Zemiaky na kyslo so strateným vajcom

alexdidi - fotkaalexdidi, 19. septembra 2011
Zemiaky na kyslo so strateným vajcom
Foto: alexdidi

Z dedičstva našich babičiek.....

4
porcie
15 minút
príprava
15 minút
tepelná úprava

Suroviny

1,5 kg
1 ks menšia
2 PL
4-5 PL
 podľa potreby




Postup

  1. 1

    Očistené zemiaky pokrájame na menšie kocky, cibuľu nadrobno.

  2. 2

    Na masle orestujeme cibuľu do sklovita, ale aby už pekne voňala. Pridáme zemiaky, rascu a bobkový list. Zalejeme vodou, osolíme a uvaríme takmer do mäkka.

  3. 3

    V malom množstve vody s octom premiešame múku do hladka a vlejeme k uvareným zemiakom. Premiešame a ešte chvíľu povaríme. Dochutíme čiernym korením.

  4. 4

    Stratené vajcia urobíme tak, že do osolenej mierne vriacej vody s octom(asi 1 PL) vložíme okrúhle vykrajovacie formičky a opatrne do nich vlejeme vajíčka. Varíme miernym varom asi 2 minúty. Namiesto strateného vajíčka môžeme podávať s volským okom ale aj grilovanou klobáskou, fašírkou, údeným mäsom a pod.

Diskusia k receptu

babinka
toto som casto varievala, ale vzdy so smotanou kyslou a troskou cukru, bez cibulky - ale musim vyskusat aj tvoj sposob, ktory urcite je blizsi k davnym receptom. A najradsej som si navrch davala opecenu klobasku, parok, spekacik - s cervenou mastickou od papriky a cibulky.. Ale dnes uz ani spekacik nie je spekacik...
ancicka
Výborna polievočka,my ju voláme "kyšeľ s vajcom".
marienka44
Aj my sme robili doma s mliekom alebo smotanou. Dakujem za navod na stratene vajcia. :-)
alexdidi
Viem, že väčšinou sa robia zemiaky so smotanou, aj ja ich niekedy robím, ale práve preto som pridala túto starú a určite zdravšiu variantu. Okrem toho nám takto aj viac chutia, ale možno je to aj zvyk.....
tetuska
robievam, ja to volám zemiakový prívarok, je to jednoduché a chutné jedlo...
janger
Dala by som si. Taka starodavna pochutka.
kata50
Naša výborná klasika ! Ja tam ešte pridávam pretlačený cesnak :-))
diabambulka
naše obľúbené jedlo, pravá slovenská klasika, nedávam rascu, ale nakoniec dochutím troškou kôpru :-)
sneica
oblubene u nas ...z voskym okom ci vajcom na tvrdo a niekedy fasirka ci sekana mnaaaam....u nas to volame zemiaky na kyslo...
sora2
je to jedlo mojho detstva, ďakujem za pripomenutie




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia