakám na vychladnutie. Neviem vkladať fotky. Poslala by som, no škoda. Cestíčo bledé je pekné žlté. Mám domáce vajíčka.. Do kakaa som nastrúhala aj kúsok čokolády. Vrch som posypala jna jemno strúhaným kokosom. Už som aj ochutnala. Kto nemá rada veľmi sladké , treba ubrať s cukru. Mne to nevadí,ale nabudúce dám o niečo menej cukru. Inak výborná. Mám aj iné recepty,ktoré som piekla predtým. Myslím ,že sú podobné.
marika21
V tomto prípade ,už netreba posypať vrch s cukrom. Jahody sú sladké. Niekedy bývajú kyselšie ,tak vtedy toto množstvo cukru vyhovuje.
redakcia
Komentár od @marika21 :
Bublanina sa vydarila. Bola chutná, nadýchaná, šťavnatá. Recept dobrý, rýchla príprava. Dnes som ju upiekla znova. Na návšteve bola neter chutila jej, dala som jej recept.





elysa
marika21 hneď by som sa ponúkla, chutia mi bublaniny s kopou ovocia, najbližších dňoch sa ňu chystám s čerešňami...
elysa
@marika21 som rada, že sa Ti recept páči a vraciaš sa k nemu, marhuľovú som ešte nepiekla, ale v blízkej dobe urobím, musí byť chutná...




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia