Nielen sirup z fialiek..:)

eldina - fotkaeldina, 7. mája 2012
Nielen sirup z fialiek..:)
Foto: eldina

k hľadaniu tohto receptu ma nakopla "matata1",takže pre ňu,ale aj pre všetkých ostatných, je tu tento recept.Čítajte dalej a zistíte,že rád je tu habadej...:) Zobraziť celý popisk hľadaniu tohto receptu ma nakopla "matata1",takže pre ňu,ale aj pre všetkých ostatných, je tu tento recept.Čítajte dalej a zistíte,že rád je tu habadej...:) Aj ked sezóna fialiek začína až budúci rok..:) bavíme sa totiž o voľne rastúcich,nie izbových../ako mám na foto,ale čo už,iná v máji nebola/ ..:) /o vhodnosti užívania mnou spomínaných receptov sa poraďte s vaším lekárom/

Suroviny

1 šálka
1/2 L
z 1 citrona
1 a 1/2 šálky




Postup

  1. 1

    Takže najprv sľúbený sirup:------------- Kvietky fialiek dáme do čistej misky so studenou vodou a jemne umyjeme.Scedíme a osušíme na papierovej utierke.Potom ich dáme do sterilnej fľaše /pre neznalých-vo vriacej vode fľašky a vrchnáky variť 3-5 min/a zalejeme ich /práve/ vriacou,destilovanou vodou.

  2. 2

    Pevne zavrieme a necháme 24 hodín lúhovať/medzičasom fľašou pár x zatrasieme/.Šťavu scedíme,kvietky vyhodíme. ---------------------------------------------------------------- Vlejeme ju do hrnca/najlepšie s kvalitným dnom/ a varíme,na najmenšom ohni-10 minút./po stiahnutí z ohňa pridáme šťavu z citróna,kvôli krajšej farbe a konzervovaniu/

  3. 3

    Potom už len vrelý sirup vlejeme do fliaš . Sirup uschovávame v chladničke alebo sterilizujeme./do hlbokého hrnca,kde si dáme na dno utierku,nalejeme toľko vody ,aby bola 2 cm od vrchnákov fliaš,varíme na najslabšom ohni 5 minút/. ----------------------------------------------- odporúčané dávkovanie:aj každú hodinu či 2 jeden hlt/pri zápaloch hrdla ukľudňuje sliznicu a pri bronchitíde na ľahšie vykašliavanie/ -------------------------------------------------------- sirup z fialky pomáha aj pri nespavosti,či problémoch so srdcom.

  4. 4

    ČAJ Z FIALKY:-------------------------------suché kvety/ 2 ČL/ dáme do hrnčeka so studenou vodou/2,5 dl/ a dáme 5 minút variť,potom scedíme a podávame ochutené s medom/med nestráca účinné látky,ak sa dá do tekutiny teplej maximálne 36 stupňov/ ...

  5. 5

    TINKTÚRA: 2OO gr kvetov /alebo celé rastliny s listami,koreňom,kvetom/ lúhovať 3O dní v 1L 70% alkoholu/dostať v lekárni/,potom tinktúru scediť a užívať 3x 3O kvapiek s čajom alebo vodou.

  6. 6

    LIKÉR: .........1O PL čerstvých kvetov fialky dať do fľaše s 1L domácej pálenky a nechať lúhovať 4 týždne,potom scediť.Dať variť 3 dl vody a 3OOgr cukru/alebo medu/,ked vychladne-zmiešať s pálenkou .

  7. 7

    ČISTIACE PLEŤOVÉ MLIEKO/používať maximálne 7 dní/:................ za hrsť kvetov fialky dať do hrnca,vliať 5 dl studeného mlieka ,dať na šporák a pomaly nechať "zahriať"-ale nesmie zovrieť!Nechať vychladnúť,scediť.Držať v chladničke.

  8. 8

    OCOT:.......150 gr čerstvých kvietkov fialky dať do fľaše s 1L vínneho octu,dobre zavrieť.Po 15 dňoch/medzičasom sem tam potriasť fľašou/ scediť.

  9. 9

    OLEJ:..... hrsť kvietkov/80gr/zaliať s 0,5 L panenského olivového oleja.Po 4 dňoch scediť,dať do menšej tmavej fľašky.Používa sa na jemnú masáž očných viečok,spánkov/stres/,na hruď-pri bronchitíde,pri reume ,pri bolestiach hrdla.

  10. 10

    PRI MIGRÉNE A BOLESTI HLAVY: piť čaj z fialky 4 x denne + obklady z rozdrvených čerstvých listov fialky---------------------------------------- NA UNAVENÉ OČI:unavené oči zľahka masírovať kvapkou oleja----------------------------------- PRI ZÁPALE ÚSTNEJ DUTINY:kloktať čaj------------------------- PRI BOLESTIACH A CHOROBÁCH KĹBOV:olej alebo ocot/ako obklady/------------------ STRES,NESPAVOSŤ,NERVOZITA: horúci čaj

  11. 11

    ZDROJ:http://www.cvijet.info/zacinsko_i_ljekovito_bilje/ljubicica_lat_viola_odorata/114.aspx

Diskusia k receptu

waocipa
recept je skveli-ale až na budúci rok vyskúšame(ak sa ho dožijeme)...
tori111222
super, len som počula, že fialky sa musia užívať pod dohľadom lekára, nesmú sa dlho užívať.. nechcem byť múdra, len pridávam svoj poznatok...ale tieto rady sa mi páčia
evanaaa
A nie sú fialky jedovaté? Či to sú len konvalinky?
eldina
@evanaaa kurátenko,netráp ma....:))) pozerala som,ale pri fialke lesnej nepíše,že je jedovatá...písalo len/na rôznych stránkach/,že niektoré druhy sú..:)) ale nenapadlo mi to,lebo @matata1 si pýtala sirup z fialiek,tak som jej poslala recept,dokonca na lekvár z fialiek,tak som ani nepredpokladala,že sa chce otráviť...:)) @matata1 rada som to urobila,ja dakujem za podnet,ľahšie sa mi niečo pozerá,ak mám tému..takže aj nabudúce,ak ti niečo napadne...:))
eldina
@tori111222 dakujem,že si prispela tiež niečím,od toho sú diskusie pod receptom..:))som tomu rada,len prispievaj aj dalej..:)viacerí to čítajú




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia