Tvrdý ovocný chlebíček fotorecept

manek380 - fotkamanek380, 22. júna 2013
Tvrdý ovocný chlebíček (fotorecept)
Foto: manek380

Bez tohoto cukroví si naše rodina nedokáže představit vánoční svátky. Recept je od mé babičky, která jej podědila bůhví od koho, ale od mala, Zobraziť celý popisBez tohoto cukroví si naše rodina nedokáže představit vánoční svátky. Recept je od mé babičky, která jej podědila bůhví od koho, ale od mala, co se pamatuji, se na Vánoce vždycky pekl nejméně ze tří dávek. Můj otec z vánočního cukroví odmítal jíst cokoliv jiného a většinou se muselo ještě připékat, aby byl nějaký i na Silvestra. Tak se postupem doby naše vánoční pečení zredukovalo ze spousty druhů pouze na vanilkové rohlíčky, ořechové linecké a právě tento chlebíček.

1
porcia
30 minút
príprava
40-50 minút
na 160 °C

Suroviny

4 ks
300 g
280 g
50 g
50 g
50 g
50 g
100 g
0,5 ks
1 ks
1 KL
 podľa potreby
Na potretie:
 rozmiešané s vodou




Postup

  1. 1

    4 vejce vyšleháme do pěny s 30 dkg mletého cukru, přidáme šťávu a kůru z jednoho citronu, trochu kakaa na barvu a opět ušleháme.

    Tvrdý ovocný chlebíček (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Do směsi nasypeme 28 dkg nakrájených ořechů, 5 dkg nakrájených fíků, 5 dkg nakrájených datlí, 5 dkg nakrájeného kandovaného ovoce (nahrazujeme dnes různým sušeným), 5 dkg překrájených rozinek, na malé kostičky nakrájenou nebo nahrubo nastrouhanou hořkou čokoládu, 1/2 prášku do pečiva, 10 dkg hladké mouky a promícháme.

    Tvrdý ovocný chlebíček (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Postupně přidáváme mouku do doby, než se vytvoří husté těsto,

    Tvrdý ovocný chlebíček (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    ze kterého na pomoučeném vále vyválíme válečky, položíme na pečící papír, potřeme rozšlehaným bílkem

    Tvrdý ovocný chlebíček (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    a v mírné troubě (cca 160°C) pečeme dorůžova. Je dobře nechat chlebíček uležet alespoň 14 dní v chladu.

    Tvrdý ovocný chlebíček (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Podáváme jej nakrájený na tenké plátky.

    Tvrdý ovocný chlebíček (fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu

janealli
Chlebíček sa mi páči, keďže potrebujem v najbližšej dobe upiecť viac druhov "suchých" koláčikov, určite ho upečiem. Doplň si prosím do surovín múku, máš ju len v postupe.
sovka62
Recept na moju mieru. Mám rada sladké, ale nie čokoládu, kupované keksy, napolitánky a pod. Pre mňa koláčiky a to konkrétne domáce. Aj dva-tri razy do týždňa upečiem niečo kysnuté mám raňajky aj večeru, čo nezjem, posúvam dcéram. Lenže kysnuté koláče sú dobré len čerstvé. Preto sa mi tak páči tvoj recept, napečiem do zásoby, poukladám do krabíc a taká jeden-dva kúsky denne ma určite nezabijú.
dajanca
vyzerá to dobre... sú tam samé dobré veci :-) ešte prezraď na koľko častí je dobre rozdeliť cesto a akú hrúbku by mali mať tie valčeky... približne... aby sa to prepieklo... vďaka :-)
marianne
Aj mne sa velmi pacia,neviem ci s nich tiez tradiciu na Vianoce nespravim..muky tam nejde vela...naozaj staci len 100g?
astheart
Mám taky moc ráda. Nakrájet se to musí hned po upečení, jinak to půjde velmi ztěžka. :) .
valeri
Určite je to pochúťka, veď tam idú samé dobroty :-)). Už je v mojej KK
manek380
@sovka62 , krájí se to na tenké plátky, a moc sladké to není, takže dva tři kousky nezabíjejí a pak následují další a další... :D

@dajanca , já to dělám asi tam na tři-čtyři centimetry v průměru.

@marianne , 100 g mouky se dává jako základ, pak se postupně přidává další, je to v receptu uvedené v bodě 3. :)

@astheart , stačí to nechat odležet, po odvlhnutí to jde krájet dobře.
manek380
ad @dajanca : ne tam, ale tak. :)

Kolik mi vyjde, tolik je - nedělím nějak na části, prostě něco si utrhnu a udělám váleček, pak další, atd. :)
afataga
tak toto sa mi velmi paci, mame radi take suchariky, len neviem, neviem, cakat 14 dni to asi nevydrzim, to je na co dobre?
manek380
@afataga , pokud si to nakrájíš ještě vlažné, tak k ničemu. Pokud to necháš naprosto vystydnout, tak chlebíček ztvrdne a při krájení se drolí. Ale snad by i týden a tenký ostrý nůž stačil... :D
janealli
Mne sa už chlebík pečie, cesto som chutnala len v surovom stave, ale tým, že je tam citrónová šťava a kôra, je len primerane sladké. Chcem ešte dodať, že som spolu pridala 530 g múky, aby sa mi s cestom dobre robilo. Chutnať budem až o 2 týždne, potom sa ozvem, aký bol.
helca103
aj mne sa veru páči, určite vyskúšam, ja som robila medové od @sovka62 a sú úžasné ale aj tieto majú svoje čaro.
slavka2012
Robila som ich na Vianoce, boli skvele, vydržali takmer do fašiangov, preto som sa pre ne rozhodla i na Veľkú noc. Pouzila som hnedý cukor, trochu menej, lebo som dala viac sušeného ovocia a časť bielej muky som nahradila celozrnnou spaldovou. Naozaj odporúčam.


1x haji




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia