Celkom obyčajná fazuľová polievka na kyslo fotorecept

pusta - fotkapusta, 22. apríla 2011
Celkom obyčajná fazuľová polievka na kyslo (fotorecept)
Foto: pusta

Túto fazuľovú polievku varievala moja dobrá stará mama k slaným posúchom, oškvarkovým pagáčikom a iným múčnym jedlám. Dnes sme dostali na ňu chuť, tak Zobraziť celý popisTúto fazuľovú polievku varievala moja dobrá stará mama k slaným posúchom, oškvarkovým pagáčikom a iným múčnym jedlám. Dnes sme dostali na ňu chuť, tak som ju uvarila.

4
porcie
12 h + 20 min minút
príprava
90 minút
na 100 °C

Suroviny

200 g
200 ml
3 PL
1 -2  PL
1 ks
1 ks stredne veľká
3 strúčiky
podľa chuti
podľa chuti
podľa chuti
podľa chuti
p.p




Postup

  1. 1

    Včera večer som si namočila fazuľu. Pred varením som vodu vymenila za čerstvú, priviedla som ju do varu a zliala. Tento postup som opakovala ešte 2x.

    Celkom obyčajná fazuľová polievka na kyslo (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Pridala som bobkový list, mleté čierne korenie, varila som na strednom plameni a ked už bola fazuľa takmer mäkká, pridala som mlieko a soľ.

    Celkom obyčajná fazuľová polievka na kyslo (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Kým sa fazuľa varila, pokrájala som cibuľu na kocky a očistila som strúčiky cesnaku.

    Celkom obyčajná fazuľová polievka na kyslo (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Do mäkkej uvarenej fazule som si pripravila zásmažku. Na oleji som orestovala cibuľu.

    Celkom obyčajná fazuľová polievka na kyslo (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Na orestovanú cibuľu som nasypala múku a za stáleho miešania som ju smažila do svetlo-žemľovej farby.

    Celkom obyčajná fazuľová polievka na kyslo (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Zásmažku som nariedila vodou, priliala do polievky, povarila som ju ešte 15 minút, vypla som plameň a nechala som chvíľku postáť. Do odstátej polievky som pridala cukor a dochutila som ju octom. Prelisovala som do nej cesnak a prikryté pokrievkou som ešte chvíľu nechala odstáť, aby sa polievka pekne prevoňala cesnakom.

    Celkom obyčajná fazuľová polievka na kyslo (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    Hotovú polievku som rozdelila do tanierov a horúcu som ju podávala. Niekedy pridávam aj zemiačiky.

    Celkom obyčajná fazuľová polievka na kyslo (fotorecept) - obrázok 7

Diskusia k receptu

marianne69
....takuto celkom obycajnu mame velmi radi aj doma,tiez som sa ju naucila od mojej maminy...ale koli mojim bratom hladosom:-),pridavala este kus udeneho....
1x alda
janger
Casto su aj tie celkom obycajne veci velmi chutne. A s takym oskvarkovym pagacikom by som si veru dala...
kimika
vyzerá výborne, varievam fazuľu často ale ak mlieko varím s fazuľou, neprihorí?
evanaaa
Takúto polievku mám rada - a vôbec, kyslé polievky - dávno som ju nerobila.
Kimika, fazuľa sa varí vo vode a až ku koncu, ako píše aj Pusta, sa pridáva mlieko. Môže sa dať aj zátrepka : mlieko, múka alebo ako tu -zásmažka.
1x pusta1
pusta
@mariane69 , dakujem. včera ma tiež šteklila myškienka, že pridám aj údené, ale to varím až dnes.
pusta
@janger , presne tak - oškvarkové pagáčiky. ale keby som ich včera k tomu spravila, tie pagáčiky by som potom na sviatky nemala pre nich. dakujem.
pusta
@klimika , dakujem. to mlieko neprihorí. dávam ho až ku koncu a okrem toho je hodne nariedené vodou z fazulí. už som dusila aj mäsko v mlieku, kde bolo len samotné mlieko bez vody, len tam bolo spočiatku treba dávať pozor, aby nevykypelo, lebo čisté mlieko má tendenciu "utekať" - vid rp na Maiale ad late.
pusta
@evanaaa , dakujem. polievočka má osviežujúcu chuť. áno, robievam aj so zátrepkou, niekedy s kyslou smotanou, ale naši ešte neprišli z nákupu z obchodu, ked som ju varila. naozaj je pravdou, že niekedy tie najjednoduchšie jedlá sú najchutnejšie.
sjuz
tiež milujem fazuľové na všetky spôsoby:)! mňam, dostala som na ňu chuť - keď je teplo, mám ju rada takú vlažnú, s octom...perfektne osvieži!
pusta
@sjuz , dakujem. je známe, že fazuľová polievka je čím staršia, tým lepšia, táto moja je len včerajšia, ale dnes som varila údené mäsko a pridala som do nej trocha vývaru z údeného - to ti poviem, až teraz je mňam, mňam.
kimika
@pusta , ďakujem, skúsim teda aj pridať mlieko lebo ja varím tak, že až ku koncu keď je fazuľa mäkká dávam čisto len zátrepku s mlieka, smotany a múky a nechám len prevrieť. Ale podľa tvojho spôsobu bude tá fazuľa lahodnejšia keď sa trochu povarí s mliekom. Niečo nové som sa naučila :). Ďakujem.
pusta
@kimika , poznám aj so zátrepkou, aj so smotanou a mliekom napoly. toto je najjednoduchšia verzia - len s mliekom a možno najchutnejšia a najlepšia, ved skús a potom daj vedieť, ako si bola spokojná. dakujem ti
maartina
...takúto fazuľovú mám najradšej, cez týždeň som ju varila ...chutila ako od maminky :)
sadell
Prečo na začiatku toľkokrát meníš vodu?
janco2011
myslim ze s mliekom je super.fazula lahodnejsia sice nemoze byt,ale polievka rozhodne ano.a dodas smotany tak je uplne super:):)smotana ju urobi lahodnejsou:):) no bez udeneho ani neodporucam:):):) recept mas super!:)
pusta
@janco2011 , prepáč, že odpovedám až dnes. dnes varím práve túto polievku, niekedy tú smotanu pridávam. môžem potvrdiť, že je s ňou výborná. dakujem ti za pekné hodnotenie a uznanie.
basha107
Klasika je klasika :) Milujem ju v lete, uplne studenu z ladnicky a kopec octu do nej, vtedy mi zazenie smäd aj hlad :)
babkamt
Ja varím podobne ako ty až na to , že ja pridávam aj plnotučnú horčicu.
pusta
@babkamt , s horčicou som ešte neskúšala, ale môže byť, ved tá tvoja omáčka z fazule s ňou je vyniikajúca.
dakujem.
pusta
dakujem za milé komentíky k receptu.
adorinka
dievčatá, som ešte začiatočník vo varení, ale takúto polievku varí aj moja mamina a priateľ má už dva dni chuť na fazuľu, tak som sa rozhodla, že ju vyskúšam :) Chcem sa len opýtať, prečo sa mení toľkokrát tá voda na začiatku. nevytratí sa potom tá "fazuľková" chuť príliš ? ďakujem
pusta
@adorinka , tá voda sa mení preto, aby sa zbavila polievka nadúvajúcich látok z fazule, niečo z nich ch tam aj tak zostane. vôbec to neovplyvní "fazuľovú chuť".
zifi
este k eventualite so zemiacikmi... Varis ich zvlast, alebo sa v nejakom kroku daju do vriacej fazule...?
pusta1
@zifi , ak dávam zemiačiky, varím ich spolu s fazuľou, pridávam ich asi 15 minút pred koncom varenia, ochutím octom až ked je všetko už uvarené.
prepáč, že odpovedám oneskorene, ale dosť dlho som bola u môjho priateľa.
dakujem za pochopenie.
pusta1
dakujem všetkým tým mojim neznámym priaznivcom, ktorí môj recept lajkli a zdieľajú ho :-)
Prajem vám všetkým Dobrú chuť k tejto polievke.
qaroh
Toto je moje jedlo od detstva... a zemiakové drapáky k tomu.
pusta1
@micanela ,
veru aj my ju radi aj na studeno - hlavne v lete :-)))
dakujem za pochvalu.
majdus
Mnaaaam :-) Presne tento recept som hladala :-) Nasa mamina tiez robieva takto, ale niekedy da len mlieko s mukou roztrepat, aby nebola mastna :-). Vcera som namocila, dnes spravim tento recept...len do nej hodim este kusok klobasky, ked som robila sosovicovu. :-)
pusta1
@majdus , no vidíš, našla si presne ten recept, ktorý si hľadala :-)))
tvoja pani maminka robí dobre :-)
ak si dala ešte aj kúsok klobásky včera, potom tvoja fazuľová polievka musela byť úžasná.
teší ma, že si si vybrala môj receptík. :-)
dakujem za uznanie.
ujopeto
Ahoj Pustík, nevien si pomocť, ale misím Ti napísať že just takúto varievala naša stará mať. Ľen zaboha son Ti nevedeu aký recept bo son Ti ako malý chlapčisko napou na dedine vyrástou,bo ja son napou mešťan napou havkáč, ako decko si pamatám že v trencloch na starýho apove ukrajine son dedinu brázdiu, tak just na takonto son vyrástou a zaboha son sa Ti toho nevedeu dožrať, šickým to chutelo. Dobruo je to a nevedeu son Ti že aký recept bo ako fagan son ja nedávau pozor po kuchyni čo do tech hrncou dáva. A veľmej pekne Ti ozaj na moj pravdu ďakujem, ľebo.... jooj taký son rád ako blcha boha jeho, že son sa konečne k just takýmu receptu dostau. No pusu na čelo Ti dám...bo aj kyslie hríby a tekvicu a koprovku taktokánko bohovsky to varila šakovo ozaj dobruo to je namojveru. Klobúk dole šušmeg a ahoj veľmej pekne Ti ďakujem ešte raz
1x sara50
sara50
U nás doma k takejto polievočke musia byť zemiakové placky alebo langoše. Je super.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia