Bezlepkový chlieb

Bezlepkový chlieb s tangzhongom (fotorecept)

Autor receptu: ppokia

Konečne sa mi podaril spraviť bezlepkový chlebík, ktorý je chutný a mäkký vďaka tangzhongu.

30 min + kysnutie minút
príprava
60 minút
na 220 °C

Suroviny

Postup

  1. Najprv si pripravíme tangzhong: Do 150 g (nie dcl) vody pridáme 30 g múky, zamiešame aby neboli hrudky a potom uvaríme ako puding. Necháme vychladnúť. Zároveň si pripravíme aj Psyllium - do 2 dcl vody pridáme 1PL a zamiešame. Necháme stáť s občasným zamiešaním asi 1 hod.
  2. Pripravíme si kvások. Do 0,5 dcl teplej vody dáme 1 ČL medu, dobre zamiešame kým sa med nerozpusti. Potom pridáme droždie, premiešame a nakoniec pridáme troška múky a dobre všetko premiešame. Necháme vzísť silný kvások.
  3. Do misky si dáme múky, primiešame soľ a rascu, ďalej pridáme dobre nakysnutý kvások, pripravený tangzhong a psyllium. Mixérom dobre zamiešame, až po chvíľke pridáme 1 PL oleja a a miešame najmenej 5 minút, aby sa všetko dobe prepojilo. Zakryjeme a dáme odležať na teplé miesto. Necháme kysnúť 45 min - 1 hod.
  4. Po nakysnutí cesto preložíme na dosku a premiesime ho prekladaním. Nepodsypávame veľa múky, len jemne, ruky si pomúčime a pri miesení používame stierku. Môžeme si ruky troška namočiť do oleja a tak domiesiť cesto a odložiť do ošatky. Zakryjeme fóliou a necháme znova na 45 min -1 hod kysnúť.
  5. Vyhrejeme rúru na 220 °C. Na spodok dámr plech na vodu a do stredu plech, kde potom dáme chlieb. Ďalej si na dosku pripravím papier na pečenie, za pomoci ktorého preložím chlieb na dosku. Ak je cesto od múky, tak ho metličkou troška oprášime a postriekame vodou a narežeme. Vsuniem na horúci plech, do spodného plechu nalejem za pohár vody. Pečieme 10 min so záparou. Potom vyberieme plech s vodou, stiahneme teplotu na 200 °C a pečieme 45 min. 5 minút pred koncom pečenia zapneme v rúre ventilátor, aby bola kôrka chrumkavá.
  6. Chlebík po upečení preložíme na mriežku a necháme dobre vychladnúť.
  7. Tu sú suroviny na prípravu chlebíka.