Jednoduchý makový koláč s citrónovou polevou

mata3636 - fotkamata3636, 4. marca 2011
Jednoduchý makový koláč s citrónovou polevou
Foto: mata3636

Pre niekoho to bude možno "suchotina", nudná piškóta, ale nie vždy sa žiada zjesť maslové koláče a vtedy dobre padne aj niečo jednoduché. A Zobraziť celý popisPre niekoho to bude možno "suchotina", nudná piškóta, ale nie vždy sa žiada zjesť maslové koláče a vtedy dobre padne aj niečo jednoduché. A keď niekoho prepadne "mlsná", nie je problém, suroviny na prípravu sa doma vždy nájdu.

1-?
porcia
15 minút
príprava
25-30 minút
na 180 °C

Suroviny

6 ks
4 dl
6 polievkových lyžíc, studená
4 dl
1 ks
4 dl, nemletý
1 dl
Poleva:
1 ks
250 g
2 polievkové lyžice, horúca




Postup

  1. 1

    Oddelíme si žĺtky od bielkov. Bielky vymiešame s polovicou cukru do tuhej peny. Zvyšný cukor vymiešame so žĺtkami. K žĺtkom primiešame vodu, olej, prešľaháme. Vmiešame mak. Postupne, na striedačku, zamiešame bielkový sneh a múku s práškom do pečiva. Cesto vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech / alebo na plech vyložený papierom na pečenie /. Pečieme na 180 stupňov 25-30minút, skúsime špajlou, či je cesto upečené. Kým sa nám koláč pečie, urobíme si polevu: citrónovú šťavu, cukor a horúcu vodu vyšľaháme do biela a rozotrieme na ešte teplý koláč. Keď poleva zaschne, môžeme krájať.

Diskusia k receptu

dorisa
Krásny koláčik,určite nie suchotina. Ja nemám pre koho piecť takýto s makom,ale musí byť dobrotka.
vcelka
Toto musí byť veľmi dobré, hneď by som sa nechala pozvať a potom "odpustím aj Tebe"... v duchu Tvojho profilu... :-))
mariaklara
Mak máme ešte v špajzy (vlastná úroda ), tak ho niekedy vyskúšam. Vďaka za rct.
ampara
Vyzerá to ako logo jednej automobilky.... Mi...ubishi

gittka
nerada robím makové,lebo nemam dobry mlinček,ale sem sa dáva celý tak ho určite vyskúšam :))
sovka62
Poznám a vrelo odporúčam vyskúšať. Jednoduchý, rýchlo hotový a veľmi chutný, kombinácia maku s citrónom je neodolateľná.
1x kafri
mata3636
@ampara , dobrý postreh :)) @sovka , presne tak, predtým som ho poznala so žĺtkovou polevou, ale to bol príliš sladký. ale takto, s citrónom, je úplne super. @gittka , ani ja nemám dobrý mlynček na mak, neviem nastaviť hrúbku mletia - raz melie slabo, potom až tak, že z mlynčeka vyteká olej. tak meliem mak na starom elektrickom mlynčeku na zrnkovú kávu, a ide to super. ak máš, vyskúšaj
jarunka
Ja mam podobny recept na babovku s bielou cokoladou.., tiez dobre.
ursula4
tento koláč poznám pod názvom Koláč lenivej ženy,máme ho radi
mata091
Moze byť tento koláčik aj na plech 40x30 cm? Bude dobre prepečeny alebo mám nejako upraviť množstvo surovin? Zajtra sa na neho chystám
mata3636
Ospravedlňujem sa, že píšem neskoro, koláč je už asi upečený. Ja mám plech s vnútornými rozmermi cca 27x37cm, takže pomer surovín netreba meniť, nie je to až taký rozdiel
lilimi
Poprosim radu s citronovou polevou, robila som makovy kolac,trosku iny ako tento,ale to je jedno,mne ta poleva krasne stuhla,ale na druhy den mi bolo do plaču, cela bola roztecena,priesvitna .Prosim poraďte, kde som spravila chybu?Nejaké grify,ktore treba dodržať. Ďakujem
mata3636
@lilimi - presne poradiť neviem. nebolo tej poleve príliš teplo? nemám s tým skúsenosť, fakt neviem poradiť




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia