Oškvarkové pagáče

babkamt - fotkababkamt, 24. júna 2011
Oškvarkové pagáče
Foto: babkamt

Tento recept som si priniesla od mojej mamy.

60 minút
príprava
20 - 25 minút
na 180 °C

Suroviny

35 dkg
30 dkg /hrubá
30 dkg
2 ks
42 g
1 PL
2 PL
250 ml vlažné
1 PL
2 kocky na kvások
1 ks na potieranie
2 ks varené
Na posypanie:
  (očistené)




Postup

  1. 1

    Do vlažného mlieka pridám cukor a droždie.Kým vykvasí kvások,odvážim si múky,preosejem ich.Odvážim si aj pomleté oškvarky.Zemiaky uvarené v šupke najemno postrúham.

    Oškvarkové pagáče - obrázok 1
  2. 2

    Do preosiatej múky pridám soľ,mleté čierne korenie, 2 pl bieleho vína * keď nemám,nedám,kvôli 2 pl neotváram fľašu *.Pomleté oškvarky premiešam v miske s 1 pl kopcom masti a postrúhané zemiaky.

  3. 3

    Pridám do múky kvások,žľtka,vypracujem cesto.Dám ho vykysnúť.

    Oškvarkové pagáče - obrázok 3
  4. 4

    Vykysnuté cesto trochu premiesim,vyvaľkám asi na 1 - 1,5 cm,podľa toho,aké veľké chcem pagáče.Ja nám rada jednohubky.Vykrojím,dám na plech vyložený pečiacou fóliou,vrch potriem rozšľahaným vajcom na vrch dám štvrťku orecha,na dalšie kmín,alebo slnečnicové semienka * moja vnučka ich zvykne zo všetkých pagáčov,čo sú posypané slnečnicou vyzobkať*

    Oškvarkové pagáče - obrázok 4
  5. 5

    Trúbu predhrejem na 180 stupňov,pagáče pečiem 20 - 25 minút.

Diskusia k receptu

lubjak
toto su pagace mojej mladosti,tie veru upeciem,uz sa na ne tesim,dakujem
babkamt
Ďakujem za pochvalu.Tieto pagáče rada pečiem.Aj návšteve sa páčia.Tie pridané zemiaky tam necítiť,no svoju úlohu majú v tom,že pagáče zostanú dlho vláčne .
miloss2
K dobrému vínu nevadia ani pagáčiky,tak prečo neotvoriť?Aspoň pôjdu lepšie dolu krkom.
braxi
neprekladáš cesto aby sa listovali? vyzerajú veľmi pekne...určite sú mňamkavé :o)
remcula
Pagáče dělávám, vždycky je jich málo. Ty tvé nemají chybu!
babkamt
remcula,ďakujem,však aj ty máš dobré recepty,braxi,neprekladám cesto,keď mám viac času tak áno,no tieto sú bez prekladania
babkamt
miloss2,lieky sa moc nedajú kombinovať s vínkom,manžel berie naraz 8 práškov,takže u neho alkohol nepripadá do úvahy,a ja sama piť nebudem.Ak príde návšteva,nie som proti poháriku vínka.