Jemná citrónová bábovka fotorecept

elysa - fotkaelysa, 10. februára 2013
Jemná citrónová bábovka (fotorecept)
Foto: elysa

Piškóta tejto bábovky je veľmi jemná...

20 minút
príprava
30 minút
na 170 °C

Suroviny

140 g
4 ks
1 ks
1 ČL
0,5 citróna
120 g
0,5 balíčka
1 ks
1 dcl
1 dcl




Postup

  1. 1

    Žĺtka vyšľaháme s vanilkou,postupne pridáme práškový cukor.Ked sú žĺtka dobre vyšľahané,pridáme šťavu z citróna.

    Jemná citrónová bábovka (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Postupne vmiešame mlieko a olej,múku s kypriacim práškom a citrónovou kôrou a vanilkový puding.

    Jemná citrónová bábovka (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Zľahka vmiešame sneh z bielkov.

    Jemná citrónová bábovka (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Bábovkovú formu som vymazala olejom a vysypala kokosom.

    Jemná citrónová bábovka (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Cesto vylejeme do formy a dáme piecť do vyhriatej rúry.

    Jemná citrónová bábovka (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Bábovku pečieme pri 170 stupňoch asi 30 minút.

    Jemná citrónová bábovka (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Necháme chvíľu ochladnúť,vyklopíme na tanier.Pred podávaním pocukrujeme.

    Jemná citrónová bábovka (fotorecept) - obrázok 7

Diskusia k receptu

starkamajka
Páči sa mi bábovka.V rozpise máš uvedený vanilkový puding a v postupe ho neudávaš.Nie je to chyba...
elysa
len pudingovy prasok,spolu z mukou a kypriacim praskom...
slejvulka
cesto uzasne, chutovo vynikajuca, ale neviem preco po vyklopeni z formy mi splasla :-( este sa mi to nestalo a peciem babovky casto
elysa
@slejvulka netuším čo sa stalo ,nikdy sa mi to nestalo,bábovky sú u nás pravideľne...
ivka29
skvelá bábovka :) dala som 2PL citrónovej šťavy a kôru z celého citróna a voňala tak krásne, všetci si pochvaľovali :)
elysa
@ivka29 som rada,že sa bábovka vydarila :) nabudúce pridám aj ja viac citrónu...
sany11
Najlepšia babovka aku som kedy jedla.už robím len podla teba,dakujem za vyborny recept.
eviana
Ahoj moja milá @elysienka , tak som sa konečne dostala k vyskúšaniu tejto Tvojej babovičky - namiesto hladkej pšeničnej múky som použila hladkú špaldovú a dala som citrónovú kôru z celého citróna (milujem citrónovú kôru, tak jej nikdy nemám v ničom dosť) a šťavu z pol citróna...
Je to vynikajúca, chutná, ako pierko ľahulinká bábovka, veľmi nám chutí, obávam sa, že budem musieť nabudúce piecť naraz dve, veľmi rýchlo mizne.
Tá moja nevyzerá tak krásne ako Tvoja - mala som menšie vajíčka, tak som dala 5 a cesta bolo trošku viac - aj jednu mini bábovčičku som spravila - cesto mi trošku vytieklo do rúry a ked som počas pečenia oškrabovala, vybrala som - ťava - bábovku z rúry a trošku mala asi šok, sa mierne scvrkla a vykrivila...



ale chuť je úplne najsamlepšejšia, veľmi ďakujem za ďalší skvelý recept od Teba ♥


salinka
@elisa , ďakujem za recept. Bábovka je naozaj jemná, vatová. Som si povedala, že nebudem trocháriť, tak som dala šťavu, aj kôru z celého statného citróna. Kto má rád citrónové, určite by mal vyskúšať:-)


elysa
@eviana @salinka babuľky som rada, že ste si pochutnali, táto bábovka je aj u nás obľúbená pre jej jemnosť...
brambora
a co ja budem zaostavat tuto za babami? :D co som ja horsia? ;) takze... vyskusane, zjedene, uzasne, jemne, citronove, proste brutal najsamlepsie! :D tiez som dala cely citron, aj stavu aj koru. mnam.


elysa
@brambora babuľa zlatá, som rada, že Vám chutilo, tak ste ma baby dostali, že teraz navečer som ju aj zasa upiekla :)
havino
@elysa , som dnes piekla tvoju bábovku, no čo ti poviem, nedá sa to jedným slovom, ja som takúto vatovú, rozplývajúcu sa v ústach bábovku asi ani neupiekla a neviem ako dávno aj jedla, neskutočná jemná, no vata. Dala som kôru z jeden a pol citróna aj šťavy tolko a citrónový vanilkový cukor a na koniec do cesta frkla citrónový sanquick. Vynikajúca, chuť si urobí každý svoju, ale cesto neuveriteľné jemné. Vdaka za recept.




katka78
Teda to sú krásne bábovky, jedna krajšia ako druhá! Recept hneď ukladám a tiež vyskúšam, bábovky som si len nedávno obľúbila.
1x elysa
elysa
@havino akurát som sem sadla s kávičkou, aj by kúsok dobre padol:), veru aj u nás je obľúbená pre jej ľahkosť aj chutnosť... som rada, že ste si pochutnali:) @katka78 vyskúšaj:)
kimlo
Dnes som ju robil ale po vytiahnutí z rúry mi spľasla... Neviete poradit kde aom spravil chybu? Robil som presne podľa receptu. Po prekrojení je v reze navrchu (teda spodok formy) akoby nedopečená...ale inak chuťovo dobrá...
elysa
Ja po dopečení vypnem rúru a koláč ešte chvíľu nechám v rúre, a s tým spodným nedopečením, to neviem, toto cesto je veľmi jemné, žeby sa s ním rúra nevedela vysporiadať? Prikryť vrch alobalom a ešte chvíľu piecť... Raz som robila bábovku z čokoládovej krupice, v rúre nádherná, vysoká, a po upečení a vyklopení z nej bola placka, ale doslova a celkom akoby nasurovo,bud som nemala deň ja, alebo trúba...
nelisa
moja bábovka dopadla presne ako tá, čo robil kimlo...
katka78
Ahoj @kimlo , ak nie je dôvod nedopečeného spodku celkom prozaický – problém rúry (spodný ohrev), napíšem ti, čo fungovalo u mňa, možno ti niečo z toho pomôže. Tiež som sa svojho času natrápila s bábovkou (iný recept), ktorá mi v rúre krásne narástla a po upečení spľasla. Tiež do nej išiel zlatý klas/vanilkový puding a tak trochu si myslím, že mohla byť chyba v ňom a v múke, resp. v tom AKO a KEDY ich do cesta pridať. Odvtedy sa pri bábovkách držím pár zásad, vďaka ktorým sa mi celkom daria (klop-klop na čelo). Tu sú, uvidíš, čo z toho si možno nedodržal, alebo jednoducho možno z toho niečo bude pre teba fungovať:
*rúra je vždy vopred zohriata, aby cesto nemuselo čakať a stáť
*to isté platí pre bábovkovú formu, chystám ju vopred (vytriem maslom, posypem múkou)
*poradie pri príprave cesta: prvú šľahám vždy žĺtkovú zmes - po nej si pripravím sneh z bielkov - až potom vmiešam do žĺtkovej zmesi múku (až keď je sneh vyšľahaný) - nakoniec vmiešavam sneh
*múku vždy vopred zmiešam s práškom do pečiva a zlatým klasom/pudingom, treba ich spolu premiešať naozaj dobre, ideálne aj preosiať
*múku do žĺtkového cesta vmiešavam jemne, len vareškou, alebo na najnižšom stupni el.šľahača. V receptoch ju často zašľahávajú mixérom, ale jemné primiešanie je istejšie
*rovnako opatrne primiešam nakoniec sneh, jemne, aby sa nerozbil a cesto zostalo nadýchané
*hotové cesto hneď nalejem do vopred pripravenej formy a vložím do vopred zohriatej rúry
*cesto do formy nalievam jemne, žiadne liatie zvysoka, formou netreba zbytočne triasť, búchať a pod.
*rúru počas pečenia neotváram
*upečenú bábovku nechám pár minút v rúre, nie však dlho, aby sa nezaparila (cca 5-10minút).
*hotovú ju vyberiem z rúry a nechám ešte cca 3-5 minút postáť vo forme
*jemne vyklopím a krájam až po vychladnutí
Niektoré bábovkové cestá sú chúlostivejšie ako iné, potrebujú viac jemnosti, ale celkovo asi neznášajú dlhé státie, teplotné šoky a hrubé zaobchádzanie.
Prajem vám @kimlo aj @nelisa , nech sa vám budúca bábovka vydarí k spokojnosti! :-)

No a keď už sem cpem takýto dlhý príspevok, samozrejme som ju musela vyskúšať! Chcem sa rovno autorke za recept poďakovať, bábovka chutí výborne a je naozaj taká vatová ako spomínajú v diskusii tí, ktorí ju skúsili a vydarila sa im. Recept rovno posielam sestre, má bábovky rada, skúša všetky možné. Ďakujem @elysa a prajem krásny deň/večer! 


elysa
@katka78 ja sa tu vypisujem a technika zlyha a odosle len par slov...dakujem ze si sa ozvala aj za Tvoje rady, niektorych sa drzim tak automaticky... Krasna foto aj by som sa ponukla...
katka78
Aj ja ďakujem :-) Inak som sa zhrozila, že môj komentár zabral pol stránky varechy, vedela som, že je dlhší, ale nie, že až tak veľmi.. no snáď rady pomôžu :-)
kucharka
Dnes upecena a skoro aj zjedena. Tiez mi trochu splasla, aj ked som dodrzala vsetky "pravidla". Aj tak je velmi jemna, akoby vatova. Dakujem, budem ju robit castejsie.
elysa
včera som sem nenakukla a dnes pozriem a koment:), ja som ju robila teraz večer, ešte ju nemám vyklopenú:)
smejkad
Bábovka krásne narástla, ale po vybratí z rúry padla. Piekla som ju asi 20 minút dlhšie ako v recepte. Čo som urobila zle?
kucharka
Táto bábovka už bola u nás veľakrát ale teraz som si spomenula odfotiť ju. Je veľmi jemná a ľahučká.... najlepšia v ten istý deň, ešte tak trochu teplá.
Ďakujem za recept.


2x haji a kimlo
zolik
Veľmi dobrá bábovka, taká vatičková 😂
Dala som o dosť viac citrónovej šťavy ako je v recepte. Asi tak 2 a 1/2 PL a piekla som na 180C. Nespľasla a výborná aj na druhý deň. Ďakujem za recept a pozdravujem.






SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia