Hruškový koláč z krehkého cesta fotorecept

evusik - fotkaevusik, 5. novembra 2011
Hruškový koláč z krehkého cesta (fotorecept)
Foto: evusik

Oberačka ovocia je za nami, je na čase zužitkovať čo sme nazbierali...

4
porcie
30 minút
príprava
45 minút
na 180 °C

Suroviny

400 g
200 g
1 ks
1 ČL
 štipka
3-4 PL studená




Postup

  1. 1

    Studené maslo nakrájame, pridáme ostatné suroviny a rýchlo spracujeme na hladké cesto. Zabalíme ho do fólie a dáme tak na dve hodinky do chladničky.

    Hruškový koláč z krehkého cesta (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Hrušky očistíme, zbavíme jaderníka a nakrájame po dĺžke. Hrozienka namočíme do vody.

    Hruškový koláč z krehkého cesta (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Odležané cesto rozdelíme na dve časti. Jednu rozvaľkáme a vyložíme ňou dno okrúhlej formy.

    Hruškový koláč z krehkého cesta (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Dookola poukladáme nakrájané hrušky, posypeme hrozienkami, škoricovým cukrom a hnedým cukrom.

    Hruškový koláč z krehkého cesta (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Vyvaľkáme druhú časť cesta, povykrajujeme "vzor" a uložíme na vrch koláča. Okraje prehneme smerom dovnútra a prstom dookola pozatláčame. Potrieme vajíčkom...

    Hruškový koláč z krehkého cesta (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    a zo zbytkou cesta ešte povykrajujeme ozdoby a dozdobíme koláč

    Hruškový koláč z krehkého cesta (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    pečieme na 180°C asi 45 minút.

    Hruškový koláč z krehkého cesta (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    dobrú chuť :-)

    Hruškový koláč z krehkého cesta (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu

pivonka
Krásny koláčik, krásne hrušky. Takú hrušku, na akej sa urodili, by som chcela mať na dvore.
babav
@evusik , upiekla si paradnu obdobu americkeho paja....iste chutny kolacik ,aj ked hruskami ich tu zvycajne neplnime... pouzivaju sa castejsie do hruskovych tartov;-)
diabambulka
musí byť fantastický, niečo podobné možno ako jablkové pyté, ale s výbornými šťavnatými hruškami a hrozienkami, nádherne nafotený a spracovaný recept, stavím sa, že sa len tak zaprášilo po koláčiku, aj ja mám pár hrušiek od babky a tiež rozmýšľam do akého koláčika pôjdu a tak ukladám :-)))ďakujem
evusik
u nás je to z hruškami tak, že ich nemá kto jesť... aj keď ich nie je veľa, je ich iba manžel, ja hrušky z mne neznámeho dôvodu nemôžem, mám po nich rýchly krok :-)) pár pohárov zavarím, niečo rozdám a potom vymýšľam... a keďže sme len dvaja pečiem iba na najmenšiu zapekaciu misku a aj to máme občas problém to zjesť...
a čo sa týka inšpirácie tej je na Vareche chvalabohu dosť:-)
danculka
Hrušky tiez máne radi a o vymýšlanie ani u nás nie je núdza,tiež mám ten problám že musím piecť v malom,len pre dvoch ,ešte šťastie,že manžel má rád sladké...,super...
tatranka
Páčia sa mi koláčiky,s ktorými sa gazdiňka vyhrá.Je vidieť,že si vložila aj kus svojej duše do koláčika.Je krásny,verím,že aj veľmi chutný.Veď obsahuje samé dobroty.
evanaaa
Že pekne vypadá a ešte lepšie chutí, si viem predstaviť, páči sa mi výzdoba a aj to, čo vidím, ak dobre vidím na tej jednej hruške: Made by Eva?......asi tvoja značka, patent.
evusik
@evanaaa máš dobré oči :-) áno je tam napísané Made by Eva niečo ako vyrobené Evou, to je taká moja značka :-)
altyn
Keby som vedel piecť, tak to určite upečiem lebo to vypadá božsky... :-))) A tú značku som si aj ja všimol v inom recepte, dobrý nápad.
macusa
mnaam recept na vikendovy kolac vybraty uz v pondelok :))) KK
cica2


dokonalé, tak ako všetky tvoje krásne recepty!:))
parisienne
dnes odskusany, fantasticke cesto, lepsie ako na apple pie co som skusala a hlavne ze s tym nebolo vela roboty, ukladam medzi oblubene recepty a budem urcite robit veeelmi casto :) dakujem
qaroh
Ja robím tento koláčik od kamarátky:
Koláč od tety Glasovej:
Potrebujeme: 1 balíček lístkového cesta, 1 veľký hruškový kompót alebo čerstvé hrušky, 4 dkg hladkej múky,10dkg práš. cukor alebo
krištalový,1 vanilk. cukor, 2 žĺtky,2 dcl šlahačky, orechy alebo
mandle na posypanie, chuť do pečenia.

Postup: Lístkové cesto rozvaľkame do okruhlej formy na pečenie, okraje trochu vyzdvihneme, cesto popicháme vidličkou. Zo šľahačky múky a cukru uvaríme krém, do vlažného krému primiešame žĺtky. Na cesto pokrájame hrušky, zalejeme krémom, posypeme orechami. Pečieme asi pri teplote 180 asi 20-30 min a po vychladnutí jeme.
evusik
@garoh pekný recept len škoda, že si ho nepridal ako riadny recept, tak by si ho viac ľudí všimlo... ja moc lístkové cesto nepoužívam, pre mňa je moc mastné a ťažké aj keď na druhej strane je to také rýchle pečenie, takže prečo nie :)




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia