Tmavý celozrný chlieb fotorecept

ancicka - fotkaancicka, 9. novembra 2011
Tmavý celozrný chlieb (fotorecept)
Foto: ancicka

Mne sa stáva pečenie chleba,akýmsi rituálom.Aspoň raz za týždeň musím nejaký upiecť.Vždy obmieňam a vychutnávame si chuť iného chleba. Tento chlieb som si opísala Zobraziť celý popisMne sa stáva pečenie chleba,akýmsi rituálom.Aspoň raz za týždeň musím nejaký upiecť.Vždy obmieňam a vychutnávame si chuť iného chleba. Tento chlieb som si opísala z českého časopisu.No chutil!

2 ks
porcie
2 h. minút
príprava
40 minút
na 200,25 min, a 25 min °C

Suroviny

400 g
150 g
1 ks
100 ml vlažné
450 ml vlažná
2 PL
1 PL
1 čl
1 PL
1 hrsť
1 hrsť
1 hrsť
1 hrsť
1 hrsť
1 PL




Postup

  1. 1

    Pripravíme si suroviny na chleba,

    Tmavý celozrný chlieb (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    v miske zamiešame všetký suroviny.

    Tmavý celozrný chlieb (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Ked je masa spojená,

    Tmavý celozrný chlieb (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    tak vyložíme na dosku a dobré zahnetieme.

    Tmavý celozrný chlieb (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    ked je vyhnetené,tak dáme naspäť do misky a necháme vykysnuť.Kysnúť môže aj 2 h.

    Tmavý celozrný chlieb (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Ked je vykysnuté vyvaľama na doske,

    Tmavý celozrný chlieb (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    rozdelíme na poly a sformujeme bochníky.Bochniky potriem vodou a posypem semienkami.Môže sa piecť aj jeden v kuse , bude veľký.

    Tmavý celozrný chlieb (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    Ja pečiem bochniky v hlinených miskach.Misky dám do rúry hned ako zapnem,aby sa dobré nahriali.Rúru zaplem na 200°C a ked je nahriatá tak bochniky dám do misiek.zatiaľ cesto odpočíva na doske.Misky vyberám aj roštom.ked dám chleba do rúry,tak teplotu stiahnem na 180.Pri tejto teplote sa pečú 20 min. a potom sa dopekáju ešte 20 min. pri 100°C.

    Tmavý celozrný chlieb (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    Po upečeni chlebíky z rúry vyberiem a vyklopím na mriežku ,aby vychladli.Váha jedného bochníka je 700 g po upečení.

    Tmavý celozrný chlieb (fotorecept) - obrázok 9

Diskusia k receptu

klekipetra
Fajn!
Skúsili sme aj 10 malých bochníčkov. Akože veľké bosniaky. Dobre to dopadlo.
kuchticka
Velmi pekny chlebik @ancicka. Ja tiez peciem chlieb skoro kazdy tyzden a mam rada taketo tmavsie, celozrnne. Tvoj sa podaril.
diabambulka
ancicka ako vždy nádhera, keďže frčím na celornnom pečivku, len som nenašla nejaký dobrý recept vždy sa mi zdali tie chlebíky ťažké a nie moc hutné. Zaujalo ma zloženie tvojho chlebíka, obsahuje veľa zdravých semienok a asi pre lepšiu farbu tá intantná káva-to by ma nenapadlo. Keďže mám doma všetky suroviny najbližšie vyskúšam a napíšem ti:-) zatiaľ ďakujem hneď ukladám
diabambulka
joj teraz som prišla na to že nemám pšeničné otruby musia tam byť ? ak áno bežím do obchodu ... a kam ich ešte pridávaš, kde ich využijem ?
marianna76
krásne, robievam tiež z obyč múky a pridávam semienka, ale fajn, pridám i kávu...ďakujem
marianna76
diabambulka - otruby môžeš prihodiť skoro všade, do každého pečenia i do polievky, aspoň ja tak robím občas, aj do šalátu mrkvového som už aj pridávala, nie sú tam vidieť....
olinka12
Varešky práve mám v piecke chlebíka za chvílku bude vôňa v celom dome. Tú vôňu chlebíka milujem.Ukladám do KK aj tento. Mám rada tmavé chlebíky.
danculka
Uložím si tvoj chlebík,zima je pre môa na pečenie chleba,veľakrát nevytiahnem ani nos z domu,vyskúšam ho....
valeri
Je krásny a viem si predstaviť tú vôňu, aj ja pekávam chlebík každý týždeň, milujem v ňom rozne zrniečka a semiačka a rascu, ale do tvojho ide aj káva, to som ešte nenašla v žiadnom recepte. Ako to ovplyvnilo chuť? Recept si beriem a určite vyskúšam.
rikinka33
také hlinené misky aj ja veľmi chcem :-). Chlebík vyzerá úžasne, ja tiež pečiem chlieb doma, stále iný a iný a furt čosi skúšam...takže tento si tiež ukladám do KK :-)
diabambulka
marianna76 ďakujem za odpoveď :-) rada používam vločky kvôli vláknine a tak možno súčasťou môjho varenia sa stanú aj otruby :-)
rikinka33 aj mne sa tiež páčia tie hlinené misky, hneď som ich obdivovala...
ancicka
@diabambulka ,Ja mám tiež radšej celozrné chleby.To sa ti nezdá,že sútažké.Celozrné chleby sú hustejšie a preto sú aj ťažšie ako ked upečieš z čisto hladkej bielej múky ,ale sú zdravšie.
@mariana 79,má pravdu z tými otrubami.Ked by si nemala,tak kľudne daj vločky.
vavan
voňajú až sem do diaľky,nádherny chlebík!!!
sneica
verim ze chutil on tak nadherne a chutne aj vyzera...kk
nadia56
@Ancicka , tvoj chlebik je ukazkovy, krasny, urcite dobry a s celozrnnou mukou, ja robievam podobny/samozrejme v pekarnicke/ a miesto instantnej kavy davam 1 polievkovu lyzicu kvalitneho kakaa, vobec ho nie je citit, tak ako ty pises o kave, tvoj recept si ukladam a vyskusam upiect aj tvoj chlebik, pekny den ti zelam :-)
diabambulka
chlebík som už odskúšala, práve včera som ho piekla, je výborný, veľmi nám chutil, len soli som dala menej :-D
valeri
@Ancicka
zamiesila som si chlebík podľa Tvojho receptu, už kysne :-)), len to množstvo vody sa mi nezdá správne, priliala som naraz len 250 ml a cesto bolo dosť riedke, musela som dosypať ešte trochu múky. Na zhruba pol kila múky sa mi zdá 450 ml vody + 100 ml mlieka veľa. Je to správne, alebo som ja urobila niekde chybu?
gabusa
práve som sa chcela opýtať na množstvo tekutín, zdá sa mi to dosť veľa , kto ste už piekli chleba prosím dajte vedieť
ancicka
nie ,není to veľa.Nemusíš dať naraz všetko,môžeš prilievať počas miesenia ak sa ti to nevidí.
1vierka
Dnes som ho upiekla, len mám asi väčšiu polievkovú lyžicu, chlebík sa mi zdá viac slaný, nabudúce z nej musím ubrať. :-)
marie5
Chlebík som ešte neskúšala piecť, ale tento receptík ma inšpiroval, aby som vyskúšala, máš tuná ancicka vynikajúce recepty.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia