Fánky alebo Božie milosti

daewootn - fotkadaewootn, 22. mája 2011
Fánky alebo Božie milosti
Foto: daewootn

Nie je to koláč ale ani zákusok. Ovšem tak ako to robievala moja svokra na Myjave, tak to bolo umelecké dielo. Božie milosti sa Zobraziť celý popisNie je to koláč ale ani zákusok. Ovšem tak ako to robievala moja svokra na Myjave, tak to bolo umelecké dielo. Božie milosti sa piekli väčšinou k príležitosti návštevy prvorodičky, hovorilo sa tomu OPÁČKY . Božie milosti sa ukladali do velkých pletených košov a takto sa cestovalo na návštevu.

70 minút
príprava
60 minút
tepelná úprava

Suroviny

250 - 270 g.
50 g.
50 g.
2 ks.
3 PL. alebo rum
6 PL.
2 PL
1 KL
na posyp
na posyp
podľa potreby na vysmážanie




Postup

  1. 1

    V múke rozmiešame soľ, rozmrvené / nasekané / maslo, pridáme cukor, žĺtky, smotanu, víno alebo rum a postrúhanú citrónovú kôru z citróna. Všetko spolu dobre vymiesime, cesto prikryjeme a necháme odpočinúť asi 45 min. Potom cesto čo najtenšie rozvaľkáme na pomúčenej doske. Zúbkovým kolečkom nare-žeme pásy široké asi 2,5 až 3 cm, oba konce stlačíme k sebe, vznikne nám akože kruh, cesto si nahodíme na dlaň, tak aby nám vznikali z cesta krúžky, takto natočené cesto potom s citom vhodíme do vriaceho oleja. Olej si vložíme do hrnca s otvorom menšieho priemeru, priemer hrnca nám udá veľkosť fánky a taktiež vyberáme hrniec vyšší, aby nám olej zbytočne neprskal von. Ako náhle fánka dosiahne zlatistú farbu, treba ju oto- čiť, osmažiť aj druhú stranu a po dosiahnutí správnej farby, vybrať. Vyberať s citom, je veľmi krehká, túto potom uložiť do košíka alebo hlbšej misky. Ak sú uložené na sebe, posypú sa práškovým cukrom zmiešaným s vanilkovým cukrom. Klásť ich na pijavý papier. Fánky sa väčšinou robia tak, že sa narežú kosoštvorce o dĺžke asi 10 cm, od okraja špica priečne spravíme na oboch stranách zárezy do ktorých sa vložia špice koso –štvorcov a takto pripravená fánka sa vloží do oleja. Toto je klasická fánka. Božia milosť sa líši od fánky tým, že sa zhotovuje z vyrezaného pásu cesta ktorý stá- čame do viacerých krúžkov rôznych priemerov, ktoré vo vriacom oleji dostanú zvlaš- tnu lupienkovú podobu a dá sa povedať, že je to výtvor, umelecké dielo oblasti Myjav- ských kopanic.

    Fánky alebo Božie milosti - obrázok 1
  2. 2

    Poznatky z praxe: Pásy cesta je dobre mať napred pripravené, alebo si prideliť ďalšiu osobu ktorá ich bude pripravovať, fánka je veľmi rýchlo usmažená a ak si spravím zásobu pásov, tieto sa obyčajne zlepia, potom fánka tratí na kráse. Oleja v hrnci mať radšej viac, fánka by sa nemala dotýkať dna hrnca, musí plávať. Aby sa olej neprepekal, je dobré vhodiť do hrnca 3 – 4 ks. hrebíčkov, alebo krúžky mrkve. Smažiť na najsilnejšej platni / podľa priemeru dna hrnca v ktorom budeme fánky vysmážať /. Vyzerá to veľmi zložité, druhý krát je to už hračka. Chce to prax – dobrý „ šmak“. Cesto spracovávať na hnetači. –– OK ––

Diskusia k receptu

pivonka
Sú krásne. To si fakt robil ty? Už sú tu na Vareche fánky, ktoré vyzerajú podobne, ale smažia sa v dvojitom sitku a kde ja také vezmem? Tieto tvoje sa dajú bez sitka, super.
janger
Pekne, ako si opisal ten stary zvyk! To som nevedela. Tvoje Bozie milosti vyzeraju velmi chutne :-).
frona
No ja som videla robiť fanky takto, ale ten Tvoj spôsob je tiež zaujímavý. Takéto niečo podobné robila jedna pani zo Záhoria u Kamily Magálovej. ZTá ale mala takú fintu, že robila z toho také gule....a vyprážala to v sitkách ako naberačky....aj to bolo efektné a podobné ako Tvoje. Dík za radu...určite vyskúšam
daewootn
...pre fronu, ďakujem za info, len pre zaujímavosť, musím zistiť čo sú to za sitka a prečo sa používali a čo to do techniky prinesie, recept ktorý som opisoval je preukrutne starý, já si ho pamätám 45 rokov
a vtedy sa na Myjavsku o sitkach nechýrovalo. Ale som zvedavý.
michsamant
Pripomenulo mi to moju babicku, robievala ich a vzdy ked robila bozie milosti, urobila aj sisky.....mnam :)
2010
@daewootn ,vyborny stary kopaniciarsky recept, ja si na nho pamatam od mojej babky z Myjavskych kopanic ako maly chlapec.
Odkladam do KK
PS: Ake sitka to len panicky v mestach take pouzivali ??
daewootn
....pre sovku62. Ďakujem za promptnú odpoveď ohľadne receptu s využitím sitka pri formovaní fánky - božej milosti. Videl som to prvý krát ale sa k nemu neprikláňam. Já v mojom recepte tvorím tvar fánky na zápästi ruky, trvá to 1 minutu a vhodím to do horúceho oleja. Tu sa tvorý tvar fánky, cesto ožíva, rozpína sa a nakoľko pohyb
alebo zmena je závislá od priemeru nádoby, tá nepovolí, tlačí sa potom nahore a tu je zase závisla na pošte oválov ktoré sme si natočili
na zápästie ruky. Všetko napovie prvá fánka - čiže prax, nič to nie je.
Ale je to ohromná papina. Dobrú chuť.
kuchticka
Poznam fanky, poznam bozie milosti a robievala som z toho cesta RUZE, ako bozie milosti. Cesto tenucko vyvalkane sa nakraja radielkom na pasiky asi 1 cm sirky a 10 cm dlzky. Tieto pasiky kladieme na seba roznym smerom (asi 5-6), v prostriedku stlacime k sebe. ohneme smerom nahoru a vytvori sa nam ruza. Rychlo vyprazame.
frona
Dúfam, že ten link som mohla uverejniť..... hádam ma adminovia "neubijú" :-)
daewootn
....pre sovku62 a fronu, ďakujem obom za info, je mi to jasné, zajtrá alebo pozajtrá idem na to. Z obrázkov to vychádza tak, že fánky v sitku su nepriedušné, je to guľa. " kuchticka " mi oznámila, že ona robila fánky pod názvom " Ruža ", takže poznám ďalší recept- postup.
Tak na zajtrá mam prácu. Spravím z každého návrhu fánky a zhodnotíme čo je najlepšie / páči sa mi " ruža " / ten postup by mal byť najrýchleší a aj najvzľadnejší. Po upečení to pustím von na pretras.
kuchticka
@daewootn , zabudla som dodat, ze ked sa "ruze" podaria, po vysmazeni ich v prostriedku ozdob nejakou peknou marmaladou. Trosku poprasit cukrom a vprostriedku cervena marmelada, vyzeraju nadherne. Ale je to tiez piplacka.
frona
@daewootn sú to gule, ale z pásikov a presvitajú....sú vzdušné a krehké. Pozeral si si to video? Tam to bolo presne vidieť
daewootn
....pre fronu. Dakujem za info. Všetko som si pozrel je to jasné ako facka. Síce stále sa mi nepozdáva ta fánka /guľa /, to, že sa to tak prepečie, inak mi ten elaborát je jasný, nabudúce už idem nahotovo.
Najskôr však musím skonzumovať všetký fánky ktoré som vysmažil v nedelu. Chcel som poslať nový recept, mali to byť recepty o počte druhov fánok, mal som napečené klasiku / kosoštvorec /, moje, sitkové, a zostal som pri / ruža /. Bohužial tu musím zistiťpresne ako sa to čudo robí. Čo som vedel dal som na plac, skladal pásiky v strede pri-
tlačil, ale zostala mi slnečnica. Ale som ich za trest likvidoval rozmrvené
v studenej zeleninovej polievke, to bola papina.
naty1
Ďakujem za tento receptík. Mala som velký úspech :)) Fánky boli chutnučké a jemnulinké.
daewootn
....pre naty1, som rád, že sa fánky vydarili, já som ich tieto sviatky
nerobil, pre zmenu som si upiekol jablčno-orechovú štrúdľu, príjemný zbytok sviatkov a veľa teplej vody prajem....
daewootn
....pre frona , fánky- gule, som si vyskúšal / zhotovil som si aj prípravok /
potom je to jasné, boli dobré, ale klasika je klasika. Pritom som prišiel na
myšlienku využiť na moje fánky cesto z mlynčeka na rezance, kde je
reklamovaná šírka pásu 5,5cm., čo by bolo OK., len to rezať na po-
trebnú dĺžku, stočiť a vložiť do horúceho oleja.
smejkad
robievala ich moja starka - okolie Malinca, volali sme ich Ruze a sli sme sa za nimi pozabijat :-)
ked som sa ich pokusala urobit ja, tuk mi vykypel ( mala som primaly kastrolik ) a susedia si mysleli, ze horime :-)))
ale chutovo boli aj tak vynikajuce, len vetrala som tyzden...
:-)




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia