Musaka z baklažánu a paradajok fotorecept

eldina - fotkaeldina, 15. augusta 2013
Musaka z baklažánu a paradajok (fotorecept)
Foto: eldina

špecialita Balkánu, veľmi chutná , najmä s cesnakovým posúchom

10
porcií
70 minút
príprava
50 minút
na 200 °C

Suroviny

2 - 3 ks
cca 1 kg
1 ks
3 - 4 ks
400 ml
podľa potreby
podľa potreby




Postup

  1. 1

    Potrebujeme: (kto nemôže bez mäsa, môže pridať k paradajkovej zmesi aj klobásu)..:))))...namiesto cibule môže byť aj pór, či zväzok mladej cibule/ako u mňa/

    Musaka z baklažánu a paradajok (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    baklažány ošúpať a nakrájať na plátky/lenivci, ako ja / či na kolieska /tí, ktorí chcú mať neskôr viac práce/...posoliť a nechať chvíľu postáť...paradajky spariť chvíľu vo vriacej vode, potom olúpať.....cibuľu nakrájať, osmažiť a pridať na kúsky nakrájané paradajky...mäsožravci, ktorí nevydržia bez mäsa môžu teraz pridať na kolieska nakrájanú klobásu...zmes ochutiť a dusiť, kým sa nevyparí väčšina vody z paradajok..

    Musaka z baklažánu a paradajok (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    baklažán opláchnuť od soli/netreba utierať/...plech vymastiť, polovicu baklažánov z oboch strán obaliť v múke a ukladať na plech...

    Musaka z baklažánu a paradajok (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    na ne vyliať paradajkovú masu, rozotrieť

    Musaka z baklažánu a paradajok (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    na vrch ukladať zvyšné baklažány obalené v múke...zhora ich preliať trochou olivového oleja a dať piecť

    Musaka z baklažánu a paradajok (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    piecť na 200 °C cca 30 minút, potom preliať smotanou zmiešanou s vajcom/+ soľ a čierne korenie/, mierne plechom pohrkať, aby sa smotana dostala aj dolu a piecť ešte asi 15 -20 min

    Musaka z baklažánu a paradajok (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    posúchy som robila podľa receptu "lepinje".. http://varecha.pravda.sk/recepty/lepinje-i-evapi-fotorecept/38085-recept.html len s tým rozdielom, že som cesto pred položením na plech potľapkala, na plechu potrela zmesou z vody, olivov.oleja, soli a ešte raz ich potrela aj po upečení

    Musaka z baklažánu a paradajok (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    ako ich piecť? trúbu rozžeraviť na 250 °C /aj vo vnútri s plechom/, potom dať na plech papier na pečenie, položiť cesto, potrieť cesnakovou zmesou a piecť cca 10 minút..po upečení opäť potrieť cesnakom..

    Musaka z baklažánu a paradajok (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    do času prípravy dám len čas s musakou, aby Vás to nemiatlo..

Diskusia k receptu

tiginko
milujem musaku, či s mäsom, alebo bez neho... ja teda baklažány "nepotím", len posolím a ukladám. Vďaka za pripomenutie
:-)
siesta
fantasticke! aj tie posuchy vyzeraju skvele..a s cesnakom, dokonale.
concord
@eldina
Toto vyskúšam. Baklažán je obľúbené moja letná zelenina ešte od čias, keď som ho objavil začiatkom 70-tych rokov u Bulharov na starom, trhovisku zvanom drevená dedina na Trnavskom mýte. To boli zlaté časy starej Bratislavy. Vďaka za pekný recept.
eldina
@concord áno, baklažán je na Balkáne /celkovo, nie len bývalá Juhoslávia/ veľmi obľúbený a majú x variant, ako ho pripraviť..:) tiež ho milujem
eldina
@tiginko mne tiež nevadí "horkosť" baklažánu, priam naopak, ale varím aj chlapom v dome, tak čo už..:)
2010
@eldina , este jedna poznamka to plati len na mlade pekne leskle cerstve baklazany ked su stare matne vsetko jedno vsetky su horke , Cheers
marianne
1* @eldina , uz si ho aj vytlacim,paradny recept...ja teda neviem, uz mam baklazanov cosi odjedene,ale nikdy sa mi nepodarilo natrafit na horky a to som ich nikdy,ale naozaj nikdy nedavala ani nedavam vypotit...asi len na tie chlapske triafam,a o nejakej ciarke citam prvy krat,no mam sa este co ucit:-)))
tiginko
@eldina možno by mi vadila horkosť baklažánov, ale ja si kupujem len mladých, mužských a lesklých jedincov bez čiarky :-)
nonna
Výborný nápad, lákavo vyzerá. Len ja na rozdiel od Teba nič šúpať nebudem a pridám ešte dobte štipľavú papriku. A možni by staľil aj jogurt. Ukladám do KK!
jamalinka
ja si pestujem baklažány a ešte som nemala horké, vôbec ani tie staršie ak prerástli. Za recepty z baklažánov veľmi pekne ďakujem, pretože ich môžem pripravovať na rôzne spôsoby a to je výborné. Budem i naďalej sledovať rcp. od značky Eldina, ešte raz vďaka...A ešte jedna prosba ak máte recept na zimné uskladnenie (nie sušením) tak veľmi rada uvítam, pretože tých baklažánov mám zase veľa a neviem ich všetky spracovať aj keď veľa porozdávam
eldina
@jamalinka tykaj mi..:) a chcela by si ako uskladniť? myslím tým-aby si ich v zime na aký spôsob chcela pripraviť? nech viem omrknúť..:)
mrkvicka
práve dojedené ako prílohu som dala varené zemiaky + zelenin. šalát, no musím povedať že to bola rozprávka, časť rodiny mäsožravá sme mali s kuracími prsiami na kocky a dcéra vegánka + ovčí syr. No neskutočné čosi mňam




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia