Strapaté acidkové žemle fotorecept

boise - fotkaboise, 30. októbra 2013
Strapaté acidkové žemle (fotorecept)
Foto: boise

Môj kvások Cecil navždy odišiel do etanolových lovíšť a tak mi nezostáva nič iné, len dočasne piecť s droždím. A tak skúšam, vymýšľam, zjednodušujem...

20 minút
na 250 °C

Suroviny

110 g
140 g
250 g
1/2 kocky
10 g
10 g
100 ml alebo kyslé ml.
160 ml
80 g




Postup

  1. 1

    Múky, cukor a soľ zmiešame v miske. Pomer múk si môžte upraviť podľa seba, ja som míňala čo som mala načaté.

    Strapaté acidkové žemle (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Vo vlažnej vode rozpustíme droždie, pridáme rozpustené, ale nie horúce maslo a acidko. Všetko spolu premiešame.

    Strapaté acidkové žemle (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Do vody s droždím, maslom a acidkom postupne sypeme múčnu zmes. Vypracujeme nelepivé cesto (miesime ručne cca 10 minút). Prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme kysnúť dokopy 90 minút. Počas tohto času cesto prekladáme a stáčame každých 30 minút podľa postupu, ktorý mam uvedený pri rožkoch (body 6-9): http://varecha.pravda.sk/recepty/rozok-domaci-rozkus-domesticus-fotopostup/45551-recept.html

    Strapaté acidkové žemle (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Na konci kysnutia by malo cesto vyzerať takto:

    Strapaté acidkové žemle (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Rozdelíme ho na dve časti, necháme ešte 5 minút oddýchnuť. Potom každú časť rozdelíme na 4 menšie.

    Strapaté acidkové žemle (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Z každej vytvarujeme žemličku a okraj narežeme.

    Strapaté acidkové žemle (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Poukladáme na plech vystlatý papierom na pečenie, pokropíme vodou, prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme kysnúť cca 30 minút. Za ten čas si predhrejeme rúru na 250 stupňov. Na dno rúry dáme starší pekáč, do stredu rúry dáme zohriať pekáč, na ktorom sa budú žemle piecť. Vykysnuté žemle opäť postriekajte vodou a ak chcete, posypte napríklad sezamovými semiačkami. Z rúry vytiahnite horúci plech a žemle naň spolu s papierom opatrne prešuchnite. Pracujte čo najrýchlejšie. Žemle na horúcom plechu vložte do rúry a do starého pekáča, ktorý ste dali na dno rúry nalejte cca 2dcl vody. Rúru hneď zavrite. Pečte cca 20 minút, kým žemle nechytia zlatohnedú farbu.

    Strapaté acidkové žemle (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Nechajte vychladnúť na mriežke a vychutnávajte :)

    Strapaté acidkové žemle (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu

afataga
a coze sa Cecilovi take strasne pritrafilo? nech mu je etanol lahky :-), zemlicky su pekne, skoro ako na jedenie :-)
elysa
tiež myslím, že Cecil nechýbal pri výrobe... chutno vyzerajú:-)
anina6
nádherné žemličky, voňajú až sem. dobrý nápad, vyskúšam.
irenaw
škoda Cecila, ak chceš rýchlo kvások, kúp sušený v zdravej výžive, za dva dni je funkčný, mám tu recept na žemle z kupovaného kvásku, návod na obale bol nepoužiteľný. pekne si napiekla aj bez kvásku :-)
eviana
@boise... teeeeda dievča, Tebe to ale krásne pečie, vyzerajú fakticky veľmi chutne, chrumkavo, voňavo... no proste mňam :)
pusta
nádhené žemličky sa ti vydarili, veľmi sa mi páčia naozaj - vzhľadom i zložením (y)
mariamka
utesene kvetinky, urcite fajne vlacne, cecil moze zavidiet :)
irenaw
Cecil bol riadny trkvas, že ťa opustil, s tebou sa mohol vyjašiť ;-)
marianne
neviem ci je to dusickami,ale aj mna matilda opustila....:-(
mas ich pekne...:-)
boise
Ďakujem za komentáre :) Cecil to zabalil náhle a bez upozornenia, asi sa urazil že posledne som z neho robila hlavne lievance :) Čo už, pokúšala som sa 3 dni resuscitovať, ale bezúspešne. A tak v pondelok zakladám nového fešáka. Meno sme mu zatiaľ s manželom ešte nevybrali :D
mariamka
no ja neviem, ci sa slovensky kvasok neurazi za take exoticke mena, asi hned zetanoluje, co takto Janko Jozko alebo domacke Naci?
hannah22
a čo tak Ďoďko.... ale žemličky máš prekrásne... za 5*... idem vyskúšat a hlavne chcem ochutnat.... :))
lyali
Aj mne sa páčia Tvoje, náhodou pekne učesané, žiadne strapaté, kvetinky :-) A tie by som skôr pokrstila menom - dákym slovenským ľúbezným :-)




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia