Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly fotorecept

pusta - fotkapusta, 28. septembra 2013
Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept)
Foto: pusta

Na internete je viac chlebov označených ako Írsky chlieb. Ide o nekysnutý chlieb bez droždia alebo kvásku, ktorý sa ľahko a rýchlo pripraví. Vybrala Zobraziť celý popisNa internete je viac chlebov označených ako Írsky chlieb. Ide o nekysnutý chlieb bez droždia alebo kvásku, ktorý sa ľahko a rýchlo pripraví. Vybrala som tento recept a vyskúšala som ho. Írsky chlieb som pripravila zo špaldovej múky a jogurtu, miesto kvásku sa dáva soda bicarbona. Chlieb má chrumkavú múčnu kôrku, je nadýchaný, mäkkučký a vláčny i na druhý deň, vynikajúcej chuti, je veľmi zdravý a je požehnaním pre chorých s tráviacimi ťažkosťami, zoslabnutých a diabetikov i zdravých.

1 chlieb
porcia
15 minút
príprava
50 minút
na 190 °C

Suroviny

450 g
1 ČL
1 ČL
1 ČL
500 ml (jogurt grécky hustý)




Postup

  1. 1

    Do vandlíka som dala preosiatu špaldovú múku, cukor, soľ a soda bicarbonu.

    Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Pridala som hustý biely neochutený biely jogurt, mala som domáci vlastný, môžete použiť aj kupovaný, najlepšie hustý jogurt gréckeho typu.

    Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Zmes som začala jemne premiešavať vidličkou, kým sa nespojilo v hladké, polomäkké, lesklé cesto, ktoré som vo vandlíku len jemne vytvarovala do guľatého bochníka. V žiadnom prípade sa nesmie vypracovávať a vonkoncom sa nesmie miesiť!!!

    Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Pomúčenými rukami som ho preniesla a dala do jenskej misy, ktorú som vystlala pečiacim papierom, cesto trošku lepí. Jenskú misu pred pečením netreba vyhriaťn v trúbe!!!

    Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Vrch cesta som posypala 3 PL špaldovej múky, nemusí sa posypať múkou.

    Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Piekla som ho v trúbe vyhriatej na 190 stupňov C 50 minút.

    Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Chlieb sa vdaka pečiacemu papieru ľahko vyberie z jenskej misy, dala som ho úplne vychladnúť na mriežku.

    Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Pohľad z blízka na prierez chlebíkom, dobre vidno, že je ľahučký, nadýchaný, pórovitý s veľkými okami.

    Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Prierez chlebom. Predchádzajúci chlieb sa minul, potrebovala som rýchlo a prakticky bez námahy upiecť dobrý chleb, ktorý má aj vynikajúcu chuť a podarilo sa. Na povrchu dobre je vypečená kôrka s múkou a vo vnútri mäkkučká nadýchaná a vzdušná striedka.

    Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Môj starý hriech - patka zase pre mňa :D

    Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Chlieb sa výborne krája a je vláčny i na druhý deň. O špaldovej múke som už viackrát písala, aké má vynikajúce vlastnosti, obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, aminokyslín, má nízky glykemický index, pozitívne ovplyvňuje imunitný systém, je ľahko stráviteľná, má úžasnú chuť, je mimoriadne vhodná z dietetických dôvodov pre ľudí s diabetom, s tráviacimi ťažkosťami a pre zoslabnutých chorých, ale aj zdravých. Navyše neobsahuje tento Írsky chlieb droždie, teda nenadýma, obsahuje kyslo-mliečny produkt - jogurt a môžu ho konzumovať aj tí, ktorí z akýchkoľvek dôvodov nesmú mlieko.

    Írsky chlieb zo špaldovej múky - nemiesený, nekysnutý a rýchly (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu

eviana
Wooou... nádherný chlebík milá @pusta... presne o tomto "sódovom írskom chlebíku" nám rozprával náš priateľ z Írska... sme si sľúbili, keď príde na SK na návštevu, že ho spolu skúsime upiecť... ďakujem za krásny recept s ako vždy od Teba s dokonalým pracovným postupom a fotodokumentáciou... ukladám, určite vyskúšame... ďakujem, chválim, tlieskam a všetky hviezdy Ti zaň veru patria ♥
frezia
Este som chlieb nikdy nepiekla,ale tento vyskusam. Ukladam.
pusta
@martina34 , kľudne použi iný kyslo-mliečny produkt a bude vynikajúci tento chlebík
piekla som v neprikrytej jenskej mise, teda bez pokrievky. ani som jenskú misu predtým nepredhriala. v tom je rozdiel od pečenia iných nemiesených chlebov a obrovská výhoda.
pusta
@frezia , spokojne vyskúšaj, určite budeš veľmi spokojná :-)))
raz treba začať, neboj sa toho, je to naozaj ľahké.
dakujem za uloženie do kk.
1x erisam
pusta
@eviana , sama som neverila, že bude taký fantastický ten Írsky chlieb, je priam na nerozoznanie od kysnutého chleba, oveľa ľahší na prípravu, nenáročný, nemiesený, nekysnutý, veľmi rýchly, nadýchaný, mäkkučký, dobre sa krája a mimoriadne chutný.
vidím, že sa vyznáš...odkáž svojmu priateľovi do Írska, že som ho upiekla a nemôžem ho vynachváliť!!!
dakujem za úžasné ocenenie mojej práce a pochvalu.
1x jeja11
eviana
Moja milá @pusta , ak dovolíš, vložím link na tento Tvoj chlebík priateľovi na FB - nech ho so svojou drahou tiež naštudujú (ona mu to aj preloží do ANJ) ... ešte raz obrovské ďakujem, si poklad ♥
pusta
moja milá @eviana , budem len rada a napíš mu, že z mnohých možných regionálnych variant som vybrala práve tento a som Írskym chlebom priam nadšená, inak poteší ma veľmi aj jeho receptík -:)))
srdečne ich pozdravujem do Írska :-)
dakujem ti.
danila
prekrásny chlebík, určite ho vyskúšam, už je uložený aj ohviezdičkovaný
ubka
nekomentujem..hviezdičkujem plným počtom :-))
pusta
@danila , dakujem ti za krásne hodnotenir,uloženie a ohviezdičkovanie.
ak ho upečieš, budeš veľmi spokojná. :-)))
pusta
@ubka , tvoj "nekoment" hovorí za šetko :-)))
dakujem za nekoment i za hviezdičky.
radost
no čo už-lenivá som-taká...
preto ma tento rýchlochlebík láka..
veru skúsim..lebo musím..
musím vedieť jeho chuť..
zvedavá som..
anjel @pusta pri mne budˇ...:-)
havino
ja odpadnem @pusta , aký parádny, ja ho určite vyskúšam, ved vieš, že pečiem chleby, ako na páse a ak bude k svetu, tak budem nadšená. Tvoj vyzerá výborne, 5 *
radost
ešte otázka @pusta...
tá špaldová múka je podmienkou dobrej chuti...alebo môže byť..aká..??
neviem-či tu špaldovú kúpim..a nechystám sa do mesta v najbližšej dobe..
havino
@radost moja, ak si mimo mesta špaldovú asi nekúpiš, píšem síce mimo receptu, snad sa @pusta hnevať nebude, ale špaldovú pre manžela dia doslova musím, no musím, chcem, je výborná pre neho aj tá semolinova, semolinovu len metre dostať a teraz si idem na špaldovú, no nekúpila som nikde zas, že nevozia, že už ani nevedia či bude, bola a nevedia kedy bude, ani tam ani tam, ani inde, no poraziť ma už ide, čo je dobré, zdravé, človek si chce kúpiť a nie je toho, nechápem už naozaj, tak som ju nakoniec zas len v metre, preto sa obávam, že mimo mesta asi nekúpiš
natba
Tip na nakup - Semolinu som dnes kupila aj v Bille-z mlyna sladkovicovo:-)
natba
...."chlebari" sa snad potesia:-)
leomax
V priebehu pár dní také perfektné recepty na chlieb....milá @pusta , nemám slov. Presne tieto suroviny (špaldová múka, jogurt) som už použil párkrát, ale v pekárničke a s droždím. Dalo sa to jesť, ale z ďaleka to nevyzeralo tak krásne, ako toto tvoje dielo. Takže, v najbližšej dobe sa pokúsim urobiť presne podľa tvojho receptu, so sódou bikarbónou a upečený v (aj po našom) trúbe. Potom sa snáď pochválim.
tatranka
Tento chlebík si veru vyskúšam.Predsa musím vedieť ako chutí Irský chlebík.Určite sa ja veru do Írska nedostanem.Ďakujem @pusta za pekný a chutný chlebík.
1x soncya
jerica
K RECEPTU , NEMÁ CHYBU, HODNÝ VYSKÚŠAŤ :-)
2254_1348559633 - profilový obrázok
goe
goe
Určite vyskúšam. Rozšírim moje recepty na chlebíky. Dávam ti *****.
pusta
@radost moja :-) budem pri tebe, neboj...
tiež, ked lenivá som taká,
tak ma taký chlebík láka... :D
krásne veršuješ...dakujem ti
si veľmi milá :-)))
pusta
@havino , pánabeka :D tušila som to, že to je chlieb pre teba :-))) myslela som presne na teba, lebo viem, že ty pečieš chleby a práve takéto potrebuješ - dúfam, že mi to veríš!!!ale celkom vážne, áno :-))) a som rada...
dakujem za pochvalu i za *****
pusta
milý@kimlo , vieš, že ma veľmi poteší, ak vyskúšaš aj tento chlebík, určite budeš spokojný, je vynikajúci aj chuťovo.
apropos, kde je tvoj kváskový chlebík? veru, čakám netrpezlivo na tvoj receptík...s kváskom som ešte nerobila a iste potešíš aj iných...
dakujem ti za 5*****
1x regri
pusta
@radost moja, ak ide o špaldový chlieb, špaldová múka je podmienkou :-)))
ja som ju kúpila v tescu za 1,59 eura za 1 kg, chlebová múka T 630
pridávam foto pre teba:


ale ak ju nezoženieš, kľudne použi hladkú pšeničnú múku 00 extra špeciál, ale potom počítaj s tým, že nebude mať ľahko orieškovú chuť špaldovej múky, ani jej vynikajúce liečebné účinky a vlastnosti, chlebík bude sííce výborný, ale kvalitatívne na inej úrovni.
skúsiť môžeš, prečo nie? :-)))
pusta
@havino , samozrejme, že sa nehnevám...diskusie k receptu sú na to, aby sme si poradili a navzájom sa informovali o užitočných veciach :-)))
dobre vedieť, že aj v metre.
ja som kúpila v tescu za 1,59 E/1 kg - vid fotku pre @radost
vdaka ti za to, že si sa podelila, tánička naša :-))
pusta
@natba , vdaka za tip na Semolinu, dobre vedieť, že už v Bille majú...
naša dobrá duša @havino , nás informovala, že od septembra ju budú predávať v Bille, Tescu a ešte niekde okrem metra. do včera ešte nebola, ale už je. :-)))))) huráááá :D
takéto informácie sa vždy zídu.
dakujem, a asi nie iba za seba.
radost
@pusta...vdaka..
podľa receptu tu na VARECHE robím tzv.hrubé lokše..alebo pežgovníky-dve - tri autorky tu dali recepty-a veľmi nám chutia..tak ma zaujalo-že je možné aj chlebík-prípadne väčšie žemle..??..pokúsim sa kúpiť múku špaldovú..aj tú semolinovú..a porovnať chuť../cena sa porovná hned pri pokladni,no chuť až po upečení..:-)/
želám požehnaný pohodou a radosťou deň...
pusta
@nathba , máš pravdu, nás "chlebárov" si naozaj veľmi potešila.
ešte raz dakujem.
pusta
@radost naša, jasne, že môžeš už pri kase porovnať cenu, a chuť po upečení. :-)))
vieš,l včera som piekla zo špaldy a semoliny aj žemle a štangličky - sú vynikajúce, receptík samozrejme pridám :-)))
teba zase pekne poprosím, keby si sem pridala link na tzv. hrubé lokše...alebo pežgovníky. iste potešíš aj ostatných :-)))
dakujem ti.
pusta
@radost moja milá - ty dobrá duša naša, ty si neskutočne rýchla - bleskovka :-))) - len som zamiesila chlebík a už to u je :D
veľmi pekne ti dakujem za priložené linky.
aj ja ti želám krásny pohodový a ničím nerušenú sviatočnú nedeľu :-)))
pusta
@lucia2409 ,, ak to má byť špaldový chllebík, špaldová múka chlebová T 630 je podmienkou...
ale ak chceš, kľudne použi pšeničnú múku hladkú 00 extra špeciál, ale potom počítaj s tým, že to bude chuťovo i kvalitatívne iný chlebík :-))
pozri moje komentíky, ktoré som napísala dnes našej dobrej varecháčke @radost.
tam som to rozpísala podrobne.
skúsiť môžeš, prečo nie?
kimlo
Kvaskovy chlieb som piekol vcera, mam niekde fotky z minulych peceni, spracujem recept a uverejnim.
pusta
@kimlo , veľmi sa tešíííímmm :-)
spracuj a uverejni prosím!! ak môžeš, popíš podrobe aj kvások :-)))
dakujem ti.
rela
Dalsi chlebovy skvost...
pusta
@leomax , áno rozbehla som sa v posledných dňoch s rôznymi druhmi chleba i pečiva, tiež ma to prekvapilo :-)))
mám síce pekárnčku, ale s jogurtom by som v nej nerobila, predsa len má hustejšiu konzistenciu mlieko a ako voda.
okrem toho cesto lepí trošku a práve tento chlebík vyžaduje určitý cit v prstoch rúk, navyše sa nesmie vypracovávať a už vôbec sa nesmie miesiť!!!
skús ručne a klasicky v trúbe, neboj sa toho!!! výsledok bude famózny, aj chuťou sa ti odmení, to mi môžeš veriť :-)))
veľmi ma poteší, ak sa mi pochváliš :-))) držím palce a dakujem ti.
pusta
@tatranka , nie je nutné dostať sa k vôli chlebíku do Írska :-) aj keby nebolo od veci.
poteší ma, ak vyskúšaš a poprosím, daj vedieť, či si bola spokojná...
dakujem.
pusta
@jerica , dakujem za užitočné linky, iste pomôžu aj iným.
niet nad čerstvo a dobre zomletú múku, ešte k tomu pred tebou :-)))
tých pár centíkov navyše v cene za 1 kg by som si rada priplatila :-)))
pusta
@goe , budem rada, ak vyskúšaš :-)))
a dakujem za 5*****
pusta
@janikbj , hej, máš pravdu, Írsky chlieb je veľmi vďačný chlebík.
biudem veľmi rada, ak vyskúšaš tento chlebík:-)))
dakujem ti za priložený link a toto určite vyskúšam aj ja :P
pusta
@terinka55 , dakujem za pochvalu, je nádherný :-))) a dobručký.
dakujem aj za 5*****
pusta
@rela , pravdu máš, je to ďallší chlebový skvost :-)))
dakujem.
mamatata2
Milá @pusta pripájam sa k pochvalám a určite vyskúšam. Vďaka za krásne spracovaný recept.
anina6
tvoj recept si ukladám, veľmi sa mi páči, neskutočne krásny chlebík.
dominikjarka
Uz som skusala vela krat robit chleba, ale nie vzdy sa podaril, tak toto isto vyskusam, este by som sa chcela spytat ako sa vola ta muka. Dakujem
pusta
@anina6 , som rada, že sa ti chlebík veľmi páči, áno, je naozaj krásny, vydaril sa.:-)))
dakujem za uloženie do kk i za pochvalu.
pusta
@dominikjarka ,nuž to sa stáva, aj mne sa niekedy vydarí, aj nevydarí...väčšinou príčinou nevydarenia býva nekvalitná múka a u kysnutých chlebov aj droždie nezriedka.
neboj, tento sa ti určite vydarí.
múka sa konkrétne volá: Špaldová múka hladká chlebová T 630, vyššie nájdeš v komentíkoch aj jej fotografiu.
budem rada, ak tento chlebík vyskúšaš :- )))))
dakujem ti.
fineliving
krása, krása a ešte raz krása :)
tento chlebík určite vyskúšam. chcem sa len spýtať, či musí byť pečený v jenskej miske, lebo ju doma nemám :(. mohla by som ho upiecť aj v smaltovanej?
pusta
@finneliving , neviem ti to povedať s istotou. ale ked sa zamyslím, tak prečo nie? mnohí pečú chlieb v smaltovanom riade - ale nevymazávaj ho tukom, len ho nezabudni vystlať pečiacim papierom, nepredhrievaj ho a bez pokrievky peč!
myslím, že jenská misa nie je podmienkou.
potom mi povedz výsledok, poprosím. :-)))
dakujem ti za pochvalu.
hannah22
pusta dakujem aj ja za tento recept, tvoje recepty sú výborné,používam ich .... ja pečiem tiež v jenskej mise a bez problemov ,ak robím z viac múky používam aj rímsky hrniec a podaril sa mi, dokonca som raz použila aj liatinový hrniec a tam bol chlebík velmi fajnový, korka pekne pripečená , chutila nám.... :))
pusta
@hannah22dakujem ., dobre sa darí pečeniu chlebov aj v rímskom hrnci, liatinový hrniec, to je absolútna špica, ten by som odporúčala aj @fineliving :-)))
teší ma, že moje recepty považuješ za výborné.
dakujem za úžasné hodnotenie mojej práce a uznanie.
veľmi si to vážim.
beabea
Nadsene som vyskusala chlieb bez kvasnic, odporucam, je perfektny, zdravy, nadychany a chutny. Nam by chutil viac slany (dve cajove lyzicky), a pridala som aj drveny kmin (aby to nebolo az take irske :-)), nabuduce dam aj mlete lanove semienka. Zahadou mi je miesenie vidlickou, to som nezvladla a musela som dnu strcit ruku (na styri premiesania, aj tak som mala vycitky, ze mam cesto malo premiesane), chlieb nie je taky vysoky ako na obrazku, ale aj tak nadychany. Prvu polhodinu som bola nestastna, lebo chlieb sa v rure vobec nehybal, ale po nej uz ano. Tiez som ho piekla dlhsie - hodinu a pol - v antikorovom hrnci s papierom na pecenie. :-) PALEC HORE! :-)
sracz
... tri "famózne" chlebíky, milá @pusta a naviac v domácom predvedení, tak to teda u mňa boduješ a naplno! Ja už som naozaj chlebopečivo, haluškorezancovo a palacinkovo"buzagrískový", no peceň chleba ob deň ba som asi nezvládol. 24, 26, 28. 9. 20. 13 a mám šesť čísiel do LOTO_a!
malusa
Paci sa mi velmi tento chlebik,rychla priprava a vysledok vynikajuci a urcite chutny.
pusta
@beabea , veľmi ma teší, že sa ti tak vydaril. vidíš, aj si ho vylepšila podľa svojej chuti :-)))vidličkou, lren zľahka spojíš múku s jogurtom. potom len jemne vytvaruješ rukou.
nesmie sa vypracovávať, a vôbec sa nesmie miesiť!!! potom nenabehne a nebude vzdušný, kyprý a ľahký. to pečenie ti predlžil antikorový hrniec, ale vynašla si sa :D
dakujem za úžasnú pochvalu.
havino
som sa vrátila @pusta k tvojmu chlebíku, že či som si ho uložila, prečítala som komentáre a že tri chlebíky sracz píše, idem pozrieť u teba. Dnes som nešťastná, neposlúcha ma kvások, neviem si rady, nefunguje mi, či čo robím zle, neviem sama. Ja aj tú špaldovú, nie že takej chlebovej som tu ešte nevidela a to mám presnorené obchody kvôli múkam, ale ked je, je len celozrnná a hladka aj za to chvala bohu, ale je najlacnejšia v tom metre za 2,20 eur.
pusta
milý@sracz , maratón pečenia rôznych domácich chlebov a pečiva skončil až dnes &.D receptíky ešte prridám...chýba mi foto a postup tvojho chlebíka - ešte si ho nepridal. :-)))si strašne milý - nech ti to Loto vyjde, vyhraj!!! :-))))) prajem ti to úprimne zo srdca, priateľ môj vzácny!!!
vážim si veľmi, že práve u teba bodujem :D
dakujrem.
pusta
@malusa , som rada, že sa ti chlebík páči.
áno, rýchly, jednoduchý a vynikajúci.
dakujem.
pusta
@havinko môj, nebud smutná - to je iba deň blbec, zajtra aj na teba sa usmeje šťastíčko, neboj moja :-)
áno, sú to 3 chlebíky, ešte pridám receptík na pečivo z tejto múky, dnes mi to nevyšlo.
kvások sa niekedy nemusí podariť - najčastejšie je to múkou - použila by som ražnú chlebovú T 930.
dnes som zistila, že špaldovú T 630 teraz nemá ani tesco, ale vraj semolinu majú v Bille.
pozrela som sa do Mlynov Grznár Zrno - Velké Hoste, majú internetovú predajňu, kde bola táto špaldová múka hladká T 630 uvedená, ako novinka, momentálne je vypredaná. predpokladám, že je to len otázka pár dní a doplnia, lebo oni vyrábajú túto múku. cenovo je prístupná. pošlú ti ju na dobiierku domov.
už som kupovala u nich múku a majú naozaj veľmi kvalitnú.
nemusíš kupovať v ich inernetovom obchode /tam nájdeš aj cenník/, môžeš objednať priamo v mlyne aj telefonicky - pozri si ich adresu a sortiment - majú veľmi široký výber. bola som s nimi mimoriadne spokojná.
dúfam, že som ti aspoň trocha pomohla.
prajem ti pekný kľudný pohodový večer, tánička. :-)))
pipnat
vyzerá super chutne:)dá sa použiť aj celozrnná múka špaldová?alebo aspoň pol na pol...
pusta
@pipnat , iste sa dá použiť aj celozrnná špaldová múka, ale menej ako pol na pol, ideálne asi 10% celozrnnej špaldovej múky a zvyšok inej - nie celozrnnej múky.
ak však použiješ celozrnnú špaldovú múku, počítaj s tým, že chlieb nebude ľahučký, nadýchaný, s pórovitou štruktúrou a veľkými okami, ale bude mať hutnú štruktúru.
je len na tebe, ako sa rozhodneš.
zmení sa aj výsledný chuťový efekt, pekárenské a iné vlastnosti..


radost
@pusta...zdrav ím...
dnes som obiehala obchody u nás..v jednom špaldová múka za 3,50 / 1kg...v Jednote sa mám staviť v stredu-tam majú - teda budú mať pod 3,. eurá...takže tvoja cena je nedostupná...ale-ked sa rozhodnem-kúpim...
pusta
@radost , nuž asi budeš mať pravdu, zmizla z predajní záhadne asi pre zvyšovanie cien.
konkrétne táto múka v e-shope mlynov Zrno Grznár má uvedenú cenu
1,83 E/za 1 kg v papierovom balení, ...lenže je vypredaná.
skúsim pridať skopírovaný obrázok:

v 1 kg papierovom bielom vrecku
Vyrobená z BIO pšenice potravinár- skej špalda Triticum spelta. Múka špaldová tmavá chlebová je určená ako prídavný komponent do chlebového cesta, prípadne posúchov a celozrnných cereálnych výrobkov na obohatenie. Múku z pšenice špalda môžeme nazvať aj múkou našich predkov. Je to vhodná potravina aj do našej modernej doby.
[ DETAIL - 93. BIO špaldová múka chlebová hladká /vypredané/ ]
Záruka: 5 mesiacov Výrobca: MLYN ZRNO
Cena: 1.83 € s DPH (55.13 SKK)
Vložiť do košíka

v 1 kg papierovom bielom vrecku
Vyrobená z BIO pšenice potravinár- skej špalda Triticum spelta. Múka špaldová tmavá chlebová je určená ako prídavný komponent do chlebového cesta, prípadne posúchov a celozrnných cereálnych výrobkov na obohatenie. Múku z pšenice špalda môžeme nazvať aj múkou našich predkov. Je to vhodná potravina aj do našej modernej doby.
[ DETAIL - 93. BIO špaldová múka chlebová hladká /vypredané/ ]
Záruka: 5 mesiacov Výrobca: MLYN ZRNO
Cena: 1.83 € s DPH (55.13 SKK)
Vložiť do košíka

majú aj iné špaldové múky a zrná špaldy.
pusta
zrejme sa na foto pomýlili, lebo na obrázku k tejto špaldovej múke je
múka amarantová:


pusta
až teraz som si všimla, že špaldová múka - tá naša je vpravo vzadu :D
tonicka53
Vyzerá fantasticky ten írsky chlebík ! a idem ho vyskúšať /ak zajtra dostanem kúpiť v Tescu špaldovú múku :-) / vďaka @pusta , že si ho sem pridala a dávam ti 5*
evanaaa
No, konečne som sa dostala na radu aj ja, pomedzi všetky tie komentáre......vidíš, @pusta , akú revolúciu si s tým tvojim - teda írskym- chlebíkom spravila, ale urobila si mnohým radosť pridaním receptu naň, a samozrejme aj mne, ja chleby nepečiem, nemám odvahu, len jeden pokus bol kedysi aj ten nestál za nič, skončil v smetiaku, ani muž ho nevidel......ja špaldovú múku doma mám vždy, ale teraz vidím, že nie je múka ako múka, myslím tá špaldová, že to musí byť chlebová hladká, mám aj celozrnnú strednú, kupujem jch v Kauflande, tak sa tam musím po nej podívať, a teraz som si pozrela, akú to vlastne doma mám, nuž je to: Biomila, celozrnná, špaldová, hladká - tak sa ťa pýtam, či môže byť aj táto. A ešte, ak by som chcela kombinovať s inou, nemala by byť, ako píšeš celozrnná, čiže asi ani tá špaldová.....a s akou by som ju mohla kombinovať? Ja aj manžel sme diabetici, biele chleby nejeme aj keď ani tie tmavé nie sú zárukou, že budú zdravé ( prifarbované karamelom, ap.), preto by som nabrala odvahu a skúsila tento chlebík upiecť.
evanaaa
......a použila by som grécky jogurt, tiež z Kauflandu, jenské misky mám. Píšeš, že ju netreba predhrievať, ale rúru asi ano, nevkladám tú jenskú misu do studenej rúry? A ďakujem za odpoveď, aj za radu.
pusta
@evanaaa , 1. najlepšie by bolo, ak by si mala špaldovú múku chlebovú múku hladkú T 630
2. ak ju chceš skombinovať s inou múkou, samozrejme môžeš. s akoukoľvek bielou múkou - hladkou extra špeciáol 00, chlebovou, inou. avšak asi z hľadiska diabetu asi chcieť nebudeš.
3. môže byť aj z celozrnnej špaldovej múky hladkej celý chlebík, avšak nebude mať nadýchanú štruktúru, ale bude mať hutnú konzistenciu, čo pre diabetika nemusí byť prekážkou.
vak zvolíš toto, osobne by som pridala na toto množstvo múky okrem soda bicarbony ešte 1 balenie prášku do pečiva a potom bude iste kyprejší.
3. veľmi dobre sa kombinuje špaldová múka hladká chlebová s múkou semolinou durum, obe majú nízky glykemický index a s cestom sa úžasne pracuje, pri Írskom chlebe ho vlastne nesmieš ani vypracovávať a vôbec ho nesmieš miesiť.
včera som pridala recept na Pečivo zo špaldovej múky a zo semoliny, kde som skombinovala šopaldovú múku - 350 g so semolina durum múkou 150 g, štruktúru dobre vidíš na priereze.
 varecha.pravda.sk/recepty/pecivo-zo-spaldy-a-semoliny-zem...

4.ak sa rozhodneš pre kombináciu celozrnnej špaldovej múky s inou hladkou múkou, tak celozrennej múky nie je vhodné dať viac ako 15 - 30% celkového množstva múky.
jenskú misu netreba predhrievať, len ju vystelieš pečiacim papierom /chlieb sa neprilepí a ľahko sa vyberie z nej ev. vyklopí/, pečie sa bez pokrievky pri uvedenej teplote vo vopred vyhriatej trúbe na túto teplotu. čas pre istotu odsleduj na vlastnej trúbe.
dúfam, že som pomohla, pokiaľ viem múku semolina durum majú teraz v Bille.
grécky jogurt je v pohode, prajem ti zdarné pečenie a držím palce :-)))
pusta
@toni čka53, ten chlebík fantasticky vyzerá a aj fantasticky chutí.
len neviem, či práve v tieto dni kúpiš špaldovú múku, dnes som ju tam nevidela. zrejme ide len o výpadok v distribúcii, ale hádam zoženieš aj inde.
dala som sem link aj ja, aj @jerica...
verím, že áno a verím, že sa ti vydarí tiež a budeš veľmi spokojná-
Dakujem za 5*****
1x analu
havino
@Iby , dakujem za odporúčanie na Mlyn, idem prešmírovať, obvolám kedy bude čo bude, dám aj tu k tebe vedieť. Rada by som si tú špaldovú chlebovú zaobstarala. Ja som v metre v Žiline kúpila 4 kg špaldovej hladkej a 4kg celozrnnej špaldovej, no ale idem aj tak pozrieť, ak by sa aj lacnejšie oplatila od nich. Vdaka za správu. Aj tak ma to strašne irituje,hlavne, že všade sa píše o zdravej výžive, ide človek k dia lekárovi, povie zdravo sa stravujte, cukor bude dobrý a múky okrem tón bielych v obchodoch pomaly nie to a ked, predražené v raciolkach, že to ani nie je možné už, čo napriklad aj za tu špaldovú pýtaju, skoro celé 3 eurá.
pusta
@t ánička, súhlasím naprosto s tebou.
tie ceny ma neskutočne irritujú
napísala som ti na chat, možno ťa to poteší :-)))
evanaaa
Milá @pusta , ďakujem ti za obsiahly komentár, vlastne, za rady, ktoré mi veľmi pomôžu, aj za to, že si sa unúvala mi to takto obšírne vysvetliť, budem sa toho držať. Počkám a budem hladať práve tú múku, ktorú si aj ty použila - chl. špaldovú hladkú, prípadne, kým ju nájdem, využijem aj iné tebou spomenuté varianty, veď ako diabetička som navyknutá jesť aj hutnwjšie chlebíky, tie nadýchané sú už minulosťou. Dnes som v Bille videla aj tú semolinu, váhala som, ale možno si ju kúpim, iste sa mi zíde, je dobrá aj na cestoviny a iné.
peta5
ahoj @pusta dnes idem piecť tvoj chlebík tretí deň po sebe, tak nám chutí a ja si zvlášť ešte pochvalujem dokonale jednoduchú prípravu. konečne som sa dostala k pc aby som ti napísala pochvalu za recept, ale ako vidím všetko tu už bolo povedané. takže dokonalé, dokonalé a dokonalé. 5 hviezdičiek už máš. ozaj sa oplatilo skúsiť niečo nové.
chcem sa ale aj tak opýtať: mám doma asi 5 kg celozrnnej špaldovej múky hrubej. šlo by to aj s ňou?
pusta
@peta5 , to ma prekvapilo teda, už 3.deň po sebe ho ideš robiť...ani nevieš ako ma to teší :-)))
na tvoju otázku ti môžem poradiť toto:
1. môžeš kľudne použiť aj celozrnnú špaldovú múku, ale potom počítaj s tým, že bude hutnú štruktúru.
2. vhodnejšie je kombinovať celozrnnú múku s inou hladkou múkou, a síce tak, ako som podrobne rozpísala v svojom komentári pre @evanaaa 1. oktobra 2013 o 07,45 hodine - pozri tam-
3. ak chceš nadýchaný a ľahký chlieb, použi len akúkoľvek inú hladkú múku, najlepšie chlebovú.
dakujem za tvoje úžasné hodnotenie, 5**** a nech sa ti daríííí :-)))
marikafil
ja som ho upiekla zaťovi, aj keď len z pšeničnej múky, nádherne rozváňal a nevydržali sme čakať, kým vychladne, tak sme to riskli a samozrejme sa trochu lepil na nôž - ale chutil fantasticky, len tak s maslom a s čerstvou paprikou - a čo ma dostalo do kolien, zať tú zvyšnú polovicu odfotil a hodil fotku na svoj blog:-) teraz som už doma, tu mám aj špaldovú múku, takže vyskúšam podľa originálu...ďakujem za skvelý, úplne "blbovzdorný" recept!
pusta
@marikafil , verím, že aj z pšeničnej múky bol úžasný a nedivím sa, že sta nevydržali, kým vychladol. hlavne, že chutil fantasticky.
no prosím, maminky už aj svojim zaťom tento vynikajúci chlebík vypekajú :-))) čo ma len nesmierne teší.
no toto aj mňa dostalo do kolien, že tvoj zať hodil fotku Írskeho chleba na svoj blog - že dakujem a pekne ho pozdravujem a teší ma to :-)
a prosím, či by ju nešanoval hodiť aj sem? :D
ak vyskúšaš podľa originálu, môžeš porovnať - poprosím daj vedieť.
dakujem za úžasnú správu a krásnu pochvalu.
p.s. už mi viacerí písali, že moje receptíky sa potulujú aj inde na internete :-)
aalena
zajtra pečiem: chýba mi len jogurt. už sa teším. Špaldu milujem.
pusta
@aalena , ja si vyrábam jogurt sama, mne teraz chýba zase špalda :D
dúfam, že dnes pečieš a aj bude chutiť :-)))
držím ti palce a poprosím daj vedieť, či si bola spokojná?
dakujem ti.
mary81
vyzera to skvele, dala by sa pouzit pohankova muka namiesto spaldovej a jogurt sojovy?
nelisa
Chlebík sa podaril, pridala som trošku viac soli, nabudúce prisypem rascu a nejaké to semienko.
pusta
@mary81 , tak som ho ešte nerobila,
ale skúsiť iste môžeš. :-) potom sa podeľ o svoju skúsenosť s nami.
dakujem.
pusta
@nelysa ,to je super, iste ho vylepšíš rascou + nejaké semienka. úprimne sa teším s tebou a gratulujem!
dakujem za potešujúcu správu.
pusta
@marianne , mám nesmiernu radosť z toho :-)
dakujem ti za všetky povzbudivé slová,
ursula4
@pusta ,tento chlieb sa ti veľmi vydaril.Piekla som ho už 3x a všetkým chutil viac ako chlieb s kvasnicami.S tvojím dovolením som recept poslala aj do ČR.
havino
@pusta , na fotke je japonsko - írsky chlieb :-) japonský Ťan - Ťon som zamiešala do cesta na írsky chlieb. No, ako ucapkaná rýchlovka je chutný. Vyzerá ubito, ale v skutočnosti je mäkký, striedka mi taká koláčová príde, kôrka je. Robila som z celozrnnej špaldovej. Ked ozaj doma niekomu pochybí chlieb, odporúčam. Ja som zvyknutá na iné už kváskové chleby, no ale




havino
odoslala som ani neviem ako, dokončím: Ked ozaj doma niekomu pochybí chlieb, nie to času na kysnutia, odporúčam. Ja som zvyknutá na iné už kváskové chleby, no ale aj tento je chuťovo dobrý.
pusta
@havino - ak by si chcela mať chlebík nadýchaný, ľahučký s početnými veľkými okami, potom vrelo odporúčam múku špaldovú hladkú chlebovú T 630, tiež vynikajúca pre diabetikov :-)
ale ak si použila celozrnnú špaldovú múku, tak tiež ok.
lenže ak smiem poradiť,do Írskeho chleba sa Thang Zhong veľmi nehodí, lebo Írsky chlieb sa nemá vymiesiť vôbec a na druhej strane Thang Zhong potrebuje veľmi dôkladné miesenie.
napriek tomu tvoj chlebík vyzerá úžasne :-) blahoželám ti, @tanicka. (y)
som rada, že tento chlieb odporúčaš aj iným . :-)
dakujem za pridanie nádherných fotografií tvojej skvelej práce
pusta
@havino - ak by si chcela mať chlebík nadýchaný, ľahučký s početnými veľkými okami, potom vrelo odporúčam múku špaldovú hladkú chlebovú T 630, tiež vynikajúca pre diabetikov :-)
ale ak si použila celozrnnú špaldovú múku, tak tiež ok.
lenže ak smiem poradiť,do Írskeho chleba sa Thang Zhong veľmi nehodí, lebo Írsky chlieb sa nemá vymiesiť vôbec a na druhej strane Thang Zhong potrebuje veľmi dôkladné miesenie.
napriek tomu tvoj chlebík vyzerá úžasne :-) blahoželám ti, @tanicka. (y)
som rada, že tento chlieb odporúčaš aj iným . :-)
dakujem za pridanie nádherných fotografií tvojej skvelej práce
sovicka46
vynikajuco chuti, ja som pouzila polsku grahamovu muku, kedze som nemala spaldovu, fakt rychlovka a chut milo prekvapi :)
pusta
@sovicka46 , som rada, že vynikajúco chutí, múku si použila výborný.
dakujem za potešujúcu správu.
heny44


takto vyzerá môj,dnes upečený chlebí,len neviem prečo mi popraskal :(, robila som zo špaldovej celozrnnej múky
pusta
@henny , to nič, že popraskal, ale ako pozerám foto vydaril sa ti krásne, to je tou špaldovou celozrnnou múkou.
skús na budúce skombinovať múky, a to tak, že dáš celozrnnej múky len 15% - maximálne 30 % a zvyšok ostatná hladká múka a výsledok bude super. :-)
dakujem za potešujúcu správu :-)
pusta
@andreac - Varecha.sk admini
dakujem za pridanie nádhernej foto od @heny44 :-)
želám Vám i celému tímu varechy krásny adventný čas a šťastné Vianoce pri tejto príležitosti :-)
heny44
:),ďakujem @andreac za pomoc pri vložení obrázka,....a čo sa týka chlebíka,tak aj chutil ako celozrnná múka :P,ale nevadí,nabudúce už urobím z hladkej,lebo som si už kúpila :) Prajem všetkým Varecháčom príjemné a požehnané sviatky pokoja. :)
ckatka
takto vyzera moj - je vyborny, dakujem za recept - a muku pouzivam hladku spaldovu aj celozrnnu - bud pol na pol alebo kolko sa mi ruka smykne :)



ckatka
uz som ho piekla asi 10x odkedy som nasla tento recept, vzdy sa okamzite rozchyta, asi zacnem davat naraz do rury dva :)
pusta
@chatka , prepáč, nebola som dlho doma, preto som ti nemohla odpovedať...z hladkej múky alebo kombináciou celozrnnej špaldovej múky a hladkej múky bude oveľa lepší chlebík, neboj.
dakujem za správu :-)
pusta
@chatka , to je dobre, že ako sa ti ruka šmykne :D ale už robíš chlebík kombináciou špaldových múk a darí sa :-)
som rada, že je výborný. teší ma, že za tak krátky čas si robila tento chlebík už 10x a vždy sa rozchytal :-)
dakujem za potešujúcu správu a nádherné foto, ktoré si pridala.
beatacsontosova
ja som ho akurát dorobila, vyzerá presne ako na obrázku, no chuťovo mi nejako nereže...akoby sa nevedel rozhodnúť či to bude chlieb alebo hutná vianočka :-( a to som tam pridala aj o pol lyžičky soli navyše (máme radi slanší chlebík), no napriek tomu ostal dosť sladký, jogurt som dávala domáci čistý biely nesladený, cukru ešte menej ako v recepte, no neviem kde sa stala chyba :-(
bakula
aky mod pecenia je najvhodnejsi? dala som klasiku horny a spodny ohrev. alebo dat kombinaciu s teplym vzduchom, alebo staci len teplovzdusne pecenie? neda sa mi na rure nastavit presne 190 st. nastavila som gombik tesne pred 200 st. ako viem, ci je hotovy? staci pichnut spajdlu ako pri kolaci?
pusta
@beatacsontosova , super, že tvoj chlebík vyzerá ako ten na obrázku, teším sa s tebou.
nuž a čo sa chuti týka, každý chlebík chutí inak, inak chutí chlieb s kváskom, inak s droždím, inak nekysnutý a tak isto celozrnný, inak z kombinovaných múk, inak z múky pšeničnej bielej, zo špaldy, z múky ražnej,...atd.
ty sama si musíš upraviť chuť soľou, výberu múky, kvásku, droždia, nekvaseného a iných prísad.
skrátka, musíš si nájsť sama ten "svoj chlebík", ktorý chutí tebe - a to chuťou, štruktúrou i zložením :-)
dakujem za milú správu.
pusta
@bakula , aby si vedela, či je chlieb hotový a správne upečený, nepichaj do neho špajdlu ako do koláča, ale musíš poklepať prstom na kôrku a ak budeš počuť bubienkový zvuk, vtedy je to správne.
uvedená teplota je orientačná pre teba, je napísaná tak ako som chlieb piekla vo svojej trúbe. každá trúba pečie totiž trocha trocha inak, preto je najlepšie teplotu odsledovať na tvojej vlastnej trúbe.
pečenie teplovzdušné a pečenie kombinované s teplým vzduchom je úplne iné ako pečenie pri hornom a dolnom ohreve.
ak pečieš s ventilátorom, je cca o 20 stupňov C viac ako pri dolnom a hornom ohreve.
dúfam, že som ti pomohla :-)
dakujem za otázky i tvoj komentár.
pusta
@tetazuzana , v tomto recepte je jogurt podmienkou, asi ti neporadím.
skús kyslú smotanu, ale nebude to, ako má byť...neviem, sama som neskúšala.
odporúčam dať len ten jogurt a nič miesto neho iné, ale to je už len na tebe, čo spravíš.
dakujem za otázku.
mikella
robila som tvoj chlebik je fajnový len som si nevšimla že nema byt celozrnna spaldova ale neva aj tak je dobrý len nieje taký vysoký a ndýchaný je hutnejší ale je chutný má chut trochu ako koláč nabuduce pridam sol aj rascu ako to tu niekto spominal ale skusim pre deti aj verziu len polovicu celozrnnej muky ja som namiesto jogurtu použila kyslu smotanu lebo som nemala jogurt ale asi somnič tým nepokazila piekla sm horný dolný ohrev tak ako ty 50 min na 190 stup. vo vyhriatej rure v jenskej miske nemiesila som prekvapivo rýchlo sa spojil vidličkou to som nečakala bola som uzrozumena že pojdfe do koša ale prijemne prekvapenie určit bude robit vyxkušam aj sladku verziu na zdravie :)pridam aj fotku neskor
pusta
@mikelka , to nič, môžeš kombinovať špaldovú i celozrnú múku, ale ak nechceš, aby chlieb bol hutný, potom daj len 15%, maximálne 30% celozrnnej múky z celkového množstva múky a zvyšok nech je hladká špaldová múka., nie viac.
s kyslou smotanou som ešte nerobila, ale môže byť :-)
som veľmi rada, že sa ti tak perfektne vydaril.
vdaka za potešujúcu správu.
mariaklara
Chlebík určite vyskúšam, hneď dám vedieť ako dopadol...Ukladám....:-))
tanask
Tiež sa naňho chystám. Skúšali ste niekto dať do chlebíka rôzne zrniecka a semienka? A grécky jogurt majú bežne?
pusta
@mariaklara , budem rada,ak vyskúšaš tento chlebík a poteší ma, ak dáš vedieť, ako dopadol a či si bola spokojná :-)
dakujem za uloženie do kk.
pusta
@tanask , som rada, že sa na tento chlebík chystáš, semienka som do Írkeho chleba nepridávala, lebo v pôvodnej receptúre nie sú, ale myslím si, že ak semienka pridáš, nič nepokazíš.
grécky jogurt dostaneš bežne v hypermarketoch a je dobrý, už som mala. ale tu som použila svoj vlastný doma vyrobený.
dúfam, že som ti pomohla :-)
mija1
ja som tiez vcera skusala ale nemala som ho taky pekny ako vy taky nadychany a ked som ho prerezala bol taky poloupeceny no korka mi uz skoro horela:-( ale druhy pokus bude lepsi snad:-) asi ho budem musiet dlhsie piect.
lola
dobry den,@pusta ,po dlhsom case(-: mam doma par bio jogurtov,uz trosku po zaruke,ale luto mi je ich vyhodit,tak som hladala na Vareche nejaku inspiraciu...a objavil sa mi tento vas chlebik(-:moja prvotina co sa chleba tyka bola minuly tyzden,podla @lucietta ,je vyborny a casovo nenarocny,co pri detoch ocenujem(-:teraz idem vyskusat ten vas,vyborne vyzera a priprava je rychla,aj trocha celozrnej spaldovej muky mam(jediny problem je v tom,ze je tu velmi draha,za pol kila som zaplatila 4,59 eur,takze stale ju miesam s hladkou mukou)....tak Vam dam potom vediet ako sa vydaril.... a dakujem za recept.pekny den(-:
pusta
@lola , srdečne ťa zdravím :-)
poteší ma, ak spravíš aj tento chlebík, je výborný a rýchly. tie jogurty dobre využiješ. u nás špaldová múka tiež nie je lacná, Extra špeciál 00 je v cene od 0,40 do 0,79 e, špaldová stojí teraz po zvýšení cena 1,89 e/1kg. teda u vás je poriadne drahá, 500g za 4,59 e - páni....
ak dáš aj celozrnnú špaldovú, potom nie viac ako 15% až 30% celkového množstva múky
budem rada, ked dáš vedieť, prajem ti, aby sa ti super vydaril tento chlebík - nech sa ti darí !!!
pusta
@mija1 , to musíš odsledovať teplotu na vlastnej trúbe, skús zvýšiť teplotu o + 20 stupňov C, alebo ponechaj 190 stupňov C, ale peč na funkcii horný a dolný ohrev, ak ti pečie trúba silnejšie hore, potom prikry vrch chlebíka, ked začne hnednúť teflonovou fóliou alebo pečiacim papierom. čas pečenia by som nepredlžovala.
určite sa ti vydarí, potom daj vedieť.
dúfam, že som pomohla :-)
pusta
@mija1 , to musíš odsledovať teplotu na vlastnej trúbe, skús zvýšiť teplotu o + 20 stupňov C, alebo ponechaj 190 stupňov C, ale peč na funkcii horný a dolný ohrev s ventilátorom, ak ti pečie trúba silnejšie hore, potom prikry vrch chlebíka, ked začne hnednúť teflonovou fóliou alebo pečiacim papierom. čas pečenia by som nepredlžovala.
určite sa ti vydarí, potom daj vedieť.
dúfam, že som pomohla :-)
mariaklara
@pustinka , je mňááááááám, už si ho budem robiť, ale priznám sa, že som trochu experimentovala, dala som 225g špaldovej a 225g celozrnnej(to je tá, čo kupujem v jednote) ale asi to nebolo na škodu....ĎAKUJEM za chutný chlebík.....:-))))
pusta
@mariaklara , kľudne môžeš aj experimentovať v kombináciii špaldových múk, len potom dávaj celozrnnej špaldovej múky radšej len 15%, maximálne 30% celkového množstva múky, ak ho chceš mať nadýchaný.
som rada, že si ho upiekla a že je pre teba mňáááááám :-))))) a chlebík je chutný :-)
dakujem ti za úžasnú správu a prajem zdravé pečenie!!!
saasula
ja mám otázku...piekla som presne podla receptu, ale praskol mi v strede a uz sa pecie skoro hodinu a tristvrte a stále je v strede lepkavý...vážne sa pečie iba 50 minút? mne už je to trošku divné =)
saasula
ja mám otázku...piekla som presne podla receptu, ale praskol mi v strede a uz sa pecie skoro hodinu a tristvrte a stále je v strede lepkavý...vážne sa pečie iba 50 minút? mne už je to trošku divné =)
mirocka
neskusal niekto piect z dvojitej davky? aky bol? piekli ste ho dlhsie?
pusta
@saasula , neviem ako si zistila, že je v strede stále lepkavý, ked sa pečie už hodinu a trištvrte, to že v strede praskol, je v poriadku, pozri moju fotografiu v úvode, mám ho prasknutý na boku, další ktorí ho piekli a pridali aj foto, jo tiež majú popraskaný aj na viacerých miestach.
problém bude asi v teplote tvojej trúby, zvýš teplotu pečenia bud o 20 stupňov C alebo peč na funkcii dolný a horný ohrev s ventilátorom, na túto dávku chleba uvedený čas pečenia v recpte bohate postačuje.
teplotu si musíš sama odsledovať a upraviť podľa toho, ako pečie tvoja trúba - ale takmer 2 hodiny pečenia je naozaj veľa - problém bude v trúbe.
pusta
@saasula - ešte jedna rada, nezabudni trúbu pred pečením predohriať na predpísanú teplotu.
pusta
@mrocka , toj dostatočne veľká dávka na jeden chlieb.
ale ak chceš piecť z dvojitej dávky, urob radšej dva bochníky chleba, vlož každú zvlášť do jenskej misy /inej vhodnej nádoby na pečenie chleb/ a teplotu i čas ponechaj, pričom môžeš piecť oba chleby súčasne, ev. jeden po druhom.
pusta
@mirocka , toj dostatočne veľká dávka na jeden chlieb.
ale ak chceš piecť z dvojitej dávky, urob radšej dva bochníky chleba, vlož každú zvlášť do jenskej misy /inej vhodnej nádoby na pečenie chleb/ a teplotu i čas ponechaj, pričom môžeš piecť oba chleby súčasne, ev. jeden po druhom.
balu5
Ty si splnila môj sen. Pátrala som po chlebe a pečive bez kysnutia. A tu je už rovno aj s receptom! A ako bonusy pridávaš zdravú špaldu, rýchlosť prípravy, technologický a nákupný servis. To proste nemá chybu. Ďakujem za čas, ktorý venuješ tejto činnosti!
skyka
nádherný chlebík, má ho už niekto vyskúšaný aj z nejakej bezlepkovej múky?
lola
@pusta ,chlebik upeceny a uz aj zjedeny,je vyborny,takze zopakujem,len nebol taky nadychany,ako ten Vas,to bude asi tou mukou,ci?okrem toho,nemala som dost jogurtov(chybalo mi 75 gramov),tak som to doliala mliekom,aby som zapracovala vsetku muku....len neviem,ako to nabuduce urobit s tou rurou,ta moja je asi dost rychla((((-:vyhriala som ju len na 170 stupñov,horny aj dolny ohrev,v mojej rure sa to inac neda,ale po vlozeni chlebika bol vrch asi po 10 minutach pekny zlatohnedy...tak som ten chlebik prikryla,dala uplne na tu najspodnejsiu uroven (teda z dvojky na jednotku),znizila teplotu na 140 stupñov a vlozila tiez taky mensi plech s vodou....piekla som to uz zakryte dokopy asi 35 minut ....chlieb bol prepeceny,ale ako vravim,nie taky nadychany ako ten Vas,bol taky tazsi a hutnejsi.....mozno som to trosku prehnala aj s tym mliekom...neviem,ci nabuduce nastavit ruru na este menej stupnov(tych 140?),a piect to cely cas odokryte na tej najnizsej urovni?nemam rada pripalenu korku hmmmmmmmm.co mi poradite? dakujem,pekny vecer(-:
pusta
@balu5 , som rada, že som ti splnila tvoj sen po pečive bez kysnutia aj spolu so sevisom - múka špaldová, rýchlosť prípravy, tachnologický a nákupný servis :-)
dakujem za tvoje úžasné ocenenie, svoj čas rada venujem každému, kto má záujem o tieto veci :-)
pusta
@skyka , ľutujem, nemám odskúšané z bezlepkovej múky, ak potrebuješ ty sama, neváhaj skúsiť :-)
hej, je nádherný chlebík - dakujem za pochvalu.
pusta
@lola srdečne ťa zdravím :-) vitaj po dlhšom čase zas :-)
nadýchanosť je aj v spracovaní - teda nevypracovávať, len tak ledabolo spojiť vidličkou, nuž a práve kvalitný jogurt hustý domáci alebo jogurt gréckeho typu hrá podstatnú úlohu v tomto, samozrejme v dostatočnom množstve a žiadne mlieko. skôr by som sa priklonila k dobrej kvalitnej hustej smotane alebo ku skysnutej šľahačke :-)
s tou rúrou si to výborne spravila, ak viac hreje a z vrchu skôr pripeká, správne - treba vrch chlebíka prikryť fóliou alebo pečiacim papierom.
teplotu si musíš odsledovať sama na svojej trúbe, každá trúba pečie inak, skúsiť môžeš aj tých 140 stupňov C, ale ak bol pri tej teplote, ktorú si použila ty, správne prepečený, potom by som ju ponechala a radšej chlebík prikryla. nechám to na tebe. :-)
som rada, že bol výborný, chutil a zjedol sa, že si sa podelila pravdivo o tvoje skúsenosti.
dakujem ti za odskúšanie, za pochvalu a za uznanie.
lola
to ja Vam dakujem,@pusta ,ze sa delite o skusenosti a ze si najdete cas pre kazdeho,kto Vas ziada o radu(-: a mne neostava nic ine,len dalej skusat,velmi ma to bavi a mam radost z kazdeho vydareneho "dielka"(-:....drzte sa,pekny(aj ked tu u nas dnes uprsany)den Vam prajem.
pusta
@lola , rada sa podelím o svoje skúsenosti a ešte radšej som, ak pomôžu aj iným :-)
v ba síce neprší, ale je pod mrakom...
aj ja tebe prajem krásny deň
a dakujem ti.
veve3
@pusta. prosim vas teda po tych komentároch o trube, platí že v elektrickej sa to pečie 50 minut na 190°C pri zapnutom dolnom a hornom ohreve s ventilatorom ci normalne zapnuty spodny a dolny bez ventilatora?
ja som pred par mesiacmi začala piecť normalny biely chlieb z kvasku ale tento vyzerá tiež super a ešte k tomu je zdravší. len sa trosku bojim tej chuti ked tu podaktori hovoria ze je to skoro ako vianočka. mam doma semolinovu muku avsak sa bojím ze z nej bude ten chlieb moc hutny. mate s tym skusenost?
vopred ďakujem za odpoveď :-)
pusta
@veve3 , tento chlebík som piekla v elektrickej trúbe pri teplote 190 stupňov C na funkcii horný a dolný ohrev po dobu 50 minút. ak dáš túto uvedenú funkciu aj spolu s ventilátorom, potom na tejto funkcii bude v skutočnosti teplota + 20 stupňov C. to si musíš určiť a odsledovať ty sama na vlastnej trúbe, pretože každá trúba pečie inak.
špaldová múka má jemnú príchuť orieškov, nepovedala by som, že chlieb z nej chutí ako vianočka, ale ako chlieb.
záleží len na tebe, ktorej chuti dávaš prednosť, chlebu z bielej pšeničnej hladkej múky alebo špaldovej hladkej múky či inej múky.
zo semoliny mám na vareche iné chleby, zo semoliny som Írsky chlieb ešte nerobila. semolina má tiež inú chuť ako biela pšeničná hladká múka.
rozhodnutie je zase len na tebe samotnej. :-)
betty1958
Ďakujem za skvelý recept, dúfam, že sa aj mne vydarí, rada by som to skúsila s hustou kyslou smotanou, verím, že to bude fungovať aj s ňou. Či sa mýlim?
pusta
@betty , Íri síce nepoužívajú kyslú smotanu do tohoto chlebíka, v tomto recepte je uvedený hustý biely jogurt. nuž ale smotana je tiež kyslo-mliečny produkt, skúsiť môžeš, lenže bude to iné. fungovať to môže :-)
dakujem za pochvalu.
pusta
@sarasota , nesmierne ma teší, že si tento chlebík upiekla, je výborný a odporúčaš ho aj iným. :-)
dakujem za úžasnú správu.
pevinka
je tu nesmierne mnozstvo komentarov, ani sa to neda vsetko precitat, no ja som ho nemala taky krasny nadychany, ako Vy. ani zo spaldovej, ani z bielej muky, preco ? isla som presne podla popisu
pusta
@pevinka , ak môžem poradiť, treba si pozorne prečítať naozaj všetky komentáre a nájdeš svoju odpoved na tvoje "prečo?", pretože mnohým som odpovedala na ich konkrétny problém, iste sa dočítaš práve to, čo potrebuješ presne vedieť ty.
môže to byť v kvalite múky, v kvalite použitého jogurtu, v množstve, v spôsobe a v dodržaní spracovania, najskôr však v trúbe - teplota a dlžka pečenia.
verím, že odpoved nájdeš a najbližšie sa ti určite vydarí!!!
držím všetky palce!!!
pusta
@pevinka , ak môžem poradiť, treba si pozorne prečítať naozaj všetky komentáre a nájdeš svoju odpoved na tvoje "prečo?", pretože mnohým som odpovedala na ich konkrétny problém, iste sa dočítaš práve to, čo potrebuješ presne vedieť ty.
môže to byť v kvalite múky, v kvalite použitého jogurtu, v množstve, v spôsobe a v dodržaní spracovania, najskôr však v trúbe - teplota a dlžka pečenia.
verím, že odpoved nájdeš a najbližšie sa ti určite vydarí!!!
držím všetky palce!!!
sweety
dnes som skusila,len neviem ci som dala sobru muku.pisu spaldova muka njemne mleta.ziadne T630.stala 2,9 v bille.ale chlebik je chutny.len neviem ci je spravne upeceny,lebo je vlacny,taky ako stavnaty.je to spravne?dakujem pekne
pusta
@sweety , to ty musíš vedieť, či ho máš správne upečený.
na toto si odo mňa zbytočne pýtaš moju odpoved, ja ho nevidím, a nepiekla som ho.
veve3
@pusta . Ďakujem za odpoveď . ja som z tej semoliny ani zo špaldovej ešte nikdy nič nerobila takže musím raz vyskúšať a uvidim ako mi to zachuti. viem že je to nezdravé ale mne veľmi chutí z klasickej bielej múky :-D
pusta
@veve3 , tiež hraje u mňa prím chlieb z bielej pšeničnej múky, avšak piekla som už chlieb aj zo semoliny - pozri Vlnkový chlieb a chutil mi, hoci má inú chuť, ale výbornú.
je tu aj trošku náročnejší Chlieb zo Sicílie, ten mám z bielej múky a vynikajúci, ak ho chceš robiť zo semoliny - je tu krásny chlieb Pane sicilino od @lusinkab zo semoliny.
a zo špaldovej múky tu mám viac chlebov, nemôžem si ich vynachváliť - pozri do mojich receptov, kde ich určite nájdeš :-)
môžeš si skutočne vybrať :-)
ewelyn1954
Ja som ho skúsila s plnotučným kefírom z Lídla zn.Pilos a je vynikajúci.Výborný recept,ďakujem!
pusta
@lusinka1321 , som rada, že sa ti chlebík vydaril, teším sa s tebou.
to je dakujem tebe za skvelú správu.
pusta
@ewelyn1954 , to je super, teší ma, že ma, že sa ti vydaril chlebík aj s plnotučným kefírom. :-)
dakujem za fantastickú správu.
amelie
@pusta , zas jeden krásny chlebík od teba:-) robím írsky chlieb inak, ale vyskúšam podľa tvojho receptu:-)))
betty1958
Teším sa, fantasticky sa podaril tak chuťovo ako aj výzorovo - nebíčko v papuľke, len sa po ňom tak zaprášilo...
Nakoľko som nemala doma jogurt gréckeho typu, dávala som mix obyčajného bieleho jogurtu aj s acidkom - čo chladnička dala, najbližšie s kyslou smotanou + bielym jogurtom, boli výborné. Zajtra skúsim s jogurtom presne podľa návodu, sama som zvedavá na rozdiel medzi nimi.
marianne
@pusta parada,pridala som do chlebika 1 PL maku a zaliala pol litrom zakysanky...nema chybu,fotku dam k veceru ak stihnem,dakujem pekne,bude pravidelne a vyskusam ho aj s inymi zakysanymi mliecnymi vyrobkami az vidim,ci bude nejaky rozdiel.Este raz velke Ď :-)
marianne
Tak stiham,korka krasne vypecena a vo vnutri makucky.Sposobila to ta soda+zakysanka predpokladam a chut fantasticka..





palo1973
ahojte... včera som robila chlebík .... nie je tak vysoký ako Tvoj, ale v reze má pekné vzduchové bublinky ... chutí skvelo .. doplnila som aj ja rôzne semienka.... tak strašne ma to lákalo miešať, ale odolala som ... :-) ... určite ho budem robiť zasa ....
láka ma z ražného kvásku, máme slúbené z jednej bio predajne, tak som zvedavá ako mi pôjde to ...
pusta
@marianne , fantastické, ty si základný recept ešte vylepšila :-)
nesmierne ma teší, že tvoja prvá írska premiéra dopadla tak úžasne, že bude aj opakované repete: :-)))))
fakt sa ti krásne vydaril.
nádherné foto i chlieb. (y)
dakujem ti za skvelú správu.
pusta
@bety1958 , no toto...vravíš, že nebíčko v papuľke :-) to sa potom muselo po ňom zaprášiť, som rada, že chutilo a teším sa spolu s tebou :-)
ako vidím, si veľmi kreatívna, ako čítam ostatné komentáre, aj ty i viacerí využili kyslo-mliečne produkty rôzneho druhu a s úspechom.
budem zvedavá aj na tvoj názor na pôvodnú jogurtovú verziu.
dakujem ti za úžasnú správu.
pusta
@palo1973 , ahoj, presne taký bublinkový má byť a časom bude aj vysoký chlebík, neboj :-) dobre si spravila s tými semienkami, musel o to lepšie chutiť.
nieee, miešať sa nesmieeee - len ty pekne odolávaj :D
no ale sem nemá ísť kvások, neodporúčam. to už bude iná kvalita, nie toto.
ale ak riskuješ, budem rada, ak dáš vedieť, aký je s kváskom tento chlebík. :-) aj ja som zvedavá a držím všetky palce.
dakujem za fantastickú správu.
zuzkav
Vyskúšala som aj ja, ale z celozrnnej múky, nebol teda taký nadýchaný, ale bol fajn, radím medzi obľúbené recepty.
kamilecka72
no ,tak toto musím skusit,,,,,velmi sa teším ,že som objavila taketo novinky,,,včera som robila nemieseny chlebík z celozrnej muky a bol suprovy ,,,,tak som pripravena pustit sa i do toho vašho írskeho,,,,,,,dam vediet vysledok,,,,,,vrela vdaka .
pusta
@zuzkav , z celozrnnej múky nikdy nebude taký nadýchaný, skôr hutný. ale pri správnej kombinácii špaldovej múky hladkej T 630 a asi 15% - 30 % múky celozrnnej špaldovej múky zase nadýchaný chlebík bude.
som rada, že chutil a radíš medzi obľúbené recepty. :-)
dakujem za potešujúcu správu.
pusta
@zuzkav , z celozrnnej múky nikdy nebude taký nadýchaný, skôr hutný. ale pri správnej kombinácii špaldovej múky hladkej T 630 a asi 15% - 30 % múky celozrnnej špaldovej múky zase nadýchaný chlebík bude.
som rada, že chutil a radíš medzi obľúbené recepty. :-)
dakujem za potešujúcu správu.
pusta
@kamilecka72 , som rada, že si objavila aj tento receptík a ideš ho vyskúšať.
poteší m a, ak dáš vedieť výsledok a držím ti palce, určite sa ti podarí :-)
dakujem.
elka
Je výbornýýý.Už ho vypeká aj moja dcéra,aj susedka...
leila1980
ahojky, tiez ho chcem skusit, ale mam len celozrnu spaldovu muku, moze byt aj takato?
ella59
Robila som ho z celozrnnej špaldovej múky, takže bol tmavší ale výborný!!!! Určite ešte skúsim skombinovať s tou chlebovou špaldovou hladkou. Pre všetkých, ktorí sa chcú zbaviť alebo predísť plesniam v organizme z kvasníc, vrelo odporúčam a ďakujem za super receptík.
pusta
@ella59 , tak ty si ho robila z celozrnnej špaldovej múky, hovoríš, že bol výborný. budem rada, ak skúsiš ešte skombinovať aj s chlebovou hladkou špaldovou múkou, budeš môcť porovnať a potom poprosím, daj vedieť výsledok :-).
to o plesniach som nevedela, som rada, že si sa o svoje znalosti podelila, to ja dakujem tebe za úžasnú správu.
pusta
@leila1980 , na tvoju otázku som už odpovedala viacerým, prečítaj si všetky komentáre, trebárs dva predchádzajúce.
dakujem za tvoju otázku.
odpoved, ktorú potrebuješ, celkom iste nájdeš k svojej spokojnosti.
držím palce, chlebík sa ti určite vydarí :-)
pusta
@elka , som rada, že je výborný.
no toto - už ho vypeká aj tvoja dcéra a aj tvoja suseda, to je úžasné :D
dakujem ti za fantastickú správu.
cucova
A ked nemám jansku v com iňom sa to dá Piect jansku by mala byt okrúhla alebooo lebo mám len takú ako pekacik podlhovastu ďakujem za info
marikaveronika
Milá Pusta,
veľmi ma to mrzí, ale chlebík mi nevyšiel. Už pri miešaní vidličkou bola zmes veľmi hustá, pridala som viac jogurtu. Piekla som ho cca 70 min, stále sa mi zdal nedopečený a veru aj bol - nižší ako ten Váš a vlhký. Kde som urobila chybu? Tak rada by som upiekla svojim deťom domáci chlieb a akosi sa mi nedarí :(. Ďakujem za komentár a prajem všetko dobré. Vaše recepty sú perfektné, už sa teším, ako niektoré z nich vyskúšam, "objavila" som Vás až teraz. Marika.
pusta
@cucova , použi kľudne akúkoľvek formu na chlieb alebo primeraný liatinový hrniec či rímsky hrniec - teda akúkoľvek vhodnú nádobu na pečenie chleba, len ju nezabudni pred pečením patrične vyhriať.
pusta
@marikaveronika ,
1.najskôr si spravila chybu v bode 3. a v bode 4. postupu.
nesmieš cesto vypracovať, a už vôbec nesmieš vymiesiť, len z ľahka spracovať vidličkou - len tak ledabolo, aby sa spojilo :-)
2. múku radšej prene odváž.
3. nezabudni jenskú midsu pred pečením patrične vyhriať v trúbe
4. len ľahko vyformuj cesto pomúčenými rukami a tak vkladaj aj s pečiacim papierom do jenskej misy a potom do rozpálenej trúby.
5. cesto po ľahkom spracovaní musí zostať lepivé, vrch ešte posyp trochou múky.
6. teploty musíš odsledovať a upraviť podľa vlastnej trúby, každá trúba pečie totiž inak. uvedené teploty sú len orientačné.
verím že sa ti určite chlebík podarí a držím palce!!!
dúfam, že som pomohla.
pusta
a ešte - čas pečenia je uvedený cca na 1 kg chlebového bochníka, teda zo 450 g múky, nedávaj naraz viac, ak aj dáš, tak len o málo viac a prispôsob potom aj dobu pečenia.
katkat
ospravedlnujem sa, ze sa do toho vkladam, neda mi to... vcera som chlebik piekla a chutovo je velmi dobry, akurat mi skoro vobec nenarastol. Teraz si citam v radach pre @mariaveronika , ze jensku misu treba pred pecenim vyhriat, v postupe je vsak napisane, ze netreba. Myslim, ze ak je tam chyba, tak na tomto mohol stroskotat moj chlebik.. Tak prosim treba tu misu vyhrievat alebo netreba? Nech nabuduce viem :)
marianne
ja som tiez piekla v jenskej mise a misu som nevyhrievala,dala som ju s chlebom do studenej rury ,zapla a podaril sa vid fotku 19.januara o 12:34...nedala si vela tekutin?
katkat
nemyslim, cesto vyzeralo zhruba ako na fotke, presne som dodrzala mnozstva... ale ved stava sa, len som sa chcela uistit, ci to nemohlo byt tym... dakujem :)
katkat
aha az teraz som si vsimla @marianne , ze ty si dala chlieb do studenej rury.. ja som dala do vyhriatej, tak skusim podla teba
marianne
ved jasne,stava sa ,mne sa Tolko veci nepodarilo,druhy krat sa podari:-)
....
marianne
davam preto do nevyhriatej,studenej,lebo sa bojim,ze jenska misa praskne:-))) to iste aj rimsky hrniec
pusta
@mariaveronika - opravujem: bod 3 správne: NETREBA PREDOHRIAŤ JENSKÚ MISU!!!
chybne som uviedla v odpovedi.
@katkat , veľmi pekne ti dakujem, že si sa "vložila" do komentárov.
pusta
@marianne , hej stáva sa...podarí sa až pri repete, aj mne sa stane :-)
jenskú misu podľa predpisu v príslušnom recepte predhrievam, inde zase podľa iného receptu zase nie - tu naozaj netreba!!!
mne ešte jenská misa za 40 rr používania nepraskla vo vyhriatej trúbe nikdy.
len raz na otvorenom plyne, ked som zabudla, že som ju práve vybrala z chladničky a dala priamo na oheň -taký som bola blbec :-)
ale to ja zase už o niečom inom.
marianne
@pusta ja som to vycitala v tom navode,ked som ju kupila,ze ju nedavat do horucej rury...moznoze by ani nepraskla,len ja som pokakana... isota je gulomet...:-D
tarinag
ahojte,nechce sa mi citat vsetky prispevky....aky je prosim rozdiel medzi spaldovou mukou T630 a T812 ???? mam len tu T812...aj z tej sa da upiect tento chlebik?
certicek666
Dnes som piekol tento vynikajuci irsky chlebik prvy krat v zivote a vydaril sa . Je super!!! Z celozrnej spaldovej muky Bio. Dakujem za recept , potesil som sa.
certicek666
Ja som ho piekol priamo na plechu na papieri na pecenie. A neboĺ ziadny problem. Preco sa to musi vlastne piect v janskom skle. ??????
mirocka
preco tam ide cukor? mne ten chlebik pripomina jemne vianocku...co sa stane, ked cukor vynecham?
florka
prepáčte, ale ja sa musím priznať... nám nechutil :/ vyzeral podobne ako na foto, akurát striedka zostala žltá... a chuť skôr taká buchtová/vianočková... a mal takú zvláštnu arómu... neviem, kde som urobila chybu... dala som podľa receptu múku, ale namiesto jogurtu kyslú smotanu + acid.mlieko... ďakujem ;)
kvetina23
vyskúšaný a vydarený, ďakujem za recept, oceňujem nenáročnosť a výbornú chuť (y)
gablerovaj
Idem vyskušať, nakolko priatel kvoli zdrav. problemom musi vynechať zo stravy okrem masa aj kvasok resp. droždie, velmi ma potešil tento receptik, muku sme kupili včera, tak teda idem na to :) dufam, že sa mi podari a neostane hladny :)
gablerovaj
Milá @pusta , chlebík je niečo neskutočné!!! Nádherný, nadýchaný, chutný, lepší ako z pekárne. Ďakujem za receptík!
natasa1
mila pusta,srdecna vdaka za recept na irsky chlebik,je fakt bozsky
lasagna1
Ahojte.Tak toto je na "rad zlatej varesky".Moj vnucik vela potravin nesmie,toto je mnamka,ktoru papa,kym je.DAKUJEM ZA RECEPT.
pusta
@lasagna1 , mám veľkú radosť, že aj tvoj vnúčik, ktorý veľa potravín nesmie, čo mi je úprimne ľúto, tento chlebík papá ako mňamku :-)
dakujem za všetky ohlasy, ktoré ste za tento recept poslali a prosím o prepáčenie, že som nestihla každému odpovedať jednotlivo, je toho neskutočne veľa.
dakujem za pochopenie.
labocca
Suroviny nakupene, cez vikend sa pecie :)
Dakujem za inspiraciu
mamina7
Skvely chlebik, dakujeme za recept, parkrat som ho uz piekla a vzdy bol vyborny. Len teraz naposledy som pridala aj slnecnicove semienka a na druhy den okolo nich sa vytvorila taka zelena hmota. neviete co to moze byt? napada ma jedine plesen, ale nezda sa mi ze by slnecnica v jogurtovom chlebiku sposobila za 1 den tolko neplechy. okrem toho som tam prvykrat dala aj mlete lanove semienka, rascu a sezam, inak vsetko po starom. Napada vas co by to mohlo byt? Dakujem za radu
pusta
@mamina7 , teší ma, že chlebík bol výborný.
to, čo popisuješ, že vzniklo na druhý deň, to naozaj vyzerá ako pleseň. musíš si uvedomiť, ako sa množí pleseň najlepšie - tma, vlhko a teplo.
preložené do zrozumiteľnej reči to znamená, že než chlieb odložíš do niečoho vložíš - najčastejšie igelit, mikrotén... iné, najlepšie - bavlnená kuchynská utierka, musíš ho nechať na svetle /dennom/ voľne úplne vychladnúť na mriežke, tým zabrániš vzniku vlhkosti po vložení do obalu, tiež teplu a je tam určite tma, ktorá sama o sebe nevadí.
vo vlhkom horúcom lete je najlepšie ešte vložiť k chlebu do obalu niekoľko kociek cukru, ktorý vsaje prípadnú vlhkosť.
celkom určite pleseň nevznikla tak rýchlo zo semienok, ktoré si pridala, naopak chlebík si tým len vylepšila.
dúfam, že som pomohla :-)
salky
Dal by sa tento chlieb upiest aj v halogenovej rure?? Ide o fukanie horuceho vzduchu z vrchu smerom dole.Je to vlastne 12L sklenena miska,kde sa da dobre upiest napr kura,lebo horuci vzduch okolo kurata obteka z kazdej strany aj zo spodu,kedze kura je na roste....ak by bol chlieb na spodku sklenenej misky (alebo na niejakom plechovom podnose) ,tak tam by sa vzduch uz nedostal a teda by sa mozno chlieb neupiekol rovnomerne....ale mozno to uz niekto tak piekol a bolo to ok,lebo ta sklenna nadoba je fakt cela velmi horuca...
pusta
@jerica , veľmi pekne ti dakujem :-)
nemám skúsenosti s halogénovou rúrou, nevedela by som poradiť.
nela88
prezerám recepty a vidím, že aj u nás sa pekával tento chlieb, ale volal sa kabáč, bol z hladkej múky, nešla tam sóda, ale kypriaci prášok a zarábal sa s kyslým mliekom a ešte tam šla aj rasca. Takže recept známy, len názov iný. Pochádzam zo stredného Slovenska. :)
pusta
@nella88 , veľmi zaujímavé konštatovanie, Írsko a Slovensko sú troška daleko od seba.
však daj recept na kabáč, upečiem :-)
dakujem.
nela88
@pusta , recept len takýto hladká múka,celá rasca, sol, kyslé mlieko a prášok do pečiva. Zamiesiť, nie veľmi na tuho, vytvarovať ovál, dať na pomúčený plech a mama to vždy popichala polievkovou lyžicou a upiekla. My sme ho zvykli jedávať s varenou slaninkou, alebo s maslom :)
pusta
@nella88 , Írsky chlieb to síce nie je, ale musí byť úžasný ten Kabač, páči sa mi veľmi, určite upečiem, možno ešte dnes. :-)
dakujem veľmi pekne za receptík :-)
usacek
prebehla som diskusiu, no neudrelo mi do oci, ci sa niekto pytal, ci to MUSI byt biely cukor, alebo mozem pouzit aj trstinovy, resp. tam nedat ziadny..? a trosku rasce by hadam tiez skodu nenarobilo, ci?
mam spaldovu aj celozrnnu raznu, neviem, ci ich mozem zmiesat alebo ci mam urobit radsej proste bud len zo spaldovej alebo prip, len z tej raznej (ja spaldovu veru velmi nemusim..)
no ako to tak teraz po sebe citam, chcem vlastne piect uplne iny chlieb :)))) ale nie, skusim to takto ;) dakujem vopred za odpoved
pusta
@usacek , nechápem, na čo sa pýtaš, ked ty vieš najlepšie, čo ty sama chceš :-)
OK, rob podľa seba, čo tebe vyhovuje.
1x aleana
macishka
Ja som prave dopiekla ;))) je vyyyborny, len sa chcem opytat v ho mate vo vnutri biely a ja tmavy.
alena55
super receptík, ale neviem kde robím chybu, prvy krat mi vysiel, 2,3,4 x nevysiel, ale stale ma laka len by som vas chcela poprosit ci mi viete nejako detailnejsie napisat ako ho miesate tou vidličkou a asi ako dlho a potom ci ho peciete uplne dole alebo v strede. lebo ja uz som vyskusala kadeco a stale zle. ked cesto domiesam nie je leskle a ked sa po 1 a pol az 2 hodinach akoze dopecie tak je tvrdy a vo vnutri neprepeceny taky zbitý :( no zdaleka nie je taky ako vas na obrazku a velmi by som chcela taky ako je odfoteny. prosim ak sa da poradte mi - potom sa ozvem ci pomohlo. dakujem
pusta
@macishka , teší ma, že je výýýborný, neviem, prečo ho ty máš tmavý, daj fotku, posúdime spolu :-)
dakujem za skvelú správu.
pusta
@alena55 , to asi robíš chybu ty, ak ti 2,3,4x nevyšiel a prvýkrát vyšiel a receptík si označila za super.
1.vidličkou sa nepremiešava tak, aby si cesto vypracovala, ale len veľmi zľahka, aby sa ako-tak iba spojilo, v recepte som to uviedla. tiež ho po spojení nemám lesklý - teda surové cesto.
popísala som dosť detailne, niet prečo viac rozpisovať a už vôbec nie čas, ako dlho zmiešavať vidličkou. :-)
2. piekla som na mriežke v strede trúby.
3. neskúšaj kadečo - ale drž sa prísne receptu, tak ako je napísaný.
4. použi len kvalitný veľmi hustý jogurt - bud vlastný alebo hustý jogurt gréckeho typu - tiež máš v recepte napísané.
5. to kde si vzala, že ho treba piecť 1 - 2 hodiny a pri akej teplote?
potom je samozrejme tvrdý na povrchu a vo vnútri neprepečený a zbitý.
máš jasne napísaný čas pečenia 50 minút pri 190 stupňoch C na toto množstvo cesta v recepte!!!
nečítaš recept???
myslím si, ak dodržíš recept krok za krokom a ingrediencie - tvoj chlieb bude ako môj, ako ten na fotografii.
dúfam, že som pomohla :-)
pusta
@sedmoskaredka , dosť nepríjemne si ma prekvapila a asi ti nebude príjemné, čo ti napíšem.
pozrela som si tvoj blog.
síce si napísala, že mi dakuješ za recept, ale až na konci receptu.
1. text máš takmer zhodný s mojim receptom.
2. fotografie si tam dala moje vlastné.
3. ja v recepte uvádzam, že som dala vlastný domáci jogurt tak v surovinách, ako aj v postupe. ako alternatívu som uviedla možnosť gréckeho jogurtu, tak nepíš, že aká zvláštnosť...

k tvojmu blogu:
1.nie je mi známe, že by si si žiadala odo mňa súhlas na pridanie môjho receptu na tvojom blogu a o úpravy tebou!
2. nedala som ti súhlas na uverejnenie mojich fotografií na tvojom blogu)
3. podľa autorského zákona na internete ide v tomto prípade o plagiátorstvo, čo je trestné!
žiadam ťa veľmi dôrazne o odstránenie môjho receptu i mojich fotografií z tvojho blogu!!!
dakujem.
a pod svojim receptom odpoviem sama, tak aj toto láskavo nechaj len na mňa.
pusta
@sedmoskaredka - pokiaľ mi ktokoľvek napíše svoju otázku apodelí sa v komentári o svoju skúsenosť, to mi vôbec nevadí - len aby sme sa rozumeli :-)
katka78
@pusta pozrela som si sedmoskaredkin blog a fotky sa podobajú, ale nie sú tie isté. Je to pekne vidieť po zväčšení. Sú tam 4 fotky a ani jedna nie je identická so žiadnou tu.
Myslím, že sedmoskaredka bude tiež nemilo prekvapená touto reakciou, očividne to nemyslela v zlom, práve naopak.
julica
:) bumerang sa vrátil. žiadny autorský zákon sa tu uplatniť nedá (mám ho naštudovaný odpredu aj zozadu), sedmokraska, pekne fotky (nie su pustine ani zdaleka)
tiginko
Do neba volajúca ješitnosť... Minimálne 80% receptov na Vareche, vrátane tvojich, je prevzatých od niekoho iného. Že plagiátorstvo, a TRESTNÉ !:-) :-) Neboj sa @sedmoskaredka , nič ti nehrozí
megdesign
Tiez kukam jak puk... Sak ani jedna fotka sa ani chlpom nepodoba tym, co su tu..... Ak chce dakto dat na net fotku, na ktoru sa bude autorsky zakon vztahovat, musi mat autor registrovanu ochrannu znamku a tu viditelne umiestnenu na fotke.... Toť zakon. :D
tiginko
tie fotky sú úplne odlišné... čo tak trestuhodné nactiutŕhanie a osočovanie?
nonna
Nádherný chlebík! Voňavý, chutný...... Nech Ťa neodradí napádanie stále tých istých..... Je to ich šport, iné nedokážu, len takýmto trestným spôsobom sa prejavovať. Napadajú všetko, či kopírované, či nie. Komplexy a závisť. A to ešte podporované. Dobrý recepis!
margaretka28
@nonna kto tu koho napáda, je očividné, len vy ste si to asi ešte nevšimli !
@pusta , tie fotky sú úplne odlišné, len ma zaráža, ako reaguješ, ked niekto upečie a ešte aj pochváli ! zvláštne, ty ked skopíruješ niečí recept a vydávaš ho za svoj, tak je všetko v poriadku a tváriš sa ešte dotknuto, ked ťa niekto na to upozorní
pusta
@radox1 , áno, receptov na Írsky chlieb je na nete viac, súhlasím.
tu však sama autorka na svojom blogu sama povedala, že ide o môj recept - prečítaj si to, prosím!
evusik
@pusta odkedy platí na Vareche pravidlo, že autor receptu rozhoduje o tom kto a čo môže a čo nemôže napísať... alebo si ty nárokuješ právo rozhodovať čo kto môže a čo nemôže??? toto je verejný portál, nevšimla si si???
a čo sa týka receptu a fotiek... toto nie je tvoj recept, receptov na írsky chlieb ja na nete obrovské množstvo a úprimne - kto by už kradol tvoje fotky :)
a keď sme už pri tom - dlžíš @sedmoskaredka ospravedlnenie
pusta
@katka78 , podľa mňa sa fotky nie iba podobajú, ale sú identické s mojimi fotkami :-)
nie je možná až taká podoba, to nie sú identické dvojčatá :-)
pusta
@julica , je všeobecne známe, že ma nemusíš, teda tvoj koment bude vždy proti mne a negatívny, preto pre mňa nie je vôbec podstatný. :-)
julica
@pusta , teraz uz naozaj sama seba ponizujes. Pozri si svoje recepty a sposob, akymi si sa odvolala na zdroj - uplne rovnako, ako urobila sedmokraska. Dobre vieme, ze tvoje fotky su skor priemerne a nemas cit pre vizualnu stranku (nie kazdy ho musi mat, kazdy je lepsi v niecom inom), asi preto tvoje oko nedokaze poztrehnut rozdiely. ver mi, su uplne zjavne (patrim k pravidelnym nahlasovatelkam skopirovanych fotiek, mam na to cuch).
pusta
@evusik , nikomu nič nedlžím. ani tebe nie - tak sa namáhaš úplne zbytočne :-)
ty o tom nerozhoduješ...komu sa ja mám ospravedlniť, to láskavo prenechaj mne!
dakujem.
julica
a k tomu, ze ta nemusim: pozri si komentare este spred cias, kym ta odtialto vylucili - patrila som k tym par, co si ta pravidelne zastavali. prepiskla si to, uz si mi lahostajna (pokial neublizujes inym)
pusta
no , zišli ste sa tu kompletná zostava :D takže spokojne diskutujte medzi sebou :-)
ja vám nebránim :DDD
tiginko
ak dobre nevidíš @pusta , skús použiť okuliare. Ak nepomôže, tu je pomôcka: tvoj chlieb má pod sebou úplne odlišné podklady, neposudzuj chlieb len podľa tvaru a bielej múky na povrchu. To je ako hra: nájdi 10 rozdielov, môžeš sa namiesto vypisovania takýchto nehorázností trochu pozabávať :-)
evusik
@pusta ja od teba predsa nič nežiadam :) len konštatujem, že slušný človek keď pochybí, tak sa ospravedlní... to ale evidentne nie je tvoj prípad...
pusta
@julica , som strašne rada, že ti to je už ľahostajné - konečne :DDD
pusta
@evusik , tvoje konštatovania ma už veľmi, veľmi dávno netrápia :-)
takže tvoja námaha sa míňa účinku :DDD
sedmoskaredka
@pusta strašne ma mrzí, že ťa uverejnenie tvojho receptu na mojom blogu ruší, myslela som, že cieľom tohto portálu je sprístupniť zaujímavé recepty čo možno najširšiemu okruhu čitateľov.
Len pre objasnenie: Fotky som použila vlastné, text som písala podľa toho, ako som postupovala pri pečení a kedže som sa pridŕžala tvojich rád, niet sa čo čudovať, že postup znie podobne. A uviedla som, že originálny recept je z varechy a od teba.
katka78
p. pusta, nemôžem súhlasiť, obrázky nie sú identické. Podobajú sa, čo je pochopiteľné, ale jedná sa o odlišné fotky. Tu je pre lepšie porovnanie, sú tam očividné rozdiely, ktoré potvrdzujú, že sa nejedná o tie isté fotky. Lupa = ctrl+



Mrzí ma, že kvôli hlúpemu nedorozumeniu tu vzniká ďalšia hádka :-(
pusta
@nonna , netrápi ma, čo si myslia stále tí istí, napokon proti svojej vôli zvyšujú rating môjho receptu :-)
som rada, že sa ti môj chlieb páči a považuješ ho za výborný.
dakujem.
pusta
@sedmoskaredka , moje recepty sú aj na iných weboch, na niektorých boli dokonca ukradnuté odo mňa a skopírované s textom aj s fotkami, ked som upozornila administrátorov príslušného webu písomne, tak boli vymazané s textom aj s fotkami a používatelia týchto webov vylúčení. dokonca ich aj za seba prihlásili do súťaže a boli diskvalifikovaní.
moje recepty sú aj na viacerých blogoch, avšak ma vždy slušne požiadali predtým o súhlas a ja som im ho zatiaľ vždy dala.
ty si to však neurobila a ja som na to citlivá, asi už chápeš prečo :-)
preto ma to na tvojom blogu ruší, aj ked nepochybujem, že si to spravila s dobrým úmyslom.
čo sa fotiek týka, pozrela som si ich pozorne ešte raz.
uznávam, že majú iný podklad, čo mi ušlo, nechcem sa vyhovárať, že mám silné okuliare s cylindrom navyše.
za toto sa ti úprimne ospravedlňujem. napriek tomu sa mi vidí stále identická fotografia č.4 a č. 9 z môjho postupu, dokonca aj sklon prekrojeného chleba vpravo smerom nadol a aj dierky sú presne rovnaké- taká podobnosť predsa nemôže existovať. :-)
a tiež predposledná fotka z tvojho blogu s tiulnou fotkou môjho receptu - pozri porovnanie od @katka78 a posúd sama :-)
som rada, že si mi napísala :-)
dakujem.
pusta
@hanak , typické pre teba.:-)
stále si myslím, že ty si jeden z tých mojich kritikov s dvojitým nickom :DDD
vždy sa záhadne objavíš krátko po ich nástupe a tvoje vyjadrovanie je typicky ženské :DDD
ty sadáš sám k sebe, to je úplne jasné. :D
ak máš problém s @nonna , napíš jej to priamo, OK?
pusta
@sedmoskaredka , ešte niečo ti chcem povedať.
ja som tento chlieb piekla viackrát už, ani raz sa mi nepodaril identický ani s mojim receptom a ani s tým, čo máš vo svojom blogu.
tak asi takto.
pusta
@renulienka , ja som si komentár od @katka78 pozorne prečítala a aj som sa k nemu podrobne vyjadrila v odpovedi pre @sedmoskaredka :-)
bud bez obáv. asi tie okuliare budeš potrebovať ty sama :-)
takže kľud :-)
megdesign
@pusta Citujem ta: "napriek tomu sa mi vidí stále identická fotografia č.4 a č. 9 z môjho postupu, dokonca aj sklon prekrojeného chleba vpravo smerom nadol a aj dierky sú presne rovnaké- taká podobnosť predsa nemôže existovať. :-)"

Aspon vidis, ze si dala perfektny postup, detailny, podla ktoreho sa da spravit uplne identicky chlieb, dokonca aj s jednakymi okami :DDDD

Ale inak fakt, tie fotky su uplne odlisne. Vsetky.
julica
@pusta , uz sa zastav a ospravedln, mylit sa je ludske. Stiahni si sedmokraskine fotky a pozri s ana ich velkost - Maju asi 20-krat vacsiu velkost (nie rozmery), su kvalitnejsie. Aj ty pises na vsetky zahranicne weby a pytas si dovolenie? Komu si pisala v pripade tohto sodoveho "chleba"? Tu nie je ziaden rozdiel, pani Pustá duša
renulienka
@pusta , o okuliaroch som ja nehovorila ani slovko!!!,kazdy to vidi, ale u Vas je asi normalne, ze fotky vidite rovnako, aj ked rovnake nie su, zle ocistenu hydinu nevidite ako zle ocistenu hydinu, i ked to ostatni tak vidia, vo Vasom veku je to ale asi normalne ;-)))))))@megdesign ;-))))
pusta
@renulienka , ty si môžeš hovoriť, čo chceš, ale predovšetkým hovor k svojim receptom :-)
ja si svoj recept zodpoviem sama.
pusta
@Marcel , ja sa vo fotkách od piky nevyznám, nikdy som sa tým netajila...
uznaj však sám, že tá podobnosť je až podozrivo nápadná, ba až neuveriteľná.
ty čosi o fotografi ako takej vieš oveľa viac!!!
no, ja si napriek tomu nemyslím, že sa dá upiecť až taký identický chlieb - mne samotnej sa to ešte nikdy nepodarilo ,ani podľa môjho receptu:-) nikdy...podobný, to áno.
dakujem ti za vysvetlenie.
julica
Asi to nebolo uplne jasne pre @pustu - z nekvalitnych fotiek sa dvadsatkrat kvalitnejsie urobit nedaju, teda ich nemohla prebrat! Uz staci, uz len ospravedlnenie.
megdesign
@pusta sak jasne ze sa podoba, ked je podla jendakeho recepisu.. keby mu dala tvorkyna ovalny tvar, tak by sa menej podobal...

Aj Cokoladove spice plnene vajecnym likerom /ktore mimochodom zboznujem/ robi xy vyrobcov a pridu mi v kazdej cukrarni rovnake :)
marianne
@julica ja som tam predsa len nejake ospravedlnenie nasla o 12:28 v 14-om riadku,ci to sa nerata? :-)
marianne
nemas za co @pusta dakovat.Moj nazor na celu tuto vec je,ze @sedmiskaredka sa mohla opytat, aspon ja by som tak spravila,keby som chcela dat Tvoj recept na svoj blog,predsa je to len take ferovejsie a ty si reagovala trosku rychlo a prehnane bez toho,aby sa sa poriadne presvedcila o fotkach..mne sa tiez nezdaju rovnake,aj ked su podobne.To je vsetko,dufam,ze sa nenahnevas....
pusta
@marianne , máš pravdu :-)
považujem to za základnú slušnosť.
a čo sa fotiek týka, mne sa tak videli, ako som úprimne napísala a aj som sa za to ospravedlnila :-)
ale chod, nemám sa prečo hnevať... :-)
dakujem.
kukulienka71
@pusta ,bolo to nešťastné unáhlené rozhodnutie smerom k @sedmoskaredke.Nebolo by od nej predsa logické,ak by "šmajzla"tvoj recept aj s fotkami,aby naň potom upozorňovala...inak by sme o tom ani nevedeli:-)Fotky nie sú ani podľa mňa identické,ani jedna jediná.Ako @sedmoskaredka aj napísla,podaril sa jej úplne skoro rovnaký chlieb...čo je aj vidieť.Je to fakt dobrý recept,chválim @pusta ,aj @sedmoskaredka ,aj ostatných,čo sa im podaril,ja tiež skúsim.Ospravedlnenie sa udialo,tak nie je už o čom hovoriť,pekný deň vám všetkým!
pusta
@renulienka , presne tak:-)
pre teba obvzlášť platí to staré známe "Podľa seba súdim teba"...:DDD
nemám ti viac čo povedať, snád len ešte jeden slávny výrok španielskeho kráľovského dvorného maliara,Francisco de Goya:
Opica vyskakuje preto tak vywsoko, lebo čím vyššie vyskočí, tým väčšiu časť holého zadku jej vidno." :D
pusta
@kukulienka71 , dovolím si s tebou celkom nesúhlasiť.
vysvetlila som vo svojich komentároch voči @sedmoskaredka a nepovažujem svoje rozhodnutie ani za nešťastné a ani za unáhlené.
podľa môjho názoru ani ja sama neupečiem chlieb nikdy rovnaký a už tobôž nie s rovnakým sklonom a s rovnako vzdialenými dierkami na dvoch fotografiách rôznych autorov, čo sa dá aj premerať napokon.
takú podobnosť, ktorá e rovnaká, nepoznám u nikoho :-)
som rada, e môj recept sa ti páči a chváliš, hoci aj u oboch:-)
tiež ti prajem pekný deň!
hanak
Veľmi výstižný výrok, milá @pusta. Len či si sa v ňom aj našla?
kukulienka71
Neubehlo veľa času a už je chlebík hotový.Robila som z polovičnej dávky a tým pádom stačilo 40 minút.Moje konštatovanie:Lepší chlebík som v živote nejedla!!!!!!!!!!Ďakujem za recept,*****,KK

pusta
@kukulienka71 , supeeeer, nádherne sa ti vydaril.
aj mne chutí zatiaľ najlepšie zo všetkých mojich chlebov, ktoré som piekla doteraz :-)
teší ma, že aj tebe.
dakujem za úžasnú správu a skvelé foto, ktoré si pridala.
zuzula2
chlebik je v rure este pol hodinku a bude hotovy :-) uz sa neviem dockat :-) vyzera bozsky :-)
zuzula2
chlebik je v rure este pol hodinku a bude hotovy :-) uz sa neviem dockat :-) vyzera bozsky :-)
ailuj82
Ja som ho dnes tiež robila. Je chutný, ale nemám v nom také veľké diery... Aspoň neminiem toľko masla :):):)
pusta
@ailuj82 , som veľmi rada, že sa ti chlebík vydaril a chutil, malo si tento chlebík zaslúži natrieť, nešetri s ním :D
dakujem za skvelú správu.
manama6
Dakujeme za receptik ..je fakt super ....tesim sa na dalsie recepty zo spaldovej muky :-)
pusta
@manama6 , som rada, že sa ti chlebík vydaril. receptíkov zo špaldy tu mám oveľa viac, len si klikni na môj nick a nájdeš ich, ak chceš.
ešte nejaké pridám.
dakujem za úžasnú správu.
juny
@pusta prosim ta môžem použit aj raznu celozrnnu muku,ked nie na tento tak niečo podobne,len nie kysnute :)
pusta
@junny , ja som použila špaldovú múku T 630, s inou som neskúšala ešte, takže neviem ti zodpovedne poradiť za seba.
skús však použiť niektorú z tých, ktoré použili varecháčky, čo do svojich komentíkov pridali fotky z odskúšania.
skvrnka
Zdrav vsetkych. Vcera som upiekla chlieb a chutovo je fantasticky, no vo vnutri vyzera ako trochu nedopeceny aj ked som cas po skuske predlzila. Cim yt moze byt sposobene?
emirs64
rychle, a vysledok na prvy krat v mojom pripade celkom prijatelny
pusta
@skvrnka , neviem, prečo ho máš nedopečený, je mi gto ľúto.
skús na to prísť ty sama, pouvažuj o tom.
pusta
@emir64 , som rada, že rýchle a výsledok v tvojom prípade na prvýkrát prijateľný.
srdečne blahoželám.
nadia56
drobna rada, mozno sa niekomu zide, kazdy chlieb je spravne upeceny/dopeceny/, ked v strede chleba/ale aj peciva/ je vnutorna teplota 87 st.celzia, tu zistime potravinarskym teplomerom:-)
tamix
už tretí krát som skúšala tento chlebík, ale mám ho stále hustý :-(. Chuťovo je super, ale nie taký nadýchaný
pusta
@tamix , prepáč mi predtým som si nevšimla tvoj koment.
rada by som ti poradila, ale napíš mi, či múku presne vážiš, či používaš špaldovú hladkú múku T 630, inú? aký jogurt presne používaš a aké množstvo? koľko soda bicarbony dávaš a tak...ako cesto spracovávaš? aspoň nejaké základné údaje daj!
potom možno vyriešime spoločne tvoj problém hutnosti chleba :-)
giussa
@tamix nekysnuty chlieb bude vzdy hutnejsi, necakaj ze ho budes mat taky nadychany ako s drozdim
pusta
@giussa , dovolím si s tebou nesúhlasiť. tento chlieb som piekla už veľakrát a vždy som ho mala krásne nadýchaný s veľkými okami v striedke.
giussa
nic ine ako nesuhlas som ani necakala...ale co je pravda, je pravda. Ved sa nemusis hned paprcit, to je proste vlastnost tohto druhu chleba a ked ho @tamix nepozna, tak mozno ho ma upeceny dobre, len nevie ze ma byt odlisny od klasickeho nasho kysnuteho chlebika. Par rokov som sa zivila original irskym chlebom, ktory mam velmi rada a robievam si ho aj doma, takze viem o com hovorim. Mimochodom ani na tvojom chlebe na fotkach nie su ziadne velke oka, ani byt nemozu
pusta
@giussa , ja sa nepaprčímj, len s tebou nesúhlasím :-)
na fotkách môjho chleba tie oká dobre vidno, aj na iných fotkách tých varecháčov, ktorí ho odskúšali presne podľa môjho receptu, napr. fotka pridaná od @kukulienka71. ak vidíš, tie oká tam, naozaj sú :-)
nehodnotím teba, tvoju skúsenosť, ale o radu žiadala @tamix a to rozoberať s tebou nemám dôvod.
pupavocka
Ja som tento chlieb robila už veľa krát, ale tiež bol taký hustejší... a vážim presne, jogurt mám domáci bulharský, miešam vidličkou...
A ešte niečo, som do neho pridala slnečnicové semiačka tie tam nejak zoxidovali či čo a zostali zelené... Máte s tým niekto skúsenosti?
kukulienka71
moja skúsenosť s týmto chlebíkom je veľmi dobrá.Prášok do pečiva spôsobí tie oká v ceste,je to ako piškóta,ked sa pečie,aj tá je prevzdušnená,ľahučká a je bez kvásku,@giussa. Nedá sa to moc porovnať s kysnutým chlebom,lebo tu si urobí svoje aj krémový jogurt a nie je ho tam málo. Je to proste iné cesto ako kváskové,ale je výborné,nadýchané a s okami,@pusta nemá s mobilom možnosť fotiť tak dobre,ale na mojej fotke to fakt vidno lepšie,aj @havino dala dobrú fotku.
giussa
teda povazujem to fakt za smiesne sa tu zase takto natahovat o slovicka, ale narazala som na pustin vyraz VELKE OKA, je samozrejme, ze oka tam asi budu nie? Veru, aj piskota ma oka, kazde cesto ma nejake oka... znovu opakujem, ze som len chcela vysvetlit @tamix rozdiel medzi kysnutym a nekysnutym chlebom. Za velke oka povazujem napr. tieto cistinkine v kysnutom chlebiku:  encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTJZtuq_qY2jHslk6KhHl...
Tymto povazujem moju dalsiu ucast v tejto zbytocne rozvinutej diskusii za ukoncenu
32521_1358865546 - profilový obrázok
lba
lba
@pusta prečo môj chlebík zo špostovej je tmavší?...je rôzna špaldová múka? Ď..:-
32521_1358865546 - profilový obrázok
lba
lba
@pusta prečo môj chlebík zo špostovej je tmavší?...je rôzna špaldová múka? Ď..:-
32521_1358865546 - profilový obrázok
lba
lba
@pusta prečo môj chlebík zo špostovej je tmavší?...je rôzna špaldová múka? Ď..:-
pusta
@Iba , neviem, čo je špostová múka, ľutujem, ale nepoznám ju, čiže ti neviem povedať.
áno, je viac druhov špaldovej múky.
ktorú som dala do tohoto chlebíka, je napísané v surovinách.
tamix
@pusta robila som všetko podľa receptu, raz som dala Zvolenský jogurt, potom som skúšala aj Hollandiu. Miešala som vidličkou, ale dnes som už odskúšala úplne pomalé miesenie na robote. Už sa objavili diery, ale aj tak je hustý. Nie ako na pridaných fotkách a je žltší, nie tie odfotené. Ani kôrku nemám chrumkavú :-( . Sóda bikarbóna je ČL kopcom alebo plocho. Lebo ja dávam ani nie úplne plochú, ale ani kopcom. Mne ten chlebík chutí, ale robím ho kvôli dcérke a tá ho nechce. Robila som ho už z dvoch druhov špaldovej, aj z T630.
tamix
@giussa dnes môj chlieb mal pomerne veľké oká - ale to som robila robotom, ale nechce mi až tak napučať. Skúšala som už aj kysnuté, ale tie dopadli ešte horšie :-( , nevedela som trafiť správne množstvo vody a vždy ostal hustý, alebo počas pečenia spľasol :-).
tamix
A teraz vlastne má byť cesto lesklé, alebo nemá. Niekto tu písal, že ho nemal lesklé
kukulienka71
To sú detaily,@tamix :-),to už nerieš:-)bud vám ten chlieb chutí,alebo nie,je jedno ako veľké sú oká,či je cesto lesklé,či nie,ako ho miešaš...tento sa nemá miesiť.Daj si ho do menšej nádoby piecť,aby si ho nemala rozliaty.A tie kysnuté tiež,sú také užšie formy na pečenie menších chlebov,tam sa nerozleje,nesplasne.Skúšaj z malej dávky viac druhov,hádam už niektorý ti bude pasovať.To aby ti neodišla chuť od pečenia,pečenie má byť radosť a nie stresy...veľa zdaru!!
pusta
@tamix , soda bicarbona je zarovnaná lyžička, to máš správne. v vode 3. a 4. postupu v recepte máš presne napísané, v žiadnom prípade nesmieš miesiť!!! len zľahka spracovať, spojiť v cesto len tak leda-bolo vidličkou.
Zvolenský jogurt je chutný, nie však hustý, ale ja som použila extra hustý domáci jogurt a síce tento. vyrábam si ho sama podľa tohoto receptu:
 varecha.pravda.sk/recepty/extra-husty-domaci-biely-jogurt...


v ostatnom ti veľmi správne píše @kukulienka71 , drž sa jej rád a uvidíš, že sa ti vydarí :-)
tamix
mohli by ste mi niektorá z vás poslať nejaký dobrý recept na kysnutý chlebík (nie moc zložitý, prosím)? Pre dcérku je najvhodnejšia kombinácia špaldová hladká s ražnou múkou. Podľa všetkého nevie tráviť škroby :-( , nesmie ani kukuricu, ani bezlepkovú múku. Zatiaľ ďakujem
pusta
milá @tamix , pozrela som si svoje chleby a tento kysnutý chlebík sa mi vidí najvhodnejší, pravda, časovo je to viac ako Írsky chlieb, ale nie je zložitý :-)
 varecha.pravda.sk/recepty/chlieb-z-muky-raznej-celozrnnej...


ak by si mala problém zohnať semolina durum múku = pšeničná múka z tvrdej pšenice alebo je nevhodná pre obsah lepku, potom ju nahrad v uvedenom množstve špaldovou múkou T 630 a chlebík bude chutný a nadýchanejší. :-)
dúfam, že som ti pomohla aspoň trošku :-)
tamix
@kukulienka71 @pusta ďakujem pekne. Práve som prišla domov a idem skúšať, tak mi držte palce :-). Napíšem ako som dopadla. Prajem pekný deň
pusta
@tamix milá, niet za čo dakovať, sme tu preto, aby sme si pomáhali :-)
ešte som vybrala pre teba Lenivý chlieb, dáš ho do chladničky vykysnúť a vždy, ked potrebuješ,môžeš upiecť čerstvý len za 50 minút.
len chlebovú múku T650 zameň za špaldovú múku T630.
je veľmi chutný a dierkavý, neuveriteľne ľahučký.
 varecha.pravda.sk/recepty/lenivy-chlieb-fotorecept/45488-...

a tento je najúžasnejší zo všetkých mojich vydarených chlebov - Biely domáci zemiakový rascový chlieb, ako kedysi u mojej dobrej starej mamy :-)
tiež však použi miesto bielej pšeničnej múky Extra špeciál 00 múku hladkú chlebovú špaldovú T630 - uvidíš, že bude chutiť fantasticky :-)
 varecha.pravda.sk/recepty/biely-domaci-zemiakovy-rascovy-...


myslím, že už máš z čoho vyberať a hor sa piecť !!!
chlebatreba
všetkých zdravím, pani "pusta" zvlášť.
Recept som dostal náhodou.
- ľahká príprava
- veľmi krátka doba do finále
- perfektný chlieb na prvý pokus
- veľmi malá doba trvanlivosti chleba (zjedli sme ho traja za 10 minút :-)))
Chlebiky som začal piesť asi pred mesiacom. Pečiem tak kvasnicové ako aj kváskové. Tento je ďalší, ktorý ostane v repertoári.
BTW: vždy som si myslel, že doma asi dobrý chlieb neupečiem. Opak je pravdou. Chvalabohu som nekúpil pekárničku, ale oprášil nepoužívanú jansku misu. No keď sa darí mne, môže piecť každý. A má to obrovskú výhodu. Už žiadny chlieb nedávam pre králiky a čuníky. Pečieme toľko, koľko zblajzneme.
Prajem príjemný deň
pusta
@chlebatreba , to ma nesmierne teší, si veľmi šikovný (y) :-)))
osobne som kváskový chlieb ešte nerobila, ale odhodlám sa aj ja :D
dakujem za veľmi milú správu.
dejna4
Chlebík v rúre, pečiem prvý krát tak som zvedavá. Len mám celozrnnú špaldovú, neskoro som si všimla že taká by nemala byť ale uvidíme :)
chlebatreba
Najprv som chcel kvások vyrobiť sám, ale v prvej pekárni mi ho bez problémov dali grátis. Treba ho iba živiť ražnou múkou. Keďže ho vyživujem - nemám nárok na rodinné prídavky ako na ďalšie dieťa? :-)
pusta
@dejna4 , to nič, že si použila celozrnnú špaldovú múku, chlebík bude síce hutnejší, ale tiež veľmi hutný, neboj nič :-)
pusta
@chlebatreba , milo si ma rozosmial :-)
mne už dávno nevyplácajú rodinné prídavky, deti starnú ku mne, lebo už vnúčence sú dospelé a tie už majú tiež dosť veľké deti :DDD
ja sa radšej potrápim s ražným kváskom od nemeckého pekára, pána Reinhardta - nič iné mi nezostáva :-)))
Prajem Ti pekný nedeľný deň :-)
finczi
Určite vyskúšam!ďakujem za tip, peknú nedeľu prajem!
pusta
@mamilllaria , mám úprimnú radosť z toho, že sa ti tento chlebík super vydaril.
dakujem za dobrú správu.
pusta
@mamilllaria , mám úprimnú radosť z toho, že sa ti tento chlebík super vydaril.
dakujem za dobrú správu.
dajaja
No, práve si ho vychutnávam... mmm úplne skvelý! Aj taký suchý, myslím, že je to ten najlepší chlieb čo som kedy jedla... ale naozaj! Veľká vďaka za úžasný recept! :)
pusta
@dajaja , to ma nesmierne teší :-) zdieľam tvoj názor o tomto chlebe :-)
to ja dakujem tebe, som rada, že chutí :-)
katkagaja
tento recept je super ale mne sa chlieb nepodaril :( už dvakrát... prvýkrát som do neho pridala aj kus ražnej celozrnnej múky tak som ju za to vinila ale nepodaril sa mi ani druhýkrát keď som ho robila z čistej špaldovej hladkej múky... keď som ho vytiahla po hodine tak bol vnútri úplne surový ešte tak som ho dala späť do rúry a potom sa na ňom urobila kôrka tvrdá ako kameň a vnútro bolo stále surové... môže to byť tým že som dala miesto sódy bikabóny kypriaci prášok? nemala som ju totiž doma.. alebo rúrou? alebo to treba piecť prikryté? alebo niečím potierať?
simona11
No, ten môj je už v rúre. Som zvedavá, ako sa vydarí. Pekávam doma rôzne chlebíky, ale zatiaľ vždy s kvasnicami. Tento recept ma oslovil práve kôli tomu, že tam nejdú kvasnice a tým pádom je rýchlo pripravený na pečenie. A ešte sa snažíme s dcérou zdravšie stravovať, tak keď sa osvedčí tento chlebík, nemusíme sa viac trápiť so zháňaním vhodného chlebíka.
simona11
Ešte poznámka pre tých, komu sa nedarí zohnať špaldovú hladkú múku. V DM markete mávajú. Je síce o niečo drahšia, ale keď ju nemajú v potravinách, tak viem, že v DMku ju dostanem.
smejkad
spaldovu bezne dostat v tescu aj v bille, obcas aj v kauflande a jednote, len treba pobehat a popozerat :-)
simona11
Už je upečený, neviem sa dočkať, kedy trochu vychladne. Keby som vedela, ako sa sem pridáva fotka, tak pridám. Vyzerá úplne rovnako!
pusta
@katgaja , prosím nenahnevaj sa na mňa, ale už som nespočetnekrát riešila neúspech pri pečení tohoto chleba.
takže: 1. ak pridáš celozrnnú múku, bude chlebík hutnejší.
2. ak je v recepte písaná soda bicarbona, treba dať sóda bicarbonu.
3. teplotu a čas si musí každý odsledovať podľa vlastnej trúby a upraviť podľa toho.
4. napísala som aj presne aký jogurt som použila - extra hustý domáci a vlastný - pridala som opakovane link na jeho výrobu, recept na ten jogurt je odtiaľto z varechy.
5. ako treba spracovať cesto, nevymiesiť!!! treba rešpektovať postup v recepte tak, ako je napísaný.
6. treba si prečítať aj komentáre, lebo ma už fakt nebaví odpovedať stále dokolečka na to isté, na čo som už mnohokrát odpovedala.
verím, že sa ti chlebík určite podarí, ked si to všetko pozrieš.
prosím o to isté každého, kto sa rozhodne chlebík piecť.
@simona11 , teší ma že sa ti chlebík vydaril. dakujem za peknú správu.
všetci si pozrite poslednú správu od @smejkad , špaldovú múku kupujem tiež presne tam :-
dakujem každému za prejavený záujem a pridaný komentár, či skúsenosť.:-)
beatacsontosova
milá @pusta , včera som už nevedela kam z konopí, tak som ho spravila ešte raz ...tentokrát cca 70% hladkej špaldovej a zvyšok obyčajná pšenično-ražná zmes, šupla som aj trošku ľanových a tekvicových semiačok - napodiv tento je fajnový, hutnejší a vláčny, ale chuťovo výborný, mala si pravdu že treba si odskúšať rozličné múky :-) chutí tentokrát ako chlebík, ráno som ho zmlajzla s maslom a salámou, na poobedie mám džemík, beriem chlebík na milosť :-)
pusta
milá@betacsontosov á, neuveríš, ale v noci sa mi s tebou aj snívalo, až takú hrôzu mám z otázok typu: "Prečo sa mi nevydaril tento chlieb?", ked som už Xkrát podrobne s každým rozobrala príčiny jeho neúspechu..alebo otázok typu: "Prečo mi nechutí?"
vidíš, ty si si ale dala povedať a našla si aj správnu kombináciu múk /písala som v odpovedi pre @evanaaa /, môžem ťa len a len pochváliť :-) a čo je najdôležitejšie, objavila si "Svoju vlastnú chuťovú variantu", čo ma nesmierne teší :-)))))
vidíš, že ked sa chce, tak to aj ide :D
dakujem ti za milú správu, nech ti ten tvoj chlebík chutííí!!!
simona11
Nestihla som včera napísať, aký fantastický je chlebík, teda bol :) a teraz už je po ňom. Idem na jogurty a musím upiecť ďalší. Fakt, konečne rýchly a dobrý chlebík. Len by ma zaujímalo, či ho aj Íri pečú, lebo v obchode sa tam určite nič takéto kúpiť nedá. :)
pusta
@simona11 , potešila si ma, že sa ti chlebík vydaril a je fantastický :-)
u nás som Írsky chlieb v obchodoch predávať ešte nevidela, či ho predávajú v obchodoch v Írsku, to neviem, ale doma v Írsku ho zaručene pečú a recept je určite írsky :-)
dakujem za skvelú správu.
tamix
@pusta podobný recept s večernou prípravou a ranným dopečením som našla tiež. To sa dcérke viac páči, ten radšej spapá. Tak som rada. Skúsim aj ten tvoj chlebík. Nikdy by som si nebola myslela, že budem doma pekávať chlieb :-).
pusta
@tamix , som rada, že si si našla vhodný chlebík a teší ma, že teraz už tvoja dcérka spapá :-)
veru, doma pečený chlieb je najlepší.
dakujem za skvelú správu.
nech sa vám darí k spokojnosti.
tamix
@pasta zistila som, že ten môj chlebík je ešte stále dosť hustý, tak som robila dnes ten tvoj. Teraz kysne ešte 30min. Potom smer chladnička. Cesto som mala dosť tvrdé, tak som dala trochu viac vody, tak som zvedavá.
tamix
@pusta posledný príspevok patril tebe, len som náhodou napísala pasta miesto pusta :-(
pusta
@tamix , to je v pohode :-) ani som si to nevšimla :-) nie som ješitná, nestressuj sa zbytočne!!!
verím, že chlebík sa ti vydaril.
Pekný večer ti prajem :-)
tamix
@pusta no, tak ten chlebík je zase dosť hustý. Teraz neviem, či to cesto nebolo dosť jemné, alebo je to kvôli tej špaldovej múke. Keď som dala 3dc l vody, tak sa cesto ešte ani len nespojilo. Tak som dala ešte 30ml, ale bolo aj tak husté. Tak som pridala ešte 10ml. Už sa trochu lepšie dalo spracovať, ale asi bolo ešte stále husté. Neverím, že 10ml vody naviac by uškodilo, či áno?
pusta
@tamix , je mi trapné do nekonečna stále opakovať pri každom jednom recepte, že každá múka saje ináč vodu, je ináč "smädná"...záleží na kvalite tej-ktorej múky.
1. Suchšia múka potrebuje na spracovanie viac vody.
2. Vlhkejšia múka potrebuje zase menej vody.
3. údaj spotreby múky a vody v každom recepte je približne orientačný.
4. treba si prečítať aj komentáre pod príslušným receptom, kde na toto som už viackrát odpovedala jednotlivo každému, nech nemusím stále dokolečka odpovedať na to isté.
5. v postupe vždy napíšem, aké má byť v spracovanom stave surové cesto a riadiť sa tým!!!
ak máš cesto hustejšie, pridaj vodu, kým nebudeš mať požadovanú konzistenciu cesta.
pri redšom ceste zase pridaj trocha múky, kým nedosiahneš potrebnú konzistenciu.
dúfam, že som pomohla :-)
pusta
milá@tamix , ešte ťa chcem veľmi pekne poprosiť, píš svoje otázky pod konkrétny recept, podľa ktorého teraz práve chlieb robíš, lebo podľa všetkého teraz nerobíš Írsky chlieb - tam voda vôbec nepatrí!!!
aby sa zbytočne nepoplietli tí varecháči, ktorí Írsky chlieb budú robiť.
dakujem ti za pochopenie a naozaj som to myslela len v dobrom :-)
tamix
@pusta jasné, budem písať pod daný recept. Keď človek nepekával chlieb, tak je ťažké odhadnúť tú konzistenciu. Ďakujem ešte raz.
erik80
@pusta - dakujem za recept. manzelke predpisali dietu, musi sa vyhybat psenici, ovsu, kvasniciam aj vajciam. kravske a ovcie mlieku tiez sa vyhybat. tvoj recept sme vyguglili a zdal sa nam vhodny do tejto diety. jogurt z kozieho mlieka sme nezohnali, zatial sme pouzili kravsky grecky jogurt a presne rovnaku muku ako spominas vyssie v komentaroch. chleba je vyborny, uz predtym sme doma piekli. dal som si ho na ranajky, len tak suchy s cajom. ale myslim ze sa mi nepodaril uplne, jeho konzistencia nie je rovnaka, niekde hustejsia, inde redsia a niekde sa objavili miesta viac prepecene (prosim pozri fofo tu:

) myslim ze som cesto dobre nevypracoval ale ked ja som sa bal ze ho budem miesit prilis dlho. viackrat si ludi vytrihala. rozmyslam premiesat suche zlozky predtym nez sa prida jogurt. co si o tom myslis?
mam este druhu otazku. dalo by sa pouzit aj na pecenie peciva?
tretia otazka: mas aj ine recepty na takuto dietu?
ps: ak sa da, skus odpovede na najcastejsie otazky zahrnut do receptu ak sa da. ludia ktori necitaju diskusiu si neprecitaju ani tvoju prosbu o neopakovanie tych istych otazok :)
pusta
@erik80 , podľa môjho názoru sa ti chlebík podaril, je aj dobre prepečený, len ho treba nechať úplne vychladnúť a až potom krájať. pozri postup lepšie a zistíš, že sa vôbec nesmie vypracovať a vymiesiť!!! suché zložky samozrejme môžeš pred spracovaním cesta premiešať :-)
pokiaľ ide o jogurt z kozieho mlieka, ľahko si ho vyrobíš doma sám, v komentároch som dala link na extra hustý domáci jogurt, len použiješ miesto mlieka kravského mlieko kozie, postup je ten istý.
iné pečivo som z toho ešte nerobila, neviem ti teda povedať...možno žemle v ramequinkách by išli.
odpovede na najčastejšie otázky sa nedajú zhrnúť do receptu, ten je už raz daný a nemienim ho prepracovať, bol by potom recept neprehľadný.
treba si všetky komentáre a odpovede poctivo prečítať, aspoň ja to tak robím, ak ma recept zaujme.
nie som neochotná, len odmietam do nekonečna odpovedať na niečo, na čo som už odpovedala. :-)))
som veľmi rada, že som mohla svojim receptom pomôcť tvojej milej pani manželke :-)
dakujem ti za skvelú správu a krásne foto :-)
nech sa ti darí vo všetkom!!!
jujoska
@erik80 pozor na to, aj spaldova muka je psenicna (spalda je druh psenice), nech sa manzelka informuje ci sa to tyka psenice vseobecne, alebo spaldovu moze. Inak je nic ine nezostava, ako piect chlieb a pecivo z alternativnych muk (cicerova, hrachova, psenova....) alebo zo semienok . Nieco sa uz najde aj na Vareche, aj kde kade po internete, napriklad u paleo stravovania
kukulienka71
Prikladám ďalšie foto tohoto vynikajúceho chlebíka,piekla som ho včera,mne chutí oveľa viac ako chleby s droždím,je vláčny,netreba sa s ním dlho mordovať,vyčkávať,prekladať,potierať,kôrka sa krásne vypečie a pritom je mäkká,ja som začala piecť chlebáky len nedávno,ale fakt nechápem,čo sa dá na tomto najjednoduchšom pokaziť?Postup podľa receptu je záruka!

pusta
@kukulinka71 , máš absolútnu pravdu :-)
za pekný komentár i nové náherné foto úprimne dakujem
safran
Som 108 hlasujúci :-) PARÁDA! u mňa za 5, špaldové čokoľvek
@kukulienke ďakujem, že mi ho pomohla objaviť, pekne napiekla :-)
pusta
milá@safran , je to skutočne vynikajúci chlieb, navyše jednoduchá a nenáročná príprava, úžasne zdravý, rýchly a veľmi chutný.
teší ma, že ťa zaujal, a že ho viacerí odskúšali a @kukulienka71 opakovanými nádhernými fotkami propaguje :-)
dakujem.
pusta
milá@tamix , ja ti veľmi dobrre rozumiem, lebo svoj prvý domáci chlieb som upiekla až vo veku 60 rokov, vychádzala som zo starej kuchárskej knihy a nemal mi kto poradiť. piekla som chlieb, lebo to bola z núdze cnosť a naučila som sa. neboj, naučíš sa aj ty :-)
vtedy som ešte nemala ani pc, že by som si to pozrela aspoň na internete niekde.
preto je najlepšie začať robiť cesto vlastnými rukami, poriadne dlho ho miesiť, čím získaš cit v prstoch rúk a naučíš sa pri tom, aká má byť správna konzistencia surového cesta, ako dlho má kysnúť, kedy ho treba prepracovať, kedy netreba a hlavne vziať do úvahy kvalitu tej ktorej múky, jej savosť a spotrebu vody.
v mojich receptoch to máš vždy napísané, treba sa riadiť uvedeným postupom a je veľmi dôležité prečítať si všetky komentáre, otázky a
odpovede pod každým receptom, mne osobne sa to vždy zišlo.
ked získaš skúsenosti, môžeš prejsť na zložitejšie chleby a prípravu cesta na chlieb i prístrojmi ako miešacie háky alebo pekárnička.
prajem ti trpezlivosť a úspešné pečenie domáceho chlebíka!!!
ver mi, že už by som nikdy viac v obchode nekupovala. :-)
poznámka pre čitateľov: v komentári pre @tamix teraz nebola reč o Írskom chlebe, ten neobsahuje v recepte vodu, cesto sa nespracováva, nemiesi a nekysne!
kadgam8
Jedna otázka: namiesto jogurtu by mohla byť kyslá smotana?
buffy
Mila Pusta, to je presne co som hladala. Mame s manzelom taku :smiesnu" dietu. Nesmieme nic z bielej muky, drozie, slad, bielu ryze a kopu inych veci... okrem ineho aj cukor. Myslis si ze by som tento chlebik mohla upiect aj bez cukru?
pusta
@kadgam8 , v pôvodnom recepte je síce jogurt, neviem, či aj so smotanou, ale skúsiť môžeš - zrejme si mala na mysli hustú kyslú smotanu.
pusta
milá@buffy , som rada, že si našla recept na chlieb, ktorý ty aj manžel môžete pri zdravotnom obmedzení. pozri, cukor v tomto recepte je na vyrovnanie chuti, nie na zlepšenie kysnutia, chlebík je nekysnutý, takže myslím, že chlieb môžeš spokojne upiecť aj bez cukru.
nech vám obom chutí a vydarí sa.
prajem zlepšenie zdravia :-)
kalllista
Chlieb som piekla včera podvečer, už ho niet. Bol to môj prvý chlieb, tak sa teším, že sa mi podaril. Je veľmi chutný, aj kôrka - chutná a mäkká, 2,5 roč. synček ju hryzkal jedna radosť. Avšak chuťovo sa mi zdal jemne sladkastý..., čo však neprekážalo. Jogurt som použila klasický biely Rajo a tiež som mala v ceste akoby viac prepečené hnedé miesta, ale veľmi som si ho vychutnávala, len tak bez ničoho, či so zeleninovým šalátom... Ešte raz vďaka za recept.
pusta
@kallista , to ma veľmi teší :-)
to ja dakujem tebe za skvelú správu, som rada, že ti chlebík chutí a aj tvojmu milému synčekovi :-)
kadgam8
Nám chutil veľmi, dnes robím experimenálne zo špaldovej celozrnnej múky, ešte je v rúre.
buffy
Mila Pusta, dakujem...
Na prvy krat som to riskla a cukor som dodala. To aby som vedela ako chyti a vyzera ten "pravy". Nabuduce to uz bude bez cukru. Fotecku "svojho" chlebika vsak neviem prilozit. Ale vyzera ako tvoj a chuti skvelo. Ak mas viac zdravej vyzivy tak sem s nou ;)


pusta
@kadgam8 , to ma veľmi teší, že chutil tento chlebík.
aj z celozrnnej špaldovej múky bude výborný, ale hutnejší.
dakujem za peknú správu
pusta
milá@buffy , mám z toho úprimnú radosť, teším sa s vami :-)
mám viac zdravých receptov na vareche, prejdi si moje recepty postupne a verím, že si ich aj dosť vyberieš.
dakujem ti.
kadgam8
Nebudem opakovať zo špaldovej celozrnnej. Možno v pomere 1:3 v prospech chlebovej obyčajnej. Trošku mal ostrejšiu chuť a rozpadal sa. Inú ale v potravinách nemali, stálo to za pokus.
pusta
@kadgam8 , preto je lepšie držať sa pôvodného receptu :-)
ten si už robila a chutil vám veľmi.
pokiaľ viem, v tescu dostaneš hladkú chlebovú špaldovú múku T 630 vždy, majú ju aj teraz.
kadgam8
Ďakujem za recept, dnes som piekla, pridala som iba mi slnečnicové semienka a ozeleneli v chlebe. Neviem prečo. Má niekto takú skúsenosť so slnečnicou? kadgam@yahoo.com prosím o mailik. neviem, či ho vôbec jesť!
kadgam8
1 diel celozrnnej a 3 hladkej špaldovej bol super - trošku nižší vyskočí.
pusta
@kadma8 , asi ťa nepoteším, ak by boli tie slnečnicové semienka nesmú zmeniť farbu!
zrejmme boli navlhnuté, ak v chlebe ozeleneli, potom sú plesnvé :-(
nejedla by som to.
je mi to ľúto. :-(((
pomer múk bol správny
pusta
@kadma8 , asi ťa nepoteším, ak by boli tie slnečnicové semienka nesmú zmeniť farbu!
zrejmme boli navlhnuté, ak v chlebe ozeleneli, potom sú plesnivé :-(
nejedla by som to.
je mi to ľúto. :-(((
pomer múk bol správny.
už som v komentároch o tom písala, najbližšie sa drž pôvodného receptu!
kadgam8
Nikdy sa nedržím receptu otrocky. Plesnivé neboli, aj dátum spotreby je v poriadku. Uvažujem, či mohli zreagovať so sodou bicarb. a jogurtom?
Neviem pridať fotku..
pusta
@kadma8 , už som na takúto otázku odpovedala aj iným v komentároch, žiaľ, bolo to tak vždy.
ty vieš, čo si tam dala, a ako robíš tento recept, len potom sa zbytočne pýtaš mňa, ked si robila podľa seba. neviem ti pomôcť.
môžem sa zaručiť len za recept ako som ho pridala a nie za to, ako ho kto robil podľa seba.
marketa1995
ja som ho dnes upiekla, ale je taky akoby vlhky a vobec nie nadychany, viete mi povedat, kde som mohla urobit chybu? dakujem
katka78
@marketa1995 ak je chlebík vo vnútri príliš vlhký, nie je väčšinou ešte dobre prepečený (to platí pre chlebíky všeobecne). Čo sa týka nekysnutých chlebov, kde sa používa len kypridlo - PDP, či sóda bikarbona ako tu, môže byť nenadýchaný (ubitý) vtedy, ak sa cesto príliš miesi. Pečiem kamarátke sódový chlieb podľa veľmi podobného receptu každý týždeň, pretože má intoleranciu na kvasnice (resp. kvasný proces ako taký jej spôsobuje tráviace ťažkosti), mám s jeho pečením celkom slušné skúsenosti. Pri kvasených chleboch sa cesto dobre spracuje, následne kysne, chlieb je nadýchaný a má veľa bubliniek. Pri sódových chleboch je dôležité suroviny naopak iba veľmi jemne premiešať, skutočne len toľko, aby sa spojili (hoci to niekedy ide ťažšie, aby držali pokope) a rovno dať piecť. Treba si uvedomiť, že kypridlo nedokáže zdvihnúť cesto tak ako kvasnice. Preto ak je cesto príliš ubité, aby bolo kompaktné, bude aj chlebík ubitý a ťažký. Naopak, ak sa suroviny len jemne premiešajú, chlebík možno vyzerá kostrbato, no kypridlo ho prevzdušní a potom budú aj bublinky, aj chlebík ľahučký.



@pusta , dovolila som si tento vstup, verím, že niekomu pomôže, ja som sa učila na vlastných chybách ;-) Vidím, že tu v recepte sa spomína, že sa nemá miesiť, no evidentne mnohí tú chybu robia, neuvedomujúc si do dôsledkov jej význam. Prajem všetkým veľa zdaru s domácimi chlebíkmi, či už kvasenými, alebo nie :-)
pusta
@katka78 , naopak, som veľmii rada, že si to spravila a dakujem. poviem ti úprimne, že už mi došla trpezlivosť do kolečka stále písať to isté a hľadať, kde ten ktorý jednotlivec spravil chybu, ked väčšinou vysvitne, že sa nedržal receptu, ako je tam napísané a ani si neprečítal komentáre, kde som už mnohokrát odpovedala na tieto ich problémy.
jeliman
Recept musím pochváliť, piekol som ho viac krát. Akurát sa mi nepáči, že tá manipulácia s cestom je nepohodlná. Ale som to vyriešil - múku som nasypal do špeciálneho xylanového hrnca v ktorom som cesto aj jemne vypracoval, ničím nemusíte vymasťovať ani dávať papier)). Výsledok je 100% tný ak sa to naučím pridám Vám aj fotodokumetáciu. Po upečení chlebík pekne vypadne ako by ste ho tam položili už upečený, má výšku pretože cesto je rovnomerne rozliate v tvare hrnca.. Inak keď som nemal toľko jogurtu, robil som ho aj z nizkotučným acidkom a výsledok bol rovnako fajný.. Čaute
kacenka83
No chlebík vyzerá nádherne, ale keď som ho skúšala upiecť ja , vznikla mi z neho len tvrdá hrča, nijaký krásne nadýchaný pórovitý chlebík... keďže klasický chlebík pečiem pravidelne, nejak mi tento môj nepodarok nedá spávať... potrebovala by som vedieť, aká presne múka je použitá v danom recepte... u nás som dostala len špaldovú celozrnnú a mám silné tušenie, nakoľko chlebík na foto je bledý, že to bude tých druhov špaldovej múky viac... prosím o radu, lebo naozaj sa mi na recepte páči že je rýchlo hotový... klasický chlebík, hoci je naozaj vynikajúci, má jednu veľkú chybu - zaberá až tri hodiny času :-(
pusta
@kacenka83 , pozorne si prečítaj recept!!! v surovinách máš jasne uvedenú ŠPALDOVÚ MÚKU HLADKÚ, žiadnu celozrnnú, a tiež si prečítaj komentáre a odpovede, tam nájde odpoved aj na svoj problém a máš tú múku aj vyfotenú v komentároch, je označená ako hladká špaldová T 630 Kuchenmeister.
dúfam, že som ti poradila a pomohla :-)
nelly222
dnes som ho piekla druhý krát a je SUPER,iný už jesť nebudem :-) ďakujem za skvelý recept
tassiedevil
teraz ako čítam Tvoj recept, tak ma niečo napadlo o tých Iroch, to sú teda riadny špekulanti...:) už údajne vyšpekulovali aj ako sa dostať na slnko....) vravia, že najlepšie je ísť tam v noci....))) naozaj zaujímavý chlebík....)
pusta
@nelly222 , to ma veľmi teší, že sa ti chlebík vydaril a aj chutil :-)
to ja dakujem tebe za skvelú správu.
pusta
Milý@tassiedevil , no toto :-))) to som nevedela :-)
chlieb je však skutočne výborný, vyskúšaj a garantujem ti, že budeš veľmi spokojný.
dakujem za pekný komentár.
kora
Milá pusta, vyskúšala som Váš chlebík,vydaril sa,len ho bolo cítiť tou sódou,myslíte,že keby som ju nahradila bezfosfátovým PDP bolo by to dobré? Len ma to tak napadlo,veď PDP má takú istú úlohu ako sóda.Ďakujem za odpoveď.
angel2611
chlebik je výborny a jednoduchy. rano som si ho upiekla. Muku som si vsak zmiesala aj s celozrnnou spaldovou 1:2 a pridala semienka. Je perfektny určite ho budem robit pravidelne. Dakujem za super recept.
katuch
Dnes som ho robila z celozrnnej hladkej spaldovej muky a je vyyyyybornyyyy ;-) ja uz asi nebudem kupovat chlieb ;-) Dakujem, 5* a KK
pusta
@kora , neviem, s práškom do pečiva som ešte tento chlieb nerobila, ale zodpovedne môžem povedať, že soda bicarbona a prášok do pečiva nie je to isté.každý z nich funguje totiž iným spôsobom.
skúsiť však iste môžeš.
dakujem za otázku.
pusta
@angel2611 , super.
teším sa s tebou, že sa ti chlebík vydaril.
dakujem za skvelú správu.
pusta
@katuch , to ma veľmi teší, že sa ti chlebík vydaril.
to je dobre, že už nebudeš chlebík kupovať, ale si upečieš svoj vlastný :-)
okrem mňa, ti potvrdí každý varecháč/ka, že niet nad vlastný doma upečený chlebík.
dakujem za úžasnú správu.
amandaa
prosim o radu k tomuto chlebiku. skusala som ho uz viac krat. hoci sa tu pise ze sa neda pokazit, mne sa neurobil dobre. v strede ho mam surovy a ked ho zase peciem dlhsie, tak je zase strasne tvrda korka a aj tak vo vnutri neprepeceny. poradte prosiiim nieco...nie som skusena pekarka
amandaa
ja sa ospravedlnujem za koment pred tymto, ale skor som chcela poprosit baby co im to neslo, ze cim to bolo
danka61
Pred chvíľou som ho dopiekla,je neskutočne dobrý,nadýchaný,chutný.Ďakujem za skvelý recept.
danka61
Pred chvíľou som ho dopiekla,je neskutočne dobrý,nadýchaný,chutný.Ďakujem za skvelý recept.
danka61
Pred chvíľou som ho dopiekla,je neskutočne dobrý,nadýchaný,chutný.Ďakujem za skvelý recept.
danka61
Ospravedlňujem sa za tie 3 komentáre,ale zle mi ťahal internet tak som klikla viackrát.Dnes idem piecť znova manžel ho včera skoro celý zjedol.Ešte raz ďakujem.
pusta
@danka61 , z toho si nič nerob, aj mne už odišiel koment viackrát po jednom kliknutí, nie po viacerých kliknutiach.
to ma veľmi teší, že sa ti chlebík tak úžasne vydaril, ešte viac ma teší, že chutil :-)
to ja dakujem tebe za skvelú správu :-)
jamalinka
pusta obdivujem Tvoju trpezlivosť na odpovedanie na všetky tie komentáre, sme stále nepoučiteľní, nečítame pozorne, veď takmer sto krát dookola tie isté otázky???? a vyčerpávajúce odpovede.
Ja sa ho ešte len chystám piecť a to na odporúčanie mojich kolegýň, ktoré ho pečú, už viac krát za sebou, tak je vraj dobrý. Možno poradím, pečú ho z tej jednej dávky v srnčom chrbáte, jedna dokonca urobila dve dávka a piekla naraz v dvoch formách, vyložila papierom a že výborné... ja len toľko
ritax
Kamarátka mi hovorila o tomto chlebiku. Vraj je super. Nestihla doniesť na ochutnávku lebo sa vždy zjedol.
ritax
Dnes som vyskúšala piecť chlebík. Keďže som zohnala len celozrnnú špaldovú múku tak som to skúsila aj tak. Množstvo presne podľa receptu akurát som musela zľahka premiešať rukami. Výsledok je super.
pusta
@jamalinka , to je základná slušnosť, odpovedať na slušné komentáre :-)
dobre si všetkým poradila :-)
dakujem ti.
pusta
@jamalinka , to je základná slušnosť, odpovedať na slušné komentáre :-)
dobre si všetkým poradila :-)
dakujem ti.
pusta
@ritax , dakujem za vyskúšanie a som rada, že sa ti chlebík pekne vydaril, je super a najmä, že chutil.
dakujem za skvelú správu.
cicuskast
Fantasticky chlebik - rychly, jednoduchy a velmi chutny.. najviac ocenujem, ze ostane makucky niekolko dni :) dakujem za recept
evafrieda
výborný chlieb,oceňujem rýchlosť,jednoduchosť,ten nízky glykemický index.Len som sa nahnevala ,lebo sa mi prilepil papier na pečenie a musela som to zlupovať,išlo to ťažko. :D
lethepp
výborný chlebík, pridávam sa k ostatným a oceňujem rýchosť a jednoduchosť. Skušala som ho ako bezlepkový - namiešala som rôzne múky ako prišlo - kukuričnú, pohánkovú, ryžovú a podaril sa aj tak čo nás veľmi potešilo :) Ďakujem za výborný recept :)
franovka
Vyborny! Vcera som ho robila 1.krat a podaril sa. :-) Robila som z celozrnnej spaldovej muky a pridala som aj rozne semienka a nevieme sa ho dojest! :-D
pusta
@ cikuskast ,
@ @ evafrieda,
@ lethepp,
@ franovka
teším sa s vami, že sa vám všetkým tak vydaril tento výborný chlebík
a najmä, že chutil :-)
dakujem vám za úžasnú správu.
jajka52
dnes som nasla zdielaný na fb....už je v rúre, uvidíme, len som na chalupe a spaldovu nemali tak so kupila pohankovu....a kupila som malo jogurtu tak som primiesala kysli smotanu...uvidíme čo z roho bude
evikh
Tak a uz sa pecie, som zvedava na vysledok :-)
lillie2014
Uz dopeceny... za tepla aj 5rocny syncek chutnal a ze mu mam dat hned aj cely krajec
berto99
ahoj Pusta vyborny recept len ja som zrejme niekde spravil chybu lebo aj ked som piekol 50 minut kora sa urobila pekna ale vo vnutri ostal chlieb kasovity aj ked som skusil dopekat nepomohlo to. pouzil som velky polkilovy jogurt neochuteny hollandia. a zvysne prisady. nejaky napad preco to nefungovalo?
stella353
ahoj pusta, skúšala si to a s pohánkovou múkou? Teda bezlepkovu variantu? Ja áno, ked sa piekol bol fajn, po 50 min som vybrala, zapichla špajdlu vyzeral hotový..no na boku som zistila, že je neupečený, tak som dala ešt na 15-20 min. a zakryla som ho aby nezhorela kôrka/ ta bola dobre prepečena/ nakoniec som z neho jedla len kôrku a kúsok pod nou...ostatne nejdle, ani na druhý den, akoby surove...vypracovavala som opatrne....no možno bolo treba viac vody dať ..nemala som grecky jogurt, tak som použila hustu 14 % smotanu
stella353
ahoj pusta, skúšala si to a s pohánkovou múkou? Teda bezlepkovu variantu? Ja áno, ked sa piekol bol fajn, po 50 min som vybrala, zapichla špajdlu vyzeral hotový..no na boku som zistila, že je neupečený, tak som dala ešt na 15-20 min. a zakryla som ho aby nezhorela kôrka/ ta bola dobre prepečena/ nakoniec som z neho jedla len kôrku a kúsok pod nou...ostatne nejdle, ani na druhý den, akoby surove...vypracovavala som opatrne....no možno bolo treba viac vody dať ..nemala som grecky jogurt, tak som použila hustu 14 % smotanu
pusta1
@jajka52 , myslím, že dobrá kyslá smotana nemôže byť na škodu, práve naopak :-)
@evikh , verím, že sa ti chlebík vydaril :-)
@lillie2014. ak chutil chlebík 5 ročnému synkovi, to je tá najmilšia pochvala vôbec :-)
@berto99 , neviem ti povedať, prečo ti nefungovalo, zrejme 500 ml jogurtu bolo priveľa na zadané množstvo múky, ak ti smiem poradiť v dobrom, drž sa prísne receptu na budúce a predtým si poriadne prečítaj všetky komentáre, nájdeš tam odpovede na svoje otázky, ajj najčastejšie chyby a ako sa ich vyvarovať, uvidíš, že chlebík sa ti iste vydarí, prajem ti to :-)
@stella353 , môže ísť o to, že ti nepečie rúra rovnomerne, aspoň podľa tvojho popisu to tak vyzerá, nemyslím, že ak rúra pečie ako má, by sa mal meniť čas pečenia a teplota, aj v tvojom prípade to bolo zbytočné a chybou bola aj 14%-tná smotana, ak zvolíš miesto hustého jogurtu kyslú smotanu, tak vyber radšej veľmi kvalitnú, minimálne hustú pochúťkovú kyslú smotanu, držím všetky palce, aby sa ti nový chlebík vydaril :-)
ja si domáci jogurt vyrábam sama doma podľa receptu na vareche a je lepší ako akákoľvek smotana, skús aj ty recept od @diabambulka.

ospravedlňujem sa vám všetkým za oneskorenú odpoved, ale bola som istý dlhší čas u môjho priateľa, preto odpovedám až dnes.
dakujem za vaše pekné komentáre, za vaše otázky a pochopenie.
vaša @pusta
pusta1
je pre mňa veľká česť, že ku dnešnému dňu tento recept lajklo a zdieľa až 18 tísíc mojich neznámych priaznivcov, prajem vám všetkým, aby vám tento výborný chlieb chutil a šírte dobrý recept dalej. :-)))
vyslovujem vám všettkým jedno obrovské ĎAKUJEM!!!
pusta1
@berto99 , ospravedlňujem sa ti za množstvo jogurtu, prehliadla som, množstvo 500 ml máš správne, zrejme jeho kvalita nezodpovedala hustému domácemu jogurt, resp. kvalitnému gréckemu jogurt.
môžeš ho nechať odkvapkať cez noc a potom odmerať množstvo alebo ešte lepšie, vyrobiť si vlastný extrahustý domáci biely neochutený jogurt podľa receptu od @diabambulka , vyjde ťa oveľa lacnejšie ako kupovaný a jeho úžasná kvalita ťa určite nesklame.
dakujem ti za pochvalu.
happychef
Vyborny a jednoduchy recept. Sice som robila z celozrnnej muky a kyslej smotany. Chuti bajecne!
lucy333
Ahojte, chcela by som sa spytat ci je mozne piect aj v niecom inom ako v janskej mise pretoze tu nemam. Mam plech klasicky (taky ten cierny neviem co je to za material), teflonovy, a aj velky antikorovy hrniec. Skusali ste niekto piect v niecom z toho? Dakujem
pusta1
@lucy , ak nemáš jenskú misz, potom skús guľatý hrniec, najlepšie liatinový alebo smaltovaný :-)
dúfam, že som ti poradila.
pusta1
@all ,
akovidím, každý rekord sa dá prekonať :-)))
mám tu recepty ako Staromaďarská štrúdľa a Madarská vienetta, kde je dosiaľ okolo 700 lajknutí vami, moji neznámi priatelia, pod receptom na Celkom obyčajné lángoše už takmer 1000 lajknutí :-)))
ale totoooo, až 21 000 lajknutí a zdieľaní, toto sa mi ani vo sne nevidelo, nečakala som to!!!
neuveriteľné - až 21 tisíc doteraz vás lajklo tento recept , zdiľate ho a šírite dalej.
DAKUJEM VÁM!!!
k599
Veď hej, ale to je niekoľko mesiacov, dokonca rokov, nie iba pár hodín. A to je neskutočný rozdiel.
pusta1
@k599 , súhlasím v tom s tebou:-)
tento konkrétny recept je tu rok 1 rok a 2 mesiace, tie ostatné niekoľko mesiacov, mám aj mladšie...neuviedla som zdaleka všetky.
poviem ti ale, že za úspech sa veľmi tvrdo platí, a to nielen na vareche, niečo o tom viem.
úspech sa totiž neodpúšťa mužom, nieto ešte ženám.
čo však je dôležité, je za tým úžasný kus driny, o ktorej vie len autor receptu sám najviac a tí, ktorí recept nasledovali, ale vtedy už bol autorom spracovaný a uľahčený ostatným.
preto si myslím, že recept každého varecháča s takým hodnotením si zaslúži našu úctu, je úplne jedno, koho je to recept :-)
lucy333
Zdravim, chleba som piekla tri krat tak pridam aj svoju skusenost. Nezalezi na mieseni ci nemieseni cesta skor na tom aky Jogurt sa pouzije. Prvy krat som dala iba 3% nie grecky premiesala som len vidlickou, chlebik bol skor ako placka v strede neprepeceny mlazgavy. Druhy krat som pouzila husty 10% grecky jogurt a premiesila poriadne aj rukami, vydaril sa mi krasny nadychany chlebik. Trubu mam klasicku elektricku, nepiekla som v strede ale na predposlednom od spodu (mam 5 poschodi) a ledze nemam jensku misu peciem klasicky na plechu. Tym ze som pouzila husty jogurt cesto pekne drzalo pohromade nerozlialo sa mi ako prvy krat s riedkym jogurtom. Inak dakujem za recept chleba chuti aj priatelovi coho som sa obavala kedze ma trochu nasladlu chut. :-)
dianuska2332
Uz som ho vyskusala 3x. Je vyborny!!! Iny uz ani piect nechcem. Mam pekarnicku, ale casto vykyslo az tak, ze priharalo:- A trvalo ovela dhsie kym bol hotovy a bol aj tvrdsi. Tento irsky chlebik je unikat! Akurat nechapem, preco sa mi neurobia take pekne oka a nenadvihne tak, ako na Vaso obrazku:-P Robim to presne, ako doporucujete, nemiesim, iba spojim vydlickou a rukou prenesiem do misy. A dnes som vyskusala namiesto sody dat vinny kamen.
pusta1
@lucy333 , súhlasím, na kvalite a hustote jogurtu záleží v podstate finálny výsledok :-)
@dianuska2332 , príčiny môžu byť hned dve, a síce:
1. nedávala by som miesto soda bicarbonyvínny kameň, lebo vínny kameň je kypriaci prášok do pečiva bez fosfátov síce, avšak má iné vlastnosti, ako soda bicarbona, ktorá tiež kyprí cesto, ale na inej báze.
2. príčinou môže byť práve jogurt, jeho kvalita a hustota, ak si nerobíš sama doma extra hustý jogurt, vyššie je uvedený link na jeho výrobu v komentároch, použila by som h kupovaných jogurtov prinajmenšom grécky jogurt a aj ten by som predtým cez noc nechala na site odkvapkať v chladničke z tekutiny.
som rada, že inak si s týmto chlebíkom spokojná :-)
carrie28
Dobry den, prosim o radu. Mam elektrickú trúbu a nedarí sa mi tento chlieb upiecť. Stale je vo vnútri na určitých miestach surový, aj ked dodržím všetky pokyny. Dnes som dala pól na pól celozrnný a bielu bio muku.
Pridala by som aj obr mojho výtvoru, len neviem ako :-D
pusta1
@carrie28 , nedodrala si to, čo je v recepte!
v recepte je špaldová múka hladká T 630 - pozri sa lepšie!
ty si použila hladkú múku a celozrnnú múku, to sa ti ani nemohlo podariť, jednak máš nesprávny pomer múky a jednak veelozrnná múka je hutnejšia a taký bude z nej aj chlieb, pri tejto múke nestačí len zmiešať zľahka vidličkou.
dalšou príčinou je hustota použitého jogurtu, jogurt musí byť extra hustý, bud vyrobený doma, alebo z kúpených je vhodný minimálne grécky jogurt, ešte navyše v noci odkvapkaný, elektrická rúra je v pohode, pokiaľ si dodržala uvedené teploty v recepte.
ak budeš robiť na budúce, použi špaldovú hladkú múku T 630, tak ako je v recepte!!!
dúfam, že som pomohla.
honestka
@pusta : ak mozem prepac moj doplnok hoci nepoznam vase muky ale:

Original tohto chleba sa pecie uz okolo 4 storoci na 2 sposoby ako: “Brown soda bread” z celozrnnej muky +biela; alebo
“White soda bread” iba biela muka.
Taktiez v original receptoch sa vzdy pouzivalo LEN kysle mlieko nie odcedeny ani iny jogurt - to je uz len novsi pridavok.

Takze v recepte @carrie28 , nemoze zrejme robit problem len muka aj ked tu nedodrzala tvoje original doporucenie ine vraj dodrzala. Ten musi byt v niecom inom a ak si pozna ruru, vie ako jej pecie uspesne ine typy chleba alebo kysnuteho cesta tak sa podarit musi.

Tvoj vydareny spaldovy recept je uz tiez novodoba vylepsenina,
dnes na trhu ponukaju mnozstva roznych typov tychto chlebikov ako gourmet s pridanim semiacok aj inych obilovin.

Je to ozaj jednoduchy a vynikajuci chlieb, ktory sa NESMIE prepracovat!
Ja ked ho peciem tak len v liatinovom ciernom palacinkari tak ako Cornbread. = Vsetko dobre.
pusta1
@honestka , - Hanka, to áno, lenže @carrie28 , sa pýta, prečo nemá tento chlieb taký, ako je v mojom recepte, teda preto, lebo ho robila nie podľa receptu a vysvetlila som, nesprávny pomer múk, chleby z celozrnnej múky sú hutnejšie a nebudú nikdy nadýchané.
možno ti to uniklo, na čo sa pýtala.
honestka
Ano rozumiem, vyjadrila som sa vlastne k tomu, ze:
…” je surový, aj ked dodržím všetky pokyny. Dnes som dala pól na pól celozrnný a bielu bio muku “ ....
ze len v muke nemoze byt chyba pretoze chlieb sa pecie aj inou metodou ako spaldou. … samozrejme ze nemoze ocakavat rovnaky vysledok ako tvoj, ked zmeni recept, avsak ja som mala z jej komentu dojem ze pise, ze uz skusala viackrat a len dnes zmenila tvoj recept na … “pól na pól” ci pomoze …

Moja poznamka k jej komentu bola ta, ze chlieb sa pecie s roznym pouzitim muk co samozrejme vzdy ovplyvni jeho kvalitu, hustotu a chut tym, co sa do neho vlozi, ale vzdy je dobry a rychly.

Vobec to Nemala to byt kritika /uz vobec nie na tvoj pekny chlieb/,
bola to rada ci moja skusenost, ze sa da upiect aj s inymi ingredients…

Bez dalsej debaty nemam problem dat koment zmazat ak myslis.
pusta1
@bo že @Hanka , nič nedávaj zmazávať!!!
tvoj koment je na mieste. :-)
ja som sa vyjadrila len z hľadiska môjho receptu a okrem toho tam správny pomer múky celozrnnej k bielej múke.
gagena
Ahojte. Ja som piekla chlieb z hladkej celozrnnej spaldovej muky. Dala som kyslu smotanu (12%) a okrem sody som este pridala 1 cajovu lyzicku prasku do peciva a rascu. Chlieb je uzasny.
1x gagena
pusta1
@gagena , s veľkou radosťou som si prečítala tvoje slová, však ty si tento recept vylepšila a inovovala :-)))
som rada, že sa ti chlebík vydaril a chutil :-)
teší ma, že si sa podelila o svoje skúsenosti, dakujem ti za skvelú správu.

annika84
Ja by som sa chcela opytat,ci mozem namiesto jogurtu pouzit cmar?dakujem
pusta1
@annika84 , to by som nerobila. v surovinách máš uvedený domáci extrahustý jogurt, robila som podľa receptu na vareche, v komentároch nájdeš link na tento recept na jogurt, @gagena použila hustú kyslú smotanu, ktorá je konzistenciou a kyslosťou podobná jogurtu, cmar nie. je dôležité, v recepte na chlebík, aby to bol hustý jogurt, cmar máš proti jogurtu riedky, čo by zmenilo konzistenciu cesta a chlieb by sa ti nevydaril, zrejme ťa mýli cmarový chlieb, ten je však kysnutý a má iný pomer surovín, ako množstvo múky, tekutín a droždia, toto je nekysnutý chlieb bez droždia a nemiesený chlieb s inými surovinami, s iným vzájomným pomerom surovín
annika84
Dakujem za odpoved,tak teda vyskusam predsa len s tym jogurtom
gagena
pusta1, neviem ci som ho vylepsila, ale bol naozaj chutny. Moj manzel, ktory nefandi celozrnnym vyrobkom chlieb zjedol a este ho aj vychvalil. A kedze sa chlieb vcera cely zjedol, dnes peciem znova :)
pusta1
@annika84 , niet za čo dakovať :-)
rado sa stalo.
@gagena , myslím, že áno :-)
som rada, že chutí a pečieš znova.
dakujem za správu.
emamatej
Chlebík upečený, chladí sa, robila som ho pol na pol jogurt a kyslá smotana( z dôvodu toho že som nemala také množstvo jogurtu) tak uvidíme ako bude chutiť.. a ešte čo sa týka dlžky pečenia , piekla som 45 min.. aj to už z vrchu mal tmavšiu kôrku.. som zvedavá.. muku som použila špaldovú celozrnú hladkú..
emamatej
Chlebík upečený, chladí sa, robila som ho pol na pol jogurt a kyslá smotana( z dôvodu toho že som nemala také množstvo jogurtu) tak uvidíme ako bude chutiť.. a ešte čo sa týka dlžky pečenia , piekla som 45 min.. aj to už z vrchu mal tmavšiu kôrku.. som zvedavá.. muku som použila špaldovú celozrnú hladkú..
wienok
ja podľa tohto receptu pečiem bochníky/adzimjata/ na suchej panvici,cesto si premiešam rozdelím na rovnaké bochníky asi 1,5 cm hrubé a na suchej panvici si opečiem ,sú výbornééééé.../namiesto jogurtu používam acidofílne alebo kefirove mlieko
gani1
Ach jaj cela vytešena čakam kym sa mi vyhreje rura,tak z dlhej chvile čitam komenty ze ake vylepšenia sa dajú do budúcnosti s týmto receptom robit ked tu narazím na koment ze z celozrnej špaldovej bude chlebik jedna hutna tažka gulka (kto mal vediet že aj špladova sa ďalej deli na rozne typy ;( ?... ked ju nepouživam? ) Tak v navale paniky beriem si dalšiu radu k srdcu že keď tak, tak treba namiešať s hladkou. Takže vyberám s formy ( dakujem za pečiaci papier) a dávam do misy s hladkou T650 s pridanim pol PDP a opat sa snažim jemne vidličkou premiešat s pridanim jednej kyslej smotany, s cielom dostat tam aspon trochu z tej muky tak aby sa cesto moc nemiesilo...a opat davam do misy a do truby....cela neštastna že dietny chebík ktorý som chcela ako jediny jest pri mojej povianočnej diete, taky zdravy a dietny nebude :(
Tak pokračujem v čitani dalšich komentoch s cielom poprosit autorku @pusta1 či sa neda do receptu na začiatku pridat poznámku k tej múke, nech si aj ďalši neznalci špaldovej múky dali pozor, ked tu naďabim na dalši koment od @gagena ktora spomína hladku celozrnnu špaldovu múku, tak bežim do kuchyne a beriem do ruky vrecko s mukou a okrem velkych pismem kde mam uvedene iba že "špaldová celozrnna múka" čitam aj ďalej tie malinke pismenka z boku muky a že muka z celých zrn velmi jemne mleta....šak ma poraziked som mala dobru muku a takto som si dobry chlebik pokazila :( v trube zatial vyzera dobre, tak dám po vychladnuti a okoštovani vediet :)
Je tu straaašne vela tých komentov..mohla by tu byt taka možnost aby sa najlepšie komenty ktore sa tu napišu a sú v nich dôležite postrehy a rady, dali presunúť hned na vrch nech si ich môžme hned najsť ;)
gani1
Ach jaj cela vytešena čakam kym sa mi vyhreje rura,tak z dlhej chvile čitam komenty ze ake vylepšenia sa dajú do budúcnosti s týmto receptom robit ked tu narazím na koment ze z celozrnej špaldovej bude chlebik jedna hutna tažka gulka (kto mal vediet že aj špladova sa ďalej deli na rozne typy ;( ?... ked ju nepouživam? ) Tak v navale paniky beriem si dalšiu radu k srdcu že keď tak, tak treba namiešať s hladkou. Takže vyberám s formy ( dakujem za pečiaci papier) a dávam do misy s hladkou T650 s pridanim pol PDP a opat sa snažim jemne vidličkou premiešat s pridanim jednej kyslej smotany, s cielom dostat tam aspon trochu z tej muky tak aby sa cesto moc nemiesilo...a opat davam do misy a do truby....cela neštastna že dietny chebík ktorý som chcela ako jediny jest pri mojej povianočnej diete, taky zdravy a dietny nebude :(
Tak pokračujem v čitani dalšich komentoch s cielom poprosit autorku @pusta1 či sa neda do receptu na začiatku pridat poznámku k tej múke, nech si aj ďalši neznalci špaldovej múky dali pozor, ked tu naďabim na dalši koment od @gagena ktora spomína hladku celozrnnu špaldovu múku, tak bežim do kuchyne a beriem do ruky vrecko s mukou a okrem velkych pismem kde mam uvedene iba že "špaldová celozrnna múka" čitam aj ďalej tie malinke pismenka z boku muky a že muka z celých zrn velmi jemne mleta....šak ma poraziked som mala dobru muku a takto som si dobry chlebik pokazila :( v trube zatial vyzera dobre, tak dám po vychladnuti a okoštovani vediet :)
Je tu straaašne vela tých komentov..mohla by tu byt taka možnost aby sa najlepšie komenty ktore sa tu napišu a sú v nich dôležite postrehy a rady, dali presunúť hned na vrch nech si ich môžme hned najsť ;)
marianne
Toto je tak super chleba @pusta , ze raz podakovat je aj malo a vypustila som kvasnicove aj /kvaskove chleby, lebo raz sa mi vydaria, raz nevydaria/ a peciem tieto sodove.. Cim viac ho peciem, tym sa viac dari. Mala rada pre tych, ktorym sa nepodaril: Je naozaj dolezite ako sa v bode tri pise, iba ho premiesat jemne zlahka vydlickou alebo lyzickou,a v ziadnom pripade nevypracovavat cesto alebo miesit. Vtedy je uplne lahucky a okami. Akurat rozvoniava v rure.:-) A najlepsi je zapracovany so zakysankou
giada
Parada, jednoducha a rychla priprava a super vysledok, vyborny recept.Robila som z acidofilneho mlieka.Perfektny chlebik.
giada
Parada, jednoducha a rychla priprava a super vysledok, vyborny recept.Robila som z acidofilneho mlieka.Perfektny chlebik.
mooncika89
och presne toto som hladala.....a hend aj vyskusala, lebo mam strasnu chut na pecivo a snazim sa chudnut...spravila som pol na pol s celozrnnou mukou a aj tak vynikajuci, nadychany, uzasny mnam..musela som ohodnotit proste ...5 hviezdiciek
redakcia
Odpovede od @Pusta na komentare k jej receptu:
@emamatej , spokojne môžeš použiť pri príprave Írskeho chleba miesto uvedeného jogurtu v surovinách aj iné kyslo - mliečne produk ty, chlieb bude rovnako kvalitný.
@wienok , tými tvojimi bochníkmi z tohoto cesta pečenými na panvici si ma príjemne prekvapila, je to nový recept, ktorý rada vyskúšam. srdečne blahoželám .
@gani1 , druh špaldovej múky je v surovinách uvedený, aj vyfotený v komentároch. nemusíš sa báť použiť inú múku alebo kombinovať, len počítaj s tým, že bude chlieb vždy o niečo iný. viem, je pod týmto rp veľa komentárov, ale ked si ich prečítaš, dozvieš sa veľa užitočného ako aj ja sama. napokon sa ti chlebík vydaril,čo ma veľmi teší a dakujem za pridanie krásnej fotky.
@marianne , som veľmi rada,že tento chlebík pečieš často a chutí. som rada, že si upozornila vo svojom komentíku na bod č.3 v recepte, teším sa z tvojich úspechov s tebou.
@giada , mám úprimnú radosť z toho, že sa ti chlebí k tak výborne vydaril.
@mooncika89 , teší ma, že si našla recept, ktorý si hľadala a že si spokojná, nech sa ti nádherne vydarí aj inokedy.
@all , srdečne dakujem vám všetkým za vaše komentíky.
sysssi
Ahoj, včera som piekla írsky chlieb. Je výborný, len sa mi prilepil papier na pečenie a teraz to musím orezávať. Prosím o radu.
novapekarka
milá pusta, koľko máš vlastne rokov? hore pri obrázku je napísané : 10 ročné dievča z Bratislavy a niekde v komentároch som čítala, že prvý chlieb si piekla ako 60-ročná. Alebo som to zle pochopila?
Ja som skúšala piecť tento chlieb z bezlepkovej múky, konkrétne Forte, bol trochu neprepečený, ale to sa dá zlepšiť. Horšie bolo, že mi kôrka trochu "odskočila" od striedky, myslím, že budem musieť korigovať množstvo sódy bicarbony. Alebo máš nejaký iný nápad?
zdenkas
@pusta , ďakujem za super receptík, chlebík som upiekla je výborný :-) je rýchly a chutíííí. :-)
redakcia
Komentare od autorky receptu:
@Sysssi , niektoré pečiace papiere sa prilepia, lebo nie sú dostatočne mastné. by si nabudúce nemusela odškrabávať z chlebíka odškrabávať, ak smiem poradiť, potri pečiaci papier pred vložením do jenskej misy tenučkou vrstvou oleja a budeš mať po starostiach. tiež môžeš použiť obojstranný teflonový pečiaci papier s úspechom, ten potierať olejom netreba.
Milá @Novapekarka ,správne, špaldová múka je pšeničná múka. áno, je to pravda, prvý chlieb som upiekla ako 60 ročná, iste pochopíš, že vek neprezradím :-) je mi ľúto, že ti neviem poradiť, s bezlepkovými múkami som ešte nepiekla. ale aj s tou sa ti chlebík celkom slušne vydaril, iste prídeš na správny grif ty sama, fandím ti!
@Zdenkas. no to je super! teším sa, že sa ti chlebík vydaril a hlavne, že chutil :-) dakujem za úžasnú správu.
zllatkaa
Ja chcem tiez pochvalit a podakovat. Tento recept som nasla tu na vareche a peciem ho pravidlene. uz som ho posuvala minimalne 4 dalsim ludom :) Kazdemu vzdy velmi chutil a vzdy sa nam podaril. Naozaj cim menej sa "miesi" tym lepsi je. Vsetci sa cuduju ked poviem ze chlieb radsej upeciem ako idem do obchodu (myslia si ze je to narocne :) )
livuka
Ahoj, pečieme tento chlebík cca rok ale nikdy nie je taký nadýchaný. Je ťažký ako keby bol surový :(, neviem zistiť príčinu. Postup presne dodržiavam, ale nikdy nie je taký ako tvoj. Vieš mi prosím ťa poradiť? Ďakujem
redakcia
Komentáre od autorky receptu:
@Zllatkaa , niet nad doma pečený chlieb :-) som rada, že sa ti vydaril a chutí stále. dakujem za šírenie dobrého receptu aj iným :-)
@Livuka , ťažko ti poradiť, ked neviem, v čom máš problém. možno tkvie v kvalite použitej múky a jej druhu, možno v hustote použitého jogurtu, v spracovaní - naozaj len tak ledabolo treba suroviny spolu spracovať a možno je problém v rúre. skutočne neviem, skús popísať bližšie, rada ti poradím.
maminastatinom
Ahojte, ja som chlebík robila. Myslím, že sa podaril, mal však jednu dosť výraznú chybičku a to vôňu. Neviem či to bolo tou sódou (asi už bola aj po záruke), ale chlieb mal pach akoby húb. Použila som špaldovú múku ale bola to asi múka na koláče. Používam ju však na koláče bežne a nesmrdí. Chlebík by chutil v pohode, ale ani sme ho nedojedli, lebo nám to vadilo. Je možné sódu nahradiť kypriacim práškom alebo má normálne takú arómu? Ďakujem za radu.
katka444
Treba ho nechať aj kysnúť? alebo len zmiešať suroviny a šup do rury? dakujem
radost
@Katka444 (10.3.2017 08:50)

neviem či a kedy sa ti ozve autorka receptu..
prečítaj si fotopostup dôkladne-máš všetko podrobne..zľahka vidličkou zmiešať suroviny..nekysne..
želám úspech..:-)
kucharka
Dnes upečený a vychválený. Pre mňa len tak s maslom a rajčinou... mňam.
Ďakujem za recept.


marabout
Chcem ten chlebík vyskúšať, môžem tam pridať napr. rôzne semienka ? (lanové, slnečnicové...) Máme to radi
nadia56
@Marabout (17.1.2019 22:22)

preposielam smutnu spravu od @jerica
Jerica 7. januára 2019 o 16:35
@Dogagador (7.1.2019 16:31) smutná správa,Info od varechačiek z fb.
Pani @pusta už opustila našu zemičku matičku, už je tam v nebíčku .
p0cah0ntas
Ahojte. Som potešená, že aj takýto jednoduchý a rýchly sa tak chutne podaril ! :) Inak, stačila mi aj cca 1 PL múky navrchu. Chutil všetkým.
1x bembo
kassia
Toľko komentárov! A kedy potom upečiem ten chlieb...
prdiak
Mám doma spaldovu muku ale polohrubu... môžem použiť? Či to už bude ubité?
bembo
Včera som si tento chlebík upiekol.Celkom sa mi podaril.Možno som dal do neho málo sódy bicarbony,lebo bol trochu málo nadýchaný,ale chuťovo výborný.Nabudúce dám máličko viac cukru,soli a sódy.Verím,že bude lepší.


bembo
@kimlo (28.9.2013 20:30)

Ja som ho včera upiekol,a chutil nám.Bol trochu menej nadýchaný,ale nabudúce dám kopcovatú lyžičku soli,cukru a sódy.Verím,že nabudúce bude taký ako má byť.


elba
Ďakujem za recept len dnes som sa odhodla (vďaka covidu) počet doma chlieb tak som skúsila Tvoj recept, len ak sa náhodou pozrieš na komentáre daj vedieť prečo som nemala také redšie cesto ako Ty? jogurt som mala grécky hustý ďakujem
sajmo
Je velmi dolezite vediet ci sa pecie v zatvorenom jenekom skle ci otvorenom ci aj aj bemam chrumkavu korku neviem co robit peciem z polovicnej davky poradte??
redakcia
@sajmo (24.7.2023 10:55)

Dobrý deň, v komentári pod receptom jeho autorka upresňuje - piekla som v neprikrytej jenskej mise, teda bez pokrievky, ani som jenskú misu predtým nepredhriala.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia