Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda fotorecept

eviana - fotkaeviana, 25. februára 2014
Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept)
Foto: eviana

Ďalšia z mojich sviežich ovocno-krémových variácií, tentokrát na marhuľovú nôtu... Tento recept venujem varecháčovi Yogičkovi, ktorý je maškrtný ako každý chlap, marhule má rád Zobraziť celý popisĎalšia z mojich sviežich ovocno-krémových variácií, tentokrát na marhuľovú nôtu... Tento recept venujem varecháčovi Yogičkovi, ktorý je maškrtný ako každý chlap, marhule má rád a tak trošku mu to dlžím za jeho skvelé bravčové závitky ... takže roláda za roládu :)

12
porcií
15 minút
príprava
12 minút
na 180 °C

Suroviny

Biskvit:
6 ks
6 PL
2 PL (+ citr.kôra 1/2)
6 PL
1/2 bal.
Mascarpone krém:
250 g
4 PL
2 PL
3 PL
Marhuľová dreň:
300 g
1/2 ks
1/2 ks
1 ks
1 PL
2 PL
100 ml
1 bal.




Postup

  1. 1

    Najprv si vyšľaháme žĺtky s cukrom, citrónovou kôrou z polovičky citróna a vodou.

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Keď máme žĺtky našľahané do penista pridáme postupne múku zmiešanú s práškom do pečiva.

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    ... vyšľaháme si do tuha sneh z bielkov a opatrne ho vmiešame do žĺtkovej masy

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    ...rozotrieme na pečiacim papierom vystlaný plech - ja si ho pre istotu vždy aj trošku potriem maslom a jemne posypem múkou. Dáme piecť

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Po upečení vyberieme a hneď horúci prevrátime papierom hore na navlhčenú čistú utierku

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    ...opatrne stiahneme papier a pomocou utierky biskvit zrolujeme

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    ...necháme takto zabalené vychladnúť

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    ...marhule stečené od šťavy (ak sme použili kompót) dáme do väčšej misky, pridáme 2 PL marhuľového džemu, nastrúhanú kôru z polovičky citróna

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    ...odšťavíme si štavu z polovice citróna a celého pomaranča, pridáme k marhuliam

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    ...pridáme 1 PL vanilkového cukru a ponorným mixérom rozmixujeme na dreň

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    ...mascarpone, tvaroh (ja som mala dosť hrudkovitý, tak som dala 2 PL a 2 PL kyslej smotany - pôvodne som s ňou neuvažovala, priplietla sa počas procesu :) a vanilkový cukor zmiešame

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    ...pridáme 2-3 PL z úžasne voňavej marhuľovej drene

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 12
  13. 13

    ...pripravíme si želatinový stužovač - v 1 dl štavy z marhúľ (ak nemáme, poslúži aj voda) poriadne rozmiešame

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 13
  14. 14

    ...do stužovačovej zmesi pridáme 1 PL drene, riadne zmiešame a vzniknutý mix dáme do zvyšnej drene

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 14
  15. 15

    ...poriadne zmiešame, aby vznikla kompaktná hladká masa, treba rýchlo aby sa zo stužovača nevytvorili hrudky

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 15
  16. 16

    ...vychladnutý biskvit rozrolujeme, potrieme poriadne marhuľovým džemom

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 16
  17. 17

    ...na džem rozotrieme mascarpone krém, spravíme pásiky z drene, naukladáme kúsky marhúľ a opatrne zvinieme

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 17
  18. 18

    ...zvyšným mascarpone krémom potrieme vrch rolády

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 18
  19. 19

    ...poprskáme čokoládou a dáme schladiť na aspoň 2-3 hodiny do chladničky. Po vychladnutí nakrájame, dozdobíme podľa ľubovôle a dezert hotový :)

    Šťavnatá mascarpone-marhuľová roláda (fotorecept) - obrázok 19

Diskusia k receptu

marcelle
evi, toto je určite perfektná roláda. Chválim aj pekne zdokumentovaný postup.
fineliving
krásny receptík, vyskúšam hneď cez najbližší víkend, dávam 5* :)
lusinkab
Tak ty mas zlate rucky teda :-) krasnu roladku si urobila
denyany
Nádhera. Rolády nerobievam, ale nechám sa inšpirovať krémom a marhuľovou dreňou. :-)
eviana
@marcelle , ďakujem za milé slová, potešila si ma :)
@fineliving , budem rada ak vyskúšaš a ešte radšej keď mi dáš info, že chutila, ďakujem :)
@lusinkab , to bolo milé Lucinka... ďakujem :)
@denyany , tiež som ich roky nerobila, ale keď sa mi prvá podarila, tak som sa rozroládovila ako divá... ďakujem za slová uznania :) Daj mi prosím potom vedieť, ako chutilo v rezovej forme :)
pusta
no teeeda, @evianka milá moja, kde na to chodíš??? jedna dobrota lepšia ako druhá...šikovnica šikovnáááá si.
veru by som skokla k tebe na taký šťavnatý kúsok, jooooj ako sa mi žiada teraz ku kávičke, srdienko moje :-) :PPP
všetky hviezdičky ti posielam :-)
yogicek
Drahá @eviana. Ďakujem za recept. Rolády boli už od detstva mojou srdcovou záležitosťou, ale takúto som ešte nevidel, nieto ešte jedol. Už som zrušil na víkend všetky aktivity a budem piecť túto roládu. Vyzerá to fantasticky. Odborník sa holt nezaprie. Ešte raz, dík.
jerica
@eviana , Evka, krásna práca a ešte krajší výsledok, rýchle a chutné, čo dodať, len spraviť :-)
kecemis
@eviana uprimne zavidim ludom v tvojom okoli. Taketo dobroty, to uz hej. Neposles mi aspon par omrviniek? Na dobierku.
mesiar50
Vynikajuco vyzerajuca rolada a nepochybujem o tom,ze aj tak chuti.Sikovna kucharka si Evka.
medovnicek
mascarpone s marhuľovou dreňou - to nemôže byť iné ako výborné, krásnu roládu si veru upékua moja:)
eviana
@izabella929 , @margaretka28 ďakujem za slová uznania, milé dámy, spravili ste mi nimi radosť :)
@pusta , viem, že na sladké veľmi nie si, tak ma o to viac teší, že Ťa roládka zaujala, ďakujem za milé slová aj hviezdy :) Keby z nej ešte bolo, tak Ti rada dám :)
@elysienka , ja Ti mám taký nejasný pocit blížiaci sa k istote, že my si spolu niečo takéto veru skoro dáme :) teším sa :)
@kukulienka71 , krásne chváliš moju prácu, až ma slabý rumenec chytá, ďakujem za Tvoje milé slová a budem sa tešiť na Tvoje dojmy z nej po upečení :)
eviana
@yogicek drahý, teším sa, že som Ti roládou trafila do chute. Nemohol si takúto jesť, bo vznikala priamo pri jej tvorbe. Ak myslíš vážne, že ju ideš cez víkend vyskúšať, tak ma to naozaj veľmi teší a budem v očakávaní Tvojich dojmov z nej. Ešte raz ďakujem :)
eviana
@jerica , Jaruška, bude mi nesmiernou cťou, ak moju roládku vyskúšaš, veľmi Ti ďakujem za Tvoje milé slová, spravila si mi veľkú radosť :)
@kecemis ,Tvoj komentar opäť vyvolal priaznivú reakciu mojich musculus orbicularis oris. S veľkou radosťou by som Ti poslala aj celú roládu, nielen omrvinky... ďakujem Ti z celého srdca :)
@mesiar50 , ďakujem za Tvoje milé slová, Lacko, si veľmi milý :)
@medovnicek , ozaj byua fajínská... dzifča moje, tuším, že upéct to nebyuo až tak težké jak sa premóct a celú ju nezežrat :)))
havino
ja už len jedno poviem, byť tvojou susedou, byť tvojou susedou, šak ja by ti to iným vrátila, za ten kúsok rolády, stačil by mi a môj nesmie :-) marhuľová dreň, ak to správne nazývam, musela ju ohromne ochutiť, budem si pamätať, toto nezabudnem a podobné niečo zinšpirujem, aj krém je lahodný, šikovná holka
eviana
@medulienka122 , usmiala si ma svojimi milými slovami, veľmi Ti za ne ďakujem. Budem veľmi rada, ak vyskúšaš túto roládku a ešte radšej ak Ti zachutí :)
eviana
@havino moja najsamdrahšia, my dve byť susedami, tak sme už na sto percent opustené bez chlapov, bo by nevydržali na nás čakať, kým si všetko dopovieme :))) Mať Ťa tu niekde za rohom by bol aj môj splnený sen. Som presvedčená, že Ty túto roládku spravíš aj vo verzii vhodnej pre Tvojho chlapa. Ďakujem Ti za všetko Táni ♥
alex37
@eviana...rolada je supéééééér, tá želatína normálne funguje za studena? ja som zatial vzdy davala tu co treba zohriat a neprehriat...a davat pozor, toto by sa mi lubilo...:-) ....no ked uz tu bola rec o susedstve s tebou, ja by som nechcela ani za nic....mala by som totizto 150 kg :-) pri tychto tvojich dobrotach :-)
alex37
jaaaj zabudla som, *****, a samozrejme KK a nielen na ozdobu :-)
kecemis
EGO sum gauisus video vidi visum astrum in vestri oculus
eviana
@alex , mám radosť, že sa aj Tebe roládka páči. Tá želatina funguje za studena a super, fakt. Ja som bola vždy hrozná čo sa želatiny týka... a toto je radosť robiť s ňou, opáč :)
Moja drahá... no tak by sme sa zo susedstva do susedstva, jedna k druhej gúľali... ale že aké spokojné, napapané a usmiate :))) Ďakujem Ti, si ma usmiala :)
kecemis
Dakujem Ti za prevetranie a ozivenie mojich odumierajucich mozgovych buniek. Vcera uz bolo neskoro Ta vyrusovat, takze az teraz.
Ne tibi gradus ducunt ad beatitudinem
sracz
Marhule smiem, ľúbim a môžem v bársakom prevedení, @eviana milá, v guľkách posypaných tvarohom a poliatych maslom, cez zákusky Tvojeho "razenia", až po "barackovicu 52÷57"!!! Krásna práca s predstavou fajnových chutí!




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia