Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky fotorecept

pusta - fotkapusta, 16. júna 2013
Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept)
Foto: pusta

Kúpila som morčacie stehná, chcela som ich pripraviť veľmi chutne, preto som siahla medzi moje recepty zo židovskej kuchyne, ktorá je svetoznáma svojimi Zobraziť celý popisKúpila som morčacie stehná, chcela som ich pripraviť veľmi chutne, preto som siahla medzi moje recepty zo židovskej kuchyne, ktorá je svetoznáma svojimi dobrotami. Zvolila som pomalé pečenie, čím som dosiahla, že mäsko bolo mäkkučké, šťavnaté, oddeľovalo sa od kosti a a na posledných 15 minút som dala funkciu grill, aby kožička bola krásne do hnedo-červena upečená a chrumkavá. Mäsko bolo delikátne jemné, získalo úžasnú chuť jablka, vína a ľahkú pikantnosť použitých korenín.

2
porcie
24 minút
príprava
150 minút
na 170/ gril 15 minút 2 °C

Suroviny

600 g
100 ml
1 - 2 PL
100 ml
2 ks
2 ks
podľa chuti
podľa chuti
1/4 ČL
1/4 ČL
1/4 ČL
300 g




Postup

  1. 1

    24 hodín pred varením som vložila umyté, osušené morčacie stehná do misy.

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Poriadne som ich osolila a soľ som ešte rukami vmasírovala z každej strany, jemne som ich preliala olejom a odložila prikryté odpočinúť do chladničky

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Dnes som pripravené morčacie stehná vložila do pekáčika, kedže boli veľké a varila som len pre dvoch, to druhé som vrátila do chladničky.

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Pridala som husaciu masť. Prikryté som vložila piecť do trúby vyhriatej na 170 stupňov na 1 hodinu, občas som ho prelialala vypečenou šťavou.

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Stehno so m vybrala na tanier, na dno pekáčika som rozložila cibuľu pokrájanú na mesiačiky,...

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    ...pokládla som na ňu plátky neošúpaných jabĺk, ktoré som jemne osolila a okorenila čerstvo mletým čiernym korením.

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Posypala som ich mletým zázvorom, teraz som nemala čerstvý zázvor...

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    ... a štipľavou a sladkou mletou červenou paprikou.

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Vrátila som morčacie stehno, ktoré som rovnako okorenila zázvorom, čerstvo mletým čiernym korením a paprikou, podliala som celé vínom a prikryté som dala znovu do trúby piecť na 45 minút, prelievala som ho výpekom.

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Po uplynutí tohoto času som pridala k morčaciemu stehnu zemiaky pokrájané na krížalky, tiež som ich rovnako okorenila a prikryté som celé vrátila opäť do piecť na 30 minút.

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Odstránila som pokrievku z pekáča, zvýšila som teplotu na 200 stupňov Celsia, zapla som funkciu gril na 15 minút a hotové vybrala.

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    Horúce upečené morčacie stehno som položila na lôžko z upečenej cibule a upečených jabĺk, obložila som ho upečenými zemiakmi, kyslou uhorkou a cherry paradajkami. Stehno malo chrumkavú kožičku, mäsíčko bolo mäkkučké, oddeľovalo sa od kosti samo, získalo vynikajúcu chuť vínka, jabĺk a bolo ľahko pikantné, čo som dosiahla práve pomalým pečením..

    Pomaly pečené morčacie stehno po židovsky (fotorecept) - obrázok 12

Diskusia k receptu

ariela6
krasny recept pusta ešte som morčacie stehna nerobila ale ked čitam tvoj recept tak toto určite vyskušam ukladam
luss44
vyzerá to úplne skvelo.... už minule som sa zapovedala, že nesmiem takto večer pozerať Tvoje recepty, lebo vždy vyhladnem... a už je to tu zase :)
bojar
milujem morčacie stehná a najblišie vyskúšam, už mi tečú sliny
izabella929
veľmi krásne upečené morčacie stehienko do chrumkava...) parádna porcia....tiež mi slinky tečú ako @luss44...ve čera bola o 16 hod. idem ja do preč, lebo musím otvoriť chladničku.-))))))))
luss44
@izabella929 - ja som už tú chladničku musela otvoriť.... tvarohová torta s černicami mi dobre padla :)))
pusta
@ariela6 , som veľmi rada, že sa ti recept páči a uložila si si ho. poteší ma, ak vyskúšaš.
dakujem ti za pochvalu.
pusta
@luss44 , jéééjha, zlato moje, vyhladla si :-)ja som zas vysmädla :D
len pozeraj moje recepty, mám z toho úprimnú radosť.
dakujem ti za pochvalu.
pusta
@bojar , tečú ti slinky? škoda, že naprázdno. si trošku daleko :-) rada by som ti poslala do Mělníka :P
dakujem za milé a pekné hodnotenie.
pusta
@izabellka 929 , bože, aj tebe teč´slinky? :D je to obrovská porcia, nielen že stačila nám dvom, ale aj ostalo. aj teba by som veľmi rada ponúkla :-)
dakujem ti milá @izabellka za ocenenie.
si veľmi fajn žienka a úžasne pracovitá, dole klobúk pred tebouu.
pusta
@luss44 , aj ja by som si rada dala tvoju tvarohovú tortu s černicami, musí byť úžasná :P
tiež by som pre ňu vliezla do chladničky, keby som ju mala :D
lusinkab
tak toto je dalsi krasny receptik od teba :-) nadherny a ta chut musi byt vynikajuca
modrykamen
Niet nad pomalé pečenie mäsa (aj celé kurča, či jeho stehná, bravčová krkovička, či hovädzia roštenka). Tiež si viem pochutnať nad morčacím stehnom. Akurát že vyskúšam tento recept (podliatie vínom, či pridanie jabĺk).
staja
Výborný recept, robievame často morčacie stehno - častejšie horné a pečiem ho tiež pomaly v rímskom hrnci síce bez jabĺk, ale väčšinou podliate červeným vínkom s rôznymi koreninami. Mňam, lepšie ako kuracie.
cesminaz
krasne mäsko ;-) ...mnami lubime morcacie mäso,ale ja osobne mam najradsej kridlo :-)
pusta
@manek380 , to ma veľmi teší, že si si rp uložil a páči sa ti :-)
dakujem.
pusta
@lucynka moja, áno je to presne také, ako píšeš :P
tvoja pochvala vždy poteší a pohladí na duši :-)
dakujem.
pusta
@modrykamen , pravdu máš, niet na pomalé pečenie mäs. jednak pritom nemusím stáť a tá chuť je neopakovateľná.
len vyskúšaj, s jablkom i vínom, veľmi dobre spolu harmonizujú s mäsom :P
dakujem
pusta
@staja , hej, lepšie ako kuracie, to pomalé pečenie, víno, jablko, typicky židovské korenenie sú zárukou kvality a chuti.
dakujem.
mariamka
morcacie stehno mame radi, vecsinou ho vykostujem, este nikdy som ho takto nepiekla, to musi byt delikatne naozaj, p. @pusta tento mesiac excelujete, co recept to skvost :)
enss
Vynikajúce, vidím, že si budem musieť dolpniť zbierku kuchárskych kníh o židovskú kuchárku...
1x leea
pusta
@mariamka moja, je aj na vareche viac excelentných kuchárov :-)
ešte som stehno z morky nevykosťovala, skúsim aj ja. dolné pôjde asi ťažšie, má dosť dlhých chrupaviek v sebe.
inak je to delikátna úprava delikátneho mäsíčka :-)
tvoja pochvala hreje pri srdci :-)
dakujem za také úžasné hodnotenie.
pusta
@cesminas , aj my ľúbime morčacie mäsko. vraví sa, že na tomto vtákovi nájdeš chuťovo až sedem druhov delikatesného mäsa :-) nedivím sa ti. :-)
vdaka za ocenenie.
pusta
@enns , židovská kuchárka by ti rozhodne nemala chýbať, ak miluješ dobré jedlo. židia skutočne vedia vynikajúco variť delikatesyy aj celkom obyčajné veci :-)
tento recept síce práve nie je z kuchárskej knihy, mám ho zo svojej zbierky židovských receptov, kde sú okrem iného aj recepty šéfkuchárov a významných rabínov :-)
sracz
... v sekunde, keď upriem pohľad na takto pripravené jedlo, sa zo mňa stáva ortodoxný ATHEISTA a na druhej strane, milá @pusta - ak mi ho niekto položí pripravené "pod nos" - som naopak, ochotný byť vyznávačom bársakej viery!!! Krása, vôňa a chuť Tvojho jedla, vchádza do mojeho rozžiareného vnútra, očami a vidinami mozgu!!!
frezia68
Veľmi dobrý recept,tiež som sa naučila pomaly piecť,lebo mäso sa oddeľuje od kostí a tie jablká vylepšujú chuť + víno...čo dodať?Výborné :-)
pusta
@frezia68 , pravda jest ako ty vravíš. akosi máme spoločné chute :-)
vážim si tvoju pochvalu.
pusta
milý @sracz - ferikém drágám,
ty vieš tak krásne pochváliť, ohodnotiť a povzbudiť.
a ja, ferikém som bez ohľadu na akúkoľvek vieru či náboženstvo, národnosť, politickú príslušnosť a čokoľvek inšô, som vyznávačom skvelého jedla.
si veľký frajer :D myslím to len a len v dobrom :-)
dakujem ti, na tvoje úžasné a milé komentíky sa vždy teším :-)
lubkabubka
Milá Pusta, tento recept som skúšala, ale z horných morčacích stehien. Bol fantastický, repete som musela robiť aj o týždeň. Výborný, chutil celej rodinke!
dandika1
@pusta som priblizne vTvojom veku,ale na vareche som nova zaujal ma tento recept mozno ho vyskusam cez vianoce ,ale chcem sa Ta opytat ci ten zazvor tam njeje velmi citit,lebo ja jablka pouziva pri vareni pomerne casto,taktiez biliny a koreniny ,ale zazvor este nie hoci ho v gastronomii hodne uzivaju,ked budes taka laskava daj vediet ci to nieje velmi vonave.P.S..varim len pre muzov....
pusta
@lubkahubka , som rada, že sa ti tento môj receptík vydaril a považuješ ho za fantastický, a že chutí celej tvojej milej rodinke.
dakujem za úžasnú správu
pusta
@dandika1 , teší ma, že ťa zaujal tento môj receptík, na vianočné sviatky je ako stvorený :-) budem rada, ak vyskúšaš :-)
nie je vôbec veľmi voňavé, to množstvo zázvoru je presne dané, nemusíš sa ho báť, výborne ladí s jablkom a ostatnými koreninami.
len pravda nesmieš dať veľa zázvoru, inými slovami "prehnať" so zázvorom.
tvoji muži budú určite spokojní :-))))) a zachutí aj tebe samej!
prajem Ti krásne vianočné sviatky !!!
a vitaj na Vareche:-)
dandika1
@pusta dakujem Ti,ze si tak rychlo reagovala ,vies takeho zaciatocnika to velmi potesi,dnes som uz kupila aj cerstvy zazvor tak uz len veselo do pecenia este raz vdaka a pekny den.....
dandika1
@pusta nepatri sa otravovat vo sviatocny cas,ale ja sa Ti musim pochvalit ,robila som dnes na obed horne stehna morcacie no musim Ti povedat vyslo stoho cosi fantasticke,velmi som tym prekvapila ,,navsteve chutilo aj mojim chlapom,len som ten zaklad cibule a jablk po upeceni rozmiksovala apotom som to este prepasirovala ,konecny efekt bol neskutocny ked som to masko nakrajala pridala prilohu (opekane zemiaky a ryzu )a preliala tou stavou tak to bolo ako z rozpravky .VELMI PEKNE DAKUJEM zavynikajuci recept:::
pusta
@dandika1 , ty neoťažuješ, ani vo sviatočný čas, taká správa o mojom odskúšanom a vydarenom recepte vždy hreje pri srdci. :-)))))
to je skvelé, že tebe vyšlo z toho niečo fantastické, tým, že si jablkovo-cibuľový-zázvorový základ rozmixovala a ešte prepasírovala, si tento receptík doviedla k dokonalosti :-)
som rada, že vám i návšteve chutilo. obe prílohy si zvolila super :-)
To je dakujem tebe za úžasnú správu tebe a prajem ti pekné sviatky po i medzi a zdarné varenie v budúcnosti!!!
kukulienka71
Vyzerá to veľmi lákavo!Morčacie stehno bolo už dávno,je na čase zmeniť to.Ukladám,dávam 5* a ďakujem za recept
pusta
@kukulienka71 ,áno, vyzerá lákavo i chutí vynikajúco :-)
budem rada, ak bude Pomaly pečené morčacie stehno už aj u teba na programe :-)
dakujem za uloženie receptu do kk i za 5*
helaxa
Bolo to výborné, dnes sme vyskúšali, cibuľu s jabĺčkami som tiež
rozmixovala. Ďakujem za recept
pusta
@helaxa , to ma veľmi teší, som rada, že chutilo :-)
to muselo byť úžasnééé :-)
dakujem za skvelú správu.
ampara
Mám taký silný dojem,že si tu niekto sám sebe pochválil recept,aj si sám sebe poďakoval. To je tá nevýhoda viacerých nickov DDDDDD
1x giussa
marika9
Robím podobne,ale pridám tam nabudúce aj to jablko, na ktoré som v poslednej dobe zabúdala (a aby som nezabudla, ukladám tento receptík do KK). Milujeme toto jedlo a tak isto robím aj morčacie krídla. Aj to je pochúťka. To pomalé pečenie má niečo do seba.
redakcia
Komentar od autorky receptu:
@Marika9 , to jablko úžasne vyzdvihne chuť morčacieho stehna, pridaj jablko a budeš toto jedlo milovať ešte viac. prima nápad s morčacím krídlom! dnes ho pečiem a upečiem práve takto :-) dakujem za uloženie rp do kk a za pochvalu.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia