Hovädzí steak so špenátom fotorecept

enerrgizer - fotkaenerrgizer, 1. apríla 2012

...príprava dobrého steaku trvá 10 až 18 dní, lebo tak dlho trvá pokiaľ je hovädzie mäso dobre odležané. Na dobrý steak treba len dve Zobraziť celý popis...príprava dobrého steaku trvá 10 až 18 dní, lebo tak dlho trvá pokiaľ je hovädzie mäso dobre odležané. Na dobrý steak treba len dve veci, kvalitné, dobre odležané mäso a správnu dĺžku prípravy. Za cenné rady ďakujem @2010 a kajmanovi...

2
porcie
15 minút
príprava
7 minút
tepelná úprava

Suroviny

500 g
2-3 PL
bylinkové maslo:
 zmes
špenátová príloha:
300 g mrazený
3-4 ks
1-2 ks
4-5 strúčikov
1-2 KL čerstvý
1 PL
150 ml




Postup

  1. 1

    ...kúpil som hovädziu roštenku z mladého býčka, zabalil som ju dôkladne do fólie, tak aby k nej nemal prístup vzduch a dal som ju na 10 dní odpočívať do chladničky. Keď som ho vybral, mäso krásne voňalo, keď som do neho pichol palcom, ostala jamka...tak to má byť. Do mäsa sa nesmie pichať vidličkou ani ničím iným, aby sa prípadné baktérie z povrchu nezaniesli do vnútra mäsa. Umýva sa až po odležaní, nikdy nie pred zabalením do fólie...

    Hovädzí steak so špenátom (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    ...z chladničky som ho vybral asi dve hodinky pred tepelnou úpravou, umyl som ho a rozkrojil na cca 2,5cm hrúbku, priečne svalovinou. Ochutil som ho čerstvo mletým korením. Dobre odležané a kvalitné mäso netreba dávať do pácu a preraziť jeho perfektnú chuť. Nakrájal som si šalotku, čerstvý zázvor, hnedé šampiňóny a cesnak...

    Hovädzí steak so špenátom (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    ...na masle a olivovom oleji som orestoval šalotku, polovicu cesnaku a zázvor, potom som pridal šampiňóny a čerstvo mleté korenie. Po chvíľke soľ a keď sa odparila voda zo šampiňónov, tak mrazené lístky špenátu. Potom sladkú smotanu a na záver zvyšok cesnaku a na sucho opečenú zmes semienok a orieškov...

    Hovädzí steak so špenátom (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    ...poďme naspäť k steaku. Na rozpálenú panvicu s olejom som dal mäso a opekal som najskôr z jednej strany, asi 3,5 minúty a potom z druhej taký istý čas. Dĺžka prípravy závisí od hrúbky, druhu mäsa a od toho, ako chceme mať steak prepečený, môj bol médium rare. Do mäsa sa nesmie pichať vidličkou a otočiť by sa malo len raz...

    Hovädzí steak so špenátom (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    ...opečené steaky som vybral z panvice a dal som ich odpočinúť do alobalu na na cca 8 minút, aby sa šťavička po tepelnom šoku rovnomerne v mäsku rozložila. Pokiaľ odpočívalo, vymiešal som maslo s bylinkami. Mäsko som vybral z alobalu a posolil som ho, bolo šťavnaté, mäkučké a výborné. Podával som so špenátom a suchým červeným...dobrú chuť :)

    Hovädzí steak so špenátom (fotorecept) - obrázok 5

Diskusia k receptu

3sandra3
tá špenátová príloha musí byť výborná... no steaky nejem, ale krásne si to pripravil
cistinka
Ja steaky jem a tieto tvoje sú mimoriadne jedlé (aj s tou prílohou)....super!!!!
evusik
tak na toto by mohol básnik zložiť ódu.... pre mňa dokonalé jedlo, urobiť dobrý steak je veda a tebe sa evidentne podaril :-)
evilauri
Vyyyyyborneeeee, by som si teda hned dala....ja len slinky prehltam, (este si oslintam klavesnicu) :-D, no toto zajtra musim mat na obed, uz je stejko v kk!
stava
uzasne !!! gratulujem...mne sa takyto kusok este nevydaril. Len by ma zaujimalo, kde robim chybu ja, ked mi masko po 3,5 min uz prihara? aky olej pouzivas? ja inac pouzivam teflonovu panvicu, ale skusala som uz aj na liatinovej grilovacej, ale furt rovnako...kde robim chybu?
enerrgizer
ďakujem :) špenát bol výborný, steak ešte lepší... najhoršie bolo to čakanie, keď bolo mäsko zaparkované v chladničke a ja som ho pohľadom každý deň kontroloval, či to vydrží. vydržalo v pohode a nabudúce ho nechám odležať ešte o pár dní dlhšie. @stava panvica musí byť rozpálená, ale tak akurát, aby sa mäso nespálilo...asi som ti veľmi neporadil :)
jerica
ci pana,tak ako rybár, ja tiež si uložím roštenku, máme v obci výborného mäsiara (súkromík) včera som kúpila krásnu roštenku , nádhera , povedal že je z jeden a pol ročného býčka, Tvoj recept prišiel ako na zavolanie,keď spravím dám vedieť!!!
ďakujem za inšpiráciu,nechcelo sa mi to len tak na šťave,teraz to bude gurmánske papaníčko!! :-)
jarunka
My cakame na dobre pocasie, ze uz konecne si budeme moct urobit steak vonku na grile. Vyborne papanicko, so spenatom sme este nemali. Vyskusame.
xanadu1955
bože nerob chute, milujem steak a ten Tvoj vyzerá úžasne ukladám do KK a kúpim mramorovanú roštenku a spravím neviem sa dočkať a aj tá príloha vyzerá priam božsky, špenát milujem úžasná kombinácia iste spravím
gman
vyzera to vyborne a dozrievanie steaku je vyborna rada. aj ked si myslim, ze 18 dni je malo :) ja viem o troch mesiacoch. ale samozrejme, ze je to vsetko o moznostiach.
2010
@enerrgizer , to vyzera super, vyborna kombinacia.Poznamka k tomu odlezaniu. Klasicka metoda ta najlepsia je tzv. suche dozrievanie robi sa v sucastnosti menej - strata vahy a dlzka uskladnenia ( len pre drahe restauracie ) robi sa z vacsich kusov masa plus treba masne co sa oreze. Moderna tzv. mokra je dat maso do vakuoveho balenia , na cca 2.5 C do ladnicky na tyzden je popularna lebo nie je strata vahy plus je rychla.
PS: Ked nie je kvalitne maso na zaciatku tak ani odlezanim neurobime zazraky.( vakuovo balene maso v celku prichystane no odlezanie.)



enerrgizer
ďakujem... @jerica dobrú chuť :) @jarunka aj ja sa už teším na grilovačku, @2010 ako píšeš, na suché odležanie nemám priestor, ale aj v chladničke sa dá a chuť odležaného je neporovnateľná...
tinca
@enerrgizer si majster-kuchár, obr. je krásny len sa vrhnúť, hoci ja steaky nejem, ale je to paráda
remcula
Krááása!!!!! Waw, to je nádhera!! jen cena hovězího mne asi přivede do hrobu:-((
adamochutnavac
juj som dostal také chute... ja som milovnik steakov odmala hlavne so zemiakmi alebo s tou zeleninkou :-PPP
enerrgizer
ďakujem :) aj ja sa už teším, keď kúpim pekné hovädzie a nechám ho zase dobre odležať....
cistinka
Roštenku už mám štvrtý deň v chladničke zavákuované....neviem sa dočkať, ale vydržím ešte aspoň týždeň :-) Som strašne zvedavá na tú chuť...
enerrgizer
...musí byť dobre zabalená, bez prístupu vzduchu. Už si ten steak musím zopakovať aj ja :) dobrú chuť...
radox1
cistinka napis kolko dni odpocivalo v chladnicke a pri akej teplote.maso bolo vakuovackou zabalene alebo len vo folii obalene?
pytam sa preto,lebo som mal maso v chladnicke 12 dni len zabalene vo folii-nemam vakuovacku,a bolo chytene.
cistinka
Mäso bolo jedna báseň, ďakujem za recept! Nestihla som ani fotku spraviť :-) Pre @radox1 : Poučená z posledného pokusu, kedy som mala mäso pedantne zafóliované v chladničke a tiež sa pokazilo už po 6 dňoch....som teraz mala od dcéry požičanú vákuovačku a pre istotu som ho ešte občas kontrolovala, mala som ho zavákuované od 9. októbra a dnes 25. som ho robila. Mala som ho uložené stále na jednom mieste hneď pod výparníkom, kde mám položený teplomer a bolo tam stabilne +2 až +3 stupne, podľa toho, ako často sa chladnička otvárala. Mäso bolo tmavšie, umyla som ho a dokonca aj jamku som ľahko spravila :-)))
radox1
dakujem za odpoved,toto ma donuti kupit si konecne vakuaovacku.milujem hovadzinu,ale v nasich obchodoch je kupit odlezane maso doslova nemozne.neratam metro,ale naco mi je 5kg drahej dovezenej rostenky.
enerrgizer
...som rád, že steak chutil :) Ja som mal roštenku zabalenú vo fólii a v pohode vydržala, len sa nesmie pred balením umývať a zabalil so ju fakt dôkladne a bez vzduchu...
radox1
to aj ja,ale zial vysledok sa minul ucinku.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia