Chlieb náš každodenný.fotorecept

ancicka - fotkaancicka, 8. decembra 2011
Chlieb náš každodenný.(fotorecept)
Foto: ancicka

Chlieb pečiem raz-dva razy do týždňa.Vždy obmieňam a kombinujem.Raz taký,inokedy iný.V tomto predvianočnom čase skoro v každej domácnosti rozvoniava vôňa perníkového korenia.Ale určite budete Zobraziť celý popisChlieb pečiem raz-dva razy do týždňa.Vždy obmieňam a kombinujem.Raz taký,inokedy iný.V tomto predvianočnom čase skoro v každej domácnosti rozvoniava vôňa perníkového korenia.Ale určite budete so mnou súhlasiť,že niet nad vôňu čerstvo doma upečeného chleba.Na vianoce okrem iného, určite nebude chýbať na stole ani chlieb.Skúste si upiecť,trebars aj takýto.Určite vám bude chutiť.

1 ks
porcia
45 minút
príprava
50 minút
na 200,25 min, a 25 min °C

Suroviny

500 g
150 g
od oka za hrsť
1 ks
1 malý
1 čl
1 PL
1 PL
1 PL
1 PL
1 čl
1 pl
300 ml
200 ml




Postup

  1. 1

    Potrebné suroviny na chlebík.ked používam sušené droždie,tak netreba robiť kvások,(ale ja aj ked používam droždie v kocke,tak nerobím kvasok.Ono krásne vykysne aj ked hned zapravím).Múku zmiešam z otrubami,semienkami,pridám vodu,mlieko,soľ,cukor a zemiak postrúham na jemno.

    Chlieb náš každodenný.(fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Z úvedených surovin zapravíme na chleba.Ja to robím ručne. Ked miesim tak dovtedy kým cesto pod rukami puka a odlepuje od misky a ruky. Vtedy je dobré cesto vymiesené.Ked je vymiesené,tak necháme na teplom mieste vykysnuť./Kto má pekárničku,tak má uľahčenú robotu./

    Chlieb náš každodenný.(fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Cesto necháme na teplom mieste vykysnuť.

    Chlieb náš každodenný.(fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Ked cesto vykysne,tak ho na pomúčenej doske vyvaľam a sformujem bochník.Zatiaľ si vyhrejem rúru na 200°C.Väčšinou pečiem v hlinenej miske,tak ju tiež dám do rúry vyhriať.

    Chlieb náš každodenný.(fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Ked je rúra s miskou vyhriatá,dám upiecť chlebík a do rúry položím aj hrnček s vodou.Pri 200°C pečieme chlieb asi 25 min,vtedy chlieb chytá kôrku a potom teplotu stiahneme na 100-120°C,podľa typu rúry.Pri tejto teplote chlieb zreje.

    Chlieb náš každodenný.(fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Pekne upečený.Takýto chlebík je ozdobou každého štedrého stola.

    Chlieb náš každodenný.(fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu

pacik
U nás musí byť na štedrovečernom stole, ale okrúhly a pečie sa na Štedrý deň ráno, dom má voňať chlebíkom. Máš ho krásny, dúfam, že aj mne sa vydarí, klopem na drevo, zatiaľ sa mi vianočný vždy podaril :-)
damisa
aj ja pečiem chlieb, ale kupujem hotovú zmes a pečiem ho v pekárni, ale tento vyzerá krásne vyskúšam
irenaw
klobúk dolu, chlebík vyzerá úžasne. tiež pečiem pravidelne a veru žiadny koláč ani dezert mi nedá taký dobrý pocit ako keď vytiahnem z rúry voňavý chlieb . na to sa tiež teším na Štedrý deň :)
marijanka712
krásny, použila si múky , ktoré aj ja rada používam tvoj rp je troch odlišný od môjho -vyskúšam teraz tvoj dik.U nás na sviatočnom stole nesmie chýbať vianočka my jeme aj kapustnicu s vianočkou myslím tu pletenku nie tie cukrované a chlieb ani velmi nemusíme, ale na štedrovečernom stole nesmie chýbaťchlieb.
babkamt
Keď som uvidela úvodné foto,hneď som si pomyslela,že tento krásny chlieb je od teba.Ako vždy je perfektný.
ancicka
@ ,Dakujem vám za milé komentíky .Clieb požívame každý deň,tak by nemal chýbať ani na štedrovečernom stole.
kata50
Chlebík krásne spracovaný, hodný vianočného stola.
Zaujal ma ten SUROVÝ postrúhaný zemiak. Ja dávam uvarený v šupke a pretlačený na jemno.
marcy
surový postrúhaný zemiak je pre mňa novinka...Ty vždy milo prekvapíš :o))
ancicka
@katka ,@marcy ,zo začiatku som aj ja dávala varené zemiaky do cesta,ale raz ked sa mi nechcelo variť,tak som nastúhala surový,(na jemnom tarle na zemiaky) a rozdiel nieje nijaký.Tak ked potrebujem jeden malý tak sa neoplatí variť.
Chlieb je aj tak,aj tak výborny.Treba skúsiť.
Dakujem za komentíky.
marianne69
som ho upiekla je vyborny,sme zmastili hned po tri krajce:-) a s tym zemiakom vyborny napad ani vo sne ma nenapadlo,ze mozem dat aj surovy...
ancicka
Tak to ma ani vo sne nenapadlo,žeby niekto ho aj hned vyskúšal.
Dakujem veľmi pekne,že si potvrdila,že aj so surovým zemiakom
sa to dá.
Vlastne tam ide iba o ten škrob,čo zemiak obsahuje.
Už som aj tak piekla,že som miesto zemiaka dala do cesta zemiakovú škrobovú múku a bolao to tiež dobré.
garanco
Anička, máš pravdu, vôni domáceho chleba sa nič nevyrovná!
(Ten surový zemiak je príma nápad - tiež sa mi mnohokrát nechce variť len jeden.)
kata50
Ďakujem Anička - to vieš že dám surový zemiak :-))
marienka44
@Ancicka ,do mojej pekarnicky sa ma podla navodu dat len 500 g zmesi muky. Preto budem musiet zmenit tento recept. Ja pekarnicku pouzivam len na miesenie a kysnutie, peciem v rimskom pekaci vystlanom peciacim papierom. Dakujem za zlepsovak so surovym zemiakom.
ancicka
@elisticka ,dík za komentík.
@katka ,skús,budem rada,ked dáš vedieť.
@marienka ,ja pekárničku nemám,ale tajne dúfam a v duchu sa modlím,aby mi Ježiško priniesol pod stromček.
olinka12
Chlebíka pečiem často ale momentálne je manžel zaťažený na maďaský chlebík priznám mne veľmi nechutí ale pre seba určite tento vyskúšam mám rada chlebík kde je veľa semiačok. Mám v kuchárskej knižke veľa receptov na chlebík ale ukladám aj tento.
marijanka712
@ancicka , tvoj chlebik ma tak zaujal,že dnes som ho napiekla iba som vymenila droždie za suché a piekla som ho v hlinenom pekáči, krásne sa upiekol je vonavý a chutný , velmi sa mi páči nechala som ho asi 4 hod kysnúť , ale fakt je výborný, dik za rp tak vypadá že na štedrý den pečiem zas.
ancicka
@marianka ,som rada ,že sa ti chlebík vydaril.Ja už pomaly ani nekupujem chleba.
V lete som piekla raz do týžňa,ale teraz tri razy/obmieňam chlebíky/ a to nám stačí na celý týždeň.Mne už kysne a pečiem dnes.
zolik
Vyborny recept na velmi chutny chlieb. Ja som nedavala ziadne semienka a pod. Iba rascu. Mletu a celu. A viac soli.
Piekla som na 200C 30 minut a na 120C 50 minut.
Dakujem za recept a pozdravujem :-)






SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia