Žerbó plnené kolieska fotorecept

izabella929 - fotkaizabella929, 11. decembra 2012

Žerbové rezy sú veľmi obľúbeným zákuskom aj počas Vianoc..sú vďačné, lebo dlho vydržia...vyskúšala som upiecť žerbó v podobe koliesok...

45 minút
príprava
20 minút
na 180 °C

Suroviny

Cesto:
300 g
1 ČL
1 ČL (sušené)
80 g
1
1
100 g
100 g (alebo Hera)
1 ks
Na posýpku:
100 g (mleté)
50 g




Postup

  1. 1

    pripravila som si cesto..hladkú múku a práškový cukor som preosiala.., pridala som všetky ostatné suroviny podľa popisu...

    Žerbó plnené kolieska (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    cesto som poriadne vymiesila a uložila na 1 hodinu do chladničky...

    Žerbó plnené kolieska (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    po hodine som cesto rozvaľkala a robila kolieska 2 veľkostí...na spodok ide veľké koliesko, do stredu ide menšie koliesko a na vrch opäť veľké koliesko...veľké koliesko som ,potrela lekvárom, posypala mletými orechami zmiešanými s práškovým cukrom a položila na to menšie koliesko..

    Žerbó plnené kolieska (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    malé koliesko som potrela lekvárom, posypala mletými orechami s práškovým cukrom...

    Žerbó plnené kolieska (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    na malé potreté koliesko som uložila veľké koleso..okraje cesta som jemne dookola popritláčala...cesto ,je veľmi krehké, musí sa s ním opatrne...potom som kraje chytila dvoma prstami a urobila dokola vrkoč...

    Žerbó plnené kolieska (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    uložila na plech vyložený pečiecim papierom...okrajom dlaní som ešte kolieska upravila..to kôli tomu, aby počas pečenia lekvár nevytekal a nestiahol cesto...

    Žerbó plnené kolieska (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    upečené..nechala som vychladiť...urobila som si z čokolády a lyžici oleja polevu a kolieska som natrela polevou..

    Žerbó plnené kolieska (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    hotové kolieska v reze..

    Žerbó plnené kolieska (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    veľmi chutné a krehké kolieska vydržia v krabici aj niekoľko mesiacov...a prajem dobrú chuť...

    Žerbó plnené kolieska (fotorecept) - obrázok 9

Diskusia k receptu

zdenkas
Peknučké,veľmi sa mi páčia tvoje kolieska.Uložené.
dodo46
@izabella 929
V bode 4 píšeš - posypeme mletaňyma orechami. To sú niečo podobné ako tie makadové zo severojužnej Austrálie ???
A nedalo by sa to prostredné koliesko vynechať. Veď od toho lekváru to bude aj tak napučené .
tilau
aj u nás je to obľúbený koláčik, vyskúšam tvoju verziu a verím že všetkých milo prekvapím :D
tilau
ešte sa chcem opýtať, prvý moment som si myslela,že si ich robila fo formičkách -košíčky, myslíš že v tom by sa to dalo alebo sú malé tie formičky?
izabella929
@tilau ,nezmestia sa do košíčkovej formy,,,,ak by si to robila v nej, mala by si s tým starosti,lebo cesto je veľmi krehké..som to vykrajovala pohármi...držím palce.-)
izabella929
@tilau , dajú sa kúpiť v Maďarsku košíčkové formy o primere 12 cm..hľadala som to u nás aj v internetových obchodoch, no žiaľ nenašla som...v tom by to bolo krajšie..musím skočiť do Maďarska, ale teraz nemám nič iné, čo by som odtiaľ potrebovala..
mesiar50
izabella929,Krasne sa ti podarili,ale pre mna jeto
privysoka latka.
elian44
Vyskúšala som, úžasné cestíčko:)Akurát som si uľahčila robotu, viem že ozastného žerba idú sypané orechy, ale uvarila som ich s cukrom v mlieku a pridala som aj lekvár a všetko spolu natrela.Takto mi ani nič nevytieklo:)
aylinka
Žerbo rezy robievam, alevyskúšam tieto kolieska, páčia sa mi a ukladám ich do KK. Vďaka za inšpiráciu.
izabella929
@aylinka... žerbové rezy sú skutočne vynikajúce.-) a táto forma je úžasne skvelá...) dobrá rada pre teba: nešetri lekvárom, ja som sa bála dať viac, aby mi to nevytekalo a vôbec nič také sa nekonalo a boli skutočne výborné.-) ďakujem pekne a potom keď upečieš, prosím, napíš mi o tom.-) ďakujem..




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia