Domáci zemiakový chlieb fotorecept

ancicka - fotkaancicka, 7. apríla 2011
Domáci zemiakový chlieb (fotorecept)
Foto: ancicka

Tento chlebík piekla moja mama a aj stará mama,teraz pečiem ja.

45 minút
príprava
60 minút
na 200°C-30min a 30 mi °C

Suroviny

1 a 1/2  kg
8 dl
2 dl
1  PL
4  čl
4 čl
3  stredné uvarené
1 ks




Postup

  1. 1

    Pripravíme si suroviny...

    Domáci zemiakový chlieb (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    do vajnlika vysypeme múku,urobíme jamku ostruháme zeniaky ,rozmrvíme droždie a s trochou vody zarobímr kvasok.Ked vykysne pridáme ostatok.

    Domáci zemiakový chlieb (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Zapravíme na chleba,najlepšierukou ,aspoň 20-30 min.Necháme vykysnúť.

    Domáci zemiakový chlieb (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Ked je cesto vykysnúte,vyvaľame,

    Domáci zemiakový chlieb (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    a dame do košíka troška podkýsnúť.Medzi tým si vyhrejeme rúru na 200°C.Cesto dáme na pomastený plech a potrieme vodou.Ked je vyhriata ,30 min.pečieme pri tejto peplote a potom znížime na 120 °C a pečieme ešte pol hodiny.Na dno rúry dáme šalku s vodou.

    Domáci zemiakový chlieb (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Ked je chlebík upečený ,ešte horúci potrieme studenou vodou.Necháme vychladnúť na mrieške.Dobrú chuť!

    Domáci zemiakový chlieb (fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu

kata50
Krásny ! Z 1a1/2 kg múky ...si ho mohla vytiahnuť z rúry ???
ancicka
@kata50 ,Väčšinou pečiem s 1kila,ale zajtra máme zabijačku.Neviem či nebude málo.Vdaka za pochvalné komentiky!
bryndziar
Ten chlebík vizerá nádherne hnet ho vyskušam cez víkend dufan že sa len po nom zapráši.
palokuchki
No to si sa namiesila. Ja som tiez par rokov miesila chleba rucne 1/2 kilovy 10 minut. Potom mi deti kupili mixer a teraz ho mam vymieseny za 4 minuty. Chlebik ti pekne vysiel, nedbala by som byt na tej zabijacke.
hortenzia51
ten chlebik je ..vôňa domova ,naša babka piekla v peci ..vyskušam stale som chcela upiecť taky chlieb ale vymiesiť sa dá v pekarničke?? ale piecť si ho dám do rury..
kuchticka
Chlieb vyzera velmi pekne. Ja som dnes tiez piekla chlieb, ale ja peciem taky "cierny", zdravy. Davam okrem chlebovej muky tiez celozrnnu a raznu. Pridavam pomlete lanove semienka (mucku z nich), olivovy olej a rozmarin, inokedy kmin, alebo ligurcekove semienka -pomlete. Vyfotila som a chcela dat recept na Varechu, ale mam stale problemy s pridavanim fotiek. Snad mi to niekedy vyjde.
michsamant
Piekla som tvoj chlebik...tvarovo sice na vystavu nebude :) ale je na chut vyborny. Ocot som vynechala, lebo nemam a rascu som nedala, lebo detom v chlebe moc nechuti. Dakujem za recept :)
pacik
Presne takýto postup vždy dodržiavala moja mama a keď na Vianoce pečiem chlebík tak aj ja. Len bez mlieka a octu. Ešte aj jamku v strede máš. Tú vždy robím najradšej, lebo potom sa už chlebík šupne do rúry:-)
babkamt
včera som si kúpila pekárničku,chcem sa naučiť piecť v nej chlieb,mäso,koláče,vraj sa tam dá robiť lekvár,poprosím,ak má niekto dobré rady pre začiatočníka aby som sa neblamovala,kedˇsom ju tak vychvaľovala a trvala na tom ,že ju musím mať,srdečná vdˇaka
babkamt
včera som si kúpila pekárničku,chcem sa naučiť piecť v nej chlieb,mäso,koláče,vraj sa tam dá robiť lekvár,poprosím,ak má niekto dobré rady pre začiatočníka aby som sa neblamovala,kedˇsom ju tak vychvaľovala a trvala na tom ,že ju musím mať,srdečná vdˇaka
janger
Je krasny, taky ozajstny slovensky! :-))) Dala by som si. Vyskusam.
potatko
my sme ho vzdy mali v nedelu, este teply-priam horuci som ho jedla, ta bolest zaludka potom stala za to:):):) VELMI DOBRY CHLIEB !
ancicka
Dakujem za pochvalné komentíky.@palokuchki ,ja mám mixér,ale slaby.Väčšinuv zapravujem cesto varechou,ale aj ručne,podľa toho aku mám chuť.Zabíjačka dopadla dobré,až teraz som sa dostala k PC.Konečne oddých.@kuchticka ,Ja tiež pečiem rôzné druhy chleba,niektoré som už aj dala na varechu a čo sa týka ukladania fotiek,tiež som nevedela ,ale pomocou ťaháka som sa naučila.Ak by si chcela tak môžem ten môj pridať.
sjuz
vyzerá skvele, v nedeľu upečiem! akurát som hľadala nejakú inšpiráciu na chlebík:) dám vedieť, ako sa podaril:)!
sjuz
uz je cesto zarobené, robím ale z polovičnej dávky. Dala som však 200 gr hladkej celozrnnej, tak som zvedavá:), už sa teším!
ancicka
@sjuz ,držím paľce,určite sa ti chlebík vydarí.Ked ho pečieš s polovičnej dávky,tak by si mohla dobu pečenia skrátiť,aspoň o 10 min,podľa typu rúry.
sjuz
hotovo - je úžasný:)! ďakujem!
iboja
ukladám si ho ....volakedy som aj ja piekla doma ,ked som bola na materskej
sjuz
aj ja ďakujem za receptík, určite zopakujem:)!
sladkacokolada
robila som chleba prvý krát v živote, vybrala som si práve tento recept, robila som z polovičnej dávky a je úžasný, mala som len kúsok, lebo ešte je horúci, dakujem za recept, určite to nebolo posledny krát , čo som ho robila
ancicka
@sladkacokolada ,ako píšem v úvode,tento chlebík je pečený už niekoľko generácii.Teší ma ,že vám všetkým ktorý ste ho piekli chutí. Ja ho budem piecť na veľkú noc.