Cesto na quiche, slanú tortu - základ (fotorecept)

Autor receptu: janger

Casto vidim v receptoch na quiche, ze je pouzite hotove listkove cesto. Aj ja tak niekedy robim. Alebo kupim uz hotove cesto na quiche. Ale domaca priprava je tak strasne jednoducha...A cesto je velmi chutne. Dokonca sa da spravit do zasoby a dat do mraznicky. Quiche je vdacna slana torta, ktora sluzi bud ako hlavne jedlo, alebo aj pre navstevu k pohariku vina. V tomto recepte popisujem len pripravu zakladu - cesta. Hlavne pre neskusenejsich kucharov...A napln si spravite podla svojej chute.

35 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Cesto sa da robit na vela sposobov. No taka klasika na quiche je cesto, kde sa pouziva len muka, maslo, sol a voda. Toto cesto ma vybornu maslovu chut, je krehke, pri jedeni trosku take rosypave. To je cesto cislo 1.
  2. Okrem toho sa da experimentovat, zamienat. Voda sa moze nahradit smotanou. Cesto bude este krehkejsie. Mozu sa pouzit aj vajicka. Jedno vajicko nam nahradi tak priblizne 3-4 PL tekutiny. Mozeme pouzit aj tvaroh, pripadne cerstvy syr.
  3. Dobre je pouzit muku, ktora obsahuje menej lepku. Takze napriklad chlebovu muku nepouzite. Cesto sa nema dlho miesit, lebo aj tym bude lepok aktivnejsi. Po vymieseni dame cesto do chladu. Aj tym sa aktivizacia lepku obmedzi. Ak by bolo cesto pri valkani velmi elasticke, tak ho je dobre dat este na dlhsie do chladnicky.
  4. Tekutina, maslo maju byt studene. Co najmenej miesit s rukami, aby sa cesto nezahrievalo. Na rucne miesenie je dobre pouzit napriklad nozik, alebo nejaku inu pomocku. Cesto nemusi byt vymiesene uplne do hladka. Musi ale drzat dohromady. Mozu byt v nom vidiet male kusky masla. Vtedy bude trosku take ako listkove. Ak by sa cesto stale trochu rozpadavalo a dobre by nedrzalo, tak pridame este trosku studenej tekutiny, pripadne trosku z vajicka. Po vymieseni zabalime do folie a dame do chladnicky.
  5. Ak budete miesit v kuchynskom robote-miesaci, tak bude cesto viac vymiesene, tie kusky masla uz tak v nom nebudu vidiet. Najprv zmiesame muku so solou, pridame na kusky pokrajane maslo a miesame asi minutu. Potom pridavame po lyziciach studenu vodu (dala somsi ju najprv do chladnicky) a zase miesame asi minutku. To mnozstvo vody zavisi aj od muky, kolko jej prijme. A aj maslo ma rozne zlozenie...Ja som dala 6PL. Zabalime do folie a dame do chladnicky. V mixeri (s nozmi) je tiez moznost, ale radsej tak nerobit, lebo tam sa cesto rychle zahreje. Ked pouzijete mixer, tak len kratko.
  6. Na pripravu je velmi chutne maslo, no niektori pekari pouzivaju aj bravcovu mast. Ja som zatial neskusala, tak nemozem posudit. Cesto, v ktorom je vela masla, bude po vybrati z chladnicky dost tvrde, lebo maslo velmi stuhlo, takze sa bude tazsie valkat a moze sa trosku trhat. Ale po upeceni bude velmi chutne. Mne sa dalo vyvalkat pomerne dobre a ani sa velmi netrhalo, trosku len okraje. Valkat na pomucenej doske, je dobre cesto stale trosku otacat, nebude sa prilepovat. Pomocou valceka prenesieme do formy. Ak by boli trhlinky, tak ich zlepime.
  7. Je dobre cesto predpiect najprv bez naplne. Tym zabranite tomu, ze cesto bude od naplne moc vlhke a dobre sa neprepecie. Cesto zakryjeme papierom na pecenie a na to nasypeme napriklad suche strukoviny, ktore pouzivame len na tento ucel a mozeme ich pouzit castejsie. Pecieme najprv tak asi 20 minut, pri teplote 180-200 stupnov. Potom papier stiahneme a este pecieme cesto tak asi 10 minut. Tak, aby cesto dostalo uz trosku farbu. A pripadne mozeme po tych 10 minutach potriet rozslahanym vajickom a este asi 5 minut piect. Tym vytvorime taku glazuru, ktora cesto este lepsie odizoluje od naplne. A ak by boli v ceste nejake trhlinky, tak ich mozeme zalepit aj mukovou kasickou (1 PL muky, 2PL vody). Tym potrieme cesto a dame este na 5 minut do rury.
  8. Ak by sa nam zdalo, ze okraje cesta sa trosku moc pripaluju, tak ich mozeme trosku ochranit kruhom vystrihnutym z alobalu, alebo papiera na pecenie.
  9. Okraje, vrch cesta, mozeme zrezat napriklad len tak na hladko. Ale pocitajte s tym, ze sa cesto pri peceni trosku scvrkne. Takze mozete to nechat trosku precnievat. Okraje mozete aj trosku upravit, zvlnkovat, napriklad, ako som spravila ja. Avsak toto vlnkovanie po upeceni nebolo uz dobre vidiet (pri ceste 2, robenom rucne). Myslim ale, ze tento efekt by bol lepsie vidiet pri ceste cislo 1, robene robotom.
  10. Po upeceni dame na cesto napln, je velke mnozstvo kombinacii...Zelenina, slaninka, rybie maso, udene maso, syr. Kto co chce. A treba to zaliat tekutou zlozkou, akoby lepidlom, ktore tu celu napln bude drzat pokope. Do formy, ktoru som pouzila ja, priemer 28cm, vyska 3cm je potrebne asi 450ml tekutej zlozky. Ja som pouzila 4 vajcia a zbytok bud smotana, alebo smotana s mliekom, alebo aj v kombinacii s tvarohom....Ak by ste dali velmi vela zeleniny, masa atd., tak bude tej tekutiny stacit trosku menej. Potom to dame este asi 35minut piect, 175-180 stupnov. Dlzka pecenia a teplota trosku zavisi aj od formy. Vzdy, ked nieco peciem v sklenej forme, tak sa mi zda, ze to ide akosi pomalsie, lebo sklo nie je takym dobrym vodicom tepla, ako kov. Tak si to dobre sledujte.
  11. Cesto si kludne mozete spravit vo vacsom mnozstve a dat do mraznicky. A ak vam pri peceni zostane maly kusok, tak mozete upiect v malej formicke. Napriklad pre dieta a date mu moznost formicku samostatne naplnit, podla jeho chuti. Do formicky som dala druhu formicku, aby cesto moc nenafuklo (to namiesto tej susenej strukoviny).
  12. Vysledok bol takyto.
  13. Toto vsetko som si nastudovala v knihach, na internete a pisem z vlastnej skusenosti. Chcem tym poradit hlavne tym, ktori este v kuchyni nemaju skusenosti, alebo aj tym, ktori taketo slane torty zatial nepekavaju. Ja uz odteraz hotove cesto na to nekupujem a quiche bude patrit castejsie na nas jedalny lstok. Ak chcete, mozete si pozriet recepty, v ktorych som to pouzila: http://varecha.pravda.sk/recepty/quiche-s-bielou-sparglou-a-lososom-fotorecept/40970-recept.html http://varecha.pravda.sk/recepty/quiche-s-jarnou-cibulkou-a-sampinonmi-fotorec/40928-recept.html