Kuracia pečeň s jablkami a slovenskou ryžou fotorecept

sracz - fotkasracz, 15. decembra 2013
Kuracia pečeň s jablkami a slovenskou ryžou (fotorecept)
Foto: sracz

Pečeň z bársakého zvieraťa považujem za lahôdku v pravom slova zmysle, ktorú predčí, aspoň podľa mňa, iba bravčová krv restovaná na domácej škvarenej masti Zobraziť celý popisPečeň z bársakého zvieraťa považujem za lahôdku v pravom slova zmysle, ktorú predčí, aspoň podľa mňa, iba bravčová krv restovaná na domácej škvarenej masti a cibuli. Uznávam, že to už ale patrí medzi slovenské zabíjačkové špeciality. Ak si jemnú čerstvú kuraciu pečeň, zo zdravého „darcu“, pripravíte so žltou paprikou, zrelou paradajkou a na záver doplníte „mesiačikmi“ tvrdého jablka, to už budete hosťom v záhrade Šahrazád, obklopený tančiacimi huriskami sporoodetými iba v „nehanbatých“ závojoch!

4-6
porcie
12-15 minút
príprava
10-12/8 minút
tepelná úprava

Suroviny

2 - 3 PL (kukuričný)
1 ks
2 ks
1 ks
500 - 600 g
2 - 3 PL (husacia)
1 PL
1 ČL
podľa potreby
podľa potreby
podľa potreby
1 - 2 ks
250 - 333 g (orzo, tarhoňa)
4 - 6 halúzka




Postup

  1. 1

    dve balenia kuracích pečení (~ 500 g) som pozorne prekontroloval, umyl, odblanil, opäť premyl pod studenou tečúcou vodou a nechal v sitku odkvapkať; vlastná tepelná príprava (u nás v Abovskom regióne „dinstovanie“) sa začína formovaním „lečového základu“; na 2 PL slnečnicového oleja (ale môže byť aj kukuričný, či olivový, no použitie panenského považujem za naprosto zbytočné mrhanie) som orestoval veľkú červenú cibuľu (ak si chcete „šplhnúť u nežnejšej ½ sveta“ použite šalotku), pokrájanú na „mesiačiky“, pridal na drobno pokrájanú zrelú mäkkú paradajku a po jej krátkom „odparení“ aj

    Kuracia pečeň s jablkami a slovenskou ryžou (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    na „rezance“ pokrájané dve veľké žlté mäsité papriky (Yellow Bell Peppers); dočítal som sa, že zo všetkých farebných variantov papriky, práve žltá dosahuje najvyššie kladné nutričné hodnoty;

    Kuracia pečeň s jablkami a slovenskou ryžou (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    na vedľajšej „platni“ som klasickým spôsobom uvaril slovenskú ryžu; na dno horúcej panvice som nalial PL slnečnicového oleja, nasypal ~ 250 g slovenskej ryže, opiekol som ju na „melír“, zalial horúcou vodou (~ 10÷12 mm nad cestovinu /ryžu/), pridal KL soli a PL kačacej masti (nahradil som ňou maslo a husaciu som nemal), premiešal, prikryl pokrievkou a nechal spod nej „vyfučať“ vodu, až sa v ryži objavili „dierky“; potom som vypol zdroj tepla, túto budúcu prílohu som vzápätí opäť premiešal a prikrytú nechal na „platni“; súčasne som olúpal veľké tvrdšie jablko, rozkrojil ho a zbavil jaderníka; každú ½ som rozkrojil na 6, asi 10 mm hrubých, „mesiačikov“

    Kuracia pečeň s jablkami a slovenskou ryžou (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    priebežne sa dorestovala už aj paprika, do ktorej som teraz priložil kuraciu pečeň, premiešal som ju so základom a rovných 8´ nechal, občasným premiešaním, restovať

    Kuracia pečeň s jablkami a slovenskou ryžou (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    asi minútku pred dokončením restovania pečene som postupne pridal ~ mokka lyžičku (ML) mletého ďumbiera, podľa chuti čerstvo mleté čierne korenie, mletú sladkú červenú papriku a na záver osolil

    Kuracia pečeň s jablkami a slovenskou ryžou (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    restovanie som „stopol“ pridaním PL kačacej masti a PL masla

    Kuracia pečeň s jablkami a slovenskou ryžou (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    v tejto časovo_technologickej polohe som do už orestovaných kuracích pečení priložil aj „mesiačiky“ olúpaného jablka, premiešal a „zosnúbil“ som ich na spoločnú „nôtu“

    Kuracia pečeň s jablkami a slovenskou ryžou (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    ďalšia tepelná úprava už nebola potrebná, segmenty jabĺk už „dôjdú" v tesnom horúcom „objatí“ pečene na cibuľo_paradajko_paprikovom základe

    Kuracia pečeň s jablkami a slovenskou ryžou (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    a tak som ich teraz všetkých pekne naservíroval na plytký tanier, so slovenskou ryžou (tarhoňou, mrvenicou, …, orzom), kto má radšej, tak so zemiakmi na bársako, ozdobené halúzkou čerstvej petržlenovej vňate, alebo iba tak, s voňavým domácim chlebíkom či pečivom!

    Kuracia pečeň s jablkami a slovenskou ryžou (fotorecept) - obrázok 9

Diskusia k receptu

izabella929
@sracz...toto je moje obľúbené jedlo..) obľúbila som si ich, keď sme chovali množstvo domácej hydiny, husi, kačky,kurčatá...veru na raňajky som si urobila pečienku na cibuľke a bolo to vynikajúce a sýte jedlo...prešlo iba ozaj niekoľko rokov a ako sa všetko zmenilo k horšiemu...urobil si presne tak, ako to robievam aj ja...v lete pridávam bylinky...teraz mám v mrazničke akurát bravčovú pečeň...dávam ti *...za super nápad s tým jablkom...)
mesiar50
Aj mňa ako prvé chytila tá inovácia z jablkom. Tvoje jedlo je vynikajúco ,,poskladané" a pripravené.Musím,ale pochváliť aj tvoje vtipné okomentovania v rcp.ktoré ma neraz pozitívne naladia a potešia.
ancicka
Toto jedlo je aj moje obľubené,no v poslednom čase musím obmedzovať vnútornosti kôli chorobe,ale raz za čas porúšim zákaz.Urobím,pečienky bude ,lebo zabíjame.Pred týždňom som rezala kury a všetky pečienky som dala k ním do polievky.
Minulý týždeň som robila pečienku s kozičky,keby som vedela
Taj s tými jablkami by asi bola chutnejšia.Pozdravujem.
evusik
"Pečeň z bársakého zvieraťa považujem za lahôdku v pravom slova zmysle, ktorú predčí, aspoň podľa mňa, iba bravčová krv restovaná na domácej škvarenej masti a cibuli."
tak touto úvodnou vetou si ma celkom dostal... jednak pečeň s jablkami považujem aj ja za lahôdku, ale tú bravčovú krv na cibuľke som naposledy jedla ako dieťa... mama nám ju robila nielen na zabíjačke, ale aj keď zabila kuru, chytali sme krv do misky, nechali sadnúť a mama nám ju urobila na cibuľke... s chlebom vytrieť tanier, ach jáj slinky sa mi zbiehajú :-)
parádny recept a keďže robím tak isto, môžem každému len vrelo odporúčať :-)
rela
Ferko,nemám slov ale doma ani takého majstra kuchára ako si Ty. Budem si musieť tú neskutočnú dobrotku urobiť sama. Dávam 5* a želám všetko dobré v tento predvianočný čas.
pusta
milý @sracz - ferikém drágám, pečeň môžeme každú a na všetky spôsoby.
dakujem za úžasný receptík do mojej zbierky.
dokonalé ako vždy od teba :-)))))
5*
jozka2
Teraz nemam moznost,ale pred casom moji znami kupovali s farmy,dodnes neviem ci cele kacice ?! a roboli z kacacej krvy polievku/jedna sa o polsku rodinu,mamka bola doma kucharka v skole/m bola to vyborna polievka malinko na kyslo iba malinko,tak som si nechavala u nich zadovazit krv aj pre mna,bola to velmi dobra polievka.
baka123
@racz -teba by som chcela mať doma, si pán kuchár, pekne sa vyhráš s každým jedlom, no super, dávam 5*
eviana
Milý @sr ácz, krásne si navaril, chutne, voňavo až nosom krúti vôňou tušenou, o Pavlovovom reflexe ani písať netreba. Pečeň mám veľmi rada v každej forme a v kombinácii so sladkými jabĺčkami to je hotová symfónia chutí. Malinký tip: vyskúšaj niekedy namiesto jabĺk dať hrušky a priliať kapku hruškovice, alebo brandy... labúžo :)
Za tento Tvoj recept Ti u mňa svieti celé jasné nebo ***** :)
salinka
Prekrásne si popísal charakteristiku a chuť tohto jedla. To by si asi vedel predstaviť aj vegetarián:-) Ale bolo to úplne výstižné! Máš šesť hviezdičiek:-)
rolfynka
no noet ci ktomu dodat tie predosle komentare hovoria sami za seba mnam a vsetkym varecharom prajem krasne prezitie vianocnych sviatkou a stastny novy rok aby sme sa v zdravy stretli aj o rok
aroooo
dóóbre si ty navaril, aj ja som podobné obedovala a ostalo aj na zajtra, je to rýchle a podľa mojej chuti
mescalero68
Práve som pečienky dovaril,je to výborné a rýchlo uvarené,ďakujem za recept a prajem veľa dobrých receptov ešte vložiť.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia