Dobošové rezy od babky fotorecept

tkatka - fotkatkatka, 9. februára 2014
Dobošové rezy od babky (fotorecept)
Foto: tkatka

Tieto dobošové rezy robila moja nebohá babka. Ďakujem jej, že mi ponechala recept :)))

34
porcií
18 minút
na 190 °C

Suroviny

Cesto:
10 ks
200 g
200 g
6 g
Krém:
3 ks
150 g
100 g
250 g
Čokoládová poleva:
83 g
100 g
1/2 PL




Postup

  1. 1

    Vajcia rozdelíme, z bielkov vyšľaháme tuhý sneh. Žĺtky s kryštálovým cukrom vyšľaháme, pridáme preostatú múku s práškom do pečiva, zamiešame. Pridáme tuhý sneh z bielok a opatrne zamiešame. Je to polovičná dávka. Rozmer plechu je 39 x 32 cm.

    Dobošové rezy od babky (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Cesto rozdelíme na 3 plechy (3 plech sa nezmestil na fotku) vyloženým papierom na pečenie. Upečieme na 190 °C za 18 minút.

    Dobošové rezy od babky (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Z upečených plátov stiahneme papier na pečenie.

    Dobošové rezy od babky (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Krém: Kryštálový cukor a vajíčka dáme variť nad paru a neustále šľaháme metličkou. Vajíčková zmes je hotová a krásne hustá. Do misky si dáme čokoládu na varenie nalámané na kocky a pridáme uvarenú vajíčkovú zmes, počkáme kým sa čokoláda roztopí, potom zamiešame a pridáme maslo a vyšľaháme. Krém rozdelíme na 4 časti.

    Dobošové rezy od babky (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Prvú časť krému natrieme na spodný plát...

    Dobošové rezy od babky (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    ...na krém položíme ďalší plát, tiež potrieme krémom a položíme naň posledný plát.

    Dobošové rezy od babky (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Potrieme krémom a zákusok prekrojíme na polovicu.

    Dobošové rezy od babky (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Obidve ešte raz na polovicu a poskladáme zákusok.

    Dobošové rezy od babky (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Obidve potrieme celé krémom, dáme do chladničky stuhnúť.

    Dobošové rezy od babky (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Poleva: ceru roztopíme v hrnci pridáme olej, stiahneme z ohňa a trošku počkáme, pridáme nalámanú čokoládu a necháme postáť. Polevu zamiešame, aby bola hladká. Tiež počkáme aby nebola príliš riedka. Polejeme obidve rezy, necháme stuhnúť a nakrájame (nôž ponoríme do horúcej vody, aby sa čokoláda nelámala).

    Dobošové rezy od babky (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Hotové dobošové rezy od babky :)))

    Dobošové rezy od babky (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu

eviana
@tkatka , už som jednou nohou v kuchyni pri hrncoch a ešte mi toto ťuklo do oka... krásna doboška, dokonalá, veľmi chválim, ukladám a hádam si raz na ňu aj trúfnem, s vaľkaním nie som moc veľká kamoška... ale jasných 5* u mňa máš :)
janealli
Vždy som sa bála dobošku robiť, ale podľa tvojho receptu to nie je zložité. Určite vyskúšam pri najbližšej oslave. Ináč ja dobošku milujem a keď som na nejakej oslave, kde sú dobošové rezy, vždy ochutnám.
luss44
mňam, ja som taká čokoládová, Tvoje dobošky by mi iste chutili... keby tu bol aspoň kúsok :) už som ich dávno nerobila
amelie
@tkatka , podedila si fortieľ po babke:-) tie dobošky sú nádherné:-))) odo mňa 5*****
elysa
mňam, krásne rezy, pred chvíľou som tiež baštila výbornú dobošku....
havino
máš ich teda parádne, krém úžasný, poznám, robievam aj na torty, zaslúžených 5*
tkatka
Ďakujem veľmi pekne za krásne komentáre :)))
medovnicek
veru krásna doboška, obdivujem ťa, ja nemám na pečenie toľkých korpusov trpezlivosť:)
denyany
Obdivujem tvoju zručnosť, doboška sa ti podarila prvotriedna. Blíži sa väčšia rodinná oslava, taká doboška by sa hodila. Tak vyskúšam a uvidím...:-)
angiek
vyborne, dobosku chcem upiect uz davno, toto vyzera jednoducho, prosim aky je rozmer plechu?
slavka11
toho kremu staci na cely zákusok? zda sa mi to malicko nemam rada ked je korpus suchy
ocko
to je od teba pekne ze si pokracovatelkou babky a ukladam
samozrejme ze ich mas pekne a si sikovna:)
kukulienka71
@eviana ,ty si bola pri tomto recepte nielen jednou nohou,ale aj len jedným očkom:-))si ma naľakala,že treba vaľkať,ale nie!!!to je aj pre mňa potešujúca správa:-)mňa úvodné foto včera 10 minút hypnotizovalo,a dnes pozerám,že to naša šikulka @tkatka piekla!ešte som dobošky nerobila,tak najvyšší čas...ale ceru tam nedám.Ďakujem za receptík,*****,KK
tkatka
@slavka11 stačí ten krém lebo aj pláty sú tenké. Ale ak to vidíš tak môžeš urobiť aj viac krému. Ale podľa mňa to stačí.
tkatka
Ďakujem veľmi pekne za krásne komentáre veľmi ma potešili :)))
klaudia968
Veľmi pekná doboška, dík, že si sa podelila o recept. Dúfam, že sa na ňu konečne odhodlám.
miklima
robila som tieto dobošové rezy na Velku noc a musím povedať ,že boli výborné ,dakujem za skvelý recept...
miska4
vyborny recept ,cesto jemnucke a krem tiez super...odporucam
5nana
chcela by som podľa tohoto receptu spraviť tortu s priemerom 26 cm. Z koľkých vajec mám spraviť korpus ?
stacy77777
milá @tkatka - veľmi pekne ďakujem za super recept. Ja sa akosi vyhýbam plnkám nad parou, nerada ich robím, ale dnes som sa odhodlala a naozaj nebanujem, je vynikajúca, určite použijem častejšie, aj do toriet. ešte raz ďakujem...:-)))
tkatka
@stacy77777 pekne sa ti vydarila, niet za čo :))) som rada že ti chutila :))) Do toriet najradšej používam tento krém je naj medzi plnkami :)))
zuzyx
Dobrý deň,
Prosím Vás, píšete polovičná dávka, čiže na tie tri pláty ste dávali päť vajec a aj polovicu všetkého ostatného? Ďakujem. :)
chanttalle12
Váš recept je totálne úžasný!!!! Robila som dobosku podľa tohoto receptu a zjedla sa svetelnou rýchlosťou
56859_1426519131 - profilový obrázok
dr
dr
@tkatka , v bode 1 píšeš, že to je polovičná dávka. Čo si tým myslela, že z 10 vajec recept je polovičná dávka ?




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia