Makovo-tvarohový koláčik s ovocnou nôtou fotorecept

sedmoskaredka - fotkasedmoskaredka, 22. januára 2014

Recept som dostala od jednej nemeckej známej, ktorá tento koláč pravidelne pečie ako sviatočný dezert. Mňa zaujala kombinácia maku a tvarohu, ktorú som v Zobraziť celý popisRecept som dostala od jednej nemeckej známej, ktorá tento koláč pravidelne pečie ako sviatočný dezert. Mňa zaujala kombinácia maku a tvarohu, ktorú som v tejto forme ešte nikdy doteraz nevidela. Koláčik chuťovo pripomína fajnovú verziu makového závinu.

30
porcií
40 minút
príprava
35 minút
na 180 °C

Suroviny

250 g
1 ks
40 g
1 bal.
 štipka
5 kvapiek alebo citrónová kôra
50 g
125 ml
Plnka:
300 ml
40 g
1 bal.
 štipka
50 g
500 g
50 g
2 ks
500 g
375 g
75 g
Posýpka:
200 g
75 g
1 bal.
125 g




Postup

  1. 1

    Z múky, droždia, cukru, van. cukru, soli, rozpusteného masla, vlažného mlieka a citrónovej arómy alebo citrónovej kôry si zamiesime kysnuté cesto. Cesto zakryjeme a necháme na teplom mieste stáť pokým sa viditeľne nezväčší jeho objem. Počas kysnutia cesta si pripravíme plnku. Do kastrólka dáme mlieko s cukrom a vanilkovým cukrom a privedieme ho k varu. Vsypeme doňho krupicu a znova necháme zovrieť. Uvarenú kašu dáme dole zo sporáka a vmiešame do nej maslo a tvaroh.

    Makovo-tvarohový koláčik s ovocnou nôtou (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Pridáme vajíčka a poriadne pomiešame.

    Makovo-tvarohový koláčik s ovocnou nôtou (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Tvarohovú hmotu rozdelíme na polovice a do jednej vmiešame makovú plnku. Ja som mala hotovú kupovanú, 2ks po 250g, ale lepšia je samozrejme doma urobená z čerstvo pomletého maku zmiešaného s cukrom.

    Makovo-tvarohový koláčik s ovocnou nôtou (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Následne pridáme do makovej plnky ešte na drobné kúsky nakrájané jabĺčka a hrozienka.

    Makovo-tvarohový koláčik s ovocnou nôtou (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Vykysnuté cesto rozvaľkať na vymastený plech veľkosti 30x40cm, alebo plech vyložíme papierom na pečenie. Najprv na cesto rozotrieme makovú plnku.

    Makovo-tvarohový koláčik s ovocnou nôtou (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Na ňu navrstvíme tvarohovú plnku.

    Makovo-tvarohový koláčik s ovocnou nôtou (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    V mise zmiešame všetky prísady na posýpku a ručným mixérom miešame pokým nemáme potrebnú konzistenciu posýpky. Túto nasypeme na tvarohovú vrstvu.

    Makovo-tvarohový koláčik s ovocnou nôtou (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Plech zakryjeme a koláč znova necháme kysnúť na teplom mieste, pokým sa viditeľne nezväčší. Potom ho vložíme do trúby vyhriatej na 180°C a pečieme asi 35minút. Moja trúba potrebovala o desať minút dlhšie, kým bola posýpka trochu sfarbená do hneda a ja som bola s výzorom koláčika spokojná.

    Makovo-tvarohový koláčik s ovocnou nôtou (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu

luss44
krásny :) no super, hneď som dostala chuť na makovník...
ywett
aj mne sa páči, hneď by som si dala:)
sedmoskaredka
Ďakujem za pochvalu, naozaj chutí výborne. Piekla som včera a už z neho nič neostalo. Musím prehľadať varechu a upiecť niečo ďaľšie :-)
havino
makové je moje, super máš koláčik, páči sa mi
eviana
Mak milujem, takže z tohto koláča som nadšená. Ukladám a isto niekedy vyskúšam :) 5*
ancicka
Mak miluje moja dcera,tak pri najbližšej priležitosti jej ho upečiem.kk
medovnicek
koláčik ma zaujal, aj v Čechách spájajú makovú plnku s tvarohom a volajú ju "šimel"
katkazuzickovata
Vcera som ho piekla, nic mi z neho nenechali :-((( Je vyborny a ja som k jablckam dala aj vykostkovane visne :-)))
Dakujem za recept




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia